SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Biliyer kolik.

Biliyer kolik veya hepatik kolik, zamanımızın en sık görülen hastalıklarından biridir. Bunun nedeni, kural olarak, safra kesesi veya karaciğerden safra çıkışı için bir engel oluşturan, aynı zamanda kanalları tıkayan bir taştır. Vücut böyle bir komplikasyondan kurtulmaya çalışıldığında bir sonuç var, sonuç tüm iç organların spazmıdır ve bu, sağdaki karın ağrısından başka bir şey değildir. Yetişkinlerde karında böyle kolikler çok rahatsızlık verir ve vücudun tonunu önemli ölçüde azaltır. Aynı ağrı bebeklerde kolikten kaynaklanır.

Biliyer kolik taşların yokluğunda, yani biliyer diskinezi denildiğinde ortaya çıkabilir . Bu durumda, safra kanallarının kasılmalarının ihlal edildiğinden bahsediyorlar.

Bu hastalığın tedavisine başlamadan önce, nedenlerinin ne olduğunu öğrenmek gerekir. Çoğunlukla kolik nedenler safra kesesi, safra yollarında taşlardır . Başka bir sebep olabilir ve bu da viskoz, kalın safra olabilir. Safra taşı sorunu olması durumunda, en uygun çözüm taşların çıkarılmasıdır ve bu işlem sırasında bir kural olarak yapılır. Kullanabilir ve tıbbi tedaviyi uygulayabilir, bazen reçete yazabilir ve ultrasonik litotripsi uygulayabilirsiniz.

Her durumda, taşların kazı yöntemleri hangisi seçilirse seçilsin, bitki kökenli müstahzarlar kullanmak her zaman mümkündür. Örneğin, Holita hazırlığı için kullanılması tavsiye edilir. Taşları gevşetir, safra kompozisyonunu geliştirir ve yeni taş oluşumunu durdurur.

Bu ilacın kullanımı sonucunda safra salgısı güçlenir, kanallarda tahriş görünmez. Buna ek olarak, Holita ilacı mükemmel bir antiseptik olarak hareket edecek ve iyi antibakteriyel özelliklere sahip olacak. Sistematik olarak alırsanız, sindirim süreçlerini artırabilir, karaciğerin ve pankreasın yükünü azaltabilirsiniz.

Biliyer kolik, kural olarak, kolesistit veya kolelitiazisin standart bir tezahürüdür. Bunun nedeni - transfer edilen tifo, kolanjit veya kolestazdan sonra oluşan komplikasyonlar. Teşhis konusuna gelince, genellikle ortaya çıkan klinik tabloya ve aynı zamanda iç organların durumuna dayanır. Çoğu zaman, biliyer kolik kadınlarda, erkeklerde çok daha az görülür. Bunun bir nedeni vardır: bir safra taşığı kadının vücudunu üç kat daha fazla etkiler.

Hastalığın saldırıları karakteristik özelliklere sahiptir.

Önce yemekten hemen sonra başlarlar. Kural olarak, bu hastalığı olan insanlar yağlı, kızartılmış, pişmiş, tütsülenmiş ve aynı zamanda baharatlı yiyecek yemezler. Ayrıca alkol kontrendikedir. Keskin bir fiziksel gerginlik varsa, eğimli bir konumda uzun süre çalışıyorsanız, strese sürekli devam ederseniz, safra koliksi alabilirsiniz. Kadınlarda kolik menstruasyon dönemleri ile çakışabilir. Bazen bir çocuğun doğumundan sonra ortaya çıkarlar.

Kural olarak, ağrı altmış dakika süreyle azalmaz, bundan sonra ağrı iki ya da bazen altı saat devam eder. Ağrı daha uzun süre devam ederse, hastaya kolesistit teşhisi konması demektir. Tüm ağrılar göbeğin hemen üstünde başlar, doğru kaburganın altında, sırtta sağ kolu ve boynunu çevreler. Derin nefes alırsanız veya hareket ederseniz, acı yoğunlaşacaktır.

Genellikle ağrı mide bulantısı ve kusma eşlik eder, vücut sıcaklığında bir artış. Kolik tedavisi yaparsanız, acıdan kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda sebebini ortadan kaldırmanız gerekir, aksi takdirde nöbetler tekrar eder ve sıklıkla tekrar eder.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.