Kendini yetiştirmePsikoloji

Bilişsel harita: kavramı, araştırma, özellikle

Bu maddenin - bu özelliği ve rol insanın zihinsel yaşamında oynadığı neyi araştırıldı nasıl bir bilişsel harita, nedir.

bilişsel bir harita nedir?

Adam, aktif onu başarılı olmak için yardımcı olacak temel nitelikleri ve davranışları dönüştürür ve içlerinde geliştirmek, dünyaya uyum. Konuyla arasında ve o mekansal çevrenin onun görüntülerle ilgili temeli haline dönüştüren bu ne etkileşim oluyor her şey. Bu görüntü bir bilişsel harita. insanın kendi gibi harita görevinden ve resimde nesnelerin göreceli pozisyonuna sübjektif ve benzersiz görüntüler.

Bilişsel Harita (veya bilişsel şema) (aşağı ve benzeri yukarı. D.) mekansal koordinatları vardır hangi öğeleri düzenlenir. Onu hedefler koyup bunlara ulaşmak için, uzayda dolaşmak için izin insana büyük önem, haritası. İnsanın Pratik etkinlik faaliyet gösterdiği durum sunmadan çok zor hatta imkansız olurdu.

Bilişsel harita sadece gelişmiş konuşma ve kendi kendini gözlemleme yeteneği olan yetişkinlerde oluşur. Anket konut olarak Küçük çocuklar yardımı olmadan gezinebilirsiniz. Sadece psikologlarla deneysel çalışmalar sırasında açılmıştır hayvanlarda doğasında kalitesidir.

kavramının kökenleri

"Bilişsel harita" kavramı Amerikan psikolog E. Tolman tarafından önerildi. Bu XX yüzyılın sonlarında 40-ler oldu. eserinde "sıçanlar ve insanlarda bilişsel haritalar" diye bu fenomenin adamış araştırmanın sonuçlarını anlattı. Böylece, psikolog sıçanlar yüzerek aynı yolu tekrar edebilirsiniz, bir labirent yerleştirilir ve besleyici bir çıkış yolu bulduk kaydetti. Böylece onlar iç harita, trafik desen göre çalışırlar.

Bu şema önceki deneyim temelinde, ruh sahip varlıklar oluşur. Ayrıca insan veya hayvan davranışını etkileyen yolları, çevre unsurlarının ilişkiler oluşur. Araştırmacılar, deney sıçanlarda yerine sadece gerekli işlemlerden bir zincir ezberlemek daha desen, sistem ile ilgili elemanları oluşturulmuştur inanıyoruz. Fiziksel kartların bir zihinsel analog oluşturmak için Tolman gözlerinizi kapatın ve belli bir oda var kaç pencere hayal etmek önerdi.

Haritalar Tolman teorisi doğrudan, mecazi olarak anlaşılmalıdır ve o hoşlanan adam tarafından oluşturulan işaret sistemlerinden ayırt etmek.

Çalışmanın bazı ayrıntılar

Çalışmalar bilişsel haritaların oluşumunda bazı karakteristik eğilimleri göstermiştir:

  • eğilimi tanıdık mesafe olduğundan fazla ve az bilinen hafife;
  • eğilimi hafif eğri yolu düzeltmek için;
  • yaklaşıma eğilimi dik yol geçti.

Bu çarpıklıklar, örneğin, bir ülke içindeki yerleşim arasındaki mesafe farklı ülkelerde bulunan noktalar arasındaki daha küçük görünüyor gerçeğine yol. Bile aralarındaki mesafenin eşittir.

bilişsel kuram

Teori ve psikoloji bağımsız bir yönü olarak bilişsel harita kuramı Tolman dahil bilişsel psikoloji, pratiği geçen yüzyılın 60'lı yıllarda ortaya çıktı. Bu öğretiye Psikoloji sayesinde Dünya bilgisine desteklenmiştir akla o - bilişsel (kognitif) operasyonlarının bir dizi. Psikologlar ve bilişsel bilim adamları şimdi zihinsel çalışma üzerinde çalışıyoruz bilişsel süreçler (düşünme, algılama, dikkat, vb.)

Bilişsel kuram, araştırma yaklaşımı ve tedavinin uygulama vardır. Böylece, bilişsel terapistler insanlarda psikolojik bütün yıkıcı süreçler öğrenme ve kendini keşfetme süreçlerinin ihlalleri nedeniyle meydana inanıyoruz. Örneğin, bir depresif kişi, sorulara cevap: "Neredeyim", çok kötümser, kendini küçümseyen tepkiler verecek "? my geleceği nedir". Bu nedenle onlarla daha bilişsel bir çalışma hastanın duygusal durumu etkileyen böyle düşünme kalıplarını düzeltmeyi amaçlayan edilecektir.

bilişsel haritaları örnekleri

kendi türünün ikisi dışında bilişsel haritaların teorisi:

  • ardışık öğeler ve ilgili maddeden oluşan özel bir yol olarak kart yolu;
  • Uzayda mevcut nesnelerin eşzamanlı sunum olarak harita ekranı.

insanların gelişimi o toplamak, depolamak ve şeylerin mekansal düzenleme hakkında bilgi çoğaltmak için yardımcı bilişsel haritalar, geliştirir ile. Bu tür işlemler aslında, onlar aynı, kişinin hayal gücü tarafından kontrol edilen bir anlamda bilişsel haritalar gibi birçok bilimler ilgilenen bilim adamları ve.

"Iş" bilişsel haritanın en çarpıcı örnek, bir haritanın güzergahı ve iç referans noktası üzerinde olmamalıdır bir yol gezgin olduğunu. Bu durumda, yabancı kafanızda dış dünya (ağaçlar, tabelalar, sinyalizasyon, vb) bazı unutulmaz parçaları dayalı güzergah, koyar. Bu süreç boyunca, hatta bir süre sonra bir kişinin yol gitti ve özellikleri "görebilir".

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.