SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Beynin Serebral arachnoıdıtısı: belirtileri, tedavisi, sonuçları

sakatlık veya ölüme neden olabilecek birçok hastalık vardır. Bunlardan biri - bir serebral arachnoıdıtısı. Ne zaman acil ve etkili tedaviye ihtiyacı bu hastalık hasta insanlar. tedavinin yaşam için zaman zamanında tahmin olumludur. Nasıl serebral araknoiditde belirleyebilir? Nasıl tedavi edilir? Bu sorulara cevap vermeden önce, o sınıflandırılır olarak, tam araknoidit ne olduğunu anlamak gerekir.

arachnoıdıtısı nedir?

Katı, araknoid (araknoid) ve yumuşak: bir insanda Beyin ve omurilik üç meninks kaplanmış. arachnoıdıtısı denilen bir hastalığa - araknoid iltihabı. bulaşıcı ve bulaşıcı alerjik hastalık provoke hastalık vakalarının% 60 olarak. Daha önce kafatası-beyin travması aldığı için araknoidit vakalarının% 30 olarak da ortaya çıkar. Hastalığın tanısı olan diğer kişiler, sen etyolojiyi kuramaz.

dönem "arachnoıdıtısı" pratik uygulama bulunamadı. kendi damar sistemini olmadığı için Uzmanlar, hiçbir izole lezyon araknoid mater olduğu aslında bu özellik. Modern tıpta araknoiditde belirtileri olarak seröz menenjit anılacaktır.

hastalıkların sınıflandırılması

patolojik sürecin yerleşimine bağlı olarak hastalıkların çeşitli tanımlar. Bunlardan biri - spinal arachnoıdıtısı. Bu hastalıkta, inflamasyon omuriliği çevreleyen beyin zarında gerçekleşir. Başka bir görünüm - serebral araknoidit. beynin sadece kabuk etkilenen edin. Hastalığın yukarıdaki iki tip bir kombinasyonu ile karakterize edilen omurilik araknoidit için.

Başka bir sınıflandırma yoktur. Ona göre, hastalığın aşağıdaki türleri vardır, bu Araknoidit:

 • fossay posterior;
 • Bazal (bazal);
 • hemisferlerin (convexital) dışbükey yüzeyi;
 • Optik kiazmada (opto kiazmatik);
 • pontoserebellar açısı.

salımının morfolojik değişikliklere bağlı olarak:

 • bir yapıştırıcı madde;
 • Yapışkan-kistik;
 • Serebral kistik arachnoıdıtısı.

serebral araknoidit nedenleri

Hastalık orta kulakta, paranazal sinüslerde ortaya çıkan iltihabi süreçleri nedeniyle geliştirmek çeşitli bulaşıcı hastalıkların bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda, bir nedensel faktörler böylece romatizma, grip, kronik bademcik iltihabı, otitis, rinosinüzit, kızamık, kızıl, ve benzerleri dahildir. D.

Hastalığın nedeni bazen travmatik beyin hasarı davranır. Bu post-travmatik beyin arachnoıdıtısı bu. Bazı uzmanlar hastalığın doğum travması sonrası oluşabilir ve yaralanma ya da enfeksiyondan sonra ilerleyen yıllarda hissedilir inanıyoruz.

serebral semptomlar

serebral araknoidit için spesifik klinik belirtileri ile karakterize edilir. Öncelikle bir hastalık kendisi serebral semptomlar hissettirmektedir. Genellikle baş ağrısı bulundu. Sabah en şiddetlidir. Bazı insanlar için, bu kusma, bulantı eşlik eder.

Başağrısı stres, ıkınmalar, garip hareketi tarafından şiddetlenebilir. Serebral araknoiditde onu insanlara ek olarak baş dönmesi kaydetti. hafızayı bozulan hastalarda, genel zayıflık vardır, orada, sinirlilik olduğunu çabuk yorulma, uyku bozukluğu geliyor.

Patolojik süreç konumunu yansıtması Belirtileri

Serebral belirtiler arasında hastalığı olan sadece onlar değildir "serebral araknoiditde." Semptomlar kabuk işlemi lokalizasyonunu yansıtan daha fazlası görülebilir:

 1. arachnoıdıtısı posterior fossa ataksi gözlenen edin. Bu kas zayıflığı yokluğunda tutarlılık kas hareketleri ihlal eder. Ayrıca, nistagmus vardır. Bu terim, gözleri spontan bir hareketi ifade eder.
 2. Hastalığın Bazal tipi kafatası bazında bulunan sinirlerin işlev bozukluğu ile karakterize edilir.
 3. Ne zaman convexital arachnoıdıtısı genel ve Jackson'un epileptik nöbetler ortaya çıkabilir.
 4. fiber Kiyazma için hastalığın tipi bulanık görme ile karakterize edilir. Hasta insanlar "net gözlerinizin önünde." Demek Şiddetli hastalıkta körlük meydana gelir. Bazen hipotalamik bozuklukları (örneğin, sık idrara çıkma, susuzluk) gösterdi.
 5. arachnoıdıtısı serebellopontin insanları zarar verirse baş ağrısı, oksipital bölgede tinnitus lokalize edilir. hastalarda paroksismal vertigo yaşandığı.

Serebral araknoiditde teşhisi

Tanı hastalığı ve nörolojik muayene sonuçlarının klinik belirtilerini dikkate uzmanlar tarafından yapılır. Görme azalması, görme alanı ve fundus araştırılmasını içermektedir. Kraniografi da gerçekleştirildi. Buna olmadan kafatasının Bu röntgen. intrakranial hipertansiyon serebral arachnoıdıtısı dolaylı işaretler yorumu kraniogramme için tanımlanabilir zaman.

Ayrıca gerçekleştirilen elektroensefalogram beyin. teşhisinde önemli bir rol pnevmoentsefalogramma oynar. Soruşturma düzensiz dolgu havası ortaya subaraknoid boşluk, ventriküllerin genişlemesi, havanın odak birikimlerini. Hasta insanların daha fazla bilgi için seçilirler ve diğer hastalıkları dışlamak için:

 • bilgisayarlı tomografi;
 • Anjiyografi;
 • Manyetik rezonans görüntüleme
 • sintigrafisi;
 • diğer tanı yöntemleri.

Hastalığın ortadan kaldırılması

hastalığı, serebral araknoidit uzun süre tedavi edilmelidir dersleridir. Enfeksiyonun kaynağını ortadan kaldırmak amacıyla, doktorlar hastalarına antibiyotik reçete. Aşağıdaki araçlar da kullanılır:

 • anti-enflamatuar;
 • emilebilir;
 • Hipo-hassaslaştırma;
 • Dehidrasyon ve diğerleri.

intrakranial basınçtaki bir artış diüretikler gereklidir ile (örneğin, "Furosemid" "Manitol") ve dekonjestanlar. Hastalar nöbet varsa, doktorlar antiepileptik ilaçlar reçete. Gerekirse semptomatik ilaçlar uygulanır.

cerrahi tedavi

ilaçların kullanımı her zaman serebral araknoidit gibi hastalıkların ortadan kaldırılması için elverişli değildir. bazı durumlarda uygulanan cerrahi tedavisi. Cerrahi endikasyonları şunlardır:

 • gerçekleştirilen ilaç tedavisinden sonra gelişme olmaması;
 • intrakranial hipertansiyonun artması;
 • odak semptomların büyümesi;
 • görme istikrarlı bozulma özgü olan fiber Kiyazma araknoiditde, kullanılabilirliği.

Örneğin, beyin cerrahisi işlemi serebral beyin araknoidit gibi hastalık yapışkan yapışıklıklar veya kistik işlem oluşturmak üzere gelişim sürecinde gerçekleştirilebilir. Bu tür Tedavi beyin omurilik sıvısı normal dolaşımını bozan engellerin kurtulacaksınız.

Tahmini ve serebral araknoidit ile engelli

Tedavi zamanında başlatılıp başlatılmadığını Genellikle, hiçbir şey, hastanın hayatını tehdit eder. Hastalığın convexital formda verilen İyi görünüm. Bundan başka, ne zaman optik Kiyazma iltihabı kötü. kendi içinde özel bir tehlike obstrüktif hidrosefali ile arachnoıdıtısı arka çukur teşkil etmektedir. Tahmini önemli ölçüde yaralanma altta yatan hastalığı kötüleştirir olabilir unutulmamalıdır.

Işık üretim faaliyetlerinin hacmi azaltılırsa hastalık nedeniyle insanlar, Grup III engelli olarak kabul edilebilir. Görme güçlü bozulma olursa, sık nöbetler sakatlık grup II ayarlayın. Ben grubun sakatlar optik-Kiyazma araknoiditten kaynaklanan görme kaybı kaynaklanmaktadır.

engellilik nedenleri

Biz serebral arachnoıdıtısı sakatlık yol açabilir söylediler. Böylece, hastalık E., hastalar tamamen veya kısmen fırsat veya gündelik hayatın başlıca bileşenleri uygulamak yeteneğini kaybedebilir t., Güçlükleri kışkırtır. Bu, aşağıdaki nedenlerle gerçekleşir:

 1. Nöbetler. Hasta insanlar bazen kendi davranışlarını kontrol kaybeder. Bu bağlamda çalışma için yaşamsal aktivite ve sınırlı kapasite bozuldu.
 2. görme fonksiyonunun bozulma. serebral araknoiditde, azaltılmış keskinliği ve görme daraltır alanında olan insanlar. Onlar göz yorgunluğu gerektiren mesleki görevlerini yürütmek için, küçük ayrıntılarla çalışamaz. Bazı çünkü körlük diğer insanların yardıma muhtaç sürekli olarak.
 3. Ihlali hastalığı, serebral araknoidit ile liquorodynamics. Sonuçlar - tekrarlayan krizler hipertansif sendromu bir tezahürü. Kriz baş dönmesi, yönelim bozukluğu eşlik eder.
 4. Sinir zayıflığı ve beraberindeki vejetatif distoni. İnsanlarda, iklimsel faktörlere toleransı azalmış uzun vadeli fiziksel ve zihinsel stres yeteneğini kaybetti. Hastalar çok yüksek sesler, parlak ışıklar olumsuz tepki.

hastalık önleme

Serebral arachnoıdıtısı önlenebilir. Yani, bu hastalıkla karşı karşıya kalmamak için, onun önlenmesi dikkat etmek gereklidir. Bu Araknoidit neden olabilir bu hastalıkların zamanında tedavidir. Örneğin, sinüzit ilk belirtileri, orta kulak derhal doktorunuza danışmalısınız. Uzman derhal etkili tedavi belirler. Yeterli tedavi gerekli ve travmatik beyin hasarı olduğunu.

Sonuç olarak, kayda değer olduğunu beynin serebral arachnoıdıtısı - teşhis etmek o kadar kolay değildir bir hastalıktır. Şüpheli belirtiler çeşitli çalışmalar tarafından atanır edin. bir çok hastalık benzer klinik resmin (örneğin, beyin tümörü, normal basınçlı hidrosefali, nörosarkoidoz, çoklu skleroz, idiyopatik epilepsi) ile karakterize edilen, çünkü ayırıcı tanı olarak düzenlenen.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.