ÇirkinlikKendin yap

Benzin ve dizel jeneratörlere en yaygın arıza

Günümüzde birçok alanda aktif olarak dizel ve benzinli motorlarda jeneratörler kullanılır. Onların sağlam ve kesintisiz çalışma genellikle bütün tesisin durumuna bağlıdır. cihazlar tamamen işlevini yerine getirmesi için, onlar, herhangi bir teknoloji, teknik muayene için gerekli önleyici tedbirler gibi. Bu, özellikle yoğun modda yüksek yükler ve iş yerinde, hasar ve onarım çalışmaları için ihtiyaç çoğunu önler.

Basit arıza halinde, birçok kendi başlarına başa. Ciddi hatalarının tespiti üzerine bunları çıkarma gerekli uzmanlık, ilgili bilgi ve kalifiye ile, sanatta doğrulandı emanet. Çoğu zaman ciddi hasar benzin ve daha önce sorunları ortadan değil dizel santraller sonucudur.

strong> kendi kendini muayene

Başlamadan önce, ekipmanın bağımsız denetim yapmak gerekir. Bu öneri uygulanacağı herhangi bir yükleme. Her şeyden önce, jeneratörünün kaplamasında bütünlüğüne dikkat edin. çatlak ve diğer hasarlar için O'nun çek. Bu prosedür yürütülen ve kötü ya da başarısız bir alternatör Çalışmaya başlamadan önce edilir.

Vücudun dış koşul endişe neden yoksa, bir dizel jeneratör çalıştırabilirsiniz. iletkenler ya da tam yokluğunda temas kötü durumu: hiçbir görünür hataları, ancak jeneratör düzgün çalışmıyorsa halinde, çünkü bir arıza kablo olabilir.

Eğer dizel jeneratör olup çalışan, ancak güç üretmez, problem fırçalar veya kişiler gizlenen olabilir. Önemli bir nokta: Eğer herhangi bir elektrik parçalarının durumunu kontrol zaman, tamamen ekipman kesmek gerekir. Test fırçaları ve dizel güç kontakları durum aynı kaldı sonra, sorun voltaj regülatör yatıyor olabilir. Değerlendirmek jeneratör Stator ve rotor sargıları.

Benzin ve dizel jeneratörlere kötü performansı nedenleri incelendiğinde, alternatör kapağında bulunan hatalı yatak yalan olabilir mekanik sorunlara dikkat edin.

Sorun, hem de kapakta açılış sitesinde (o giyebilirim o yedirebilirim ya da o ufalanmış) yatak içine konabilir. Koltuk sonunda işe yarayabilir ve bu da, aslında o rotor "sarkmalar" yol açar. Aktif stator ve rotor demir devamlı olarak sürekli hızlı aşınmasına sebep olduğu sürtünme ve buradaki dönme işleyişinde.

Kendi kendine muayene cihazıyla yatak ve kapağı gibi içi jeneratör parçaları yerine zor olmayacaktır.

strong> tanı yöntemi

bunlar farklı olabileceğinden Eşsiz jeneratör arızası nedenlerini belirlemek zordur. Sadece sorunların çok küçük bir kısmı bağımsız çözülebilir. Çoğu durumda, bu nitelikli değil, aynı zamanda profesyonel onarım donanımları sadece gerektirecektir. Bu bağlamda, en iyi seçenek daha sonra ciddi sorunlardan kaçınmak olacaktır Zamanında tanı, yürütmek olacaktır. tanı tedbirler için saat üreteci egzoz ile bağlantılıdır belirli zaman aralıklarında yapılmasını sağlar.

Bir baştan sona gözden bakılmaksızın güç ünitesinin, herhangi nüans kaçırmadan, olası hataları tespit etmek için geniş tecrübe, profesyonel ustalar izin verir.

Her modelin dizel güç santrali için üreticilerin sağlanan ve test optimal frekansı içerir dikkati çekiyor. Bu ciddi hasara yol açan sorunlar vermemek için, göz ardı edilemez.

Güvenilir ve güvenilir bir tedarikçiden bir dizel jeneratör satın alma ve onun montaj sanatı güvenen zaman, uygunsuz kullanımından kaynaklanan hasar çok önleyebilirsiniz.

strong> Fay Hatları

benzinli ve dizel santraller ile en ciddi sorun - aşırı ısınmasına motorudur. birçok durumda bunun nedeni, yanlış yükleme ekipmanı haline gelir. bir kesintisiz güç sistemi özel bir kap ya da kapatma ile donatılmamış olması jeneratörler için en önemli şey bunun tam erişim sağlamaktır. Buna ek olarak, tüm bağlantı elemanları iletken sistemler sert olmamalıdır olduğunu unutmayın.

Jeneratörün çalışması sırasında ortaya başka ciddi arıza, taşması yakıttır. Bu düşük hızda kararsız bir operasyon ve düşük sıcaklıklarda oldukça olumsuz bir durumdur.

Dizel santraller dolayısıyla birçok aksaklıklar önlenir yağın düzenli olarak değiştirilmeleri gerekiyor ve soğutucunun durumunu kontrol ediniz. Aynı zamanda malzeme kaliteli olmalıdır. Zamanında olmadan yağ değişiklikleri veya jeneratör basitçe başlamaz veya operasyon sırasında durak olacak yakıt ikmali. Yağ seviyesi kontrol çubuğunu kontrol etmek özel bir sistem yoktur.

Önemli bir özelliği, - hava ve yağ filtrenin bir saflaştırma, aynı zamanda gelen değiştirme veya karbon tortusu temizleme üretmelidir , bujiler özellikle ağır dizel elektrik moduyla. Bir kıvılcım yokluğunda yakıt karışımının alev.

Periyodik özel bilgi veya pratik beceri gerektirmez jeneratör, bir denetim yürütmek için gereklidir. Bu anda, gevşek veya kötü belgelenmiş ayrıntıları belirleyebilir.

pahalı onarım gerektiren diğer bir çok ciddi hasar, - jeneratör sargılar üflenir. Bu is nedeniyle bağlantısı için güç istasyonu ekipmanları, yük is yukarıda beyan edilen en içinde pasaport.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.