FormasyonÖykü

BDT'nin gayri resmi transkriptinin özü daha parlak bir şekilde yansıtılıyor mu?

Şimdiye kadar, Sovyetler Birliği'nin çöküşünün nedenleri konusunda kesin bir cevap yok. En liberal düşünen tarihçiler ve sadece sıradan insanlar bunu bunun meşru sebeplerden dolayı "imparatorluğun kendinden geçtiğini ve kalıntılarının küçük ama çok demokratik ülkeler yaratması gerektiğini" söylüyor. Diğerleri, Sovyet süper gücünün ABD ve Avrupa'dan gelen düşman güçler tarafından yok edildiğini ileri sürüyor. Yine de bazıları bu liyakatini muhaliflere uygularlar (genellikle bu görüşler kendilerine aittir). Aralık 1991'de SSCB'nin kalıntıları üzerinde, büyük bir ülkenin birçok eski vatandaşının gelecekteki umutlarını kardeş halkların birliğine yerleştirdiği Bağımsız Devletler Topluluğu ortaya çıktı.

Umutlar ve Gerçekler

Bu uluslararası organizasyonun kurucuları Boris Yeltsin, Stanislav Shushkevich ve Leonid Kravchuk'un başında en başından itibaren uluslarüstü bir varlık olacağına inanmak için özel bir sebep vermedi. Psikolojik olarak yatıştırıcıydı, her şeyin bir şekilde olduğu görülüyordu. BDT ülkeleri bağımsızlıklarını korurken, ilk aşamada vatandaşları, gri renkli "kepçe" nden sonra "kapitalist cennete" giren göç alana benzer bir coşku yaşadı. Her şeyin şimdi yabancı bir şekilde farklı olacağı düşünülüyordu. Eski Birliğin tüm bölgelerini süpüren sistemik kriz, bu umutları ortadan kaldırdı, kötü piyasa, kendilerini daha cesur ya da basitçe cilvelen bulanlar tarafından devlet mülkiyetinin ele geçirilmesi için güzel bir zemin haline geldi ("Cesaret - Kahramana Ödül"). O yılların BDT'sinin popüler yorumu, Almanca'daki "essen" kelimesinin "yedi" anlamında olduğu ve "G" harfinin halka sunulan ilk gıda unvanı olduğu (başka bir seçenek: "Çok Present ..." anlamına geldiğini açıkladı. ).

Britanya sınırlarının genişletilmesi

Minsk'te imzalanan antlaşma kimseye bir şey yapmaya mecbur değildi ve bu nedenle, özellikle kendi Avrupa özünün farkında olan Baltık ülkeleri haricinde, SSCB'nin hemen hemen tüm eski cumhuriyetlerinin kısa sürede kendisine katılması ana nedeni oluşturuyor. Bu nedenle, kısa bir süre önce, BDT'ye 12 ülke katıldı. Anlaşmaya katılan Rusya, Belarus ve Ukrayna'nın kurucu ülkelerine ek olarak Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Kırgızistan, Ermenistan, Azerbaycan, Moldova ve Gürcistan da katıldı.

Varlığının ilk yıllarında Rusya'nın BDT içindeki konumları

Bir anlamda, Rusya ve BDT, ilk aşamada, sömürge sisteminin çöküşünden sonra Büyük Britanya ve İngiliz Topluluğu ülkeleriyle aynı şekilde ilişkiliydi . Bununla birlikte, fark ve önemlidir. Eski Sovyet cumhuriyetlerinin birçoğunda iktidara gelen "milli cepheler" ve milliyetçilik hareketleri bazen gerçek pogromlara dönüşen "Rus işgalcileri" ni kovdu ve o zaman Rus liderliği görünüşte onaylayan garip bir ifadeyle olanlara baktı. Bu "demokrasi meyveleri ve ulusal kimliğin yükselişi" ni kınamıştır. Bağımsız Devletler Topluluğu'nun yorumu açıkça ortak bir devlet olduğunu ancak devletlerin elbette bir devlet olduğunu ancak devletlerin halen bağımsız olduklarını belirttiğinden, Yeltsin'in etnik temizlik ve bir bavul, istasyon ve nihai varış noktası (tarihi anavatan) hakkındaki sloganlarının kabul edilmezliğine dair herhangi bir karmakarışık sözü için, cevap Biriydi: "Bu hiçbiri senin işin, biz her şeyi kendimiz karar vereceğiz!"

Garip geçiş dönemi

Aynı zamanda, enerji kaynakları ve hammaddeler eski, halen devam eden Sovyet enerji iletim hatları ve boru hatları sistemine akmaya devam etti ve serbest bırakılan tüm servetlerin fiyatları sembolik kaldı. Aslında, Rusya'ya giderek daha düşmanca yaklaşan eski kardeşler ve şu anda bağımsız komşular, onun üzerine parazit olmaya devam ediyorlardı.

CIS'in popüler bir başka yorumu olan "Hitler'in Umut Gerçek Oldu" da popüler.

Başka sonuçlar doğdu, her zaman hoş değildi. Sınırlar şeffaf kaldı ve kimse onları kontrol altında tutmadı. İşçi yasadışı göç başladı, spontan bir mal akışı. Aynı şey, Estonya, Litvanya ve Letonya'yı, metalürji endüstrisi olmaksızın aniden dünyanın en büyük metal ihracatçılarına dönüştürdü.

Televizyon ekranında, "Alanın Mucizeleri" nin hüküm sürdüğü ekonomide, fantaziye bakan daha inanılmaz şeyler vardı.

Durum ayrıca, suç dünyasını temsil eden kişiler tarafından, bağımsız bir güç altında suç işlemek ve bir başkasına sığındıklarında da kullanıldı.

Bugün BDT

Daha önce tek bir bütün oluşturan ülkelerin yetersizliğini ispatlamak kolaydır. Giriş veya çıkış, herhangi bir hukuki veya ekonomik sonuca yol açmaz ve Ağustos savaşından sonra BDT'yi 2008'de bırakan Gürcistan örneğinde olduğu gibi protesto sembolü olarak hizmet edebilir ve Rus ordusunun Güney Osetya'daki çatışmaya müdahale ettiğine itiraz eder . Böyle bir "intikam" ın Rusya Federasyonu liderliğini şaşkına çevirmesi pek olası değildir ve saygın bir uluslararası organizasyona diğer katılımcılar en azından herhangi bir akut reaksiyona rastlanmamıştır.

Gümrük Birliği, BDT'ye alternatiftir.

Birliğin eski cumhuriyetleri olan zihinsel, politik ve bölgesel olarak yakın ülkelerdeki ciddi ekonomik işbirliği planlarını uygulamak için çok daha az belirsiz üyelik ilkelerine ve çok daha etkili bir başka yapı oluşturulmuştur. SSCB'den devletler başlangıçta birleşik programlar için üretilen güçlü ve ileri teknoloji havacılık, nükleer, enerji ve mühendislik endüstrilerini devraldı. Gümrük Birliği, bu ekonomik devletlerarası ortaklığın tüm katılımcılarının menfaatleri için bürokratik engellerden kaçınarak tam kapasitede kullanılmasını sağlar.

Görünüşe göre, Bağımsız Devletler işe yaramaz olarak sona erecek. Ve eğer öyleyse, onu şakayla hatırlarlar. "Bizi Kurtarın Efendimiz!" - BDT'nin bu yorumu, geçmişte "Küstah Gad" Seti, "Bilinci İçermeyen Sınırları" gibi umut var.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.