MaliBankalar

Banka işlem merkezi - Bankaların yapısal alt bölümleri

Hiç merak ettiniz bankacılık sistemi? ATM'ler ve ödeme terminalleri gibi orada ne kadar para bilecek? bildikleri nasıl, ne, nerede ve nasıl çekildi? onlar tüm bilgileri tutun çünkü tüm bunları yaparken, Bankacılık İşleme Merkezi (BPC) içeriyordu. Bunlar da ne yapısal birimler bankaların? fonksiyonları nelerdir? Nasıl çalışmak? Kim bu hizmetleri sağlamaktadır? Bir risk bölgesi var mıdır? Nerede büyük bu tip üniteler?

Neden banka işlem merkezi gereklidir?

Her şeyden önce, en bu konuyla anlayalım. insanlar banka işlem merkezinde bahsederken, yetkili bazı ödeme sistemlerini yeteneklerini kullanabilir katılımcılar (kişi) ve kişisel bilgisayarlar (ATM), mevcut veritabanı olan özel işlem gücü ima. Onlar yetkilendirme isteklerini yanı sıra işlemin uygulanmasını sağlarlar.

Kartı veren banka, bu amaç için kendi veritabanını sahip olmadığında o ATM'leri ve bu hesaplarda sınırları hakkında bilgi işleme ve yetkilendirme isteklerini gönderme gibi birçok etkinlikte (para çekme istedi bazı ödemeler, yapılan yaklaşık Banka işleme merkezleri kayıt verileri ). Eğer, bir çok fonksiyonu görebileceğiniz gibi. Ama hepsi "eşit" değildir. Büyük kurumlar genellikle diğer, daha küçük birimlerin idari eylemler yapan önemli bir işleme merkezleri vardır.

Nasıl merkez yapar?

çalışma modu iki tip olabilir:

  1. "Onun" bankanın işlem merkezi ile doğrudan çalışmak. Bu durumda onun plastik kartıyla bir kişi Kurulduğu ATM gider anlamına gelir. o tanımlayıcı bilgileri girer, bu ihraççı doğrudan iletilir. Uzak sunucuda yerde işleme kartları oluşur ve adam istenen bilgileri döndü. ne kadar para he diyelim. Eğer istek çok miktarda, ATM irade göz at veri ve diyelim ki orada is o kadar nakit. Talep ne zaman bir denge cihazı geri sayım ve veri sağlayacaktır. Bu durumda, ATM işlem merkezine bilgi gönderir, o belirli miktarda böyle verilir ve böyle bir kişi vardır. Tabii ki, orada da astar, ancak genellikle düzeni sorunsuz çalışır.
  2. bir aracı vasıtasıyla etkileşim. Bu durum, işlem merkezi gönderen bir istek için banka olduğunu çıkarılmış kartı. Her şey iyi giderse, cevap ödeme yapılabilir geri gelir. Ayrıca, veritabanı işlemleri vardır, farklı bankalar arasında ödemeleri kolaylaştırır.

bankacılık hizmetlerinin Dış Kaynak

Banka kendi BPC sahip olduğunda - bir şeydir. Özellikle bu durumda, biz biraz daha yüksek baktı. Şimdi (o bankacılık hizmetlerinin dış kaynak denir) organizasyonunun tüm diğer işlemlerin transferi dikkat edelim. Yani genellikle nispeten pek etkili olmamıştır küçük kurumlar, yap. BOC (veya PC) keyfi JSC "Bankacılık İşleme Merkezi" için başlayarak yapabilirsiniz denilen "bir veya iki kez aldattı." Bu durumda Önemli işleniyor onun sorumlulukları yürütülmesi, hem de verilerin güvenliğinin hızıdır.

ek özellikler

Birim ücret ve ek yükümlülükler edilebilir Açık: sonraki kişiselleştirme olan işletmeler için yeni kart sayısına - nadir yok. İşleme merkezi - ödeme sisteminin teknik çekirdeğidir. Çok sert ortamlara faaliyet göstermektedir. Merkezi büyük bir işlemin gerçek zamanlı akışında sürecine garanti etmek gereklidir, çünkü bu, şaşırtıcı değildir. Bu nedenle, işlem merkezinin işlem gücü ayrıca sıkı gereksinimleri vardır. O hazırlayıp yerleşim, işlemler işleme protokolleri için mevcut veriler eder - ve hepsi sadece birkaç saat kaldı.

işleme merkezi için gerekli nedir?

Geleneksel olarak, iki nokta vardır:

  1. Önemli boyutta işlem gücü. Zaten yukarıda tartıştık.
  2. iletişim altyapısını iyi gelişmiş. BPC uzaklardasın fazla coğrafi konumları ile aynı anda çalışmak zorundadır. Etkili çalışma için yüksek performanslı veri ağı gerektiren olduğu açıktır. Onların önemi onlar bile onlar var olamaz onsuz ödeme sistemlerinin iç unsurları olarak anılacaktır o kadar büyüktür.

bankanın işi kullanılan iletişim merkezleri tarafından sağlanmaktadır gerekli görevleri gerçekleştirmek için. Bunlar veri iletildiği ağlara ödeme sistemleri erişim konularını sağlarlar. omuzlarında aynı aittir ve yasadışı amaçlar için erişilebilecek şekilde hiç kimse umurumda. Onların işi sağladığımız yüksek hızlı iletişim hatları olanak sağlar korumak banka işlem merkezi.

Terminaller (ATM) hızla bilgi almak. Modern standartlarına göre, gecikme küçük: saniyelik bir an olabilir. müşteri ile bir ATM özellikleri de sıkı bir şekilde kurallara, bu durum şaşırtıcı değildir. Terminal 30 saniyeden daha fazla talebi işleyemez. Ama bu, çoktan yazıldı olarak, biraz modası geçmiş bir kavram.

coğrafi konumu

Beyaz Rusya'da banka ve büyük ölçekli işletmelerin ağ JSC "Bankacılık İşleme Merkezi" kurdu. Minsk - merkez bulunduğu bir şehir. Bu veriler birkaç saniye için sermaye işlenebilir olacağı anlamına gelir. Tüm bağlıdır üzerine coğrafi uzaklık. Ve JSC "Bankacılık İşleme Merkezi" dallarını vardır. Grodno - Bir şehir ki bunlardan biri vardır. Bu nedenle, burada çeşitli istekler oldukça hızlı bir şekilde işlenecektir.

Genişletir ve çeşitli önemli bankaları JSC "Bankacılık İşleme Merkezi" ile yeni sözleşmeleri yapmaktadır. Gomel (kasaba) yeni şube kapılarını açtı. Burada nakitsiz kart sistemi "BelCard" yapabilirsiniz.

birçok şehirlerde netleşirken o JSC "Bankacılık İşleme Merkezi" dallarını açtı. Brest istisna değildi. Brest, st: PC en bu şehirde bulacaksınız. Molodogvardeyskaya, 3, Bldg. 3.

Her zaman terminalleri, "Bankacılık İşleme Merkezi" çalışmıyor nedeniyle hangi teknik, önleme, çeşitli tanıtır. Mogilev, müşteriler PC olan nüfusunun yarıdan Terminal Mayıs 21 am 7'ye devre dışı bırakın.

lisans

işlem merkezi niteliksel kendisine verilen bütün işlevlerini yerine getirebilen sağlamak için, nüansları çoğunluğunu yöneten belli prosedürler geçmelidir. Yasal olarak onlar son 15 yıl içinde, bir kural olarak, çoğu ülkede kurulmuştur. Tüm PSP / iPSP lisanslı kuruluşlara Çıkarılmış. Farklı devletler tarafından sağlanmaktadır Bunların maliyet, hem de fırsatlar her ülkede farklıdır. genelleme Ama eğer biz lisansları onlar, VISA ve MasterCard ile çalışmak bankalar ile anlaşmaları diğer geleceğinde tahakkuk hesaptan diğerine para kapalı yazma süreci başlatmak şartıyla, belirli şirketlerin izin söyleyebiliriz.

ek belgeler

Yukarıda belirtilen lisansların yanında kartı ödemelerinin dünya pazarında ilişkilere dair ortak kurallar tanımlayabilirsiniz düzenleyici belgeler şirketler de vardır. Bu, esas olarak daha önce sözü edilen ve buna bağlı VISA ve MasterCard. Bir örnek olarak, Kart Kabul ve İbraz Yönetim Rehberinin ilk dokümantasyonu. Bu arada, elektronik ödemelerin piyasa gelişimi gibi büyük işlem sistemleri kendi yaratmak için bir temel olarak hizmet etmiş bir eğilim olmuştur. Oysa bu tip şirketlerin büyük bir numaralı alanda sadece çalışır. Hem güçlü ve zayıf yönlerinin: onlar para sahipliğini yok.

sistemlerin ne tür BPC kullanılır?

Geleneksel olarak, bunlar aşağıdaki tipe ayrılabilir:

  1. Beyaz onların yargı tüm vergiler ödemek şirketlerle etkileşim üzerinde duruldu. Onlar sorunların bir düşük riski şekildedir. Ama ne yazık ki, bunların etkinliğini önemli ölçüde bazı sorunlar yaratmaktadır yüksek vergilerle komplike olduğunda aşağıdaki iki nokta ile rekabet.
  2. deniz veya düşük vergi yargı bölgelerinde tescil edilmiştir gri HRC, dahil etmek. Normalde, şirketler, duyu beyazlar çok farklı değildir. Ama aynı zamanda hemen her iş ile çalışmak isteyen daha az miktarda ödenmesi yoluyla daha fazla gelir elde edebilirsiniz, ancak: yasallık eşiğinde ilaç, yetişkin siteleri, ticaret - hepsi onlar hakkında bu. tek özelliği - onların isteksizlik müşterileri, çalışmak için "sokak geldi." Nedenle kişisel rehber, itibar bağlamak ve bazen için ve garantör bakmak gerekir.
  3. Siyah herhangi bir ödeme yapan. Hatta bu açıkça yasadışı karakter kim. Teknik nedenlerden dolayı bu bir banka hesabı açılır olmadan mümkün değildir, bu yüzden birlikte çalışır. Bir örnek olarak, deniz veya saldırgan Çinli bankalar. Çünkü muazzam hız, hem de önemli riskler bu tür yapıları çok karmaşık ve para birliğinin sahibi çok zordur (ama imkansız olduğu anlamına gelmez) bulmak için evi. iletişim karmaşıklığı yanında, her an kapatmak için, ve sonra bunun üzerine asılı olan tutarın tamamı gitmiş olacak çok yüksek risk de söz konusudur.

bankacılık Rus sektörü günü,

kendi plastik kart sorunu mali kurumların çoğu, aynı zamanda ayrı PC var. Bu durumda, bu hesaplama sisteminde katılımcılar arasında gerçekleştirildiği bankalara yapısal bir birimi olarak işlev görür. Bunlar dahili işleme işlemlerini sağlamaktadır. Rusya Federasyonu topraklarında faaliyet BPC, aynı zamanda bilgi şifreleme izlemek FSB, tarafından lisans verilmesi gerekmektedir.

Sonuç

önemli bir kısmını - Eğer banka işlem merkezini de görebileceğiniz gibi bankanın yapısına. temel işlevlerini yerine getirmesini yanı sıra, bunlar ek görevleri bir dizi ile yükümlüdür. Onlar ATM durumunu izlemek. Ve Ekipman terminali, örneğin çatlak gibi veriler işlenir ve güvenlik hizmeti transfer bir sinyal gönderirse.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.