SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Bakteriyel konjonktivit

Yırtılma, fotofobi, kaşıntı, mukoza veya pürülan boşalma olduğu zaman - hastalık olan kişi en başta enfeksiyonu düşünecektir. Ve gerçekleşir, çünkü bu durumda bakteryel konjunktivit var. Konjonktivanın bu iltihabı bakterilerin neden olduğu akut veya kronik bir gözdür. Tedavi edilebilir çok iyi.

Hastalığın semptomatolojisi şekline bağlıdır.

Bakteriyel konjunktivit aşağıdaki yaygın belirtilere sahiptir:

- fotofobi;

- Sulu gözler;

- Gözde yabancı bir vücut hissi;

- Yanma hissi;

- konjunktiva boşluğundan itibaren pus, mukus, film şeklinde sökülebilir görünür;

- kaşınma.

Eğer bu akut bir kataral konjonktivitse, bir göz etkilenir, daha sonra süreç hızla diğerine geçer.

Kronik nonspesifik kataral konjonktivit ile hızlı göz yorgunluğu görülür ve akşamlar daha da kötüleşir. Sabah genellikle mukus topakları tahsis edilir. Sinirleri bozabilirler.

Pnömokok konjunktiviti akut başlangıçla karakterizedir. Göz kapaklarının konjunktivasında beyaz-gri filmler görülür. Nemli bir polarla kolaylıkla çıkarılabilirler. Konjunktiva gevşek dokusu maruz kalır, kanamaz.

Ayrıca difteri, gonokokal, epidemik konjunktivit var. Enflamatuar süreç korneaya geçtiğinde çok hoş olmayan bir trahom, ayrıca konjonktivada izler var. Görme keskinliğini azaltır.

Bakteriyel konjonktivit: nedenleri

- Streptokoklar;

- Pnevomokok;

- Stafilokok;

- Saprofitik bakteri vb.

Bakteriyel konjuktivit nasıl bulaşır:

- Patojenle doğrudan temas yoluyla;

- Solunum yollarının mukozası yoluyla;

- Hastalığın vektörüyle temasa geçerek.

Risk faktörleri:

- Göz kapaklarının hastalıkları;

- Sinüslerin iltihaplanması;

- Sistemik enfeksiyonlar;

- Azaltılmış bağışıklık, vs.

Konjunktivit teşhisi, oftalmolog ve enfeksiyöz hastalık uzmanının görüşleri alınarak yapılır. Laboratuvarda, bir kültür yöntemi, gözyaşı analizi, Gramm ve Romanovsky tarafından sitolojik değerlendirme yapabilirsiniz. Ayırıcı tanı üveit, keratit, travma, glokom ile yapılır.

Bakteriyel konjonktivit: tedavi

Antibiyotiklerin seçimi patojen türüne göre belirlenir. Difteri ve pnömokok konjunktivitinde bir hastanede tedavi yapılır. Geriye kalan vakalar tedaviye uygundur .

Bakteriyel konjunktivit tedavisi: genel ilkeler

- Konjonktivanın yıkanması;

- Antibiyotik tedavisi;

- NSAİİ'ler topikaldir;

- Antialerjik ajanlar;

- Glükokortikosteroidler;

- Antihistaminikler ve vazokonstriktörler;

- Enfeksiyon odağının sağlığı;

- Difteri konjunktiviti için, özel bir serum uygulaması. Genel olarak, bu tip ciddi komplikasyonların gelişmesi ile doludur ve çok bulaşıcı olduğundan acil tıbbi yardım gerektirir. Damlalıkları ve merhemleri kendiniz reçete edemezsiniz - durumu uygun olmayan ilaç seçimi ile şiddetlendirebilirsiniz. Gözlerinizi ovmayın, mendilinizi daha sık değiştirin, kendinize ayrı bir havlu koyun (ya da tek kullanımlık peçetelik satın alın).

Doğru ilaçların reçetelenmesi için doğru teşhisin çok önemli olduğunu bilmek önemlidir. Prosedür rejimini bozarsanız ve reçete edilen ilaçların düzenli alımını ihlal ederseniz, blefarit ve komplikasyonlar gelişebilir. Hastalığın şiddetli formlarından muzdarip olan hastalarla temas kuranlara aseptik damlalar reçetelenir ve aşılanırlar.

Komplikasyonların çoğu kuru göz sendromu, keratoz, göz kapaklarında konjonktiva ve kitsitrik değişiklikler oluşturur.

Prognoz hastalığın türüne bağlıdır. Zamanında tedavi iyileşmeyi garanti eder. Yetersiz teşhis ile kronik hastalık, iltihaplanma sürecinde gözyaşı organlarının ve göz kapaklarının tutulması ile ilişkilendirilebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.