FormasyonBilim

Artsimovich Lev Andreevich, Sovyet fizikçi: biyografi, bilimsel etkinlik

Leo Artsimovich - Ünlü Sovyet bilim adamı, kontrollü termonükleer füzyon bilimsel ekolünün kurucusu, astronomi ve nükleer fizik gelişimine çok değerli katkılar sağlamışlardır. Onun liderliğinde, ilk gerçekleştirildi edildi nükleer füzyon laboratuarda. Büyük harfle Adam, favori iş için hayatlarını adamış - Artsimovich bir asal profesyonellik, örnek özveri, azim ve cesaret. O popüler söylenti ifade atfedilen: "Bilim - karşılamak için en iyi yöntemi nedeniyle devletin kendi merakı."

Lev Andreevich Artsimovich: biyografi

Lev Artsimovich 25 Şubat 1909 tarihinde Moskova'da doğdu. Anne - Olga L., o bir Yahudi ailesi, Andrew M. geldi - babası, sonradan yoksullaşmış soylu bir aileydi. Artsimovich 1919 yılına kadar sermaye yaşamış, fakat yıkım ve gıda durumun vahim durumundan babasının bir tespit pozisyonu istatistik bürosu başkanı sunuldu Mogilev, ikamet yerlerini değiştirmek zorunda kaldılar. Sonra sonra, ilk Gomel, yine hareket yoktu - Klintsy küçük kasaba. Ancak, mali durumu önemli ölçüde kötüleşti Artsimoviches ve sonunda, bu dayanılmaz hale geldi. Bu nedenle, ve en azından bazı stabil besleyen ebeveynler umuduyla bir yetimhaneye oğlunu tespit etmek zorunda kaldılar. Çocuğun bu kurumda olamazdı ve tercih yaşam tarzı waif oradan kaçtı. hafifçe iyileşmiştir İç Savaş Artsimovich durumun sonunda Gomel döndü ve Leo ailesi geri döndü. o Belarus Devlet Üniversitesi Bölüm Başkanı olarak atandı zaman baba. Orada girilen lise ve sevdiği oğlu mezun olduktan sonra.

Seçimi Yaşamı: Fizik

genç erkeklerin tercihi fiziko-matematik öğretim düştü. eğitim sırasında edinilen Bagaj bilgi, amaca genç adam bir yıl boyunca o çeşitli bilimsel kütüphanelerin bir ziyaretçi Moskova, gitti, favori bilim anlamak, bu nedenle, yeterli değildi. 1929 yılında ev üniversitede zekice X-ışını spektrumları üzerine tezini savundu ve bir yıl sonra Leningrad'da ikamet ettiği yeri değişti. Orada Artsimovich Lev Andreevich altı ay sonra radyografi serviste ilk, Fiziksel-Teknik Enstitüsü serbest taksidermiste yerleşti ve - X-ışınları ve elektronik fenomenlerin bölümünde. Genç araştırma fizikçi muhtemelen kariyerinin başında tüm büyük bilim adamları gibi, deneyimlerini ve deney koymak nasıl bilmiyordum. Bu oldukça uzun bir zaman için gerekli Leo basit becerileri öğretilen üst düzey yoldaşlarının, omuzlarına dayanır Görev ona yardımcı olmaktır bilimsel etkinliklere.

Sovyet bilim adamının ilk çalışmalar

İlk aşama, farklı metallerin ince tabakalar X-ışınlan çalışma Artsimovich toplam yansıma oldu. 1931 yılında yapılan bu deneyler, sadece 40 yıl sonra, uygulamada gelip akademisyenler ilgileniyor. 1933 atom çekirdeğinin çalışmalarla işaretlenmiştir; Bu alanda Leo Artsimovich meydan yavaş nötronların özelliklerini incelemek ve takviye tüpü ve hızlı elektronlar için komut verici geliştirmek, yüksek voltajlı laboratuvarın organizasyonunu oldu. savaş zamanı Artsimovich yılında Lev Andreevich kızılötesi spektrumu kullanarak gece görüş cihazlarının geliştirilmesi meşgul. Ülkenin savunma sanayi için gereklidir; Araştırma için koşullar hayır, en hafif deyimiyle, Kazan Üniversitesi duvarları içinde gerçekleştirdi. Bilimsel deneyler bodrum için Maloprisposoblennoe görevin başarıyla uygulanması için bir engel olmadı.

Savaş sonrası yıllar

1944 1946 Artsimovich Lev Andreevich içinde Atom Enerjisi Enstitüsü'nde bilimsel bölüm şefi olarak çalışan bir Sovyet bilim adamı tarafından kutlandı SSCB Bilimler Akademisi üyesi seçildi ve nükleer fizik alanında araştırma alanlarından biri olan başını oldu. lityum izotoplarını ayırabilen birimlerini ayırma buluş için, Leo A. Stalin Ödülü 1. derece verildi. 1950 yılında yeni bir görev aldı - termonükleer kontrollü füzyon alanında deneysel araştırma başkanı ve bir yıl sonra Sovyet bilim adamı akademisyen oldu. 1952 yılında, sonuç olarak, onun bir nötron radyasyon yüksek sıcaklıkta plazma keşfine ve dolayısıyla, - Lenin Ödülü ödüllendirme.

bir enerji kaynağı bulma

Plazma fiziği - 1955 yılında devam eden araştırmalar elektrodinamik plazma hızlandırıcı sonuçları yeni bir yön temelini oluşturdu.

hayatının tükenmez bir enerji kaynağı bulmaya çalışırken, yüksek sıcaklık plazma füzyon cihazlarda araştırma yaparken Sovyet fizikçi sonunda. (Plazma, dünya dışında çalışılan gerektiğinden - Güneş ve yıldızların) bu proje astrofiziğinin gelişmesine yardımcı olabilir fark eden Leo maksimum astronomik aletlerin yapımını desteklenen ve çaba Kafkasya'da bir astronomik gözlemevi inşaatı yönetti. bilimsel laboratuvar sonuçlarında elde edilen sonuçlar bir anlayış yol açtı plazma fiziğinin emisyonları ve doğası , güneş patlamaları manyetik fırtınalar görünümünü neden olur.

bilime çok değerli bir katkı

Bu Artsimovich LA astronomi Sovyet ülkelerinde sayesinde ön plana çıktı olduğunu. Ayrıca çok büyük bir katkı Artsimovich Lev Andreevich eğitimde yaptı. 1953 yılından bu yana, 20 yıldır o Moskova Üniversitesi plazma ve atom fiziği dersleri okuyarak ders verdi. Yetenekli araştırmacılar eğitim kılavuzları çok sayıda yazdı; Onun adına organize füzyon laboratuvarda üzerinde bölümünde, analogları dünyanın herhangi bir üniversitede olmamıştır. Artsimovich Lev Andreevich ve onun öğrencileri olarak kabul çocukları, onun önemli deneyim yürütülmüştür. Bu arada, Sovyet fizikçi öğrencilerin birçoğu sonradan farklı ülkelerde büyük bir bilimsel liderler haline geldi. Bu Artsimovich 1 Mart 1973 haline gelmez. En yetenekli bilim adamı Gömülü Moskova'da Novodevichy Mezarlığı. Sovyet ve dünya bilim paha biçilmez bir katkı onuru Lva Andreevicha Artsimovicha önerenin olarak, Ay'da bir krater seçildi ve 1974 yılında bu riverboat adı verildi ve işlerinde zamanımızın büyük bilim adamları Artsimovich elde edilen sonuçlara dayalı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.