Sanat ve EğlenceSanat

Arapça süs. Eski milli süsleme

Bilgi ve halkın gelenekleri sadece kültürel ve sanatsal mirası sayesinde mümkündür anlıyoruz. eski insan etkinlikleri - dekorasyon farklı görüntüler kendileri, giyim, konut, çeşitli nesneler, araçlar, silahlar. sanat görüntünün Yaygın kullanılan formu - bir antik süs olduğunu. O var olan objeden ayrılamaz. Ama daha sık kendisi değerlidir ve sanat eseri. stil türüne göre, bitkisel, geometrik vardır - resimler, heykeller, grafik tasarımlar. Herhangi güzel süsleme, kesin bir nedeni var, bir veya daha fazla elementten oluşan. süs elemanları bu set, her zaman tek bir parça olarak gerçekleşir. resim elemanları, usta devre desenleri o süs kültürel ve tarihsel kökleri tespit edilebilir nesne şekli ile resim veya geometrik motifli flora veya fauna gelen motifleri birleştirir olarak oluşturulan yol arada, onun özellikle insanları mensup.

desen, onun kökeni hakkında ilk konuşma sınıflandırılmış ve ne zaman Sonra amaç ve içeriğini belirlemek. sanat ve zanaat modern formlarda gelişiminde tüm etnik çeşitlilik Antik süs Anlamı küçümsenemez.

süs sınıflandırılması çeşitli

Gümüş tepsiler üzerinde çömlek ve sikkeleri dekorasyon Şekiller; eski samotkanyh halılar, çamaşırlar üzerinde devre paternleri; Özel olarak ip dokuma - yani teknik olarak adlandırılan, - (profesyonel o konuşmaya başladı gibi) bu tip süs eşyaları, insan etkinliğinden sonuçlandı. Doğu ülkelerinde, genellikle desen farklı semboller ve işaretler örgü. Bu tip sembolik olarak adlandırılır. Belirli bir arsa olmayan karmaşık teknik elemanlar ile sembollerin bir kombinasyon geometrik türü geniş bir gelişme verdi. Bu gotik süs eşyaları ve Arap tarzı.

vejetasyon tipi en yaygın ve eski olduğunu. Motifler çiçekler, meyveler, bitkiler tam kopyalarıdır, onların stil için tanınmaz bırakır. Burada, her ulusun kendine favori bitkiler vardır ve saygı. Yanı sıra antik onlar avı vahşi hayvanlar betimleyen ustaları, ya da onlar için kutsal ve onlarla birlikte yaşayan ve bu nedenle özellikle saygı olanlar hayvan süs olarak.

süs fantastik tip kalbinde varolmayan bitki ve hayvanlardır. Antik Roma, süs amacına ev nerede teatral ve müzikal sanat, lüks yaşam ve askeri silah nesnelerle sahneleri özellikle düşkün. gökyüzü ve yıldızlar, Güneş ve Ay - Çin ve Japonya'da tipik astral kalıplarının unsurlarıdır. Üzerinde, dağlar, nehirler, şelaleler, ormanlar ve tarlalar: Derhal gibi manzara güzel süs doğmuş. Arap ülkelerinde, kapsamlı kalkınma harf ve metin parçaları, kaligrafik süsleme tipine oluşan ilk yazılı dilin görünüşünden kaynaklanan belirli aldı. süs her türlü nadiren saf olarak, onlar nüfuz ve birbirini tamamlar sık iç içedir mevcuttur.

Arap sanatının Özellikleri

halkları tarafından oluşturulan sanat eserleri Arap dünyasında , özellikle maneviyat ve anlamlılık, güzel ve yüce bir iyi anlamda vardır. Arapça desen ve süs çarpıcı çeşitliliği ile eşsiz ve özgün. İnsanları, hayvanları, tüm canlıların tasvir yasaklar Müslüman din, dayanmaktadır. Bu nedenle, örneğin, arap süsleme nadiren stilize yapı daha sonra elemanlar faunası ve şunları içerir. İslam kültürü hareket ve yaşamın gizemleri öğrenmeye sezgi, hayaller, arzunun dünyasına dalmış adamın süreklilik çarpıcı duygusu olan yakın geometrik motifler.

kaligrafi - Arapça süsleme deyişle, sözler, onlar için Kuranı Kerimden bir aforizma sanatsal temsil sanatı ne Müslümanların plastik sanat, temelidir.

Arap sanat türü olarak Süsleme

Süs sanat topluluğu ile desen ve ilişkilerin çalışma mümkün geçmişten günümüze tüm ilerici sanat uygulamak mümkün kılar. Arapça süsleme En önemli olarak bileşen ince ve Doğu'nun özgün sanat özel bir estetik vardır ve içerik dünya kültürünün en değerli parçasıdır.

şekil Karmaşık sadelik grev ve öfkeli sakin, gerçekte kullanılan ve dünya ve insan arasında bir bariyer olarak durmak olsun. Arapça süsleme Onun ustaları oluşturarak derin iç dünyasını ortaya koymaktadır. Onlar insan deneyimleri her tonu çok ince oynamak için kendi yetenek, zengin bir deneyim yönetmek için öğrendikleri gibi görünüyor. daha tam tasarlanmış güdü Arap süsleme ifşa etmek amacıyla, sihirbaz onlara ışık ve renk dili yardımıyla yeni bir anlam vererek, çeşitli formları kullanır.

Grafik eleman baskın çıkıyor ve Arap efendilerinden süsler, dinamik, hacimli olarak görünmektedir. Yaratıcı tüm alanını dönüştürerek, yazarlar gerçek bir rüya haline işlerini dönüştürerek, sınırları silmek. Bu, herhangi bir diğerinden Arapça desenler ve süsler ayıran çok önemli bir özelliktir.

süs ritim yasası

ritmin fenomen alışkın bir adam için. Gündüz ve gece. Uyku ve uyanıklık. Bu yüzden sanat eserlerinde kendisini bekleyenlere: müzik ve vezninin kullanımı açısından, resim ve mimaride. Ritim - bu düzendir. İhlali veya ritim eksikliği rahatsız edici ve hatta rahatsız edici. Bu sıva, tuğla, ahşap, bakır ve gümüş üzerine Arapça süsleme sanat eserlerinin güzelliği hayran mutlu ve merak dolu ritim varlığı nedeniyle. Efendi materyal ve ritminde katıldı görünüyor , süs çizim desen malzeme güzelliği ve değeri vurgulayarak. Diğer dekoratif elemanlar ritmini tabi, ve ritim birbirlerine göre. orkestra şefi benzeyen Arapça süsleme ustası. Bu nedenle, süs gerçek sanat eserleri öylesine ahenkli.

Arapça süs çeşitleri

Açık, sınırsız alan, engebeli, dolambaçlı yolları, nehirlerin yatakları, tepeler: Arap ustaları ilham almaktadır nereye anlamak için, Kuzey Afrika ve Arap Yarımadası'nın sonsuz çöller sağlamalıdır. yaldızlı kum gözleri gökyüzünün parlak mavisi ve nehir ve su kıvırcık kokulu otlar yakın ve son derece parlak renklerle birleştirir önce. Ustalar uyarlanmış ve yüzyıllar onları çevrili için tüm bu süslemeye uyarlanmış. Motifler çok. örneğin tanınabilir elemanları, antik kültür vardır ve prototip bilmek neredeyse imkansız hale getirecek kadar soyut yoktur. Arap süs önemli bir unsur bir düğümdür. Bu kökleri - Müslüman din. Doğu'da, süs görüntü düğümün çeşitli uzun ömürlü ve mutluluk için mübarek duygusu vardır. Genellikle iletişim için, ama diğer süs bir tipinin dönüşüm için ve daha sonra oldukça soyut bir şey haline sadece kullanılır.

girihi düğümü

Girih - Geometrik süs türüdür. Ana elemanlar şekiller şunlardır: daire, oval, üçgen, kare, çokgen. Onlar evrenin inşa edildiği tüm semboller vardır. Örneğin, daire merkezi temsil eder ve düzen ve açıklık ile bağlantılı kare taşımak. Bu rakamlardan, Arap ustaları, defalarca büküm ve birbirine atma, sembolleri karmaşık, matematiksel olarak doğru hizalanmış süs oluşturun.

(Örneğin, camide) genel olarak arap süsler bakıldığında Ve, o zaman uzayda geometrik şekillerin kombinasyonu etkileyicidir. kemerler galeri şeklinde, pencerelerin formu ile eşleşen Müthiş doğruluk süslü deseni. tavan ve duvarlar, kalkan ve katta Ne inanılmaz renk tasarımı süsleme! ayrı ayrı ve birlikte çünkü ışık ve gölge oyununun Bütün bu hacim.

Islimi - ilahi bahçede yolu

yaprakları ve çiçekleri ile Görüntü sonsuz spiral - Arap süs kalbinde. Bu Aden bahçesinden veya çiçek yeşil filizler sürekli bir gelişim fikrine sürekli yolun bir semboldür. Dokuma, basit, çatallı, badem şeklinde ve kanatlı: süsleme islimi beş formları vardır. Bu formlar onlar tamamlayıcıdır, ayrı ayrı var ve hiçbir boşlukları brooked diğer motifler Arap süsleme doldurmayın.

Hatayi - basitleştirilmiş islimi. Bunlar sapları ve dalları, ama soyut. Arap ülkelerinde, genellikle boyalı testiler ve halı süslemeleri ile evlerin cephelerinde kullanılır.

İslam arabesk

İslam dünyasında süs arabesk yaygın bir türüdür. Onlar dekore edilmiştir ve ev eşyaları ve laik binalar ve ibadethaneler. süs Bu tip belirli bir ritim içinde parçaların tekrarına dayalı ve herhangi bir görüntü taşımaz. elemanlar birbirinin içine sığacak çünkü pratikte, arka plan ortadan kaldırır.

Sürekli dokuma desen olarak sonsuzluğa sonsuz Arap ipucu oluşturacak kaybolur. Ana elemanlar sonsuza ayrılan özel bir ligatür bağlı arabesques bitki parçaları ve iç içe, bulunmaktadır.

Arapça hat

Arapça hat özel dekoratif kalitesi. Genel olarak alfabenin ve yazının ortaya çıkması insanlık büyük icadı olarak kabul edilir. Nabat köyünden Antik taş yazıtlar, hayatta ve Arapça İslam öncesi zamanlarda bile yaptık, Araplar komşular Arap Yarımadası'nın kuzey doğusunda yaşayan nabattsev alfabe ödünç emin olun. Müslümanlar için, Arap alfabesi bilgi ve okuma kabiliyeti mübarek edilmiş ve Kur'an tarafından teşvik etti. Arap dili her Müslüman kitaba kutsal dili, aslında, olduğunu. Ve Kur'an, o Arap halkı için bir toplanma noktası haline geldi. Farklı dini inançlara sahip herhangi sınıftan eğitimli insanları iletişim kurmak ve yazmak için kullanılmıştır. Bu gerçek demokratik anlamda Arapça yazı. Ve tabii ki, o yaratıcı bir araç haline gelmiştir söyledi. hat, nash (bu Kuran'ı yazılır) tarafından yazılmış özellikle de ustaları hükümete yakın olan toplumda ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. asil, yüce ve birleştirici bir - Arapça hat bir sanattır. Kutsal Kuran'da Bunun sayesinde somut biçim haline gelmiştir. Çoğu zaman, duvar süsleri ustası Kutsal Yazıların sözler şeklinde Arapça hat sanatının eserlerinin içine sığacak: "Güç Allah'a aittir" "Hamd yalnız Allah'a olmak"; veya bireysel kelimeler: "Mutluluk", "Hayat", "Sonsuzluk".

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.