Haber ve ToplumDoğa

Aral Gölü: Küresel oranlarda sorunu

Hatta yirminci yüzyılın altmışlı başlangıcı Aral Denizi önce Bu dünyanın en büyük dördüncü gölü oldu. Tüm pamuk ve sulaması için yoğun su saptırma ile başladı pirinç tarlalarının deniz doldurularak kritik noktaya indirgenmiş Amu Darya ve Siriderya, - Aral Denizi beslemek nehirlerden. Ve sonra, altmışlı yılların başında, o zamandan beri, Aral Denizi sorunu ... kurutma süreci tersine geri dönülemeyecek başlatıldı.

1989 yılında, Aral Denizi iki izole gölet ayrılmıştır - Kazakistan - Güney Aral Gölü, Özbekistan ve Kuzey Aral Denizi aittir. 1996'da bu suyun hacmi ¾ kaybetmişti ve sakinlerinin toplu bölgeden zorla. K 2003 - su miktarı sadece yaklaşık% 10 idi ve onun yüzey alanı - orijinalin yaklaşık dörtte. kıyı şeridi, 100-150km havale edilmiş tuzluluk iki buçuk kat artmıştır. bir kez yerinde oluşmuş derin deniz kumu ve tuzlu çöl, 38.000 km2 lik bir alanı, Aralkum seçildi.

Geri çekilen deniz kuru kalmıştır sonra Deniz yatağını, tuz yataklarının ve tarımsal kimyasallar ve pestisitler ile kaplı yerel alanları ile zaman içinde kapalı yıkadı. Sık toz fırtınaları, çölün tipik havada hepsini alıp büyük bir topraklarında yayıldı. Toz genellikle 700-800km ve Çelyabinsk ve Orenburg bölgelerinde gibi Rus bölgelerin ulaşması mesafeleri örtmeye. Solunması böyle zehirli toz, insan sağlığını zayıflatmaktadır alerjik reaksiyonlar ve diğer birçok tehlikeli hastalıklara yol açan bağışıklık azaltır. Tıbbi uzmanlar tarafından kanıtlandığı gibi yerel halk, yaygın solunum hastalıkları, sindirim bozuklukları, yemek borusu ve boğaz, anemi kanseri muzdarip. Böbrek hastalığı, göz hastalıkları ve karaciğer vakaları.

Aral Gölü bir zamanlar en zengin deniz ürünleri tedarikçisi oldu. Şimdi o tuzluluk seviyesi balıkların birçok türün öldü o kadar büyüktür. Son yıllarda en sık sakini, orada kalır Karadeniz kalkan, en tuzlu deniz sularında hayata adapte olduğu 70'lerde ithal, ancak 2003 ile kaybolmuştu ve o oldu: Suyun tuzluluk onu deniz için olağan olandan 2-4 kat daha yüksektir Çarşamba. Doku şimdi sık pestisitlerin çok yüksek seviyesi ortaya ve doğal olarak da priaraltsev sağlığını etkiler balık hasat edilir. Balıkçılık ve işleme endüstrisi sönmüş ve nüfus çalışma olmadan kalır ...

Çevresel problemler Aral Denizi sadece Aral Denizi bölgesini etkiledi. kurutuldu yüzeyi daha 100 bin. tuzunun ton ve zehirlere ve kimyasalların karışım gelen ince tozun daha yıllık yayılır kaynaktan çevresinde, yaşam bir felaket bir etkiye sahiptir. Artan kirlilik etkisi Aral Denizi yüksek bir toz giderme katkıda hava güçlü jet akımı, yolunda bulunduğunu olmasına katkıda atmosferin katmanları, yüzden tuz izleri (kimin aklına gelirdi!) Avrupa'da ve hatta Arktik Okyanusu gözlenen akışlarının şaşırtıcı değildir .

Aral su seviyesinin düşmesi ile yeraltı suyu seviyesinin düşürdü ve çölleşme çevreleyen arazinin sürecini hızlandırmak için. 1990'ların beri, yemyeşil çalılar, ağaçlar ve otlar burada görülür yerine sadece nadir kirişler bitkileri (Halophyte ve xerophytes) kuru ve tuzlu topraklar adapte. Memeliler ve kuşlar, bunu yaparken, yerli türlerin yarısından fazla tuttu. kışın değişti orijinal kıyı şeridi 100 kilometre alanı içinde iklim soğuk yaz oldu - sıcak elbette daha sık gözlenen kuraklık ve vejetasyon süreleri azalmış oldu yağış miktarı etkilenen, nem seviyesini, azalmıştır.

Yok ortamı çok hızlı ve bunun restorasyon olabilir - bir sürecin uzun ve zor. Aral Denizi'nin Komple restorasyon, ne yazık ki, artık mümkün değildir, ancak girişimleri (başarısız ve) kuzey kurtarılmasını yapılıyor - Küçük Aral. Dünya Bankası yardımıyla Kazakistan'ın Hükümeti, su seviyesini artırmak ve bu suretle kendi tuzluluk azaltmak için adımlar atıyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.