SağlıkTıp

Androjen - bu nedir? androjen hormonu

Androjenler - erkek seks hormonları, erkek ve dişi vücudunda hem çok önemli bir rol oynamaktadır. Hormonların seviyeleri normal olduğunu önemlidir. organizma için ciddi sonuçlar riski, normal değerlerden herhangi bir sapma. Androjen - bu nedir? en bu makalede bu soruyu cevaplamak için çalışalım.

androjenler

(- Kadınlarda testis, - yumurtalıkları erkeklerde) Bu adrenal korteks ve cinsel bezler tarafından üretilen steroid hormonların genel adıdır. Bunların başlıca özellikleri, - her ikisi de ikincil cinsel özelliklerinin cinsten gelişmesini teşvik etmek, yani, belirli konsantrasyonlarda virilizasyonunu, androjenizasyon vücut neden olmak için.

androjenlerin işlevleri

 • Bu protein sentezini arttırır ve çürüklerine karşı antibakteriyel ve anti-anabolik etkisi vardır.

 • Hücreler daha hızlı glikozdan yararlanma sayede glikolitik enzimler (örneğin, heksokinaz) aktivitesini arttırır.

 • Aşağı kan şekeri seviyeleri. gücü ve kas kütlesini artırmak.

 • kas kitlesi ile orantılı olarak deri altı toplam yağ miktarı ve düşük yağ kütlesinin azaltılması. basen, kalça, göğüsler üzerinde - Ancak, onların etkisi altında yağ birikimi (mide) erkek modeli ve tipik kadının yerinde vücut yağ eşzamanlı azalma meydana gelebilir.

 • Androjen - cinsel merkezi sinir sistemi psikoseksüel merkezi heyecanlanma artırır etkisi altında bir hormon arzu (libido) 'de her iki cinste, erkeklerde penis ereksiyon gücü ve frekansına, kadınlarda klitoris ereksiyon gücü.

 • Androjenler, kandaki lipid miktarı ve kolesterol düşürmek ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalıkların gelişmesini engellemektedir.

 • androjenler sayesinde görünür veya ikincil cinsel özellikleri geliştirmek: Sesli kabalaştırır ve erkek desen büyümek vücut ve yüz saç düşer, vellüs kıl, terminale gelişmiş ter salgısını döndü ve koku, penis değiştirir ve erkeklerde testisler genetik olarak maksimum boyuta yükselmiştir skrotum ve meme pigmentasyon geliştirilmesi, erkek tipi iskelet oluşturulur ve yüzleri prostat büyüklüğü ve içindeki sırlar sayısını artırdı.

 • Androjen - belirli bir genetik yatkınlık erkek tipi başının kellik neden olabilir, bir hormon.

kadın vücudu üzerinde nasıl bir etkisi androjenler var?

Yani, androjen - bu olduğunu ve ne işlevi insan vücudunda gerçekleştirir, ne biz öğrendik. Şimdi kadın vücudunda bu hormonların aşırı içeriğinin etkisini düşünün. Kadınlar için, veri hayati hormonlardır. Androjenler, ter bezleri ve kıl folikülleri çalışmalarını düzenleyen kas liflerinin proteinlerin oluşumunu teşvik eder. Bunlar vücut tüylerinin dağılımını belirlemek. Bütün bunlar sağlıklı bir dişi vücut için normaldir.

Androjenler yüksek seviyelerinde ise - resim ölçüde değiştirir. Saç tersine, kellik, orada kafasına burada göğüs, yüz, karın büyümeye başlar ve. Fazla içerik veri hormonları zaman yağ bezleri yağ yüksek miktarda üretmeye başlar, bu akne oluşumuna neden cilt yüzeyine çıkmak zorunda kalmadan, epiteli kalır. ter kokusunu değiştirmek. Üst bedenin gelişmedir. alt kısmında yağ miktarını azaltır, figür kadının erkeğe benzemeye başlar. Önemli ölçüde, meme bezleri, indirgenmiş. Rahatsız adet döngüsü. Daha kaba bir ses haline gelir.

Hamilelik androjenlerin etkisi

vücutta fazla androjenler örneğin hiperandrojenizmi olarak, bir hastalık talep eder. Bu durum, çok tehlikeli olabilir endokrin sistemindeki değişiklikler, çeşitli ile karakterize edilir. Hamilelikte böyle bir hastalığın varlığı, yani düşük nedenleri erken aşamalarında meydana geldiği, düşüğün yol açar.

Yani çocuk doğurma esnasında hiperandojenizm gelişmesine katkıda?

nedeni farklı olabilir. Tiroid hastalıkları, iltihap, kanser ve diğer bir devlet neden olur. Hiperandrojenizmin belirtileri değişiyordu: akne, obezite, vb membranlar, zayıf işgücü ve rüptürü.

hastalığını tespit oldukça basit. Hamile kadın ultrason cinsel organlar taşıdı. Ayrıca tomografi, gerek böbreküstü bezleri, ultrasonografi kan ve idrar örnekleri. Bu durumun tedavisi bireysel olarak belirlenir. kadınlarda androjen azaltmak için nasıl aşağıda açıklanacaktır.

androjenler deriyi etkiler gibi?

Gelen ergenlik sivilce çok sayıda görünümünü neden olabilir vücuttaki hormonların üretimini artırır. Yağ bezlerinin çalışma endokrin sisteminin işleyişi bağlıdır. bezleri tersine, basınç altında çalışmak, "tembel" ya da olabilir. Deri, buna bağlı olarak daha yağlı ya da kuru hale gelir.

Akne gibi endokrin sistemi hastalıklarının bir sonucu olarak oluşturulabilir yumurtalık fonksiyon bozukluğu. Buna ek olarak, androjenlerin üretimi kişinin duygusal durumuna bağlıdır. İnsanlar güçlü nöro-psikolojik stres veya depresyon sıklıkla vardır, bu hormonların seviyeleri normal değerlerden uzaktır.

Erkek bedeninde androjen eksikliği

androjenler yetersiz miktarlarda üretildiği bir durum, hipogonadizm olarak adlandırılır. Kural olarak, böyle bir fenomen elli yıl sonra teşhis edilir, ancak hastalık otuz yıla geliştiğinde durumlar da vardır. Erkeklerde androjenler düşürdü ise, vücudun değişik sistemlerde sapmalar olabilir. Aşağıdaki olaylar ortaya çıkabilir:

 • Zayıf ereksiyon, cinsel arzu, orgazm olamamanın, sperm, tuvalete sık dürtüsü hareketliliği bozulmasını azalmış;

 • ani inişler ve kan basıncındaki çıkışlar, kalp bozuklukları, boğulma, baş dönmesi, migren hissi;

 • zayıflığı, sinirlilik, konsantrasyon, uykusuzluk, apati, depresyon kaybı;

 • daha kırılgan hale kemikler, kas kütlesi yağ ile değiştirilir, saç dökülmesi karın oluşur, cilt durumu kötüye gidiyor.

prostatit

Çoğu zaman erkekler bu hastalıkla olan doktora gitmek. Prostatit fiziksel sadece değil, aynı zamanda insanın duygusal durumu değil bozar. Daha sık her yıl hastalığı olan genç erişkinlerde teşhis. Devam eden terapötik müdahaleler hep bir çare garanti etmiyoruz. Oldukça sık, hastalık kısırlık tehdidi olan kronik hale gelir. Prostatit anlayışı ile ilgili sorunlara neden olabilir dysbiosis genitoüriner sistem, eşlik etti.

Androjenler - Antibiyotiklerin bir tür, ancak hormon özelliklerinin bugüne kadar mekanizma tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak, tıbbi deneyler, bu patojen mikroflora testosteron etkisi altında daha az aktif hale bulunmuştur. Bu androjenler ürogenital organların mikroflorasını normalleştirmek mümkün olduğunu gösterir.

androjenler içeren ilaçlar

erkeklik hormonu dayalı preparatlar, özellikle - testosteron temelinde anabolik steroid denir. Tablet formunda mevcut araçlar (formülasyon "methandrostenolone") ve enjeksiyon (ilaç "Winstrol®"). İlaçlar nedeni testosteron büyük miktarlarda bileşimde varlığına androjenik işlem telaffuz var. Bu ilaçlar androjen düzeylerini artırmak için kullanılabilir, ancak gerçekten gerekli olmalıdır.

Androjenik ilaçlar kadınlarda menopoz tedavisinde iyi bir tedavi edici etkiye sahiptir. Bu dönemde meydana gelen hormonal değişiklikler sinir krizleri ve isteri yol açabilir. androjenler içeren İlaçlar, kadınların duygusal durumunu normalleştirmek için yardımcı olur. Bazı hastalıklarda, sadece dişi seks hormonları kullanılması arzu edilmemektedir (örneğin, meme ve pelvik organları ile ilgili sorunlar), bu durumda, hasta androjen ihtiva eden ilaçlar reçete.

anabolik steroidler, sadece androjen miktarını artırmak edemez lütfen unutmayın. Ayrıca pek çok organ ve insan vücudunun sistemlerin fonksiyonlarının normale dönmesi katılan: metabolizmayı hızlandırmak protein ve mineral değişimleri ve daha uyarırlar.

Nasıl vücutta androjenler azaltmak için?

Kuşkusuz, bu hormonlar erkek ve önemli bir rol oynamaktadır kadın vücudunda. Ancak, birçok sağlık sorunları androjen neden olabilir. O ne biz öğrendim ve şimdi vücutta bu hormonun seviyesini azaltmanın yollarını öğrenirler.

 1. Her şeyden önce, sen erkek seks hormonlarının sayısını belirlemek için bir tıbbi muayeneden geçmeleri gerekir. analiz sonuçlarına göre, uygun tedavi reçete endokrinolojist.

 2. androjen düzeylerini düşürmek için ilaçlar antiandrojenler. hormon sentezini azaltarak ve vücudun bazı alanlarda konsantrasyonunu önlemeyi amaçlayan bu aracının hareketi. Bir uyguladığı bir ilaç "Finasterid" olduğunda ifade hirsütizm (erkek tipi saç büyümesi). Ayrıca anti-androjenler ilaç anlamına gelen "flutamid" diye kandaki testosteron azaltır. Ancak bu aracın bir toksik etkisi olabilir unutmayın.

 3. Daha etkin ve güvenli ilaçlardır-progestojenler. İlaç "Siproteron" androjenlerin bir aktiviteye sahiptir. Nedeniyle progestojen ilacın özelliklerine yumurtalıklar hormon sentezini önler, ovülasyonu inhibe etmektedir.

 4. Kontraseptif "Diane-35" androjenizasyon işaretlerini ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. ilaç hafif hirsutizm kompleks terapisinde kullanılır. Sürekli alım yumurtalık boyutu azaltılabilir adet döngüsü normalleşmesi, katkıda bulunur anlamına gelir, akne sayısını azaltır.

Tedavi sadece bir uzman gözetiminde yapılmalıdır. her zaman dikkatli bir ilaca talimatları çalışmalıyım yan etkilerin ortaya çıkmasını önlemek için. ilaç dolu seyrini geliyor, o muayene tekrarlamak önerilmektedir. Sen tedavinin ikinci bir kurs gerekebilir.

Bu yazıda size androjen hormonu hakkında daha fazla bilgi öğrendim - ne olduğunu, insan vücudunda gerçekleştirilen ve nasıl seviyelerini normale döndürmek için ne bu hormonlar çalışır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.