Sanat ve EğlenceLiteratür

Allusion - bugünün dünyasında ilgili?

Bu terim ilk olarak kullanılan Fransız yazar geçen yüzyılın 70-ler ve edebiyat eleştirmeni Yuliey Kristevoy Bulgar kökenli. Allusion - Bir mecaz "topluluk oluşturma" bariz estetik etkisi ile. Bu oyunun unsuru girdi. Bir kitap, tanınmış tarihsel gerçeği, destanı veya dini geleneğe başvuran bir kelimenin veya kelimelerin ima sanki, gizli. Böylece okuyucu yazar ile belli din, gelenek ve kültür toplumun, zaman ve tarihsel olaylar veya ünlü kişilerin biyografik detayların koşullar hakkında yeterli bilgiye sahip tek sosyal oluşumunu entegre olduğu varsayılır.

Eğer allusion anlatan yukarıdaki olaylar, onun özgün retelling anımsama "perelitsovyvat" - yazarın bağlantı ipucu bir tür, bunun tam bir hesap anlamsız düşündürmektedir. okuyucuların söylemek yeterli olacaktır ve kendilerini sunacak tehlikede budur.

antik ünlü yazarların eserleri imalarla: Böyle Kliment Aleksandriysky gibi erken Hıristiyan yazarlar, şimdi geleneksel Roma topluma imalarla tarafından okuyucularına yeni inanç temellerini ortaya dikkat çekicidir. Örneğin, onun "dinin emir" in Clement yaygın ifadeler, sözler, Platon'un eserlerinin karakteristik kullanılan, "insanlığın şoförü", "boyunduruk" kıçından bir demet - yaşlı ve genç, "ana kızak kuralları".

klasik Yunan destanı konuşan o ima unutmayın - bundan önce denirdi budur "kanatlı bir deyişle". Birçoğu antik Yunan ve diğer medeniyetlerin masalları ile okuyucuların tanıdık gerekiyor. Yaygın düzensiz, dağınık gösteren, klasik literatürde ifadesini "Augean ahırlar" kullandı. kelimeler "Hercules Sütunları" dünyanın değerini sonunda kullanıldı. Adı Anthea anavatanına ile içinden çıkılmaz bağlantı adam, onun gücünün kaynağıdır. "Aşil topuğu" sınırlı ama kritik açıkları kavramına eşdeğerdir. kinaye yaratıcılık popüler, söylemeye gerek yok. Literatürden örnekleri bol miktarda vardır. İşte sadece bir kaçıdır.

Bir roman Genriha Senkevicha 'Quo Vadis' birçok İncil imalar içermektedir. Zaten İsa adına kendisinin kullanımı havariler Petrus ve Yeni Ahit - Hikayenin sanat eserlerinin açıklamasında Paul okuyucu orijinal ile benzerlik varsayılmaktadır.

Bu rakam genellikle sanat tarihsel olayı oluşturulur. Galya'yı ve İtalya (Yuliem Tsezarem İç Savaşı'nın eşit başlangıcı oldu hangi kapısı) ayıran doğal sınırı - Örneğin, Charlotte Bronte Rubicon Nehri'ni geçmeye ağız Dzhen EYR referanslar içine koyar. Yazar bu kinaye (ritmik figür) dönülmez bir karar vurgular.

kültürel olarak şartlandırılmış Edebiyat kinaye, etnisite. Daphne du Maurier romanından yayınlanmasından sonra, romanın kahramanı emlak Menderli döndü hangi rüyanın Bu parçanın İngiliz basını açılış cümlede "Rebecca", sadece macera önceki giriş olarak, son derece popüler hale geldiği bilinmektedir.

Yazarlar kendilerini sık sık tarihsel ve olgusal içeriği dolum, bunları oluşturmak. Ünlü roman B. Stoker'ın "Drakula" gerçek bir tarihi Eflak Prensi Vlad III ana şeytani karakteri ile ilgilidir. açıklama asil vampir yanında gerçekçi kilitlemek ve gerçek kilit cetvel ayrıntılarına hassasiyetle gelir.

Bugünün yazarlar "arka otlatmak." De değildir Allusion - bu modern. Geçen yüzyılın ikinci yarısından itibaren, literatürde kabul edilmelidir, son derece popüler yazarların bu sanatsal figür, bu organik olarak arsa dönüşe dokunmuş plaserleri. Sherlock Holmes kitabına İnce ironik kinaye bir olan modern roman klasikleri profesörü Umberto Eko "Gülün Adı". gizemli cinayetlerin araştırılması Fransisken rahipleri William Baskervilskomu (belirgin ironi) emanet etti. Asistanı Adson adı (besbelli konandoylevskim Watson ile uyum). Ama tarihsel edebi paralellikler biraz ona görünüyor. O kör kütüphaneci Jorge Burgos şeklinde kısa öykü ve roman Horhe Borhesa katil popüler Arjantinli yazar yeniden prova gösterir. Yaygın imalar ve çağdaş Rus yazarları Boris Akunin Viktor Pelevin kullandı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.