Haber ve ToplumDoğa

Aile sig gelen Omul balık. Açıklama ve yaşam

Sipariş Salmoniformes aile ve whitefish gelen bu makalede bir fotoğraf vardır Balık omul. Bir yarı yukarıgöçer ve balıkçılık olarak kabul edilir. Son derece palatability ve kullanışlı özellikleri için kabul. Bütün sularda değil dwelleth ve eksik olarak kabul edilir.

doğal ortam

Bu balık yaşam bağlı olarak birkaç çeşit olabilir. Anahtar: Arktik ve Baykal. cisco Geçme (aka - Arktik) Arktik Okyanusu kıyısında yaşıyor. Bu Avrasya ve Kuzey Amerika nehirlerde çoğaltılır. Rus Arktik cisco topraklarında Ob nehri hariç neredeyse tüm kuzey suları yaşar.

İkinci formu - Baykal balık. Omul Baikalian göl Baykal ağırlıklı bulunur. Bazen Uzakdoğu'da veya tundra nehirlerde bulunan Yenisey Körfez. Baykal omul gölde düzensiz olarak dağılmış. Güney-doğu bu balık doludur ve kuzey batısında bu hiç değil.

görünüm Baykal omul hipotezler

Bilim adamları Baykal Gölü'nde whitefish görünümünü ileri sürülen iki hipotez vardır. İlk belirtiyor bir balık endemiktir. Onun ataları yıl önce göl milyonlarca yaşamış ve o dönemde iklim sıcaktı. Bu hipotez bilim adamlarının çoğunluğu tarafından destekleniyor.

İkinci olarak iddia olduğunu Baykal omul - balık, Arktik Okyanusu'ndan Lena nehrinin buzul dönemindeki gölde yelken. bilim adamlarının büyük çoğunluğu birinci hipotezi destekleyen olmasına rağmen, onu diğer Arktik ile benzerlikler çok güçlüdür. Baykal omul sadece bazı küçük özellikler farklıdır.

habitat özellikleri

Omul - balık, oksijen açısından zengin, soğuk temiz su yaşamayı tercih. O derin yerleri sever. Bu okul balık. Derin sularda kışı. 300 metre derinliğe düşürülebilir. tuzlu suda yaşamayı Omul mümkün.

Bilim adamları inanıyoruz gibi, Baykal gölü başlıca nehirleri bağlanır yerleri tercih omul. Orada öylesine omul böcek larvaları ve kabuklular tarafından seviliyorsunuz alüvyon büyük miktarda. Bu, bu nerede çoğu böyle yerlere nedenini beyaz balık yatıyor belki de, yiyecek için arama kolaylaştırır.

tanım

Cisco - Yarı yukarıgöçer balık. Küçük, Sıkı geçen gümüşi pullarla kaplı gövdesi uzun. ağız, eşit uzunlukta çeneleri küçüktür. Bir adipoz yüzgeç vardır. Gümüş gövde rengi. geri kahverengi-yeşil renk tonu, ışık göbek, yanları ve gümüş-e olduğunu. erkeklerde ergenlik sırasında epitel tüberküller görünür. Koyu ince şerit tarafı boyunca uzanabilir.

Cisco - küçük balıklar, genellikle 800 gram aşmıyor. Ama bazen büyük bireyler rastlamak. Bunların uzunluğu yarım metre kadar ulaşabilir ve kilo yapabilirsiniz - Birden fazla buçuk kilogram. Balık 18 yıldan fazla yaşamaz. Ortalama olarak, Cisco yaşam süresi - 11 yıl.

gıda

Omul - somon çoğu sadece yumurtlama dönemindeki beslenme durdurmak gibi bir balık. Diğer zamanlarda, diyet oldukça çeşitlidir balıktır. diyet - zooplankton, yavru küçük balık, bentik omurgasızlar. Bu kıyı alanları mysid, kabuklu plankton, Gammarus yemek, sonbahar ve yaz aylarında balık besler.

üreme

bir kez cinsel olgunluk yaşına ulaşan her yıl balık yayılır. Şu anda, bireylerin 30 santimetre uzunluğundan daha sıklıkla daha vardır. Ve erkekler genellikle dişilerden daha bir yıl önce olgunlaşır. Ergenlik Cisco 2 ila 3 yıl sürebilir.

Bu balık çok fazla 1000 km gidiyor yumurtlamaya belirleyin. Bunu yaparken, bankalar uygun değildir ve yatağın ortasında elinde, sığ su kaçının. Cisco yumurtlama Ağustos ayı ortalarında erken içindedir. yumurtlama büyük yaklaşırken balık okul küçük sürüler ayrılmıştır.

Cisco spawn balık geç Eylül ayında başlıyor - erken Ekim. Bu anda daha fazla su sıcaklığı 4 derece değildir. omul yumurtlamaya için iki metreden az olmayan kum-çakıl alt derinliği seçer.

1.6 ila 2.4 mm arasında yumurta çapı. Bunlar, alt yapışkan değildir. yumurta süpürür, Cisco beslenme alanlarına gönderilir. Cisco yumurtlama alanlarına yerlerde durmadan, nehrin alt ulaşır aşağı rulo 67.000 yumurta, kadar bastırır.

ekonomik önemi

Cisco değerli ticari balıktır. Onun kontrolsüz balıkçılık gölde nüfusun hızla azalmasına yol açmıştır. Son 50 yılda, Baykal omul kez yok olma eşiğindeydi. Ama zaman sayesinde balık popülasyonlarının onun yakalamak kurtarma edilmiştir yasağını tanıttı. Şimdi tekrar Cisco yok olma tehdidi altında idi.

Balık omul: kullanışlı özellikleri ve besin değeri

Bu çok lezzetli bir balıktır. Hemen hemen% 20 yağ, özellikle deniz alt türü oluşur. Cisco et hızla emilir (11.5 saat) ve yüksek besin değeri vardır. karın boşluğuna, karaciğer ve subkütan tabaka bulunan balık yağıdır. Eşit yüzgeçleri ve kaslar üzerinde dağıtılmış.

Cisco kan viskozitesini azaltmak ve kalp ve sinir sisteminin işleyişini geliştirmek yağ asitleri açısından zengindir. Cisco eti diğer balık çok daha fazlasıdır C vitamini bir çok içerir. Bu vitaminler sinir ve üreme sistemi için çok önemlidir.

kitle payı Cisco kemiklerin% 7 daha fazla değildir. hazırlanan bu yüksek kaliteli konserve balık bu söylenmemesi ile. Bu diyet beslenme için kullanılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.