FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Afrika: Aşırı noktalarının koordinatları. Afrika Coğrafyası

Bu belki de en gizemli kıta, toprak büyük bir ilgi bilim coğrafya okuyan o tezat oluşturmaktadır. Afrika - gezegen ve en yüksek en sıcak kıta. kendi topraklarında kendi dilini konuşur, her biri birçok kabileler ve milletler, ev sahipliği yapmaktadır.

tartışılacaktır Bu makale Afrika, doğası ve insanlarla ilgilidir.

Afrika: uç noktalarının koordinatları

Bu gezegende ikinci büyük kıtasıdır. Bu 30 milyon kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Avrasya Afrika ile Süveyş dar berzah bağladı.

8000 kilometrelik - bu Afrika kıtasının kuzeyinden güneyine uzanan böyle bir uzaklıktadır. Aşağıdaki kıtanın uç noktalarının koordinatları:

  • Kuzey - Cape Ras Engel (37,21 derece kuzey enlem).
  • Güney - Cape Agulhas (34,51 derece güney enlemi).

7500 kilometre - Afrika gibi kıtanın doğu ve batı kenar arasındaki mesafe. Aşağıdaki kıtanın uç noktalarının koordinatları:

  • Batı - Cape Almadies (17.33 derece batı boylamı).
  • Doğu - Cape Ras Gafun (51.16 derece doğu boylamı).

anakaranın kıyı şeridi 26.000 kilometre. Bu kıtanın bu boyutu için çok azdır. nedeni Afrika'nın kıyı şeridi çok kötü parçalanmış olmasıdır.

Aynı zamanda Afrika'nın en uç noktası diğer isimlere sahip olduğunu belirtmek gerekir. Yani, Cape Agulhas Cape Agulhas bazen denir. Bir Cape Ras Engel bazen Cape Blanco aradı. Bu nedenle, bilimsel literatürde bulunan ve bu yer isimleri edilebilir.

Afrika'nın coğrafi konumu benzersiz. ekvator ortasında pratik bu kıtayı haçlar gerçeği. Bu gerçek iki önemli sonucu vardır:

  1. iki tropik arasında yer alır İlk olarak, kıta, güneş radyasyonunun büyük miktarda alır.
  2. İkincisi, Kuzey Afrika benzer Güney Afrika doğal özellikleri simetrik (ayna) açısından.

Coğrafya: Afrika - gezegenin en yüksek kıtası

Burada yüksek kabartma formları hakimdir, çünkü Afrika genellikle yüksek kıta denir. olanlara jeomorfolog plato yaylaları ve platolar ve dağlar-uç değerleri arasındadır. İlginç bir şekilde, orta kısmında yer alan bir ova ise bir yan Halk Cumhuriyeti gibi kabartma bu formları. Başka bir deyişle, Afrika çok derin değil tabak olarak düşünülebilir.

kıtanın en yüksek noktası - Kilimanjaro bir volkan (5895 metre). O Tanzanya bulunur ve bu zirvelere ulaşmak üzere ezici arzu birçok turist oluşur. Ama alçak noktası Cibuti küçük bir ülke yer almaktadır. 157 metre mutlak yüksekliği ile bu göl Assal (ama bir "eksi" işareti ile).

Afrika'nın maden kaynakları

Afrika'da, maden kaynaklarının hemen hemen tüm tanınmış adamın mevduat araştırdı. Çeşitli mineraller açısından özellikle zengin, Güney Afrika (öyle elmas, kömür, nikel ve bakır cevheri). Alanın Gelişimi Kural, yabancı şirketler olarak, içeriyordu.

Afrika ve demir cevherlerinin Zengin maden zenginliği. Burada mayınlı cevheri üzerinde çalışan Avrupa ve Kuzey Amerika'daki birçok çelik fabrikaları.

Kuzey Afrika , birçok petrol ve doğal gaz için bilinir. onlar, çok şanslı bulundukları Ülkeler - onlar oldukça mutlu yaşamak. Her şeyden önce, bize not Tunus ve Cezayir edelim.

İklim ve iç sular

Afrika topraklarında dünyanın en uzun nehri akar - Nil. kıtanın diğer önemli nehirler - Kongo, Nijer, Zambezi, Limpopo ve Turuncu. Nyasa, Tanganika ve diğerleri - Doğu Afrika'daki tektonik fay hatları derin bir göl oluşturdular. adı altında durumda Çad aynı adlı kıtasının büyük tuz gölü.

Afrika, yukarıda da belirtildiği gibi, gezegeninin en sıcak kıta. Konumu nedeniyle kıtanın yüzeyi güneş enerjisi bir sürü alır ve ısınır.

Orta Afrika'da, hem de Gine Körfezi kıyısında yüksek yağış alırlar. Yaz aylarında kuru kış ve yağmur mevsimi - güney ve kuzey toprakları içinde açıkça iklimsel mevsim gördük. Daha uzak kuzey ve güney yağışlar çöller oluşmasına yol açan, çok düşüktür. Afrika'da, dünyanın en büyük çöldür - Sahra.

"Siyah" kıtanın nüfus

Afrika'da gerçekten siyah nüfusu hakim. Üstelik ayıran ve zenci geleneksel sınır Kafkasyalılar, Sahra çöl.

Bugüne kadar, yaklaşık bir milyar insan Afrika'da yaşamaktadır. Aynı zamanda kıtanın nüfusu daha hızlı büyüyor. Bilim adamları 2050 yılında yaklaşık 2 milyar insanın orada yaşayan olacağını tahmin.

Eğer dikkatlice Afrika'nın siyasi haritası düşünüyorsanız, ilginç bir ayrıntıyı fark edeceksiniz. Birçok ülkede arasındaki sınırlar düz çizgiler düzenlenen gerçeği. Afrika'da sömürgeci geçmişin bir mirası sayılır. Bugün (bölgelerin etnik özelliklerini hariç) Böyle dikkatsiz davranış sınırları kabileler ve milletler arasında birçok çatışmalar yaşanıyor.

Afrika'da ortalama nüfus yoğunluğu - kilometrekare başına 30 kişi. şehirleşme düzeyi düşüktür ve sadece 30% 'dir. Ancak, büyük megakentlerin yeterli. Bunlardan en büyük - bu Kahire ve Lagos olduğunu.

Afrika bin dil biliyor! (Özellikle Afrika) Yerli Svahili Fula ve Kongo düşündü. Kıtanın Birçok ülkede resmi dil statüsüne sahiptir: İngilizce, Portekizce ve Fransızca. Biz Afrika nüfusunun dini tercihleri hakkında konuşursak, kıtanın sakinlerinin çoğunluğunun Müslümanlar ve Katolikliğin vardır. Burada Ortak ve birçok Protestan kiliseler.

Sonuç olarak ...

Afrika - gezegendeki en çok kıta. Bunun nedeni - kıtasının özel coğrafi konumda.

Coğrafi koordinatlar Afrika aşağıdaki: 37 derece kuzey enlem ve 34 derece güney enlemi arasında bulunan kıta. yüzey güneş radyasyonunun büyük miktarda alır, böylece Böylece, Ekvator Afrika, neredeyse yarısında böler.

Şimdi anakara Afrika'nın başlıca doğal özellikleri, topraklarının aşırı noktalarının koordinatlarını biliyoruz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.