Haber ve ToplumÇevre

Açıklama, tarih ve İrlanda Kare

leprechauns ve elfler hakkında efsaneler ile dolu zümrüt İrlanda, bilim adamları ve arkeologlar ilgi uyandırdı hep olmuştur. sekiz bin yıl MÖ - Sonuçta, ada insanlar uzun zaman önce yerleşmiş bu yerlerden biri olarak kabul edilir. 84 metrekare bir İrlanda adası alanı. M. Onu tanır km Avrupa'nın en büyük adaların listesinde üçüncü çizgiyi işgal etmek. Buna ek olarak, şu ana kadar arkeologlar ülkede bulunan çok sayıda megalitik dolmenler amacını ve kim ortaya edemedik. İnanılmaz, ama şimdiye kadar İrlanda alan hala tam incelenmiş ve bu harika toprakların tarihinin ilginç gerçekler ile uzatılabilir demektir değildi.

İrlanda ilk sakinleri

Bilim adamları ilk inanıyoruz İrlanda'da insanlar iklim bu topraklarda rahat izin verildiğinde Buz devrinin sonlarına hemen sonra buraya geldi. Oldukça hızlı İrlanda tüm bölgeyi yaşadığı ve halk güya çeşitli inşa etmeye başladı megalitik yapılar. Antik İrlanda bu garip yapılar inşa neden hala bilinmemektedir. Ama, örneğin, dolmenler cenaze anıtları olarak kabul edilir. bazı bilim adamları iddia rağmen bu onlar kutsal bir anlama sahip ve onların yardımıyla adanın nüfus ruhlarla bağlandı. Bu arada, megalitik yapıların birinde, arkeologlar ay çok detaylı ve onun rahatlama gösterir ki gökyüzünün en eski taş harita buldu.

Hristiyanlık öncesi dönemde İrlanda

İkinci yüzyıl civarında M.Ö. adasında Keltler kabileleri indi. Onlar Doğu Avrupa'dan göç başladı ve sonunda karada değil, aynı zamanda yakın adalarda sadece yerleşti. Tüm alan askeri kampanyalar için demir silahlar, farklı militanlığı ve tutku kullanılan, çok hızlı bir şekilde İrlanda Keltler tarafından hakim olmuştur. onlar yıkıldı yerel nüfus ve ada kalan kısmı kademeli olarak tek bir ulus içinde Keltler ile birleşti. Bu adanın fethi kültürü ve gelişimi üzerinde çok iyi darbe olduğunu belirtmekte fayda vardır. Keltler onlarla yeni teknolojileri, dil, yazma, ve din getirdi. Hemen hemen tüm İrlandalı mitler Kelt tarihi ve inançların bazı yorumudur.

Birçok Avrupalı ulusların kültürüne derin bir iz bırakan Druidler, Kelt kabileleri ile bağlantılıdır. Bazı tarihçiler Druidler İrlanda da kapsamlı bilgi getirdi ve onların kültür ve dine yerel halkın çocukları öğrettiği iddia etmektedirler. Şimdiye kadar, efsanelerin çoğu kozmoloji, tarım ve şifa oldukları kapsamlı bilgi paylaştı cömertçe İrlanda tarımı geliştirmeye yardımcı oldu ve bilge ve adil büyücülerin söyler.

İrlanda Hıristiyanlaştırılmasıdır

Beşinci yüzyılın başlarında İrlanda erken misyonerler Hıristiyanlığa yerel nüfusu dönüştürmek için çalıştı düşmeye başladı. Bu fazlalaştı en önemli İrlandalı azizler yaptık adanın Christianization'u ve Kilise'nin diğer görevlileri katkıda kabul edilir Aziz Patrick Günü, ek olarak - örneğin, Aziz Columba en ya kutsal Kevin. Patrick İngiltere'de doğdu ve beş yıldan fazla İrlandalı köleler geçti Ama resmi Baptist İrlanda hala tanıdı.

İrlanda alanı yeterince büyük ve nüfusu çok sayıda olduğundan, Hıristiyanlaştırma sürecinde kendi özellikleri edinme, birkaç yüzyıl boyunca birkaç aşamada gerçekleşti. İrlanda için değil karakteristik öteki uluslar yok edilmesi ve yeni bir inanç konması oldu. Misyonerler yavaş yavaş yerel nüfusu, yerleşik manastırları ikna ve aktif İrlanda eğitmek. Bunu korumak için - Bu Hıristiyanlık sınırlı popülasyonları, ve tersi değil Avrupa'nın kültürel gerileme döneminde olmakla birlikte, İrlanda müreffeh ülke oldu gerçeğine yol açtı. Keşişler yazılı dil, dini konularda ve çarpıcı heykeller için oluşturulan benzersiz çizimler gelişmesine katkıda bulunmuştur. Birçok arkeolog ve tarihçiler İrlanda "altın çağ" 5-6 yüzyıl diyoruz.

Viking baskınlar

İrlanda (bölge, bölge ve yapılan olumlu iklim) komşularının dikkatini çekti. 8-9 yüzyıllarda ise İrlandalı baskın bir Viking sabiti tabi tutuldu.

Onlar yerle bir edildi ki çoğu köy ve manastırları, perişan. nüfuzunu artırmak için, Vikingler Kendi şehir kurmak başladı ve yavaş yavaş adanın yerli sakinleri asimile. Dublin çevresinde adanın gelişiminde çok önemli bir rol oynamaya olduğu, 988 yılında kuruldu. Vikingler büyük önem onların yaşam tarzı için vardı paralel liman kentlerini, koydu. Yavaş yavaş ada manastırların toparlanmaya başladı ve fatihler artık inanmayarak ile keşişleri davranın. Onlar barış içinde birarada yaşamaları öğrendik.

İrlanda sadece Vikinglerin işgali durdurmak için çalışmıyoruz, ama sadece erken 11. yüzyılda Brian Boru (yüce kral) işgal ordusunu mağlup etmeyi başardı.

İngiliz makamlarının kurulması

İrlanda geniş alanı (kilometrekarelik içinde - .. 84000) er ya da geç İngilizlerin dikkatini çekmek olamazdı. 11. yüzyıldan itibaren yavaş yavaş onları istila, büyük İrlandalı şehirlerde kadar çalmaya başladı. 12. yüzyılın başından bu yana, Korol Genrih II kendini İrlanda Efendisi ilan ve adanın bazı bölümlerinde üzerindeki yetkilerini kurdu. Anglo-Norman lordları da İrlandalı arazi büyük bir parça almak için başarısız ve onun egemenliği altında bunu toplamaya başladılar vermedi.

17. yüzyılın başlarında İngiliz adasında yerleşti ve mutlaka kendi kurallarını kurmuştu. Yavaş yavaş yerini İrlanda dili, gelenek ve adetleri. Ama bu süre içinde, bu eğilim bir kitle karakteri kazanılmış değildir, bu yüzden İrlandalı sabırla yeni hükümetin emir dayandı.

Şaşırtıcı bir şekilde, eski ve yeni nüfusun bölünme çok açıkça belirgin 17. yüzyılda olduğunu. Atalarının İrlandalı ve İngiliz Katolikler bu toplumun ilk vakıf vardı, ama onlar dışlanmış hale geldiğini. İngiliz Her yıl daha yoksul hale geliyor yeni hükümet, yerel halk, kendilerini yerleşimciler-atıfta.

İrlandalı Zulüm: İngiliz öncülüğünde ülkenin gelişimi

Hemen hemen tüm İrlandalı idi çoğunluk Protestanlar aktif ezilen Katolikler olan İngiliz. 17 yüzyıla gelindiğinde gerçekten korkunç formları aldı. Katolikler yükseköğrenim yapma ve onların dilini konuşmaya, kendi kiliselerini, toprak satın olması yasaktı. ülke ülke bölünmesine yol açan uzun mezhepsel çatışma sonuçlandı ayaklanmayı başladı.

18. yüzyılın sonuna gelindiğinde, Katolikler arazinin fazla beş yüzde sahiptir ve kültür genç nesil için eğitim sınıfları hafta sonları toplanıp yürütmektedir edildi gizli toplumların çabaları, sadece teşekkür atlattı.

19. yüzyılın ilk çeyreğinde İrlanda ve İngiltere arasındaki ilişkilerde bir çözülme yaşandı. Bu İngilizce Parlamentosu İrlanda Katoliklerin yaşamını kolaylaştırmak için çok sayıda yasayı geçirerek ikna Daniel O'Connell, çalışmalarına sayesinde mümkün oldu. Bu vatansever heyecanla kendi yurttaşlarının haklarını savunan ve adanın sakinleri ülkenin siyasetini etkilemek sağlayacak İrlanda Parlamentosu yeniden çalıştı.

Kurtuluş Önkoşullar Savaşı

Belki İrlanda hikayesi başka bir yol giderdi, ancak üç yıl üst üste ülkenin 19. yüzyılın ortasında İrlanda gıda ana kaynağı oldu patates kötü hasat oldu. Nüfus açlıktan başladı, ama İngilizler tarafından kurulan yasalarına göre, diğer ülkeler tahıl ihraç edildi. İrlanda nüfusu azaldı Her yıl daha iyi bir yaşam umuduyla adalılar ülkeden göç etmeye başladı. Bunların çoğu Amerika'ya yerleşen bazı İngiltere'de şansını denemeye. Kısa bir süre içinde İrlanda yaklaşık iki milyon aileye bıraktı.

19. yüzyılın sonunda İrlanda ısrarla öz idareyi aramaya başladı. Ama tam o sırada açıkça ülkenin nüfusuna arasındaki dini fark tecelli - genel nüfus ve Katolik kalırken İrlanda kuzey kesimi, Protestanlar tarafından temsil edildi. Protestanlar ülkede artan gerginliğe sebep oldu hükümete karşı çıktı.

İngiliz İrlanda için bazı tavizler kabul ve özyönetim, İrlanda ile ilgili bir belge imzaladığı ve İngiltere toplam kontrolü altında kalmıştı rağmen. Bu 1916 ayaklanması altı gün süren Dublin, büyüdü, taç gelen ayrılık çok endişeli destekçileri olduğunu ve 24 Nisan. onun sonunda hareketin hemen hemen tüm liderleri İrlanda'da devrimci hareketin yükselişi neden olan, infaz edildi. 1919 yılında, o İrlanda Parlamentosu oluşturulması ve bağımsız cumhuriyeti açıklandı.

İrlanda adası: alanı, alan bugün

bağımsızlık İrlandalı arzu 1919 den 1921 kadar sürdü İngiltere'ye karşı askeri harekata, yol açmıştır. Sonuç olarak, isyancılar istenen ve Britanya'dan tamamen bağımsız hale fakat özgürlük pahasına ülkenin ve toplumun bölünmüş oldu elde etti.

Serbest İrlanda Devleti ve Kuzey İrlanda - Sonuç olarak, harita iki devletin kuruldu. Ve adanın en kısmı Serbest İrlanda Devleti için, Ladin yalnızca adanın altıda birini işgal aittir.

kısa bir açıklama: İrlanda (Cumhuriyeti) alanı nedir

bağımsızlık ilanı yana İrlanda Cumhuriyeti üyelik 26 ilçede benimsemiş ve ülkenin alanı, 70 metrekare olduğunu. M. km. Bu adanın en büyük devlet.

Geçen yüzyılın 80-ler kadar, ülke ciddi ekonomik sorunlar yaşıyor edildi nüfus ülkeyi terk etmek, ancak bulmaya devam İrlanda'da çalışma son derece zordu. Ama fazla 20 yıldır, durum istikrara kavuştuğuna. Ekonomi istikrarlı büyüme yaşayan ve kim bir kez daha gençlik eve ulaştı bıraktı. Son haberlere göre, göçmenlerin yüzde 50'nin için İrlanda'ya döndü. Ve bu ülkenin önüne sadece olumlu bir değişim bekliyor göstermektedir.

Kuzey İrlanda: Tanım ve özellikler

biz genel düşünürsek İngiltere alanı, İrlanda böyle önemli bir yer yok (240,5 sq. M. Ve 84000 km. sırasıyla Sq. Km) tahsis etti. Ama adanın kuzey kesiminde yaşayanlar 1920 yılında statüko ile son derece memnun.

Kuzey İrlanda alan biraz üzerinde 14 metrekaredir. km ülkede sadece 6 ilçeye girmiştir. Bu Kuzey İrlanda, Katolikler ve Protestanlar arasında devam eden çatışmada, 1998 yılına kadar, yani dikkati çekiyor. Oldukça sık, silahlı çatışmalar eşlik etti ve İngiltere 'den fazla kez çatışmaları çözmek için ülkeye asker tanıtıldı.

üç binden fazla kişinin ölümüne mezhep neredeyse 30 yıl. Sadece erken 21 yüzyılda, ülke huzuru geldi, savaşan tarafların mutabakatı ve işbirliği üzerinde anlaşmaya başardık bulundu. Son yıllarda, bir kısmı Kuzey İrlanda nüfusunun adasında tek devlete Cumhuriyeti ile birleşme ve karşılığında lehine. Ama öneri Gelecekte başka uzun süren çatışmalar için bir bahane olarak hizmet edebilir ülkenin parlamentosunda herkes tarafından desteklenmemektedir.

Sonuç

İrlanda, tarihinin, ancak, birçok zor anları ve kanlı silahlı çatışma yaşanan insan ne de fatihler arasında fethedilmemiş ruhu kalmıştır. Sonuçta, her İrlandalı onların özgürlük ve gelenek savunmak bilen Kelt savaşçıları kanar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.