FormasyonÖykü

Yönetim geliştirme aşamaları ve aşamaları tarihçesi

Yönetimi - işletmenin yönetim bilimidir. yönetimin ortaya çıkması tarihinin antik çağlarda yaşamış ve hayatta kalan ve bizim günlerde bile gelişen kuruluşların örneklerle doludur rağmen bu, nihayet yirminci yüzyılın sonunda kuruldu genç bilimler, biridir. Böyle doğrusal yapıların bir örneği net bir baskınlık hiyerarşisi var olduğu Katolik Kilisesi, Roma, neden olabilir.

yönetimin ortaya çıkması tarihinin yakından bağlantılıdır sadece ile sanayi devrimi, aynı zamanda, fark takdir ve üretimde insan faktörünün daha büyük bir rol tespit yönetsel siyasi ekonomist Uilyama PETTI, Adam Smith, David Ricardo ve ütopik sosyalist Robert Owen'ın fikirler.

Ama yönetim tarihinin en önemli anları yirminci yüzyılın başında geçiyor ve 8 etap günümüz toplamına genişletiyor.

 1. Bu bir bilim F. Taylor olarak yönetimin başlangıcı oldu başarısının şirketin yönetiminde sistem analizinin önemini gösterdi onun "Bilimsel Yönetim Prensipleri" yazdı.
 2. Daha Taylor'un doktrini aldı ve A. Fayolle, P. Urwick, D. Mooney ve P. Sloan rafine oldu. Yeni bir teori tarafından kutlandı yönetim gelişim etkinlik geçmişinde bağlantılı olarak, açıkça fonksiyonları ve ilkeleri belirler.
 3. Üçüncü aşama - "neo klasik", zaman grubu kararının toplumsal kavramı test vardır. "İnsan ilişkileri" ekolünün kurucusu - İşte yukarıda belirtilen bilim E. Mayo katılır.
 4. Yirminci yüzyılın 1940-1960 yılını kapsayan iki yıl, yönetim sürekli psikoloji ve sosyoloji başarılarının bir dokunuş ekleyerek, gelişen ve yönetim teorisi geliştirmeye düşündük.
 5. Bu aşamada yönetim gelişiminin tarihçesi artık popülaritesinin zirvesine ulaşıyor bilgi teknolojisi, ilerlemelere kullanımına yönetim düşüncesinin geçişi temsil eder. D. McGregor sunar ve performanslarına astlarına ilişki yöneticisinin doğrudan etkisi hakkında teorisini haklı.
 6. Evre 1970 - XX yüzyılın 1980-ler yöntem ve yönetim teknikleri, çeşitli anlamını, hem de iç ve dış çevre arasında bağ kurmayı ortaya teorileri I. Ansoff, H. Salancik ve Porter, işaretlenmiş.
 7. yönetiminin gelişme tarihinin yedinci Sahnede çok önemli yönetim uygulamalardır organizasyonel yapıların çeşitli Japonya ve diğer gelişmiş ülkelerde devrimci keşifler tarafından kutlandı.
 8. Ve yirminci yüzyılın 90'lı yıllarda başlayan son aşaması, bu güne kadar devam eder. yönetiminin temel eğilim - yaratılması bir örgüt kültürü, yönetim demokratikleşme, yönetimde çalışanların katılımı.

Rusya'da yönetim geliştirme Tarih yirminci yüzyılın başlarında başlar ve aynı zamanda aşamalı olarak gerçekleşir.

 1. vakıf, I.Semenovym ve A. Paikin atılmıştır bitkilerde müzik organizasyonu hakkında bir dizi konferans hazırlamışlardır.
 2. 1920 yılında kanun MÜZİK Petersburg Politeknik Enstitüsü ve Moskova Yüksek Teknik Okulu bilim adamları tarafından sonuçlandırılır.
 3. 1935 OA tarafından kaleme miktarlar örgütsel kanunun yönetim teorisine getiriyor Yermansky.
 4. 1950 yılında F.R.Dunaevsky bir yönetici işçilerin belirli sayıda yönetebilir kanıtladı.
 5. Yirminci yüzyılın sonu ve XXI yüzyılın başında - optimizasyonu farklı şekillerde Rus yönetiminin geçiş dönemi idari faaliyet.

Bugün Rusya'da yönetimin geçmiş yönetimi toplam bilgisayarlaştırma yanı sıra ınsanlaştırılması ve demokratikleşme ile bağlantılıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.