FormasyonÖykü

Slav alfabesi oluşturulan kutsal kardeşler, isimleri. Slav alfabesinin tarihi

Ülkemizin birçok şanlı tarihe tarihinde. Birçoğu eski çağlardan olaylarıyla sınırlı. Yıllardır sürüncemede böyle bir unutulmaz olaylar, ortaya çıkması olmuştur Slav Edebiyatı. Eğer Slav alfabesi oluşturulan kutsal kardeşler, isimlerini biliyor musunuz? Değilse, o zaman bu yazı tam size göre yazılmıştır!

Kim o?

En azından belli belirsiz tarihin derslerde öğretmen duyulursa biz mutlaka kendiniz hatırlamak mümkün olacaktır. Evet, Slav alfabesi oluşturulan kutsal kardeşler, isimleri - Kirill ben Mefody. dünya tarihinde kimin rolü bu Slav vaizler, bunlar, sadece Ortodoks, ancak bu bile Katolik Kilisesini canonized edilmiş olmasıdır. Dahası, onların yaşam ve aktivite söz Müslüman aktivistler yazılarında bulunur.

ölümünden önce sadece 50 gün içinde Ortodoks Roma adını aldı - O Cyril (yaklaşık 827-969 yaşamın yaş) inanılmaktadır. Yaşamı boyunca Konstantin Filozof olarak çağdaşlarının biliniyordu. Methodius (yaşam 820-885 yıl) ve ömrünün sonunda yeni bir adla vaftiz oldu. Adının aslında olduğu gibi tarihçiler ve ilahiyatçılar biliyorum ama orijinal vaiz Michael adında düşündürmektedir yoktur.

Kirill ben Mefody (bunlardan fotoğrafları görüntü makalesinde ise yeniden) kardeşler idi. Bunların yanı sıra ailesinde sekiz erkek vardı. Onların ileri kaderi bilinmemektedir. Işık onlar Selanik (Selanik) ortaya çıktı. şehir Makedonya parçası iken.

Çocukluk ve gençlik

nadiren tarihsel kaynaklarda belirtilen olmasına rağmen Methodius'tu, askerlik oldu. Üstelik 10 yıl boyunca o Belli bir alanda (muhtemelen Slav) yöneticisi oldu ve ardından askerlerin saflarına sol ve Anadolu'daki oldu Olympus manastıra gitti. 860 civarında, o, önceliğini terk Marmara Denizi kıyısında yer manastırın Polychrono, Başkeşiş'i oldu.

Methodius'a aksine, Cyril bedensel sağlık olmamıştı ama çok genç yaşta olan alışılmadık keskin aklın belirtileri gösterdi. Michael-Methodius genellikle korumak ve düzgün kendileri için dayanamayıp çok sevdiği kardeşi, bakmak vardı. Kardeşler ve hep birlikte hayatlarını kalacak.

Sadece 14 yıl genç Cyril zaten yiyip âyetlerini Grigoriya Bogoslova olmak. Oğlan oğlu için bir çalışma arkadaşı olarak mahkemeye götürüldü bundan sonra İmparator Michael III dikkatini çekti. Fotiyus, daha sonra ünlü Patriği yanı sıra diğer yüksek deneyimli danışman öncülüğünde, çocuklar dilbilgisi ve retorik, diyalektiği, astronomi ve diğer bilimler sırlarını öğrendi.

"Hayat" Cyril ilahiyatçı sonra en yaygın dillerinden yaklaşık bir düzine bildiğini ifade verdi. Kendisinin Ayasofya'da bir kütüphaneci olmaya tercih avantajlı evlilik için izin vermedim, imparatorluk sarayında önemli bir yer vazgeçti. Bir süre sonra, gizlice manastıra gider ve ondan döndükten sonra üniversitelerde safsata öğretir. Onun Yanına gün geri kalanı kalır takma ad Filozof, var o zaman oldu.

Onların kökenden bilinenler nelerdir?

Faith Constantine (Cyril) bilimsel tartışmalarda, hep sapkın ikonoklastların üzerinde hakim olduğu kadar büyük oldu. Ancak İmparator Konstantin bile o da bir teolojik anlaşmazlık kolayca kendi silahıyla düşmanı yenmek için yetenekli bir hoşsohbet, kendini gösterdi (müslümanlar), genellikle zeki ve deneyimli filozof gönderdi.

Size Slav alfabesi oluşturulan kutsal kardeşler, isimlerini hatırlamıyorum umuyoruz.

alfabe üzerinde çalışmaya başlayın

858 civarında, kardeşler Hazarlar gönderilir. Korsun misyoner rahipler İbranice çalışmaları derinleştirmek amacıyla durdu. Orada Papa Clement kutsal kalıntılarını buldular. Bu kardeşlerin bazıları yolculuğa devam etmek onlarla getirdi. Ne yazık ki, ama istisnasız Yahudiliği itiraf Hazarlar, arasında bazı önemli başarı elde etmek, misyonerler başarılı olamadı. Ancak, bunlar yaklaşık 200 vaftiz Hazarlar ve esaretten kurtarılmış, birçok Yunanlı devam etmektedir. Methodius manastırda başrahip olma, Polychronios gitti Cyril İstanbul'a döndü.

Bu tarafından oluşturulan bazı hücreler ve birleşik Slav yazılı dilinin ilk prototipi sessizlik içinde: Cyril onun temel olarak eski Rum alfabesini, birkaç da basitleştirmek ve genişleyen aldı. yollu konuşma olarak, Yunan alfabesi gibi erken yedinci yüzyılda olarak geliştirilen Fenikelilerce ödünç oldu. Böylece, oluşturma Slav alfabesinin kopmaz Yunan dilinin dönüşümü ile bağlantılıdır.

Cyril ne oldu?

kursuna atalarımızın Cyril Olasılıkla temelinde yazılmıştır "şeytanla kesikler." Doğru bilgileri korunur değil, tarihçiler veremez birçok bilgi var Çağdaşlarının eserlerinde sadece bir söz razı olmak zorunda çünkü. Ancak, bu sorun son derece belirsizdir: filologları ve tarihçiler, ısıtmalı argümanlar hala arasında eski Slav yazılı dil olarak - karmaşık bir konu, hangi daha fazla veya daha az güvenilir gerçeklerden daha binlerce kez de "beyaz lekeler".

Büyük olasılıkla, Kirill - bugünkü şekliyle Slav alfabesinin yaratıcısı.

Kiril ve Glagolitik

Bugün bize tanıdık şeklinde Slav Edebiyatı çıkması sorununu görüşmek başlarsa, o keskin ve hararetli tartışmalara saymıyorum imkansızdır. Bu on yıl artık kalıcı, tarihçiler, dilbilimciler ve arkeologlar arasında oluşur. konu gibi Slav alfabesinin oluşturulması, ancak antik boyunca kullanımda olan seçeneklerden onun tartışması ibaret değildir.

tanıdık Kiril ve Glagolitik, birkaç bugün biliyoruz ki varlığını: kaygısı antik Rusya'nın her bir seferde sadece iki yazı sistemleri tiraj elde etti olmasıdır. o zaman başka, miydi antik Slav alfabesi? güvenilir arkeolojik kanıtların tam yokluğu - Her şey ... orijinal olduğunu bunlardan hangisinin belirlenmesinde zorluk mümkündür.

Bazı çalışmalarda (özellikle 19. yüzyılda) birçok Rus bilim adamları tarafından gerçekleştirildi, fakat ülkemizin son derece çalkantılı tarihinin sonuçları tamamen kayboldu. Sadece bilim adamları Çarlık Rusya hala Kiril alfabesinin geliştiriciler kesin kardeşler Kirill ben Mefody olduğuna inanmaktadır olduğu bilinmektedir. Kısaca hala arşivlerde bulunan tezleri tanımladı.

Ne alfabe Cyril'a yarattı?

Glagolitik ve Kiril: Bilim adamları hala Cyril icat şey nedir konusunda uzlaşmaya varmış değil mi? Eski Yunan alfabesinin ödünç edilir - 25 tanesi: Kiril harflerle 10-11 yüzyıllarda, sadece 43 olduğunu unutmayın. Kalan aynı yerden geldi, ama önemli ölçüde değiştirilmiş, onların yardımıyla o Slav konuşma sesleri daha tipik iletmek mümkün olduğunu söylenebilir. Ve birçok harflerin yapay kökenli rağmen Slav alfabesinin oluşturulması ile karakterizedir, bu antik dünyanın en geniş dolaşımını vardı antik dilde dayanır.

En erken yazılı kayıtlar

Pereslavl Simeon (Bulgaristan) kilise kalıntıları üzerinde işaretler dokuzuncu yüzyılın sonu vardır. Aynı seriden - Yılda 943 yılından kalma Dobrogea kayıt. onuncu yüzyıldan kalma höyük, "goruhsha" yazıtın bir sürahi bulunmuştur. Ayrıca 11. yüzyılın Novgorod huş kabuğu harfler bulunmaktadır. Bir tek daha önce yazılan birçok tür sertifikalar, sadece zaman nasıl yok ettiğini tahmin edebilirsiniz. Son olarak, iyi bilinen "Ostrom Gospel", yıllar (Novgorod'dan) 1056-1057 arasında yazılmış.

Nerede Kiril alfabesini gitti?

sayısız çalışmaya rağmen, bilim adamları bu hiç orada yazılır nerede olduğunu bulmak için edemedik. Birçoğu hala orada antik kökenli az ya da çok belirgin kanıtı olarak Cyril yaratılmış olduğuna inanıyoruz. Ancak diğerleri Kirill sadece Glagolitik ve Kiril alfabesi Slav antik Bulgaristan'da yere kaynaklandığı tasarlandı inanıyoruz.

İkinci varsayım mantıksız değildir. Aslında 864-865 yılında, Bulgarlar Hıristiyanlığı benimsemiş ve orada hemen Azizler Kirill ben Mefody eğitilmiş en önemli ve yetenekli öğrencilerin biriydi Kliment Ohridski, gönderilen olmasıdır. O da fil yüksek rütbe aldı ilk Slav oldu.

Onun bir şey ve bazı araştırmacılar Kiril alfabesinin geliştirici inanıyoruz. Oysa tarihçiler, teologlar ve kilise liderlerinin çoğunluğu yaratıcısı Aziz Kiril olan Filozof, Konstantin idi düşündü. Bu görüş bizim dil Yunanlılardan ödünç kelimeler, harfler ve fonetik birçok olarak, çok titiz. Bu şaşırtıcı bir şey yoktur, bizim için gerçekten değerli olan Slav alfabesinin oluşturulmasını yürütmek için bu bilgilere dayanarak daha sonra Makedonya doğumlu ve aslında Slav lehçelerin bilgiyi sistematize başardı ve eğer.

Glagolitik kökeni hakkında Görüşler

onun fonetik ve harflerin değeri çok benzer olarak Glagolitik birçok bilim adamı, Latin alfabesinin biçimi olarak kabul. fark biraz ikinci daha karmaşık bir şeklidir. Belki İzlemenin bu şekilde Samarit dilden geldi. 10-11 yüzyıllarda, aktif Moravyalılar'ın, Dalmaçya kullanılan ve Bulgaristan'da kendisinde Glagolitik aktif olarak kullanılmaktadır. Bu alfabe 18. yüzyıla kadar kullanılan Hırvatistan, söz ne! En eski yazılı kayıtlar gelince, o yazılı, bu geç 10. yüzyılda kurulan Zograph müjdeyi akla gelir.

Kiril alfabesinin kökeni hakkında spekülasyon hala orada varsa onaylamak veya en az bir teoriyi inkar etmek mümkün olacaktır herhangi bir belge bulunmadığından, Glagolitik alfabenin kökeni hakkında tüm teorileri, bilgi ve varsayımlara sadece dayanmaktadır. Büyük olasılıkla, Slav alfabesinin tarihi ancak bu süre asılsız teorinin bu tür olarak, 10. yüzyılda daha eskiye dayanır.

I.Teylor, I.V. Yagich ve diğerlerini içeren bilim adamlarının Oldukça büyük bir grup, ölümüne savaşan: Bu alfabe Bizans Cyril steno tekniğinin temelinde hepsi aynı dayanıyordu! devrim öncesi dönemde Yurtiçi aynı araştırmacılar (A. I. Sobolevsky, I. I. Sreznevsky E. F. Karsky) Glagolitik o aktif yerde hazır ve nazır Kirill öğrencileri yayılır X yüzyıl Moravia, kaynaklıdır teorisini terfi. Bu grup yaratıcısı hakkında bir fikir birliğine gelmedi, fakat yerin yayılmasıyla birlikte kesinlikle tahmin ettiniz.

İkinci ifadenin yerel Katolik Kilisesi o zaman çok daha uzun kullanılan hangi ötesinde Moravia oldu Glagolitik zulmünü başlattı gerçeğine dayanmaktadır. Bu çok zulüm nedeniyle Katolikliğin "Antik kökenli" hakkında şüphelidir yeni ABC şüpheyle Bizans benziyordu gerçeği başladı. Gördüğünüz gibi, Slav alfabesinin tarihi çok karmaşık ve kafa karıştırıcı.

Bazı bilim adamları ve bütün gerçeği lehinde konuşarak o Glagolitik alfabe - bu diğer değil, Kiril alfabesinin "kriptografik" biçiminde bir tür. Antik Slav yazı dili, temelde hangi ve Kiril alfabesinin (Yunanca bir dokunuş ile) oluşturuldu - Sovyet döneminde Glagolitik alfabe olduğunu (büyük ölçüde politik nedenlerle) yaygın versiyonu oldu. Böylece, Sovyet bilim adamları Kirill ben Mefody (kendi görüntülerin fotoğrafları makalemizde var) sadece yazma sürümünü dönüştürülmüş olduğunu varsaydık. Modern araştırma bu açıkça böyle olmadığını göstermektedir.

alfabelere birlikte kullanımı

12. yüzyıla kadar, iki yazı sistemleri boyunca kullanılan. Ama nedeniyle Kiril alfabesi işaretlemek için çok daha kolay olduğu gerçeği, çok geçmeden "rakip" yerini aldı. Ne olursa olsun, ama bugün dünya çapında 70'den fazla dil Cyril'ın buluşun temelinde inşa edilmiştir. Ancak, (Rusça dahil) bazıları hala Glagolitik izleri görülebilir.

Birçok bilim adamı ikincisi yapay öldü inanıyoruz. Onlar kasten üzerine yazılmış kitapları yok, Slav alfabesinin yaratıcıları yasaklı söylüyorlar. Büyük olasılıkla, öyle değil. Sadece Kiril ve Glagolitik yazılmış antik metinlerde bak. İlk durumda, Slav halklarının hemen her üyesi kolayca Kilise Slav alfabesi (birçok yönden yazarken kullanılmıştır aynı temsil bile, kelimelerin en azından bazı anlamak mümkün olacaktır Yunan dili).

stil ve anlamak neredeyse imkansız kompleksin yukarı işareti: Bir Glagolitik durumunda tüm denekler tek bir harf tanımak için başarısız olduğunu söylemek güvenlidir. Basitçe söylemek gerekirse, kesinlikle sırf işareti karmaşıklığı yenildi. Prensip olarak, aynı şey ve resmi sürüm diyor.

Belki Methodius - bu modelin Slav alfabesinin yaratıcısı? Büyük olasılıkla, öyle değil. çağdaşlarının Anıları ki (o Yunan dayalı olsa bile) yapabilecektek Kirill yeni komut dosyası oluşturmak için söylerler. Methodius büyük organizatörü, ama kardeşi olmadan böyle bir şey yapabilmek pek mümkün olacaktır.

Hangi kitapları yeni komut çevrildi?

Kiril ve Glagolitik yarattı kimse, onun birincil amacı tüm Slav halklarının tek Ortodoks niyetle eğitim ve tedavi olmalı. Neyse, Aziz Kirill ben Mefody birinci Aprakos Gospel, Havari-Aprakos, Zebur tercüme. Büyük olasılıkla, onlar da Kiril alfabesi ve Paremiynik aktarılır.

"Yaşam" kanıtladığı gibi, Kirill Eski Bulgar olarak Kutsal Yazıların çevirisini başladı. Genel olarak, tüm basit: inanç daha erişilebilir hale getirmek her şeyden önce açık ve erişilebilir yazılı çevirmek öncelikle aranan "zemin" herhangi aydınlanmış rahip, kutsal kitapları. açıkça Slav kiliselerde kurulur kurulmaz arada, kesinlikle yukarıda belirtilen kilise Slav alfabesi, kardeşler ilişkisi yoktur.

Kiril yazı ve konuşma Dönüşümü

"Yetenekli" kişilerden bazıları genellikle Rus dili yüzyıllardır değişmeden kalmıştır ve şimdi de yapay bozulur ve şımarık söylüyorlar. Tabii ki, bizim dilde eşanlamlı oldukça farklıdır İngilizce terimlerin sayısında keskin bir artış, iyi bir olgu değildir.

Ama burada (elbette modern dönüşüm yazıda) bir ifade 10. yüzyılda hakkında söylediği bulunuyor: "Zaten shelomyanem Thou Rusça Zelma." Anlıyor musun? Öyle "Rus kara" bir arada. "Kask ile kaplı sanki Rus kara, kaybolmuştu.", "Rus kara tepenin üzerinde kayboldu": Bu arada, bu pasajda şu devletler Aslında, atalarımızın o kadar uzun zaman önce, sadece Peter I önce, sadece zorlukla bugün anlayacakları bir dilde konuştu. Buna Slav alfabesinin birçok eski harfler çağdaş bir dile transkripsiyon yok gerçeğini ekleyin!

Ve Rus dilinin mükemmel modifiye olması nedeniyle, hızla çevresel faktörlerin etkisi altında değişiyor nedeniyle tüm bu, ama kaliteli ve sözlü ve yazılı iletişimin açık yoludur. Ancak, yaklaşık aynı anda dünya çapında en az üç dört milyon insanı iletişim kuran herhangi adlandırma, yaklaşık söylenebilir.

bulgular

dili ve edebiyatı emer ve yeni kelimeler ve kavramlar asimile etmek yetersizlik ölümüne tanıklık unutmayın. Latince bugün bir milyondan fazla doktor, biyologlar ve avukatları söylüyor ama o öldü. O yeni kurallar görünmüyor, değişmez.

Her kim onların kredi Slav alfabesinin yaratıcıları, - parlak yazma sistemi, başlangıçta basit ve net bir anahat sahip bir çoklu anlamda taşınan her biri mektup. Buna ek olarak, bu yazı artık aktif olarak değişen ve dünya çapında milyonlarca insanın bir iletişim aracı olarak hizmet vermeye devam etmektedir yüzyıllar test durdu olduğunu.

Özetle, unutulmamalıdır ki Kirill ben Mefody - Slav alfabesi oluşturulan kutsal kardeşler, isimleri, ama onlara ortak yazı sistemini vererek Slav halkları birleştirmek için gerçekten edebiliyoruz önemli düşünürlerin adları sadece.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.