SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Yenidoğanlarda laktoz yetmezliği: semptomlar ve tedavi

Laktaz eksikliği nedir? Bağırsaktaki enzim laktisinin zayıf bir aktiviteye sahip olduğu vücudun durumu (edinilmiş veya konjenital). Sonuç olarak laktoz (disakarid, süt şekeri) yıkılamaz ve özümsenemez. Ve sonuçta, ilk ayda çocuğun bir organizmasının gelişiminin ana bileşenidir S ömrü, çünkü ana enerji kaynağıdır (gerekli miktarın yaklaşık% 40'ını verir). Anne sütü çok yüksek bir laktoz konsantrasyonuna sahiptir - yaklaşık% 85.

Yenidoğanlarda laktoz eksikliği varsa belirtiler oldukça tatsızdır. Onların doğası nedir? Laktaz, laktozu parçalama yeteneğine sahip olan benzersiz bir enzimdir. Yüksek aktivitesi, enterositlerin (bağırsak epitel dokusunun hücreleri) korunmasına yardımcı olur. Mukoza hasar görürse laktaz aktivitesi az olur ve laktozun asimilasyonu bozulur. Ardından, birleştirilmemiş laktoz geniş bağırseye girecek ve mikroflora bir dengesizlik getirecektir. Ve bu, hastalığın nahoş semptomlarının ortaya çıkmasına, vücudun organik asitlerle zehirlenmesine (metan, karbondioksit, hidrojen) sebep olur, patojenik floranın üremesi.

Laktoz intoleransı kısmi (hipolaktasia) veya komple (alaktüsı) olabilir. Birincil ve ikincil gibi formlarını da ayırtın. Birinci olguda, patoloji, çocuğun cinsiyeti ile ilgili olmayan, genetik bir hastalık yatkınlığına bağlıdır. İkincisinde (daha yaygın olanı) nedeni, prematüre bebeklerde gastrointestinal sistem enzimlerinin yetersiz oluşudur, hormon tedavisi, antibiyotikler, bağırsak enfeksiyonları, alerjilerin kullanımıdır.

Yenidoğanlarda laktoz yetmezliği: semptomlar

  1. Yüksek derecede gaz oluşumu.
  2. Bağırsaklarda spazmlar.
  3. Yemekten sonra sık sık regürjitasyon.
  4. Bağırsak spazmları (kolik).
  5. Problem sandalyesi (dışkılama): kabızlık, köpüklü dışkılar.
  6. Küçük bir ağırlık seti.
  7. Kötü uyku, sızlanma.
  8. Psikomotor gelişimde gecikme.

Yenidoğanlarda laktoz yetmezliği: tedavi

Şimdi bu patolojiyi tedavi etmek için ana yöntem diyet tedavisidir. Bebeğin diyetinden laktozu dışlamaktadır. Peki ya bebekler? Sonuçta, insan sütü ve karışımlarında, karbonhidrat laktozdur. Bu nedenle, çoğu vakada, çocuklara, emzirmeyi kesmemenizi, hoş olmayan semptomları önlemenizi sağlayan bir enzim laktaz reçete edilir. Yapay beslenme durumunda, küçük miktarda laktoz veya genelde laktoz içermeyen (tam toleranssüz) karışımlar öngörülür.

Yenidoğanlarda laktoz yetmezliği teşhisi konursa, semptomlar hemen yiyecekleri düzeltmeye zorlanır. Genellikle bebeği özel bir karışıma aktarmak 2-3 gün sürer. Yeni bir emzirme planını çözmek için, tek bir öğünün 1 / 3'ünü değiştirmeniz gerekir.

Yenidoğanlarda laktoz eksikliğinden emin olmak için, gerekli testlerin yapılması ile semptomların teyit edilmesi gerekir:

- karbonhidrat, laktik asit, pH seviyesindeki dışkıların incelenmesi;

- laktoz ile provokatif bir test (ekshalasyon havasındaki hidrojen miktarını belirlemek için).

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.