Sanat ve EğlenceSanat

Viktor Popkov - Sovyet sanatçı: biyografisi, resimler. Popkov Viktor Efimovich (1932-1974)

Viktor Popkov - ressam ve grafik sanatçısı, Tretyakov Galerisi'ne temsil birçoğu yetenekli özgün yapıtlarının sayısı. Çocuk onun resimlerinde, o ülke için zor yıllarda gözlendi sert gerçekliği ve iç cesaret, teslim, korkunç bir savaş atlattı. O seyirci onun karakterlerle sempati ve onlara hayran, empati ve hayran yaptı.

çocukluk

Popkov Viktor Efimovich (1932 -. 1974) köylü bir ailenin Moskova'da doğdu. sıkı çalışma alışık yaşlardan itibaren Baba ve anne, yerden hareket eden iş arayışı içinde yerleştirmek için.

Viktor Popkov dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğuydu. Birkaç ay - Gelecek ressam dokuz yaşında ve onun küçük öz kardeşi iken savaşta babasının ölüm haberi geldi. Anne, sevgili kocasının isteği üzerine, çocuklara kendini adamış değil evlendi. Ama kendi ayakları tüm verilen uygun eğitim koymak rebyatnyu.

Popkov ailesi dostu ama zayıftı. Çocukların hepsi dinlemek için çalışıyor, annesi ve zor işi görmeye sevdi ve hayal kırıklığı yok. Onlar kan kırılmaz bağları ile bağlıdır fark eden çocuklar her zaman, neredeyse kavgalar ve anlaşmazlıklar olmadan birlikte birbirinden imdadına ve gerekli desteği sağlamaya hazır büyüdü.

Anne, Stepanida Ivanovna, ama hassasiyeti, çocuklarını sevdi ve şiddeti onları eğitmek çalıştı.

Böyle bir görünüşte mutlu çocukluk (babasının ölümünden ve kalıcı ihtiyaçlarına ek olarak) birkaç başka trajediler gölge düşürdü.

Bir bebek kardeşinin ölümü, evrensel bir favori Tolley, ruh Viktora Popkova üzerinde silinmez bir iz bıraktı. Hatta bebeğin cenazesine katılamadı.

İkinci parlak unutulmaz şoklar Vitya bull saldırdığında, sonradan meydana gelen ve onu yere düşürdü. zamanında yardımı sayesinde kaçmayı başardı oğlan kurtarmaya geldi.

Ama, tüm sıkıntılara rağmen Viktor Popkov cömert ve girişken nazik ve dostça çocuğu, büyüdü.

Yaratıcı yolundaki ilk adımlar

Okulda, oğlan özellikle çalışkanlık ve coşkusu kanıtladı. Küçük yaşlardan itibaren o kağıt üzerinde oluşturmak için bir arzu geliştirdi. Vita o bütün harçlıklarını geçirdiği için ardından "svodilkah" (çıkartmaları) üzerine şekil ifadesini takip etmek, hem de adı bir komşu, suluboya ile boyanmış sanatçı, fakat çalışmalarını, maalesef bilmiyor musun denetleyecek sevdim.

Stepanida Ivanovna, razglyadevshy oğlu ilk fırça ile çalışmak acele, ben oluşturmak için çocuğun arzusu teşvik etmeye başladı. O sanat okuluna götürdü ve grafik Moskova Okulu girmek için yardımcı oldu, içtenlikle onu övdü, yaratıcı güç numaralarını ilham ve düşünceli tavsiyeler verdi.

Bir oğlan her yerde ve her şeyi yazdım. Onun erken skeçler konu ve etkinlikleri kapsar - bu ağaçlar ve evler ve insanlar vardı.

Öğretmenler sanat atölyesi de üstün yetenekli öğrencilerin yetenek gözden geçirmiş ve ona özen gösterilmiştir. Genç sanatçının kişisel albümünden kısa skeçler olarak sanat atölyesinde bu eğitim kendi lehine çalıştı görebiliyordu: amatörce skeçler anlamlı nitel eserler, çoğunlukla manzara ve natürmortlar görünür yerine.

yaratıcılık oluşumu

1852 yılında, Victor grafik bölümünde Surikov Enstitüsü'nde ulaşır. Bir gencin arzularına karşılık vermedi rağmen (o Resim Bölümünde okumak istedim), henüz bu durum onun daha da yaratıcı aktivitesi üzerine olumlu etkisidir. Bilgi ve grafik bölümü edinilen beceriler, bu ressamın yeniden rafine tarzda yansıtılmaz.

Şimdi Popkov Viktor Efimovich, biyografi ve yaratıcılık aktif şiddetle başlar oluşturmak, bir yüksek öğretim kurumunun gelmesiyle yeniden canlandırılır. Bu zor, görünüşte olumsuz koşullarda çalışır: küçük Yanında başka beş kişi yaşıyor kulübe, içinde - anne, kız kardeşi ve ağabeyi ve eşi ve çocuğu. Tehlike, yoksulluk, yetersiz beslenme - o ana uydular.

Bazen domuz yağı ile ekmek sadece bir parça yiyen, farklı çizmeler ısıtılmamış bir koridorda yazmak zorunda kaldı. Ama bu yaratıcı sürecini etkilemedi. Viktor Popkov ustaca ve güvenle düzenli, özveriyle çalıştı. Onun muhteşem yetenek neredeyse hemen, yetenekli öğrenciler ilk layık arttı ve daha sonra biraz fark ettim edildi - Stalin burs, neredeyse ailelerin ihtiyaçlarına bir kuruş vazgeçti.

seyahat

1956 yılından bu yana, Viktor Popkov çalışması ve anlatım açılar için orijinal malzeme arayışı içinde ülke genelinde uzun yaratıcı geziler yapmak. O, keyifli, büyük endüstriyel inşaat projeleri ziyaret işin muazzam ölçeğini fark sonradan ve yüceltilmiş "şiir yapımı" sıradan, sıradan sahneler çok kaydedildi. kalkınan sanatçı parlak doğal yerleri ve görüntüleri aradılar sınıf arkadaşlarından, aksine o yavan vasat kompozisyonlar üzerinde görme yetisini duruldu. Bu - betonschitsa, büyük bir lokomotif tekerleklerin bir arka plan üzerinde bir su solüsyonu veya iki işçiyi dökün.

Victor kağıt üzerinde ağır işin her bölümünü kurtarmaya çalışırken, vakit korkmuyorum sanki doğru canlı canlı şiddetle çalıştı. geziler birinde çekilen skeçler Öğrenci sergisi İrkutsk hidroelektrik istasyonu, hassas yetenekli eserlerin Viti Popkov çeşitli göz kamaştırdı.

parça, gerçekçi görüntüler, gölgeler kuruluk özlü içinde yansımasını bulur "şiddetli tarzı", hakim onun resimlerinde.

Ağır bir monoton işgali sırasında tuvallerine sıradan işçiler, işkolik üzerinde tasvir ulusal sanatçı, haline gelebilir şantiyelerde Popkov Viktor Efimovich yaratıcı geziler sayesinde.

"Bratsk HES Üreticileri"

bir gezi Bratsk kentindeki bir hidroelektrik enerji santrali kurma sonra dikkate değer bir orijinal resim "Bratsk Üreticileri" 1960 yılında oldu. Arka planda, görüntülerin renk dengesi, görünümü - Uzun süre genç sanatçı kumaşının her ayrıntıyı düşündük.

arka plan siyah resim şaşmamak oldukça olaylar veya olayların üzerinde daha boyalı figürler odaklanır. Çünkü sanatçı, onların karakterlerini sunmak ve onların gücü, cesaret, kendine güven göstermenin doğru kaynaklandı. Bratsk Üreticileri - yorgun çalışan insanların tozlu, ama onların sıkı çalışma içinde güzel ve sade, enerjiyi ölçülü.

Bratsk HES işçilerin çoğunluğu mahkumlar gibi tuval üzerine orijinal biçiminde, ellerinde dövmeler işçileri tasvir edilmiştir dikkat çekicidir. Ama, böyle bir liderlik sergi resmini serbest olamayacaklarını anlayan Victor E. kamp dövme kaldırır.

O zamandan beri, sanatçı ünlü hale gelir. Onun eleştirmenler tarafından tanınan insanlar tarafından sevilen. Ve tablolar Tretyakov Galerisi ve gelişmiş baskı kağıdı satın Victor Popkov, verimli çalışmak ve mütevazı ve rahatsız neredeyse yoksul yaşayarak yeni orijinal eserleriyle kitleye lütfen devam ediyor.

yaratıcılık çiçekli

Yansıma ve sanatçının diğer renkli tablolar "çalışma teması", onun yaratıcı inspirasyon sırasında Popkov Viktor Efimovich tarafından erişilen tek değildi.

"Dinlenme Tugayı" yerine, "Arkhangelsktam Köprü" sıradan insan ilişkilerinin ahlaki ve psikolojik hikayeleri geliyor. Popkov renk efektleri ile denemeler, farklı sanat tarzlarını bağlar. Bu - resimlerinde "Quarrel" in yansıması bulduk günlük dramatik bölüm, "Boşanma", "Aile Bolotovs", "İki".

"Mezen dullar"

O her tuval bireysel karakter ve kadınların trajik kaderi yansır ettiği, - Popkov inanılmaz şöhret onun döngüsü "Mezen dul" (1970'lerin başında 1960'ların sonunda) getirdi. Her çalışma özgünlüğü ve gerçekçi bodur pitoresk çarpıcıdır. boyama "Bekleme", "Yaş", "Bir" Her ne kadar trajik ağrı ve baskıcı melankoli gerçekleştirilen, yine de savaş sonrası kadınların keder ve yalnızlık onun insanlığını ve iyilik uyandırmak amacıyla insanlığa esastır.

Tarihsel olayların teması sanatçının çalışmalarında önemli bir yer tutar. Onun "Çekacı" ve "kapı zili" kınadı dönemi açıklanamayan kanlı baskıyı ve "baba palto" ve diğerleri. Verdi önden dönmedi olanların geçti dayanılmaz burkan üzüntü maruz.

trajik ölümü

tarihsel ve şiirsel temalar üzerine çalışma Viktor Popkov harika Puşkin'in arka plan ağlayan elemanı tasvir onun efsanevi boyama "Sonbahar yağmuru," başlar. Tuval üzerine Çalışma sanatçı Puşkin Dağları geldi.

12 Kasım başkentte iş yaparken, park halindeki Volga gelen arkadaşlarıyla Victor E. onlara bir asansör vermek sürücü sormak. Ama araba bir koleksiyoncu olduğunu kanıtladı. son sansasyonel soygun korumalar tehlike anında sistemden ateşlemek için emir aldı nedeniyle, ateş açıldı. sanatçı ölümcül bir yara aldı.

Cenazesi anda, cansız bedeninin yanında bitmemiş boyama "Sonbahar yağmuru." kalktı

Kişisel yaşam

Yetenekli sanatçı, gerçek bir hayat arkadaşı - Popkov Viktor Efimovich onun sınıf arkadaşı Grafik kolej Clara ile evliydi. Bununla beraber, onlar hukuk anne ve babası ile aynı apartmanda yaşayan, yoksulluk ve yoksunluk olmuştur bir oğlu ile aynı odada çalıştı.

Klara Ivanovna o bağlılıkla, kocasını sevilen onun depresyon ve üzüntü sırasında ona yardımcı, pratik tavsiyeler verdi, çok parlak ve cesur bir adamdı.

ruhun bu ince niteliklere ilave olarak, kadın parlak yetenek ve beceri vardı. Bu bir rağbet popüler çocuk kitapları ustası yayınevi "Çocuk" ile çalıştı haline geldiğini birlik ve uluslararası sergilerde etkin olmuştur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.