TeknolojininElektronik

Uydu sistemlerini ara: inceleme, açıklama, özellikler ve incelemeler. Uydu araç güvenlik sistemi

Günümüzde insanlık güvenlik bile dış alanı kullanır. Bunu yapmak için, ve uydu arama motorları kurulmuştur. Ilk kez ilk başlatıldı için 4 Ekim 1957 gerekiyordu böyle bir navigasyon başlangıcı Sonra olduğuna inanılmaktadır yapay Toprak uyduyu. 70'lerin sonunda ilk radyo navigasyon sistemi ortaya çıktı. Uydudan alınan sinyalleri temelinde herhangi bir nesnenin koordinatlarını belirlemek mümkündür. Bugün, navigasyon bu tür kendi kurtarma ve incelemelerinde kullanımını, hem de devletin ve vatandaşların güvenliğini sağlamak için bulur.

uydu sistemleri nelerdir? Bu kompleks elektronik ve teknik iletişim. Ve bunların uygulanması halinde toplam çalışma alanı ve yer donatımı mümkündür. Böylece uydu sistemleri irtifa ve coğrafi konum, zaman ve su, toprak ve hava hedeflerinin hareket parametrelerini belirlemek etmemizi sağlar.

sınıflandırma

Uydu sistemleri aşağıdaki alanlarda ayrılır:

- araçlar için tasarlanan güvenlik arama;
- Navigasyon, ofisler, evler, daireler ve özel alanların korunması için;
- İnternet ve cep telefonlarında sitelerinin güvenlik;
- Arama navigasyon (GPS).

ana elemanlar

Uydu sistemleri şunlardır:

- spesifik sinyaller yayan çok sayıda uydu (2 ila 30), göz çukurundaki gruplaşma;
- yer bazlı kontrolü ve yönetimi sistemi, uyduların pozisyonunu oluşturan, hem de alma ve onlar tarafından gönderilen işlem bilgilerin;
- kökenli belirlenmesi için gerekli ekipman alan müşteri;
- işaretleri nesnenin konumunu tesis doğruluğunu artırır toprak tabanlı bir sistem olup;
- Bilgi radyo sistemi koordinatlara yapılan bir değişiklik ile kullanıcıya sunar.

Çalışma prensibi

Uydu navigasyon sistemleri, yüksek doğrulukta bilinmektedir yörüngede uydu pozisyonuna, tesiste anten mesafeyi ölçmek. Bu Almanak adlı özel bir tablo kullanır. Bu, alıcı aygıtın belleğinde saklanır ve tüm uydu konumunu gösterir edilmelidir. Bu tablo, bugüne kadar ise, uzayda nesnenin varlığı basit bir geometrik yapıları kullanan cihazlar tarafından belirlenir. genişlik ve bir alıcının boylam doğru hesaplanması için, en az üç uydudan sinyal almak gerekir. Eh, eğer yüzeyde nesnenin konumunu bilmesi gerekir? Sen dördüncü uydudan sinyal gerekir.

Tüm bilgiler denklem sistemi yardımıyla arzu edilen konuma verir zemin birimi tarafından işlenmektedir. Ancak, veri bazı ayar gerektirecektir. Bu işlem, atmosfer basıncında, hava sıcaklığı ve nem derecesi etkisi kaynaklanmaktadır. Bu faktörlerin her biri 30 m mesafede bulunan hata yapar, toplam değeri genellikle 100 m ulaşır.

Bu diferansiyel GPS modunda yanlışlık azaltmaya yardımcı olur. Bu 1 cm'lik bir nesne belirlenmesi doğruluğunu sağlar kullanıcı tarafından gerekli düzeltmeler, iletir. Bu Uyduda arama motorları depolamak ve daha sonra belirli bir zaman süresi boyunca elde ettiği verileri idare edebilir. Böyle süreç sayesinde, kullanıcı nesnesinin hızının bir fikri vardır, bunlar geçiş yolu, vb. D.

GPS

Bugün aktif, çeşitli navigasyon sistemleri vardır. Bu, Amerikan GPS, Rus GLONASS ve Avrupa Galileo olduğunu. Hepsi havada ve yerde geçerli nesnenin konumunun yanı sıra karada hareket onun tarih ve saati, hız ve yörünge, belirleyecektir. Bu navigasyon daha düşünün.

ABD GPS uydu sisteminin tarihçesi Bir dönem DNSS program geliştirme oldu 1973 yılında başladı. Daha sonra, bu Navstar-GPS değiştirildi ve GPS --Project sonra oldu. onun uyduların ilk mümkün tüm dünya yüzeyinin kapsama taşımaya yapılan hangi Sadece 1993 yılında bu sayı 24'e ayarlandı ve 1974 yılında yörüngeye koydu.

Başlangıçta GPS uydu sistemi ABD askeri kompleksinin hedefe çalışmak. Ve sadece 2000 yılında gizlilik sistemden çıkarıldı. GPS sivil kullanıcılarının ihtiyaçlarına hizmet etmeye başladı. Ancak, artık Pentagon toprakları, mücadele, uydu sinyallerinin kapatın veya gürültü onlara sağlayabilir ya. Buna ek olarak, ABD istihbarat ajansları çatışma bölgesini kapsayan yerel "frekans bozucu", kurma hakkı saklıdır. Böylece bu tür elektronik harp kodlu sinyal işleyen NATO kuvvetlerine engel olmaz.

GLONASS

Rus navigasyon sistemi geçen yüzyılın 90'lı beri faaliyet göstermektedir. Bugüne kadar, onun yörünge grubun kompozisyonu yirmiden fazla yörüngesindeki uyduları vardır. Yakın gelecekte bu sayı otuz kadar artırılacaktır.

2007 yılından bu yana, GLONASS uydu sistemi sivil amaçlar için kullanılır. Bugün Rusya'nın topraklarının tamamını kapsar ve farklı yönlere uygulama bulur. Başarıyla yolcu taşımacılığı da yük ama sadece sağlayan ulaştırma, kullanılır. İşte GLONASS - uydu izleme sistemi, hem de zaman çizelgesini optimize etmek etme yoludur. işlerini çevrimiçi hizmetler MEB, polis ve ambulans Böyle navigasyon kullanımı.

GLONASS sisteminin çalışma prensibi gelen bilgileri aldıktan dayanmaktadır işaret izleme uzak bir sunucuya GSM kanalı tarafından. İşte kullanıcıya daha fazla aktarım için saklanır. Toplama süresi 15 ila 240 saniye aralığındadır. Daha sonra, özel bir bilgisayar programı sunucuda depolanan bilgiyi işler ve nesnenin konum sağlar.

Rusya'da, geliştirdiği ve ERA-GLONASS denilen yeni projesi. Böyle bir sistem özel acil servis kaza ve kaza durumunda cevap olanağı sağlayacak. 2020 yılına kadar, tüm araçlar otomatik olarak büyük bir kaza durumunda yani araç Airbag Dağıtım sinyalleri görev ve sevk hizmeti iletmek navigasyon ve iletişim terminalleri ile donatılmış olacak planlanmaktadır. Operatör sürücüsünden kaza tüm ayrıntıları netleştirmek için çalışır. Belirtilen koordinatları hakkında hiçbir yanıt veya bildirim bilgi kurtarma görevlilerine, hekim ve personel STSI yönlendirilecektir edin. Böylece, uydu taşıma sistemi acil durumlarda sürücüye ilk asistanı olarak görev yapacak.

Galileo

Avrupa Birliği ülkeleri için geliştirilen bu uydu navigasyon sistemi. Ünlü İtalyan astronom - proje maliyeti Galileo Galilei onuruna seçildi, $ 2 milyar olarak tahmin ediliyor. çalışmalarında, Galileo uydu kontrol sistemi Rus GLONASS ve Amerikan GPS bağımsızdır.

nesnenin konumunu belirlemeye ek olarak, koordinatları bir metre bir hassasiyetle bulunabilir Galileo bir arama fonksiyonu ve kurtuluş yer alır. Bu proje (sadece Rusya'da geliştirilen) dünyanın herhangi bir ülkesinde değil.

Güvenlik araçları

Bugün birçok sürücülerin uydu hırsızlık sisteminin dikkatini çekiyor. Birçok kullanıcı görüşüne göre sadece güvenilir değil, aynı zamanda çok uygundur.

Böyle bir güvenlik navigasyon araba ve birkaç arkadaşları üzerine monte anten arasındaki iletişimin prensibi ile çalışır. Makinenin koordinatları hakkında bilgi sürekli alıcı cihaza gelir ve birkaç metre hassasiyetle aracın varlığını tanımlamasına olanak tanır.

Geleneksel seyrüsefer uydu hırsızlık sistemin aksine sadece yörüngeden sinyaller alır, ama aynı zamanda kontrol odasından ya da sahibine gönderir. oto sergi salonu sistemine girmeye çalışıyoruz saldırganlar, daha sonra kısa sürede mobil operatör ağları sızmış veya özel sahibine veya kontrol odası cep telefonunu alacak sinyali alacak bu amaçla kanallar için belirlenen edin. Bu makineden daha ileri hareketini ve konumunu belirleyecek Tepki Ekibi, başladıktan sonra.

kullanıcı geribildirim göre, otomobilin uydu güvenlik sistemi oldukça güvenilirdir. o çok daha karmaşık basit alarm sireni daha nötralize.

Bazı modellerde, uzaktan motor kilidi uydu arama sistemi sağlar. Bu fonksiyon ile, suçlu aracınızı, bir metreye kadar götürmek mümkün olmayacaktır. Bazen hacker Jammers kullanın. Bu cihaz, bir "yukarı başlayan" sinyali susturucusu. Bu yeni güvenlik sistemlerinin geliştirilmesinde dikkate alınmıştır. Onların tasarımında bozucular işi izin vermez özel modüller kullanılmaktadır.

kademe

Bu uydu, araç güvenlik sistemi sadece onun işlem birimi özel bir şekilde programlanmış geleneksel GPS-GSM-alarm sistemi vardır Eylül 2003 tarihinden beri ülkemizde çalışır. bir suç jammer veya uzaktan kumandanın, motorlu kilidi ile hiçbir iletişimi kullanılırken aracın hırsızlık alarm sistemi devreye girer çalışırken ve zaman. Bu uydu sistemi "Echelon" faaliyet gösterdiği tarafından eylem mekanizmadır.

Bu navigasyon önemli bir avantajı sahibi ile iletişim yok olsa bile, hırsızlığı önlemek için yeteneğidir. Kullanıcı geri besleme göre, sistemin şüphesiz avantajı ise, ek özellikler sayısıdır. Böylece, uydu "Echelon" sistemi durumunda motorun kilitlemek için programlanabilir:
- belirli bir hız değerini aşan;
- belirlenen alanlar için ayrılış;
- uzunlamasına ve aracın yanal ivme.

Ve bu uzaktan bile algoritmayı değiştirebilir. GSM kanal işletimi istenen programı göndermek için yeterli.

"Arkan"

Arabanın uydu güvenlik sistemlerinin toplu kontrol konsolu "Alarm" sinyale teslim prensibi ile çalışır. Bununla birlikte, bu tür bir koruma kasıtlı veya GPS kanallı bastırılması yokken etkisizdir.

Alternatif uydu sistemi "Arkan" dir. Bu Eponymous özel navigasyon ağda bilgi iletir. Sürekli radyo sinyali, sürekli değişen frekansı sayesinde, saldırganlar faaliyet dışı sistemini alamaz.
Şu anda, navigasyon bu tür makineyi kolayca bulmak için izin verir en ileri teknolojik bir çözümdür.

Buna ek olarak, uydu sistemi "Arkan":
- panik düğmesine basarak ve iç yetkisiz erişim çalışırken makinenin koordinatlarını iletebilir;
- Pil boşalmak üzereyken düşük güç moduna geçer;
- sürekli test işaretleri beslenmesiyle iş "Atu" kanal kontrol eder.

uydu haberleşme

Bu tür sistemlerin farklı türleri vardır.

Bunlar arasında:

1. Omurga iletişim. Onun gelişimi büyük miktarda bilgi aktarmak için giderek artan bir ihtiyaç gerektirdiği edilmiştir. Bu sistemlerin ilk Intelsat, ve sonra Arabsat Eutelsat ve diğerlerini ortaya çıktı ve bölgesel örgütler. Bugüne kadar, ana uydu iletişim sistemleri, fiber optik ağların yerini.

2. VSAT sistemleri. Onlar kendi ekipmanın minimum miktarda terminali temsil etmektedir. Bu tür sistemler yüksek bant genişliği gerekmez küçük kuruluşlar için uydu iletişimi sağlamak üzere tasarlanmıştır. Buna ek olarak, VSAT sistemi, on-demand kanalları sağlayabilir.

3. mobil uydu iletişim. Bu tür sistemlerin bir özelliği sinyal alımı zorlaştırmaktadır anten, küçük boyutudur. Radyo dalgalarının gücünü artırmak amacıyla, uydular güçlü vericisi sağlayarak, sabit yörüngede yerleştirilir. Bu tür sistemler gemi ve çeşitli bölgesel operatörlere iletişimi sağlarlar. radyo sinyali artırmak için kutupsal ve eğik yörüngelerde uyduların çok sayıda vardır. bilgi ve çoklu mobil operatörler ilet.

4. Uydu İnternet. Böyle haberleşme sistemleri kendi özellikleri vardır. İşte daha fazla uyum için giden ve gelen trafiği, hem de kullanımı belirli bir teknoloji ayrılmıştır. Bu uydu iletişim sistemleri asimetrik denir nedeni budur. İnternetin bir özelliği bir kanal birden fazla kullanıcı tarafından kullanılıyor olabilir düşünülmektedir. veri aynı anda tüm istemciler için uzay yörüngesine yoluyla iletilen olması.

uydu televizyon

Geçen yüzyılın orta insanlığın kendi amaçları giderek alanı kullanan ulaşmak için yana. Bugün, Dünya yörüngesine tam anlamıyla TV izlerken ... sadece bilgi aktarmak için, navigasyon sistemleri olarak hizmet değil sağlayan uydu "kolye" ile çevrilidir, ancak. Bu nasıl oluyor? bu amaç için özel olarak tasarlanmış her günü uydu güçlü anten ayarlanır. Daha sonra Dünya'ya gönderilen ve özel transponder vericilerini almaktır televizyon sinyali aldığında kim o oldu. Eğer bu radyo dalgalarını yakalamak bu alanlar, kapsama alanı aradı.

uydudan gelen sinyalleri alan bir anten, levha şekline sahiptir. Bu yüzey radyo dalgaları yansıyan ve sonra konvektör ayarlanır tek noktada odaklanmış verir. Bu cihaz daha sonra alıcıya özel bir kablo ile beslenirler sinyallerini alır. O da bir alıcı olmakla radyo dalgaları dönüştürür ve TV ekranında bir resim olarak iletir.

uydu televizyon sistemleri yüksek kaliteli ses ve görüntü elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu dijital formda bilgi akışı sayesinde mümkün yapılır. Buna ek olarak, uydu TV, farklı ülke ve kıtalardan programlarını izlemenize olanak sağlar. Bu yabancı dil eğitimi olanlara özellikle önemlidir. Çocuklar ve yetişkinler bu programları izlerken sanal arkadaşı bulabilirsiniz yanı sıra kontrol ve bilgi önemli ölçüde kazanmıştır doldurmak için. izleyici ve çok sayıda tematik uydu televizyon kanallarının ilgi gördü. Çocuklar çizgi film seçebilir ve yetişkinler - seyahat ve müzik dünyasına atılmak için.

Ev uydu TV sağlanması sadece ufkumu genişletmek ve ilginç programları izlemesini olumlu duyguların çok olsun, ama aynı zamanda tasarruf olmaz. uydu iletişimi için ekipman için sadece bir kez ödemek zorunda kalacak. uydu ekipmanları efendisinin özelliğinde kalıcı kaldığından Gelecekte, tüketici, kablo operatörleri sürekli değişen tarife planları bağımsız kalır.

Küçük yerleşim yerlerinde yaşayanların görüşüne göre, bu televizyon gibi sık sık yardımcı oluyor söyledi edilmelidir. Sonuçta, küçük kasaba sıradan bir televizyon anteni aracılığıyla kablo operatörleri ve sinyal iletim kalitesini yok bazen zayıftır.

Bu arada, nedeniyle televizyon sinyalleri montaj plakalarının alımı ile ilgili sorunlar için birçok küçük kasabalarda belki iyi kalitede TV izlemenin keyfini tek yoludur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.