Yayınlar ve Makale YazmaŞiir

Tyutchev'in şarkı sözlerinde insan ve doğa. Landscape şarkı sözleri Tyutchev

K. Pigarev (FI Tyutchev'in bir edebi eleştirmeni ve torunu) 'na göre, ortak bir arsin tarafından ölçülemez Rusya ile ilgili parlak hatların yazarı, başta doğanın eşsiz bir şarkıcısı olarak insanlar tarafından algılanıyor. Sovyet iktidarının yıllarında, bu şairin çalışmaları kamuoyundaki konumu nedeniyle dikkat çekilmedi, Tyutchev'in manzara şarkı sözleri yalnızca geçerken belirtildi. Günümüzde şiirleri, Rus klasik edebiyatının en değerli mülkü olarak görülüyor ve parlak çizgilerin yazarları özellikle belirtilmeyi hak ediyor. Ancak yine de, bu ünlü zekanın ve hassas düşünürün şiirsel yaratıcılığı, tam olarak anlaşılamamış ve takdir edilmemiştir.

Eşsiz mülk

Gazetecilik faaliyetlerinde savunduğu geleneksel değer ve düzeni koruyan bir akademisyen ve diplomat olan Fedor Ivanovich Tiutchev (1803-1873), Rus doğasını özveri önermeyen şirin bir lirik şairdi. Bu şaşırtıcı şair, örneğin "Çağdaş" gibi muazzam siyasi şiirlere sahipken, Tyutchev'in şarkı sözlerinde insan ve doğa şairin eserlerinin ve eleştirmenlerinin hayranlarının ilgisini çekiyor. Yazar, şiir çalışmalarına fazla önem vermedi; ancak, 400 şiirden oluşan şiir, her zaman Yuri Nikolaevich Tynyanov gibi akıllı ve yetenekli edebi araştırmacıları cezbetmişti. O, I. Aksakov gibi, şairin mirasını takdir etti. Şairin eserinin önemine övgü alan Fet, Tyutchev'in şiir kitabı üzerine yazdı: "Bu küçük bir kitap, daha birçok cennetin hacmi."

Güzel ve bilgilendirici

Peyzaj Tyutchev'in tüm yaratıcılık dönemlerinden sözleri, özsiz bir şekilde sevdiği Rus doğasının neden olduğu büyük şairin duygularını yansıtıyor. Onu her zaman sevindiren ve güvence altına alan özel bir eğlenceye ayarladı. FI Tyutchev, kir ve eksiklikleri asla açıklayamadı, Rusya'yı "yıkanmamış" olarak nitelendirmedi; kendine özgü değildi. Umutsuzluk, doğadan esinlenerek, şiirlerinde iz yoktur. Y. Tynyanov'a göre, "Yırtıcı Bahar" (ya da "sıkıştırılmış alanlar" - en fazla doygunluk ve gerginlik nedeniyle Tyutchev'in ayetleri olarak adlandırılan edebi eleştirmenler gibi) bazıları hoş bir zafer ilahisi - örneğin ünlü "The Spring Thunder" şiirine benziyor.

Doğanın önceliği

Tyutchev'in şarkı sözlerinde hem insan hem de doğa, özel bir şekilde anlamlıdır. Şair, insana duygular ve özellikler kazandırır. O kişinin kendisinin yalnızca doğayla kaynaştığında mutlu olabileceğini savunuyor. Ve eğer onunla uyum içinde değilse, o zaman çok mutsuzdur, ancak bu konuda hiçbir hata yoktur. Kaosun kötülüğünü absorbe eden bu homo sapiens doğal olmayan bir hayatı yaşar, doğayı verimli bir şekilde anlayıp kalpten verimli bir dünyaya bırakır.

Çevreleyen dünyanın ihtişamı ve çok yönlülüğü

Tyutchev'in sözlerinde insan ve doğa, şairin anlamaya çalıştığı, onları anlamaya çalıştığı tutkulara ve fırtınalara tabidir. Çalışmasında Tyutchev hem bir sanatçı hem de besteci - şiirleri çok pitoresk ve müzikal. Tyutchev'in şiirlerinden ötürü unutmak imkansızdır. I. Turgenev'e göre, sadece eserlerine aşina olmayan biri Tyutchev'i düşünmüyor. Şair, doğayı hayranlıkla hayranlıkla izleyerek ilginç keşifler ve yalnızca olumlu duygular vaat eden bilinmeyen bir şeyler bulur. Sıradan ve sıradan bir şey, kendi başına bir sevinç taşımaz.

Tekrar edilemez ve kendi kendine yeterli

Fyodor Ivanovich, her insanın bir kaynak olmasının - zayıf, ahlaksız bir canlının, tutkularının ve kötü niyetli şeylerin üstesinden gelemeyeceğini, yokediliği doğaya getirdiğini düşünerek, kesinlikle doğruydu. Oysa o sadece muzaffer bir hayatın evrensel yasası ile yaşıyor. Tyutchev'in manzara şarkı sözleri, kendine yeterlilik ve değişen tutkularından yoksun doğanın görkemli huzuruyla söylenir. Elemanlar var, ancak bunlar doğanın ömrünün yol açtığı olaylardır ve maligniteleri tarafından değil. Evet, Tsuts Tyutchev'i ve yanardağların patlamış olmasını övmemişti - en yüksek anlamda bir vatanseverti ve kesinlikle Rus doğasını severdi. Bazı araştırmacılar "manzara lirik şiir" Tyutchev teriminin "manzara-felsefi" ifadesine daha çok uyduğuna inanıyorlar.

Sevgi hakkında şiirler

Miradaki belirli bir yer, Tyutchev'in şarkı sözleri. Sevgisiyle ilgili şiirler, eğer söyleyebilirsem ahlaka. Ruhun bir aristokrat, utanç verici olduğunu düşünerek iç dünyasını gösteriş yapmaktan hoşlanmadı. Ancak tanınmış çizgileri - "Seninle tanıştım ve eskimiş bir kalpte olan her şey hayata döndü ..." - basit bir dille aşk hakkında yazma kabiliyetine tanıklık eder, arkasında büyük bir his var. FI Tyutchev, yıldızların, yücedir ve güzel olan hafif hissini yüceltir. Modern kininiklerinde reddedere neden olabilir - sadece "incelemelere" bakın. Ancak bu tür ifadeler, şairin yazdıklarını teyit eder - insan dünyadaki kötülüğün taşıyıcısıdır.

Çok yönlü ve dinamik

Tyutchev'in şarkı sözlerinin ana sebepleri yapay değildir. Tüm çeşitli duyguları, doğası, çözülmemiş, gizemli, ama mükemmel ve güzel bir adam, bir kadın ve Anavatan için seviyor - her şey dramayla doludur, ancak gerçek hayattan alınır. Şair dünyaya hayran olmaktan bıkmıyor, hiçbir şey sıkmıyor, hiçbir şey onu yormuyor. Bir resmin diğerine geçiş anını yakalamak için değişen çok yüzlü doğayı tüm belirtilerinde yüceltmeye çalışıyor.

yaban hayatı

Yukarıda Tyutchev'in şarkı sözlerinde doğanın imgesinin özelliklerine dikkat çekmiştik. Bir insanın ruhunun, duygularının ve deneyimlerinin, dış dünya fenomenlerinin ve doğanın canlandırmasının kimliğidir. FI Tyutchev, insan hayatının farklı dönemleri, ruh hali ve doğa fenomeni arasında sürekli paralellikler çizer. Onun ana sanatsal tekniklerinden biri. Doğanın canlandırılması, böyle kelimelerle vurgulanır, örneğin "ruh uykuya daldı". Şair, doğayı kör ve ruhsuz bir yüz olarak değil, ama özgürce nefes alabilen, bir insanın bu kayıtsız, ince duygusunu sevip anlatan bir şey çağırıyor.

Tek parça

Tyutchev'in şarkı sözlerinde tabiat teması ana ve öncüdür. Ruh kelimelerini alarak onun şaşırtıcı olduğunu, örneğin "acının ilahi utancını" tarif etmeyi başarıyor. Böylece şair, sonbahardan, doğanın sessiz sessizliğini anlatıyor. Ve "battaniyeyi kaptı" olan güneş ışığını nasıl açıkladığı ya da akşam hakkındaki sözlerinin kendisine mal olan fiyatı "yorgunluk azaldı, emek uykuya daldı ..." dedi. Bu kelimeleri bulabileceğiniz az insan var.

Söylenilen her şeyden ötürü, Tyutchev'in şarkı sözlerinde insanın ve doğanın görünmez bir şekilde tek bir bütün halinde bağlı olduğu sonucuna varabiliriz. Ve bazen bir insanın kendisini dünyanın bütünlüğünden ve ilahi ilkesinden koparmaya çalışmasına rağmen, kesinlikle ana-doğa ile birleşerek gerçekten mutlu ve sakin olabileceğinin farkındadır. Bazı araştırmacılar Tyutchev'in şiirinin kozmik doğasını not ettiler. Hakkında şairlerin şiirlerinin Rus kozmotizminin fikirlerini yansıttığını söyleyen SL Frank yazdı . Şairin kozmosa gerçekten yeterince referansları var, örneğin "... ve yüzüyoruz, alevlenen uçurumlar her tarafta kuşatılmış ...".

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.