SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Tromboflebit - bu nedir? Nedenler, tromboz önlenmesi. alt uzuvların tromboflebit

tüm vasküler hastalık uzmanları birini tanımlamak arasında tedavi etmek zordur ve bunun sonuçları öngörülemez olduğunu. Bu alt uzuvların tromboflebit. Böylece ven lümen içinde kan pıhtılaşması oluşumunu gerektirir enflamatuar venöz duvarlar, olarak adlandırılır. Hastalık özellikle bacak damarları gelişir. Bu yazıda tam olarak bu hastalık, nedenleri ve tedavi başlıca yöntemler hakkında daha ayrıntılı konuşacağız.

Hastalığın Açıklaması

Tromboflebit - damarlarının duvarlarında geliştirir ve genellikle kan pıhtısı oluşumu ile eşlik edilen bir enflamatuar süreç. Tipik olarak, hastalık yaşlılarda ortaya çıkar, ancak son yıllarda giderek gençlerde hastalığı tanısı mevcuttur. Hastalığın asıl tehlike kan pıhtısı oluşumu olduğunu. Bu kapalı gelebilir her an tamamen nispeten küçük kan pıhtısı vardır. Bu birkaç kez meydana gelirse çoğunlukla ölümle biten bazı damarlar ve damarların tıkanması olasılığını artırır.

sınıflandırma

inflamatuar sürecin salımının yere bağlı olarak:

 • üst ekstremite tromboflebiti.
 • iç organların yenilgi.
 • alt ekstremitelerde tromboflebiti.

İkinci seçenek patolojinin en yaygın türü olarak tanınan bir hastalıktır. Lezyonların doğası gereği hastalığın akut ve kronik biçimleri salgılar.

Buna ek olarak, anormallik derin / yüzey damarları değil, aynı zamanda arterlerde sadece etkileyebilir.

başlıca nedenleri

Hastalığın gelişiminde üzerinde çeşitli faktörler tarafından etkilenir. Bazı durumlarda, doktorlar zor bu hastalık sürecinin tam nedenlerini isim bulmak. Örneğin, genel olarak vücudun bağışıklık koruması ve zayıflamış durumda indirgenmesi, hoş olmayan hastalığa neden olabilir. Bununla birlikte, en yaygın nedeni olarak kabul edilir varis, hem de adlandırılan kronik venöz yetmezliği. damarlarının çeperlerinin iltihabı Bu faktörlerin tüm sonuçları ve kan pıhtısı oluşumu - normal kan akımının damar duvarlarının, bozulma yapısında bir değişimi de sergilemektedir.

Ayrıca başka nedenler Tromboflebiti vurgulanan:

 • alt ekstremite mekanik yaralanmalar.
 • Genetik yatkınlık.
 • Hormonal ilaçlar.
 • Kötü alışkanlıklar.
 • Onkoloji.
 • Artan kan pıhtılaşması.
 • Alerji.
 • jinekolojik cerrahi.

Kimler risk altındadır?

Doktorlar kabul halkın Vurgulanan belirli kategoriler riskli grup sözde. Bunlar alt ekstremite tromboflebit oluşma bir olasılık en yüksek olduğu var. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • inaktif yaşam yol insanlar.
 • Varisli.
 • Son zamanlarda olan herkesin bir ameliyat geçirdi ve yatak istirahati uymayı bir süre vardı.
 • "Ilginç" pozisyonunda kadınlar.
 • kim Hastalar aşırı kilolu.
 • Yaşlı insanlar.

semptomlar

Ne işaretleri Tromboflebiti gösteriyor? Bu hastalık bacaklarında şiddetli ağrı ile başlar. Onun şiddeti değişebilir, ancak her halükarda yürürken geliştirilmiştir. damarlar boyunca dokunduğu zaman hastalar da genellikle cildin hassasiyet işaretlenmiş.

Cildin etkilenen bölgede kırmızı rengini değiştiğini not edilebilir. Bir süre sonra, rengi daha sonra kahverengi, maviye döner. Bu kısmının sıcaklığı, sağlıklı bölümleri ile karşılaştırıldığında biraz daha yüksektir.

Kan pıhtılaşması, belirgin bir şekilde sıkıştırılmış oluştururlar damarlar üzerinde bir cilt. Çoğu zaman, hastanın vücut sıcaklığındaki artış bildirilmiştir ancak bir hafta içinde o normale dönüyor. bacakların küçük şişlikler var. Bu hastalık, hastaların bu aşamada ve doktora başvurun.

Tromboflebit ve varisli

Hastalığın yaygın bir şekilde sözde varisli tromboflebit olduğunu. Bu şiddetli ağrı ve deri yapısı kızarıklık eşlik eder. Aynı hastalık ven trombozunun en belirgin şişme çevreler. Hastalığın bu formun ana belirti hareketi sırasında güçlü bir acı rahatsızlık, aynı zamanda etkilenen bölgeye herhangi dokunuş. Bazı hastalar, ateş ve genel durumu kötüleşir olarak, en yaygın soğuk algınlığı semptomları benzer. Bu durumda tedavi, anti-enflamatuarlar, hormon merhemler kullanılmasını içerir.

doğum sırasında kadınların geleceğe tromboflebit

Gebelik - o tromboflebit bunlardan biri, ciddi hastalıklara başa sahip olduğunda bir kadının hayatında bir dönemdir. hastalık nedeniyle intrauterin basınçtaki bir artış ve kan bileşimin fizyolojik değişikliklere bağlıdır. yüzeysel Tepe riski alt ekstremite tromboflebit onlar vasküler sistem kendi içinde ciddi tıkanıklık kışkırtmak gibi doğumdan sonraki ilk günlerde olduğunu. Sonuç olarak - doğal bir kan akışı rahatsız ve form kan pıhtıları edilir.

Gelecekteki hamile kadının ağırlığı aktif büyümeye başladığında Hastalığın ilk habercileri, ikinci üç aylık dönemde ortaya çıkabilir. İlk olarak adlandırılan örümcek damarların görünümünü, ardından artırılır kaydetti bacak damarları, ve ağrılı bir rahatsızlık var. Akşam, bacaklar, daha fazla şişmiş, hatta krampları görülebilir. Yukarıdaki belirtilerin tamamı doktor phlebologist tedavi için neden olmalıdır. Tam teşhis incelemeden sonra Uzmanı daha şiddetli formlarda hastalığın önlenmesi dönüşümü hakkında önerilerde bulunabilir.

akut tromboflebit

Hastalığın belirtileri en net akut tromboflebit olarak kendini gösteriyor. Başlangıçta, hastalar etkilenen ven kan akımı yönü boyunca ağrı görünümünü bildirdi. Sonra bu alanda cildin farkedilir renk değişikliği yoktur. ateş ayağın arka plana karşı soğuk olur. Hastalığın akut varyantın ilk belirtisinde hemen bir doktor tavsiye edilir. varmadan önce yatakta kalmalı ve kendini tedavi (ağrı kesici alarak, merhem ovuşturarak) başvurmak değil. şey bu yaklaşım iç organların diğer sistemlere bir kan pıhtısı en küçük parçanın ayrılmasını ve girerek neden olabilir.

Ne kadar tehlikeli akut tromboflebit? Bu hastalık çok hızlı olduğu karmaşık bir şekle (beyaz / mavi flegmaziya) olur. Genellikle artan ağrı eşlik eder. Cilt ilk başta sonra mor hale pale. Onu bu kadar önemli olmasının nedeni profesyonel yardım alma geciktirmek için değil.

Kronik hastalıklar düzenleme

Kronik tromboflebit - belirgin klinik görünümleri vardır böyle bir patolojidir. Bu durumda ağrı doğada periyodik En sık egzersiz (spor, yürüyüş ve böyle devam eder. D.) sonra ortaya çıkar. kalanı, onlar pratik olarak kendime hatırlatmak yoktur. Hastalığın kronik versiyonunda, hastalar bir doktordan yardım almamakta aceleniz nedeni budur.

tanılama

"Tromboz" Hastalık, bir kural olarak, tanı güçlüğümüz neden olmaz. Soruşturmanın aşağıdaki enstrümantal yöntemler günümüzde kullanılmaktadır:

 • Renk kontrastı kullanılarak doppler ultrason. Bu çalışma tamamen trombotik kitlelerin varlığını ve hastalığın gerçek boyutunu belirlemek için damarların duvarlarının durumunu değerlendirmek için izin verir.
 • Rheovasography.

laboratuvar tanı yöntemleri inflamasyon sadece orta derecede belirgin işaretler teyit edebilir düzenli kan testi olarak nadiren başvurdu.

Ne terapi olmalıdır?

Esas tedavi enflamatuar ve trombotik işlemlerin ortadan kaldırılması amaçlamalıdır. gelişiminin erken evrelerinde alt ekstremite yüzeyel venlerin tromboflebit elastik bandaj özel bir bant kullanılması gerekir. semptomlar yatıştıktan gibi, özel tıbbi triko (sıkıştırma giysi) gidebilirsiniz.

Tıbbi tedavi ile ilgili olarak, aşağıdakilerden hangisi en etkili yolu bu hastalığa karşı mücadelede olduğu kabul edilir:

 • Steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar ( "diklofenak" "ketoprofen"). Onlar iltihabı azaltmak ve analjezik etkiye sahiptir. Bu formülasyonlar, üretilen jeller biçiminde ve rektal fitiller.
 • Türev rutin ( "Troxerutin", "rütozid", "Troxevasin"). Bu araçlar iltihabı azaltmak değil, aynı zamanda kan damarlarının duvarlarını korumak sadece.
 • Enzimler ( "Wobenzym", "Phlogenzym"). Bu ilaçlar, kan pıhtıları çözünme şişlikleri azaltır sorumlu uyarmak vardır.
 • Antiplatelet ajanlar ( "Trental", "Reopoligljukin").

Özel dikkat gebelik sırasında iç tromboz gereklidir. Bildiğiniz gibi, emek kadınların geleceği ilaçları tavsiye edilmez. ilaç maruziyeti önlemek için, doktorlar kuvvetle özel sıkıştırma iç çamaşırı kullanılmasını öneririz. Bu önemli ölçüde, yorgunluk kaybolur, kramplar ortadan bacak şişliği azaltır. Ayrıca, yürüyüş ve venöz çıkış geliştirmekle yükümlüdür özel egzersiz yapmak önemlidir.

cerrahi tedavi

Başka nasıl tromboflebit ortadan kaldırabilir? derin ven patolojiyi gitmek için bir tehdit olduğunda hastalık artan bir formu ile karakterizedir eğer Operasyon sadece atandı. Bu gibi hastalar, öncelikle etkilenen alanın ultrason uygulandı ve işlem atanır sonra, hastanede önerilir. Bu durumda cerrahi tedavi etkilenen deri altı damarları ve mevcut tüm varisli alanlarının kaldırılmasını bandajlama içerir.

olası komplikasyonlar

gevşek damar duvarına bağlı kan pıhtısı kendisi ve üst kısmı ven lümeninde "yüzen" ne zaman hastalığın en tehlikeli komplikasyonu oluşur. Bir noktada kapalı gelebilir ve kalp nüfuz ve bir embolisi (pulmoner arter tıkanmasına) neden kan ile birlikte fragmanı. Çevre koşulları, örneğin bir komplikasyon bağlı ölümcül şok, enfarktüs veya kalp yetmezliğine neden olabilir.

Hayır daha az tehlikeli bir komplikasyon - bu sepsis. Kan zehirlenmesi sıklıkla ve ölümle biter.

Hasta hastalığına dikkat veya geleneksel tıp yöntemlerini kullanmayı tercih etmezse, inflamatuar süreç çevreleyen dokuya taşıyabilirsiniz. durum bu tür biz bir apse veya sellülit dokusu bahsediyoruz.

Nasıl hastalığı önlemek için?

ilk etapta tromboz önlenmesi damarların patolojilerin zamanında ve yetkili muamele anlamına gelmektedir. Burada öncelikle varisli erken dönemlerinde bahsediyoruz. Vücudun (çürük, irinli süreçler, sinüzit, bademcik iltihabı) 'de enfeksiyon tüm cepleri ortadan kaldırmak için de önemlidir.

Aktif yaşam tarzı, iyi beslenme, kötü alışkanlıkları komple ret - tüm bu faktörler tromboz önlenmesi sadece bir parçasıdır.

Hasta zaten hastalıkla uğraşmak zorunda ise, onun tekrarını önlemek için her türlü çabayı gereklidir. Tedavinin standart aralığı, temel ilaç tedavisine ek olarak, fizik tedavi etkinliklerini dahil etmek önemlidir.

Sonuç

Bu yazıda, bu onun gelişimi ve ilişkili semptomlar başlıca nedenleri nelerdir alt uzuvların, yüzeysel bir ven tromboflebit olduğunu söylendi. hastalığa dikkat etmeden bırakmayın, oldukça ciddi komplikasyonlara yakalanma riskini artırır değildir. İstisnai tedavisinde nitelikli yaklaşım tamamen bu patolojiyi üstesinden gelmesini sağlar.

Burada sağlanan tüm bilgiler sizin için gerçekten yararlı olacağını umuyoruz. Sağlıklı kalın!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.