SeyahatTuristler için ipuçları

Terk edilmiş maden cevheri taş ocağı "Eski Lena": açıklama ve fotoğraf

Yekaterinburg şehri, zengin bir geçmişi ve herhangi bir turistin ilgisini çekecek ilginç cisimlerin listesi ile ünlüdür. Yaşamın kasık ritminden bıkmış ve bu nedenle kırsal bölgeye gitmek isteyen bir megalopolisin şehir hayatından sıkıldıysanız, en eski terk edilmiş ocak "Eski Mercek" e gitmenizi öneririz. Bu, enerji ve güzellik için şaşırtıcı bir yer.

Yaklaşık 40 yıl önce burada yararlı bir mineral talk çıkardık. Bugün çarpıcı bir doğal manzaraya sahip bir turizm alanı. Çukur, insan ve çevre ellerinin eşsiz bir yaratılış şeklidir. Burada doğa ile endüstriyel gelişme arasındaki çatışma gözlemlenebilir. Yani, burası ile tanışalım.

Özellikler

"Eski Lena" ocağı, Yekaterinburg'un merkezine sadece 20 km uzaklıktaki pitoresk Shabry kasabasında bulunmaktadır. Hemen hemen her yerleşim yeri bu muhteşem trak açısını bilir ve birçok kez ziyaret etti. Yerleşik olmayanlar arasında büyük beğeni topluyor. Sürekli ufukta, yeni gelen ve büyüleyici turistlerin bir bütün heyetini izleyebilirsiniz. Dar bir ahşap merdivenle vakıf çukuruna inin, ancak konukları korkutup kaçırmaz ve hatta aksine, bir zevk duygusu ve bir fırtına duygusuna neden olur.

Ne zaman ortaya çıktı?

Onun oluşumundan önce, maden çıkarma işlemi Sysert şehrinin yakınında gerçekleştirildi. Yeni sitedeki çalışmalar 1927'de başladı. Kazı derinliği 100 m, genişlik - 250 m ve uzunluğu - 400 metreden fazla. Sanayi üretimi 1974 yılına kadar devam ettirildi, daha sonra monolitik talklu kısım belirsiz bir zamana "dondu".

Bunun nedeni, minerallerin ekstraksiyonu için teknolojide bir değişiklik olmasıdır. Talkun birikimleri "Yeni Lens" de bulunur ve gelişmeleri başka yollarla gerçekleştirilir. Ve "Eski Mercek" terk edilmiş bir çukura dönüştü. Yıllar boyunca doğa terk edilmiş endüstriyel ekipmanı ve ona bağlı her şeyi emer.

Ancak kazı koruma altındadır ve bu da ziyaretçilere uygundur. "Eski Lena" taş ocağının dibinde, fosilin stokları bitmedi, bu nedenle alan geliştirme belirsiz bir gelecekte de devam edecek. Ve böylece site dipsiz büyük bir göle dönüşmez, düzenli zemin suyu dik yamaçlardan aşağıya doğru akar ve pompalanır.

Turistlerin gözünden büyüleyici bir yer

Turistler buraya geldiğinde, Mısır piramitlerine yakın oldukları duygusuna sahipler. Her yerde, yeşil tarlalarda örtülü devasa sarkmalar var. En alt kısımda mavimsi bir gölge oluştu. Üstünde pompanın bulunduğu bir ev inşa edilmiş olup, burada muhafız yaşıyor.

Zamanla, ocağın çıkıntıları boyunca ince bir damla akan pitoresk şelaleler vardı ve onları kademeli olarak yok etti. Kışın eksi sıcaklıklarda şelale buz haline dönüşür. Genellikle buz dağcılarını görebilirsiniz. Vakıfta tam bir sessizlik ve huzur var.

Bahsetilemez doğal güzellik büyüleyici ve aynı zamanda korkutucu. Turistler, eski Lena ocağı çukurunun altında, değerli mineraller (talk, pembe turmalin, kuvars ve daha pek çok şey) buluyorlar. Buradaki yol haritası, seçilen yola bağlı olacaktır, ancak daha sonra bunun üzerinde duracaktır.

Kazı ile ayrıntılı tanıdık

Taş ocağına inerken dikkat ettikleri ilk şey, büyük bir tramvay, şimdi de çalkantılı vejetasyonda boğulmakta ve talk tohumlarını damıtmakta kullanılıyor. Titrek merdivene yönelirken, turistler barış ve bozulmamış dünyaya girerler. İnsan müdahalesinin hatırlatıcısı, büyük bir ekskavatör ve ruhun yakaladığı dev bir elektrikli testere.

Çalıların ortasında paslanmış aletler ve kırık teçhizatlar saçılmış durumdadır. Buzlu suyla en net yaylardan aşağı doğru biraz. Birkaç yıl sonra ağaçlar büyüdü ve ağaçlar, bir kere işleyen ekipmanların kalıntılarını tamamen emeceklerdi. Bugün kanyon kentin ana turistik nesnesi haline geldi. Her hafta sonu, mevsim ne olursa olsun, sitenin altında, köpüklü kebaplarla dinlenmiş insanların kalabalıklarıyla buluşabilirsiniz.

Bu, fotoğrafçılar ve sanatçılar için en sevilen yer çünkü bu güzelliğin herhangi bir yerde bulunması pek mümkün değildir. Yosun, beyaz leğenler ve kumlu topraklarla kaplı ince eğimler, parlak pırıl pırıl, büyü ve gizem atmosferi yaratır. Metropolden uzaklaşın ve doğanın tadını çıkarın - bu yüzden kalabalık turistlerin "Old Lens" taş ocağına gelinmesi gerekiyor. Çadırlarla dinlenme hem şehir sakinlerini hem de oturmayan konukları cezbeder.

Oraya nasıl gidilir?

Birkaç noktadan ilgi noktasına ulaşabilirsiniz. Şehrin batı kesiminde arabayla gidin ve Polevskoy bölgesinden "Fielding" durağına kadar ilerleyin, daha sonra Shabrovsky köyüne doğru sola dönün. "Sysert" istasyonuna gidin ve Shabras'a dönün.

Metropolün doğu bölümünden "Old Lens" ocağına gidiyoruz. Siteye nasıl erişilir? Çelyabinsk istasyonunda Sedelnikovo köyüne gidiyoruz (işaretlere göre). Yaklaşık 500 m sonra çatala dikkat ediyoruz, sağa tarlasına dönün, bir sonraki kavşakta tank çiftliğine giden bir yol olacak, sağa dönün ve "Sysert" istasyonuna gidin. Sonra Shabry köyüne gidin.

Kariyeri otobüsle alabilirsiniz. Shabry kasabasına giden "Güney" toplu taşıma araçlarının (No.9) durmasını bekliyoruz. Şoför size nereye gideceğini söyleyecek. Talk birleştirmeden önce demiryolunda yürüyerek biraz yürüyün.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.