ÇirkinlikTamirat

Tavan ve çeşitleri

İlk bakışta, güzel yüksek kaliteli tavan kaplamaları bulmak bugün kolay gibi görünüyor. Bina süpermarketlerinde bu tür ürünlerin seçimi büyüktür. Bununla birlikte, henüz tamir görmemiş kişilerin görüşü budur.

Aslında sorun, sunulan materyallerin büyük bir seçiminde yatmaktadır. Teknik özelliklerine, dış özelliklerine ve maliyetlerine göre farklılık gösterirler. Bu yazıda, tavan kaplamalarının en popüler varyantlarını, yaptıkları malzemeler üzerinde sunacağız. Buna ek olarak, hangi koşullar altında kullanılacağını öğreneceksiniz. Umarız önerilerimiz doğru seçeneği belirlerken size yardımcı olacaktır.

Tavan kaplamaları çeşitleri

Günümüzde, yerleşim alanlarında kullanılan birkaç popüler kaplama kullanılmaktadır. Size en yaygın olanlarını sunacağız.

Boyama veya boyama

Bu yüzey tamamen düz yüzeyler için uygundur. Bir tavan ön hazırlığı olmadan iyi bir sonuç alamazsınız.

Yapışkan duvar kağıdı

Bu, günümüzde ilgisini kaybetmemiş oldukça eski bir bitiş yoludur. Sadece konut binalarını bitirmek için değil aynı zamanda ofislerin ve küçük ticari binaların tasarımı için de kullanılır.

Askıdaki yapılar

Bugün, dairelerde tavan onarımı için en yaygın yollarından biri . Üretimi için dış dekorasyonun monte edildiği özel bir çerçeve oluşturulur; farklı iç mekanlara uygun ilginç kompozisyonlar oluşturmak için farklı malzemeler kullanılır.

Kasetler, levhalar

Bireysel elementlerden oluşan bir çerçeveye monte edilen tavanlar. Bunlar plakalar, metal kasetler, ızgaralar olabilir. Bu tip "Armstrong" tavan kaplamasını ve tavan grilyato'yu içerir. Çoğu zaman bu tip tavan ticari veya ofis binalarında kullanılır.

Germe bezi

Bu modern tavan kaplamaları her yıl popülerlik kazanıyor. Bunun nedeni, malzemenin çok yönlülüğü ve geniş tasarım olanakları olmasıdır.

Paneller ve levhalar

Köpüklü plastik veya plastikten imal edilebilirler. Poliüretan veya plâstik plakalar genellikle çinilerde veya bütçelerin dairelerin tamirinde kullanılır.

Tavan kaplamaları türleri çeşitli gruplara ayrılmıştır:

 1. Asma.
 2. Stretch.
 3. Alçı.
 4. Bindik.
 5. Yapışkan.

Çoğu zaman bugünlerde yanlış bir tavan kullanılır . Bu, yüz oluşturma öğelerinden ve bir çerçeveden oluşan bir yapıdır. Tipik olarak, plakaları tutan ahşap veya metal bir çerçeve, duvar veya ana tavana tutturulmuş süspansiyonlarla desteklenen bir ızgaraya dönüştürülür. Kaplama malzemeleri, çerçeve süspansiyonlarla tamamen takviye edildikten sonra monte edilir. Temel şartları yerine getirmelidirler: panelin aynı şekline ve boyutlarına sahip olmak. Profesyonel kurulumcular bu öğeleri modüller veya kayıtlar olarak adlandırır.

Böyle bir tavan oluşturulması, ana tavan "görünmez" hale getirilmesi gerektiğinde, aynı zamanda mühendislik sistemlerine ve iletişimlere (bilgisayar ve televizyon kabloları, havalandırma ve ısıtma teçhizatı ve elektrikçiler) erişim sağlamak için gerekçelendirilir. Bu tasarımlar yangın sistemleri, havalandırma ızgaraları, aydınlatma cihazları içerir ve aynı zamanda akustik de fark edilir şekilde geliştirilir. Kullanılan astar malzemesinin türüne göre, bu tavanlar kafesli, modüler, katı veya rafa monte edilebilir.

Askıdaki yapıların avantajları:

dayanıklılık

Kurulum yapan bu tür şirketlerin tavanları, oldukça uzun bir garanti sağlar. On yıl boyunca bir garanti kartı vererek, genellikle reasürtedilir: Aslında tasarım, teknik özellikleri ve harici özellikleri değiştirmeden çok daha uzun süre çalışır.

estetik

Asma tavan kaplamaları, ana yüzeyin eksikliklerini mükemmel şekilde gizler. Kurulumu için yüzeyi mükemmel bir şekilde düzleştirmeye, beyazlatmaya veya boyamanıza gerek yoktur.

Isı ve ses yalıtımı sağlama

Odalar için böyle tavan kaplamaları, ani sıcaklık değişikliklerine karşı yüksek direnç sağlar; bu da, çok katlı bir binada bulunan dairelerde özellikle önemlidir. Mükemmel ses yalıtımı, gürültülü komşuların sizi rahatsız etmemesini sağlar.

Hatta en iyi tavan kaplamaları sakıncaları var. Askıdaki yapılarda şunlar bulunur:

 • Zemin ve tavan arasındaki mesafenin azaltılması. Bu tasarım, odanın yüksekliğini 5-15 cm azaltmakta ve tavan yüksekliği üç metreden az olduğunda önemli bir sakınca olarak görülebilir.
 • Oldukça yüksek maliyet. Şüphesiz, beyazla yıkama veya boyama, kuşkusuz büyük mali yatırımlar gerektirmez, ancak tavan düzensiz olduğunda hepsi çatlaklar halinde olduğunda, uyum için ek harcamaya ihtiyaç duyulacaktır. Buna ek olarak, bu durumda ilave ek rahatsızlıkları dikkate almak gerekir: kir, toz, inşaat molozu.
 • Profesyonellerin yardımı olmadan böyle bir tavan hızlı ve doğru bir şekilde hazırlamak zor. Özel bilgi, beceri ve donanıma ihtiyaç vardır.

Herhangi bir tavan yapısı için dekoratif kanvasın monte edildiği çeşitli kaplamalar kullanılabilir. Bu nedenle, uygun bir tasarım seçerken tavandan yapılacak malzemeyi seçmelisiniz.

Tavan kaplamaları için malzemeler

Modern tavan kaplamaları farklı tasarımlara sahip olabilir ve farklı odalarda kullanılmalarına olanak tanıyan farklı özelliklere sahiptir. Özellikler, seçilen malzemenin özelliklerine bağlıdır. Tavan kaplamalarının çeşitleri ve çeşitleri, sahip oldukları özelliklere bakalım.

alçı

Bu tür süsleme uzun zamandır bilinmektedir. Uygulamada oldukça karışık ve zahmetlidir. Çok zaman (profesyoneller için bile olsa) yüzey düzeltmesi, macunu ve boyayı alır. Buna ek olarak, iyi bir sonuç elde etmek için özel bir alçı örgü monte etmeniz gerekir .

Bununla birlikte, teknoloji gözlemlenmesiyle, ideal pürüzsüzlük ile ayırdedilecek en yüksek kalitede bir tavan elde etmek mümkündür. Ve bir diğer önemli nokta da: (örneğin, Kruşçev'deki) çok düşük odalarda bu seçenek bazen tek olandır çünkü o oda yüksekliğini düşürmez.

Bu kaplamanın önemli bir dezavantajı vardır - temizleme zorluğu, yıkanamaz. Böyle bir bitirme yeni bir binada yapılırsa çok yakında yüzey binanın büzülmesi sırasında oluşan çatlaklarla kaplanabilir.

duvar kağıdı

İşgücü maliyetlerini düşürmek için macun ve renklendirme yerine duvar kağıdı yapıştırılarak değiştirilebilir. Bu, tavanın maliyetini önemli ölçüde düşürecektir. İlke olarak, herhangi bir duvar kağıdı tavanın yüzeyine uygulanabilir ancak yüksek kaliteli bir kaplama elde etmek için, özel olarak bu yüzey için tasarlanmış tuvallerin kullanılması daha iyidir.

Yapış yapış tavan kaplamaları genellikle konutlarda değil ofislerde ve ticaret işletmelerinde de kullanılır. Böyle bir malzemenin üretiminin temeli cam elyaftır. Uzmanlar, tavan için aşağıdaki duvar kağıdı türlerini kullanmanızı önerir:

 • vinil;
 • Non-woven polar;
 • Sıvı duvar kağıdı;
 • Cam duvar kağıtları.

Yapıştırma başlamadan önce, bir tavan hazırlığı gerekir. Küçük kusurları düzeltemezsiniz, ancak büyük çatlaklar düzeltilmelidir. Maliyetle, bunlar çok uygun fiyatlı tavan. Duvar kağıdından tavan örtüsü, yüzeyi yükseltmek için bir bütçe seçeneği olarak kullanılabilir. Dezavantajlar ıslak temizliğin imkansızlığını içerir.

Genişletilmiş polistiren döşemeler

Bu malzemenin montajı plakalar üzerine yapıştırıcı ile yapılır. Geleneksel plakalar kullanıldığında yüzeyin cazip görünmemesi (bunun bir zevk meselesi olmasına rağmen) olmadığı unutulmamalıdır. Böyle plakalarla birleştirilen kesintisiz nevresimler çok daha güzel. Özel bir kenar şekli ve özel bir desen, sağlam bir yüzeyin görünümünü yaratmayı mümkün kılmaktadır.

Günümüzde, bu malzemenin özel modelleri ortaya çıkmış olup, bu modellerden başka tavan yapılarının taklit edilmesi mümkündür. Bu kaplamanın avantajları arasında düşük maliyet ve taban yüzeyinin işlenememe ihtimali bulunmaktadır. Bu kaplamanın dezavantajı eski görünüm.

Raf ve plastik paneller

Bu gibi kaplamalar montaj ve teknik özelliklerde benzerdir. Görünüşlerinde ve fiyat aralığında farklılıklar vardır. Türüne göre asma tavan aittir. Kendi ellerinizle böyle bir tavan yapmak oldukça kolaydır. Ön yüzey hazırlığı gerektirmez.

Bu kaplamalar ilginçtir ve tasarım açısından da. İletişim ve havalandırma, böyle bir yapı içerisinde gerçekleştirilebilir ve tavana kendisi, örneğin, spot ışıkları yapmak için.

Bu tasarımın dezavantajı tavan yüksekliğinin yaklaşık yedi santimetre azalmasıdır. Bununla birlikte, kurulumu çok kolay ve dekorun güzel bir görüntüsü. Paneller farklı bir desenle üretilir, ancak ahşap yüzeyin karakteristik bir desenle en yaygın taklitleri. Paneller direk olarak zemin üzerine bir çerçeve tabana veya tutkal üzerine monte edilir.

İlk durumda, bir tür yalancı tavan elde edebilirsiniz. İkinci seçenek çok daha basittir ve çok yüksek odalarda bile kullanılabilir. Bugün doğal malzemeler değerli olduğundan, gerçek ahşap kaplama ile kaplanan paneller mükemmel bir seçim haline gelebilir.

Plastik ve metal tavan kaplamalarına bakmak ilginç. Banyo veya mutfaktaki vazgeçilmez unsurlar olacak, çünkü bu odalarda su geçirmezlik ve basit bakımlar önemlidir.

Germe bezi

Son yıllarda, streç tavan konutlara giderek daha fazla yerleştirilmektedir. Bugün bunun en iyi tavan örtüsü olduğuna güvenle söyleyebiliriz. Sahte tavan türlerini ifade eder. Günümüzde, esneyen kumaş dokuların çeşitliliği ve zengin renk paletinde farklılık göstermektedir. Bunları üretmek için, montaj sırasında bir termal tabanca kullanılmasını gerektirmeyen tekstilden başka çok çeşitli filmler kullanılır.

Germe kumaşları, kullanılan malzemeden bağımsız olarak mükemmel performans gösterir ve her odaya uygulanabilir. İsterseniz germe sacına desen uygulayabilirsiniz. Bu benzersiz tavan yapıları oluşturmanıza olanak tanır.

Günümüzde bu tavan kaplamalarının çok popüler olmasına rağmen, bu tasarımın eksikliklerini söylemeye yardım edemiyoruz:

 • Tüm asılı yapılar için tipik olan yükseklikte azalma;
 • Bir uzman yardımı olmadan demirbaşların nakli zorluğu;
 • Bir bezin zarar görmesinin imkânsızlığı;
 • Yüksek maliyet (burada, bu kapsamın maliyetinin azaldığına ve alçı plakasıyla zaten rekabet edebileceğine dikkat edilmelidir).

alçıpan

Ve bu en evrensel tavan kaplamaları. Kendilerini güvenilir ve yüksek kaliteli bir malzeme olarak kanıtlamışlardır. İskelet tabanı üzerine GKL'yi monte edin ve tasarımın son görünüşü yalnızca tasarımcının veya kendi hayal gücünüze bağlıdır.

Alçıpan, hemen hemen her şeklin bir kompozisyonu oluşturmanıza izin verir. Bunun pahalı bir materyal olduğuna dair bir görüş var, ancak bu doğru değil. Başlangıçta, piyasamızda ilk ortaya çıktığında, değeri biraz abartılmıştı, ancak bugün en pahalı pahalandırma yolu değil.

Bugün, banyoda bile kullanılmasını mümkün kılan, artan nem direnci ile karakterize olan bu malzemenin yeni örnekleri olduğuna dikkat edilmelidir.

Ayna Panelleri

Ayna tavan kaplamaları çok güzel, herhangi bir odada eşsiz bir iç mekan oluşturmanıza yardımcı olacak: tavanı "kaldırın", görsel olarak odanın genişletin, daha hafif ve daha ferah olun.

Kurulum sırasında aynalı tavanlar bir kaset tavanına benzemekle birlikte, bir fark da var: alçıpan modülleri, arka tarafta güç ve koruma için anti-fragmasyon filmi ile kaplanmış ayna plakaları ile değiştirildi. Plakaların boyutu 600x600 mm'dir. Bu tasarım plakaların kendileri gibi aynanın yanı sıra çeşitli renklerde olabilen profilleri de tutar. Bu tavanda nem direnci yüksektir, bu nedenle banyoda başarıyla kullanılabilir (tabii ki yükseklik izin veriyorsa).

Gördüğünüz gibi, bugün tavan kaplamaları seçimi mükemmel. Bununla birlikte, mevcut yapıların ve malzemelerin tüm avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurursanız, tesisleriniz için doğru seçimi kesinlikle yapabileceksiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.