SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Taşikardi nedir? Bu belirtinin nedenleri, tedavisi

Yetişkinlerde normal kalp atışı hızı dakikada 60 - 80 atım aralığı içinde belirlenir. Taşikardi - kalbin frekansında bir artış dakikada 80'den fazla yendi. Sinüs düğümü, vücutta kalp ritiminin ana düzenleyicisinin rolünü yerine getirir. Çeşitli dış ve iç faktörlerin etkisi altındaki sinüs düğümünün aktivitesinin artmasıyla birlikte sinüs taşikardisi gelişir ve tedavinin nedenleri aşağıda tartışılacaktır.

Sinüs taşikardisi - nedenleri, tanı, tedavi

Sinüs taşikardisi genellikle kardiyak patoloji ile ilişkili değildir ve farklı fizyolojik ve patolojik koşullarla belirlenmiştir. Duygusal stres, fiziksel aktivite, artan sıcaklık neden olabilir. Kalp kasılmasının ve vücut sıcaklığının frekansı arasında bilinen bir ilişki vardır - sıcaklık artışı ile 1C, kalp hızı dakikada 6-10 atım artar. Patolojik sinüs taşikardisi çeşitli kökenlerin kalp yetmezliği ile oluşur.

Sinüs taşikardisi karşısında sinüs bradikardisi denir . Kalp atış hızı bu durumda, dakikada 60'tan az azalma tespit edilir. Bir bradikardi, sinüs düğümünün aktivitesinde bir azalmanın sonucu olarak gelişir.

Kalp ritminin bu basit ihlallerinin tanısal önemi yok. Bu ritim bozukluklarına sahip EKG pratik olarak normdan farklı değildir. Tedavi semptomatiktir, tedavinin taktikleri sebeplere bağlıdır, bu da sinüs düğümünün otomatik doğum oranının ihlal edilmesine yol açar.

Paroksismal taşikardi: nedenleri, teşhis ve tedavisi

Paroksizmal taşikardi nedir, sebepleri, bu durumun tedavisi aşağıda ele alınmaktadır.

Paroksismal taşikardi, çarpıntı olarak adlandırılır ve kalpte kasılmaların sıklığı doğru ritm ile dakikada 150 - 220 vuruşa ulaşır. Kural olarak, aniden başlıyor ve bitiyorlar. Paroksizmal taşikardi, sebepleri, tedavisi farklı olabilir, çünkü atriyal ve ventriküler olarak ayrılır.

Atriyal paroksizmal taşikardi genellikle dengesiz bir sinir sistemi olan sağlıklı kişilerde bulunur. Özellikle sıklıkla ataklar, duygusal stres, güçlü çay, kahve ve alkol gibi içeceklerin kötüye kullanılması sonrasında ortaya çıkar. Bu faktörler sinir sisteminin heyecanını arttırır ve artmış kalp atış hızının gelişimine katkıda bulunur.

Paroksismal supraventriküler taşikardi, iç organların çeşitli hastalıkları için kalbe refleks etkisi sebebiyle sıklıkla görülür. Hamilelik, menopoz döneminde hormonal bozuklukların bir sonucu olarak bir saldırı meydana gelebilir.

Ventriküler form, bir kural olarak, ağır organik kalp hastalıklarında (özellikle akut miyokard enfarktüsü, miyokardit, arteriyel hipertansiyonda iskemik hastalık) görülür.

Hastalar saldırı sırasında ani bir çarpıntı şikayet ediyor. Kalpte ağırlıklar ve anjin gibi ağrı duyguları olabilir. Bazen bulantı var, kusma. Paroksismal taşikardi genellikle genel zayıflık, korku hissi, bazen baş dönmesi, bayılma ile birlikte görülür.

Muayene sırasında, cildin ifade edilen solgunluğunu ve uzun süren bir saldırıyla - akrosyanoz, boyun damarlarında artmış titreşim belirleyebilirsiniz. Nabız ritmik, sık sık, küçük dolgu. Kan basıncı genellikle azalır.

Paroksismal taşikardi tanısı EKG verilerine dayanarak yapılır.

Supraventriküler taşikardi atağı, vagus sinirini uyarma amaçlı eylemler tarafından durdurulabilir. Bunu yapmak için, gözbebeklerine basabilir, karın basınını sıkabilir, kusturabilirsiniz, hastanın nefes almasını, itmesini önerin. Eğer verimsizlik antiaritmik ilaçlar kullanılırsa. Ciddi vakalarda, kardiyak stimülasyon ve elektropulse terapisi yapılır. Ventriküler taşikardi antiaritmik ilaçların parenteral uygulamasıyla tedavi edilir ve elektropulse terapisi reçete edilir.

Bu makalede, bu klinik sendromun hangi taşikardi, nedenleri, tedavisi konusunda inceledik.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.