Haber ve ToplumÇevre

Suyun benzersiz fiziksel ve kimyasal özellikleri

"Banyosu, sauna zaman ve her yerde de - Suyun sonsuz zafer!" - bu şiirleri Korney Chukovsky çocukluktan beri bilinen. Su her yerde mevcuttur. Suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri benzersizdir ve bu boş sözler değildir. her canlı organizmanın (hepimiz su oluşur) yaşamları üzerindeki etkisine ek olarak, hava durumu, iklim afet parametreleri, Dünya yüzeyinin topografya değişiklikler sıklıkla su ile ilişkilidir. son buzul çağının sırasında çıkıyorsa buzullar modern Avrupa'nın hatlarını oluşturdu. okyanusların akımlar bütün kıtalarda sıcaklığını etkiler.

Herkes su sıvı olabilir bilir - suyun kendisi, bir katı - buz ve gaz halinde - buhar. Nitekim olarak bu olağandışı değil. Suyun Özel fiziksel ve kimyasal özellikleri, diğer kimyasal elementlerin davranışları aksine yeryüzünde meydana süreçlerin çoğu üzerinde bir etkisi var.

Tarihe bakarsak ilginç bir model görebilirsiniz. Ortaçağ simyacılar farklı metallerden altın yapmaya çalıştı ve metallerin çok özellikleri her zaman dikkatle incelenmesi, ancak suyun şaşırtıcı özellikleri son zamanlarda dikkatleri çekmiştir.

200 yıl önce insanoğlu su tek bir kimyasal element oluşur, kimyasal bileşik, hidrojen ve oksijen değildir inanılmaktadır. İnsanlık, su enerjisi birçok sanayi ve günlük yaşamda zaten hidroelektrik enerji santralleri, lokomotifler, gemiler inşa olmanın kullanılmıştır edilir ve su yapısı çok az çalışılmıştır. Sadece 80 yıl önce izotopik su bağlantıları açılmıştır.

daha ayrıntılı olarak suyun fiziksel ve kimyasal özelliklerini inceleyelim. Basit H2O moleküllerin yanı sıra - hydrologo suda kişilerce bilinen digidroli (H2O) 2 ve trigidroli (H2O) 3 oluşturulur. Bu bileşikler arasındaki fark, her biri bir değil iki ya da üç içermesidir su molekülleri. su koşuluyla içinde bu bileşiklerin miktarına bağlıdır.

Su sıcaklığı değişim hızı hareketin her molekülü, molekül ve farklı agrega yüzdesi içeriği arasındaki mesafe dolayısıyla değişiklik değiştirir. Buhar esas hidrolojik oluşur, bu durum mümkün hacimli bir yapı oluşturmak mümkün kılar buhar halinde moleküllerin yüksek hızda hareket, etmektir. tersine buz, esas olarak trigidroli (% 60), bir pratik hydrologo söylenebilir içerir. Bileşiminde su birimlerinin her sahiptir, ancak digidroli hakimdir.

yapının Su özellikleri önemli ölçüde farklı devletlerde yoğunluğunu etkiler. Buz yoğunluğu suyun yoğunluğundan daha az. Bu nedenle, buz yeryüzündeki su organları yüzeyinde görünür. deniz sakinleri donma yok ve nehir derinliklerinde, buz soğuk kalın bir tabaka onları korur.

Su evrensel çözücüdür. Dielektrik sabiti eritmek için herhangi bir madde yeteneğini tarif eder, ve bu suyun bu değer hava söz değil, bir vakumun göre birkaç kat daha yüksektir. En saf formda su, doğada bulunan okyanuslarda önce periyodik sistemin farklı elemanları ile fazla su 80 bağlantı bulunamadı. Bu nedenle, su anlamıyla gezegenimizdeki yaşamın temelidir.

hangi bunu içmek nedeniyle, su özelliktir - Çoğu zaman, çözünürlüğü inanılmaktadır. Çözünürlük hızla atıkların vücut ve geri dönüşümlü bir malzeme kurtulmak için yardımcı olur ve aynı zamanda çeşitli organlara gerekli teslim sağlar.

Ancak bu durumda her nasılsa ısı kapasitesi unutun. düşük olması suyun ısı 37 sıcaklığa düştüğünde , derece Celsius. Ve en azından değişiklikler için spesifik ısı enerji tüketimi, yani bu sıcaklık sıcak kanlı hayvanlar ve insanların en basit, en az. Suyun bu fiziksel ve kimyasal özellikleri herkesin yaşamları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Vücut yeterli su yoksa, adam tembel olmaya başlar, o baş dönmesine sebep olabilir, vücutta meydana gelen süreçler yavaşlar. Nedenle, sık sık tekrar şeklinde hissetmek bir bardak su içmek için yeterlidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.