FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Sudaki yaşam alanlarının ana özelliği ... Özellikleri su habitatları olduğunu

Su uzun ömür için bir ön değil, aynı zamanda birçok organizmalar için yaşam alanı sadece olmuştur. Biz bu makalede tarif benzersiz özellikler, bir numarası vardır.

Suda yaşam: karakteristik

çeşitli türlerin popülasyonlarının canlı hangi koşullar altında - çevresel bir dizi faktör, her yaşam kendini göstermektedir. çığır havayla karşılaştırıldığında, su habitatları (5. sınıf coğrafya dersinde bu konuyu inceler) yüksek yoğunluklu ve farkedilir basınç düşüşü ile karakterizedir. Onun ayırt edici özelliği oksijen küçük bir miktardır. Suda hayvanlar, adlandırılır canlılar çeşitli tür koşullar altında yaşayan uyarlanmış.

Sudaki organizmalar Çevre grupları

canlı organizmaların çoğu okyanusların su kalınlığında odaklanmıştır. Bunlar iki gruba birleştiği: plankton ve nektonik. Birinci grup birçoğu kendi başlarına yüzebilirsiniz gerçeğine rağmen bakterileri, mavi-yeşil algler, denizanası, küçük kabuklular, vb. N. içerir, bunlar güçlü akımları dayanacak mümkün değildir. Bu nedenle, su akımından planktonik organizmalar hareket ettirilmesi. bütün su habitatları uyarlama, küçük boyut ve düşük özgül ağırlık ve karakteristik çıkıntılar mevcudiyetinde gösterdi.

organizmalar balıklar vardır Nekton için kafadan, suda yaşayan memeliler. Bunlar, tek başına su içinde gücü ve akış ve hareket yönüne bağlı değildir. Bu vücutlarında ve iyi gelişmiş yüzgeçleri aerodinamik şekline katkıda bulunur.

bu organizmaların diğer bir grubu perifeton edilir. Bu alt-tabakaya bağlı su nüfusu içerir. Bu sünger, bazı algler, mercan polipleri. su ve toprak-hava ortamı yaşadığı neuston sınırında. Bu esas olarak bir su filmi ile bağlanmış böceklerdir.

Özellikleri su habitatları

Arasında çevresel faktörler su çevresinin sıcaklık ve ışık koşulları öncü rol oynamaktadır. Bunlar sınırlayıcı olarak kabul edilebilir. Böylece, maksimum derinlik hangi bitkiler yaklaşık 270 metre var olduğunu vardır. Kırmızı algler saçılan ışığı absorbe olduğunu yoktu. fotosentez için derin koşullar yoktur.

karakteristik çok geniş Suda yaşam, ve kan basıncı gibi hatta farklı göstergeleri. Onun etkisi hayvanlara sayesinde sadece belirli derinliklerde yaşayabilir.

sıcaklık koşullarının

sulu bir ortamda en önemli özelliği, hava ile karşılaştırıldığında daha az fark sıcaklık dalgalanmaları olmasıdır. Örneğin, okyanus yüzey katmanlarında bu rakam sıfırın üzerinde 10-15 derece aşmaz. derinlik sabit bir su sıcaklığı. Bu alt sınır santigrat -2 dereceye ulaşır. Bu tür bir sıcaklık yüksek bir spesifik tarafından sağlanan suyun ısı kapasitesine.

aydınlatma rezervuarları

sulu bir ortamda bir başka temel özelliği, güneş enerjisi derinliği düştükçe olmasıdır. Bu nedenle, kimin hayatı değişir bu göstergede organizmalar büyük derinliklerde yaşayamaz. Her şeyden önce algler ilgilidir. Derin 1500m ışık hiç nüfuz etmez. Bazı kabuklular, coelenterates, balık ve kabuklu deniz biyolüminesans özelliği vardır. Bu derin deniz hayvanları kendileri lipit oksidasyonu ile ışık üretir. Bu sinyallere ile birbirleriyle iletişim kurarlar.

su basıncı

Özellikle güçlü daldırma su basıncının arttırılması hissetti. 10 m ise bu rakam atmosfere yükselir. Bu nedenle, çoğu hayvan sadece belirli bir derinliğe ve basınca göre uyarlanmıştır. Örneğin, halkalı solucanlar sadece Gelgit canlı ve Coelacanth 1000 m düşürülür.

su kütleleri Hareketli

su hareketi, farklı bir doğaya ve nedenleri olabilir. Böylece, Güneş ve Ay için gezegenimizin konumunda bir değişiklik denizler ve okyanuslar, gelgit içinde varlığını neden olur. Dünya'nın yerçekimi gücü ve rüzgarın etkisi nehirlerde akışıdır. Suyun sürekli hareket doğada önemli bir rol oynar. Bu özellikle önemlidir Sudaki organizmalar çeşitli gruplar, gıda ve oksijen kaynakları, göç hareketleri olduğunu. Aslında çığır hava ortamında daha düşük 20 kat su içinde hayati gazının içeriğinde söyledi.

Nerede orada sudaki oksijeni yaptı? Bu fotosentez yapan difüzyon ve yosun faaliyetlerinin kaynaklanmaktadır. bunların sayısı derinlik ile azalır çünkü düşük ve oksijen konsantrasyonudur. alt katmanları, bu rakamın az olduğu ve neredeyse anaerobik koşulları yaratır. sulu bir ortamda en önemli özelliği, oksijen konsantrasyonu tuzluluk ve sıcaklık arttıkça azalır gerçektir.

Su tuzluluk Gösterge

Herkes suları taze ve tuzlu olduğunu bilir. bu son grup deniz ve okyanuslar içerir. tuzluluk göstergesi ppm cinsinden ölçülür. su, 1 g olan katıların Bu miktar. okyanusların ortalama tuzluluk 35 ppm'dir. en düşük oran gezegenin kutuplarında bulunan deniz var. dondurulmuş taze su dev bloklar - Bu periyodik eritme buzdağının kaynaklanmaktadır. Gezegenin En tuzlu Dead Sea olduğunu. canlı organizmaların tek tür yoktur. Bu tuzluluk 350 ppm civarındadır. su içinde kimyasal elementlerden klor, sodyum ve magnezyum baskındır.

Bu durumda, sulu bir ortamda en önemli özelliği, yüksek yoğunluk, viskozite, düşük sıcaklık farkıdır. güneş enerjisi ve oksijen miktarı ile sınırlı derinlik arttıkça canlı organizmalardır. Sudaki organizmalar denir Sucul yaşam, su akışını taşımak veya kendi başlarına hareket edebilir. solungaç solunum, kanatların, aerodinamik gövde şeklinde, nispeten küçük vücut ağırlığı, tipik çıkıntılar varlığını: bu ortamda yaşamak için, bu uyarlama, bir dizi vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.