FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Su bir litre kadar agirdir? Basit bir sorunun cevabı

Her zamanki soruya yanıt olarak "suyun litre başına ağırlığı nedir?" çoğu insan sadece bir dizine bir bakış sunuyor ya söylüyorlar: "Bir kilogram". Gerçekten de, 40 0 ° C arasındaki bir sıcaklıkta ve altında normal atmosfer basıncında bir litre ağırlıkça damıtılmış, herhangi bir yabancı madde barındırmayan su tam olarak 1 kg'dir. Ve kim açıkça soruyu cevaplamak mümkün olacak "su kaynağının litre başına tuz ağırlığı nedir?" ya da "Ne sudan daha ağır - sıcak veya soğuk?"

tuzağa olmamak için, fizik bazı temel yasaları tanıyın gerekir. bu yazıda suyun ağırlığından bahsedilmeye ve kilosu hakkında olmadığını belirtmeliyim kez daha spesifik olmak gerekirse. Bu maddenin miktarı temel bir göstergesidir ve bu kilogram olarak ölçülür, ve ağırlık - - bu şartlar arasındaki fark ağırlığı olmasıdır vücut yüzeyine belli bir ağırlığa sahip bastıran kuvvetini gösterir değeri; Ölçü birimi - Newton.

su bir litre 1 ağırlığında ne kadar soruya cevap vermek için öncelikle vücut ağırlığının göstergeleri geliştirir ne bakınız. fizikte Elbette, işin bol olduğunu biliyoruz yaklaşık gezegen tüm yüzeyi boyunca aynı olduğu ve 9.81 kg / m2 olan yerçekimi ivmesi, katsayısı üzerindeki madde yoğunluğu. bu iki değerdeki dalgalanmalar değişik koşullar altında aynı malzeme kütlesi farkı verir.

İlk olarak, sıvının yoğunluğu bahsedelim. Yukarıda sözü edildiği gibi, normal koşullar altında saf su yoğunluğu 1.000 g / m3 'dür. bu tür tuz yoğunluğu arttıkça yabancı maddeleri eklemek ve su ağır hale gelir. cismin kütle için olduğu gibi, sıcaklığa bağlı olarak, bu maddenin özellikleri tüm meselesi ısıtıldığında genleşir. Bu moleküller arasındaki mesafe daha büyük olacağı anlamına gelir, ve birim hacim başına toplam sayısı azalır, bu nedenle, madde daha kolay hale gelir. Bununla birlikte, su benzersiz bir özelliğe sahiptir - bu ısıtma ile değil, aynı zamanda (tam da patlaması soğutulması için değil, genişleyen su boruları kışın). Su donma noktasında en yüksek yoğunluk, bu ufak sapmalar termal ölçekle kolay olur sahiptir. Farklı sıcaklıklarda su litresi başına ağırlık ne, eğer arzu edilirse, dizinde bulunabilir.

Atmosferik basınç çok sıvı kütle olarak dalgalanmaların etkilenmez sıcaklık ve yüksek sıcaklığa maruz kalması sonucu tersidir. yüksek basınçta, moleküller arasındaki mesafe birinde, bu şekilde azaltılır, ve madde ile aynı hacmi olacak daha büyük bir miktar. Sonuç olarak, ağırlık ve artış var. silindir tartılır, bu kolayca uygulamada görülebilir basınçlı hava ve normal basınç altında bir hava silindiri.

Bu arada, su litre direğe ağırlığında ne kadar biliyor? ekvator daha büyük yüzde 0.5. Bu fenomen kaynaklanır Dünya'nın dönme ekseni etrafında. bunun için, biri merkezkaç ivme artar ekvator ve dolayısıyla artan yaklaşımlar yerçekimi ivmesi.

Bu şekilde mantık yürütüldüğünde, ne kadar ağırlık sıvının her litre hesaplayabilir, ve bu rakam, çevre koşullarına bağlı olarak değişir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.