SağlıkErkek sağlığı

Sperm oluşur: nasıl ve nerede eğitim

Erkekler kadınlardan daha az meraklı olmayabilir. Bu nedenle, bazıları özellikle en önemli organlar cihazın kendi vücudunda çok ilgililer ve. Bu durumda Kalın doktorlar ve kalanı sadece okuma gerekli literatürü yapar. En önemli sorular şunlardır: Sperm oluşur Nerede? Nasıl benziyordu? Kaç hayat? Nasıl hareket? en herkese açıktır şekilde onlara cevap çalışalım.

tanım

sperm oluşur nerede sorunuzu yanıtlamadan önce, bir o temsil ettiğini anlamalıdır. Sperm - hayvanlar ve insanlar bu germ hücreleri. Tipik olarak, bu hücreler yumurtaya ulaşması ve döllenmenin için hayati olan aktif hareket edebiliyoruz.

dişi tohum hücreleri ile karşılaştırıldığında, sperm hücreleri, küçük çabuk, ve (bir otuz dişi endokrin sistemi taç yumurta, aksine) gövde aynı anda çok sayıda olgunlaşır.

Tek hücreli bir organizma - Bu germ hücreli yapısı, tüm hayvan ve mantar ortak bir atadan sahip olduğunu göstermektedir. Geleneksel olarak, herhangi bir erkek cinsiyet hücreleri, hatta bitkilerde, her ne kadar kendilerine uygulanabilir ve "sperm" ve anterozoidy tanımı, sperm çağırdı.

Hayvanlarda sperm hücreleri

Garip, ama hayvanlar germ hücrelerinin yapısı ve işlevinin söz konusu bir kişiden çok farklı değildir. Sperm nerede oluşur? Nasıl görünüyorum? herhangi bir temel değişiklikler var mı?

Normal hayvan Sperm başı, bir orta kısım ve bir kuyruk (veya kamçılı) sahiptir. baş, geleneksel olarak, çekirdek, kromozom yarısı numarasıdır. kafasına genetik bilgilere ek olarak yumurta ve centriole tanıtımı için enzimler var. ara parça enerji sağlar ve flagellum hareketini sağlayan bir büyük mitokondri, orada, aynı boyun.

örnek durumlar olan sperm iki flagella sahip akvaryum balıkları, belli tipleri tarafından temsil edilmektedir. Bu kabuklu ile ilgili olduğu için (germ hücreleri, üç ya da daha fazla "kuyruk" olabilir). Ama hareketli hücreler tarafından rahatsız yuvarlak solucan evrim - vücudunun etrafında kirpikler veya flagellasını yoktur. Bu hayvanların Seks hücreleri Eğer yardımcı bacakları kullanarak gezinmenizi sağlar plastik bir hücre duvarı vardır. Sperm Mevcut fin SBD olarak. Ama frak değil, aynı zamanda kafalarında sadece farklılıklar vardır. Bir kişi, ellipsopodobnye, bu fareler ve sıçanlar kryukopodobnoy formunu övünebilir bu.

erkeklerde üreme hücrelerinin boyutları çok küçük - onlarca mikrometre yüzlerce. Böyle bir fark yetişkin büyüklüğü ile ilgisi yoktur.

Spermin Açılış

Bilim adamları soruyu, taşındıkları Önce "Sperm üretilir?" Onlar insan ve hayvanların üreme katılan özel hücreler olduğunu bilmiyordum. Ve genel olarak yaşayan dokuların yapısı çok az fikri vardı.

polen, yapraklar ve bitkilerin yaprakları, insan ve hayvan deri ve daha fazlası: Antoine Hollandalı Leeuwenhoek mikroskobu icat ve ona farklı nesneler bakıldığında Bilimde Devrim, on yedinci yüzyılın ortasında meydana geldi. 1677 yılında, bu hücreler mikroplarla geldi. O olarak tarif yumurta ve sperm, açıklanan "seminal hayvan."

İlk insan spermi tarif ve sadece diğer hayvanların sonra edilmiştir yüzden herhangi bir bilim adamı gibi Leeuwenhoek ilk kendisi üzerindeki tüm deneyler koydu. Bu "hayvanlar" anlayışına katılan fikri, çabucak o İngiliz bilim bilgilendirmek başarısız değildi Antoine'nin kafasına, gel.

Ama bu hipotez reddedilmiştir ve yüz yıl parazitler bir erkek vücuduna sperm, ne de döllemek bir şey yok kabul edildi. Sadece erken on dokuzuncu yüzyılda, İtalyan Spallanzani bu teorinin doğruluğunu kanıtladı.

yapı

Eğer dikkate flagellumun uzunluğunu yapmazsanız, sperm insan vücudu, yaklaşık 55 mikrometre en küçük hücredir. Bu küçük boyutları, rahim boşluğuna hızlı bir şekilde hareket eder ve yumurta ulaşmasına izin verir.

sperm oluşumunda da az olması için, onlar dönüşümler bir dizi tabi:
- çekirdeği genetik malzemenin yoğunlaştırılmasıyla daha yoğun hale gelir;
- sitoplazma ayrı bir "sitoplazmik damlacık" ayrılır;
- hücresine önemlidir yalnızca organel vardır.

  1. spermin başı bir elips şekli, bir yanal yassı sahiptir. Bazen bir tarafta içbükey olabilir ve form kaşık eğilimi hakkında daha sonra konuşabiliriz. Kafanın içinde şunlardır:
    - sonunda bozulan bir kümesine sahip, bir çekirdek içerir. İki cinsiyet hücreleri birleşme sonrasında genetik bilginin toplam miktarı, somatik hücrelerin eşit, ya da fetüs hayatta olmaz veya deformiteler olacaktır gereklidir. Çünkü kromatin güçlü "daralma" nin Kullanılabilir hale ve RNA sentez edemez.
    - akrozom - evrimsel Golgi aygıtını değişime uğramışsa, bu sperm başı yumurtanın içine alabilir sağlamak için gereklidir.
    - sentrozom - "hücre iskeleti" destekler ve kuyruk hareketini sağlayan organel.
  2. orta kısmı veya boyun - baş ve kuyruk arasındaki daraltıyor. Bu flagellumun hareketi için enerji üretmek mitokondri vardır.
  3. Kuyruk veya kamçı - sperm ince hareketli parça. Hücre hedefe ulaşmasını sağlayan bir dönme ileri geri hareketinin Commits.

fonksiyon

yöntemi ve sperm nokta oluşumu yakından işlevleri ile ilgilidir. Ve bunların çok önemli - bu yumurta ve döllenme nüfuzu var. Bu işlevi gerçekleştirmek için, doğa hareketlilik, kütle ve sperm kimyasal "çekiciliğini" sağlamıştır.

Erkek ve dişi organizmalar kendi türünün üreme amaçlı, bu yüzden kimyasal ve genetik olarak, fiziksel olarak uyumludur. Bir adamın sağlık ilgilenir, tüm aşıları (özellikle kabakulak) yapmak için zaman içinde, onun germ hücreleri her an vazifesini yapmaya hazır olacaktır, hiçbir kötü alışkanlığı vardır.

hareket

erkeklerde sperm oluşumu taşımak için hücrelerin yardımcı flagellanın oluşumu ile nedeniyle, diğerlerinin yanı sıra olduğunu. gametin hareketi sırasında saniyede 0.1 milimetrelik bir hızla kendi ekseni etrafında döndürülür. Saatte otuzdan fazla santimetre. Bunlar 20 cm mesafe kapak gerekir. (Yumurta eğer varsa) bir yerde bir kaç saat cinsel ilişki sonrası sperm Döllenme meydana fallop tüpleri ulaşır ve.

erkek gövde sperm içinde hemen hemen de Silianın ve kanalların peristaltik hareketlerin birlikte seminal sıvısı ile, aktif ve pasif sperma kanalları boyunca hareket değildir, hareketli değildir.

sperm ömrü

fizyolog ile Bilim adamları oluşturulduğu yerlerde sperm sorusuna başa çalıştık ve neden düzenli olarak güncellenmektedir? Bu gametlerin olgunlaşma bütün süreci iki aydan sürdüğünü ortaya çıktı, ancak çok sayıda olsun. Sonuç olarak, erkekler genetik materyalin hiçbir sıkıntısı yok.

onlar doğru koşulları gerekir iken sperm canlılığı, sadece bir ay süreyle korunur:
- 32 derecenin üzerinde sıcaklık;
- enflamatuvar hastalıkların olmaması.

Ama erkek vücudunun dışında, hücreler bir güne kadar onların hareketliliği korur. rahim içinde, bu kez üç gün uzatılabilir.

spermatogenez nedir?

Spermatogenezis - vücudun endokrin sistem uyanık regülasyonu altında meydana sperm oluşmasıdır.

Her çeşitli bölünmeler sonra yetişkin bir sperm şeklinde progenitör hücreleri, ile başlar. Sperm olgunlaşma prosesinin türlere bağlı olarak değişebilir. Örneğin, embriyonik dönemde omurgalılar içinde sonradan spermatozoa halini hücrelerin gonadlar ve taslakları formu havuz, göç özel hücreler koydu.

insanda Spermatogenez

Bir erkek diğer omurgalılarda bu farklı değildir sperm oluşturulması için bir yöntem. süreç ergenlik (yaş 12) başlar ve neredeyse 80 yıla kadar uzanır.

75 gün - Bir kaynağa göre, sperm olgunlaşma döngüsü diğer yandan 64 gün sürer. Ancak (üreme hücreleri için bir substrat olan) boru epitelyum bir değişiklik bir kez 16 gün içinde daha az değildir.

Tüm süreç testisin dolambaçlı seminifer tübüllerde gerçekleşir. daha sonra, olgun hücre içine ayırt spermatogonia ve birinci ve ikinci düzenin spermatosit düzenlenmiş tübüllerin bazal membran içinde. İlk öncü hücreler mitoz bölünme döngüsü ile gitmek ve onlar yeterince zaman, mayoz geçin. Bu son bölünme sonucunda iki kızı spermatosit ve sonra başka iki spermatidlerde üretir. Bu hücrelerin her biri kromozomların yarısı numarası vardır ve bir yumurtayı döller.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.