BilgisayarlarEkipman

Sistem veri yolu

adaptörleri veya denetleyicileri - Sistem veriyolu özel kontrol cihazları vasıtasıyla bilgisayara harici cihazlara bir iletişim işlemcisinin uygulanması için tasarlanmıştır. Tüm standart bağlantı sistemi ile sistem yoluna bağlanır son. farklı kelime uzunluğu, bunların içinden geçen veri yani dizi adresi, veri ve kontrol: Lastik işlevlerine göre üç kategoriye ayrılabilir. Cihazın tipi büyük ölçüde bir PC hızı ile belirlenir.

MCA, ISA, VESA, EISA, PCI: Sistem veriyolu aşağıdaki temel standartlar çalışabilir. Uzun bir süre ISA veri yolu kişisel bilgisayarlar alanında belli bir standart olarak kabul edilir. Bu sekiz-bitlik sistem veri yolu temelinde geliştirilmiştir IBM PC XT ve IBM PC. Doğrudan bellek erişim için harici cihazlar, hem de dört satır ile arabirim için sekiz kesme hatları için sağlandı.

Çalışma sistemi otobüs ve 4.77 MHz frekansında üzerinde uygulanan bir mikroişlemci. Bir hız veri iletim saniyede yaklaşık 4.5 MB olabilir. bilgisayarların yeni nesil boyutu 16 MB iken, RAM doğrudan itiraz yürütmek için izin 24 adres hatları nedeniyle onaltılık otobüsü kullanılmıştır olarak.

bilgilere doğrudan erişim için kanal sayısı şimdiden sekiz yerine dört oluşan iken bu otobüs onaltı donanım yılında, sekiz yerine kullanılmıştır kesmeler. Şimdi otobüs 6 MHz'lik bir frekansta mikroişlemciye senkronize çalışmaz ve bu saniyede 16MB kadar iletim hızını artırmak yol açmıştır. Şimdi düşük hızlı aygıtları ile çalışma fırsatı sunuldu, ama modern cihazların verimli çalışmasını sağlamak olamazdı. Bu etkilenir buluş için sistem otobüslerin yeni tip.

1987 yılında ilk yüksek performanslı haline gelen bir sistem veriyolu ISA, geliştirildi. Onun hızı 10 MHz edilmesi ile farklılık ve otobüs kendisi saniyede 20 MB transfer hızına artan bir 32-bit, haline gelmiştir. Ancak, yanlış bir lastik arasındaki uyumsuzluk hangi mimarisi geniş bir uygulama bulunmazsa, çünkü ISA otobüs için bir denetleyici kullanmak mümkün değildi.

EISA 1989 yılında geliştirilen sistem veriyolu, bu ISA genişletilmiş bir versiyonu haline geldi. Bu konektör sadece kendi denetleyicileri, aynı zamanda ISA olanlar eklemek için izin verir. kapasitesini bilgi alışverişi oranı saniye başına 33 Mb elde, 4 GB doğrudan sağlayan, 32 ise bu, 8-10 MHz'lik bir frekans ile çalışmıştır. Bu otobüste bir dezavantajı grafik, resim ve denetleyicilerin nispeten yüksek fiyata işlenmesinde bilgi alışverişi düşük oranıdır.

PCI veri yolu yeni işlemci Pentium için tasarlanmış, aynı zamanda diğer platformlarda kullanılabilir. Bu on farklı cihazlara kendinize bağlanmasına olanak sağlar. Bu otobüs kullanılır veri aktarımı 32 veya 64, ve iletim hızı saniyede 132 ve 264 MB idi.

Şimdi sistem panoları RAM PC kullanmak grafik kartı verir AGP bus aracılığıyla diğer cihazlara bağlanır. O yüksek hızda monitörü hareket etmelidir modern grafik, baş edebildi, PCI işlemek için zor şeydir. kullanırken PCI nedeniyle sınırlı hız ve otobüs bant genişliğine videoda hafızayı arttırmak için uygunsuz uygulanan. Frekans AGP sistem veriyolu bu cihazlar için diğer standartları kullanılırken elde edilemez doğrudan sistem belleği ve video bellek arasındaki bilgi alışverişini, izin verir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.