Entelektüel gelişimiDin

Sinagogu - bu nedir? Moskova'da Sinagogu. Yahudi sinagogu

Her inanç ve din kendine özgü terimleri, kavramları ayinler vardır. Ve bütün bunlar cahil adam anlamak bazen zordur. Bu yazıda, ben Yahudilik üzerinde durup neyi sinagog açıklamaya denemek istiyorum.

Kelimenin kökeni üzerine

Ilk şey kavramını anlamak için. Bu koleksiyonun - Yunan sinagog çeviren. Ancak, İbranice kelime anlamıyla olarak çevirir "Beyt Knesset'te", gibi geliyor "buluşma evi." Talmud (Musevi kutsal) içinde sadece bir kez anlamına gelen bir "beit Tfila" olarak sinagogun adı bulunması çok feci olurdu İlginç "dua evi." İbadethaneme daha fazladır - Bu Yahudiler sinagog için düşündürmektedir.

Biraz tarih

Yani, anlamak ve sinagog olduğunu anlamak için - Yahudilerin kilise, onun oluşma tarihine biraz göz değer. süre ile ilgili olarak, onlar görünmeye başladı tam olarak ne zaman, hiç kimse, bu veriler korunur edilmemiştir söylüyorlar. Ancak, ilk sinagog ilk tapınak yıkıldı ve Yahudiler Babil (6. yy) için tutsak aldı sürülen zamanda görünmeye başladı inanılmaktadır. Önce Tevrat ortak çalışma için evlerde bir araya geldi ve daha sonra dualar ve toplantılar için ayrı bir bina inşa etmeye başladı. Eve döndükten sonra o İkinci Tapınağı inşa edildi, ancak şu anda sadık Ayrıca, ülkenin bütün toprakları üzerinde bir sinagog inşa etmeye başlamışlardır. Romalılar tahrip ve İkinci Tapınak olmuştu sonra sinagog Yahudiler için gerçek bir sığınak haline geldi - genellikle sadece kelimenin psikolojik anlamda değil, aynı zamanda kelimenin tam anlamıyla. Bu insanlar tehlikeden saklanabileceği yerler idi.

temel anlamı

Yani, bir sinagog - Yahudiler iletişim, Tevrat'ı okumak, dua etmek toplayabilir bir yer. Bu aynı zamanda özel bir işlevi vardır söyleyerek değer.

  1. duanın bir yer. Tabii ki, sinagog - sadık dua Allah'a açabilirsiniz ilk yerdir. Bu binanın mükemmel büyük önem tek olmadığını Yahudiler için gerçeği ve kamu dua, olurdu ilginç.
  2. Kutsal Çalışması. sinagog da Torah'ı okumaya karar verdi. Bunun için yakın veya aynı binada ya olabilen özel okullar vardır. Beyt midraş (Çalışmanın ev) yakından Beyt Knesset'te (sinagog) ile bağlantılı olduğunu şaşırtıcı değildir. Bu okulların, çocukların ve gençlerin Tevrat'ı öğrenmenin her gün olarak, hafta sonları yetişkinler için dersler ve çeşitli egzersizler var gerçekleştirilebilir.
  3. Kitaplığı. Ayrıca, sinagoglarda, dini yönelim çeşitli kitaplar içeren bir salon vardır emin. Tapınağın içinde okumak ve ödünç alınabilir (shames bildiren - sinagogun kulu).
  4. Kamu hayat. Her şeyden önce, sinagog - Çeşitli kutlamalar ve şenlikler topluluk üyelerini toplamak bir yer. Bu nedenle, tapınağın çevresinde insan hem de toplu ve kişisel kutlamaları gerçekleştirilebilir. havralarda Genellikle sünnet, itfa bebek, törenimi, vb. D. kutlamak Can haham kortu, beit din karşılar. Daha önce, tapınaklar da sorunlar Yahudileri seyahat durdurabilir olmadan oda, ne zaman, aynı zamanda iki veya üç atlar için küçük stabil olabilir.

mimari

Bu Yahudi sinagogu gibi görünmelidir nasıl için özel kurallar vardır söyleyerek değer. Bu muhteşem yeniden inşa ve belki sadece bir banyo yapılabilir. Ancak, bir pencere olmalı eminim. Talmud tek gökten görünmüyorsa odasında dua edemez diyor. Giriş insanlar tüm dünyevi düşünce ve işkence bırakabilir Lobi olduğunu da arzu edilir. için - İlginç sinagogun hepsi aynı Kudüs'te, Kudüs yönelmiştir aslında olurdu Haremi. diğer binaların yukarıya çıkabilir olabilmek için mümkün olduğunca binalar, şehrin en yüksek dağı olmalıdır Dik. o sinagoga, bir yıldız ile namaz ev seti direğin çatısında, her zaman mümkün değildi çünkü Ve diğer binaların üstünde görünüyordu.

iç sinagog

Bir sinagogda içinde ne var? (- Kadınlar için sağlanan ayrı uzay Ezrati-bizim) Fotoğraflar kadınlar ve erkekler için ayrı yer olduğunu düşündürmektedir. Genellikle bayanlar balkonda yerleştirilir, ancak bu mümkün değilse, namaz odası "Mechitza" denilen iki parça, perde veya bölüm, bölündü. Erkeklerin hiç kimse ve hiçbir şey Tanrı ile birlik içindi sağlamak için gerekliydi.

Tevrat tomarlarını içeren bir perde ile kaplı özel bir niş veya kabin, - sinagogda en önemli yeri Aron Kodesh olduğunu. Ayrıca kişilerin yüzleri namazda Orada hitap etti. öğretim için bir yer - O bir yandan ve Aron Kodesh üzerinde diğer yandan yer haham olduğunu söyledi edilmelidir. o kutsal okuyacak yerde - Ayrıca sinagog mutlaka ner tamid lamba veya mum ve bima içinde. Burada, belki, sinagog için önemli olan tüm nüansları. ibadethaneler kalan birbirinden farklı ve kendi yolu benzersiz olabilir.

posta

kelime "sinagog" anlamı nedir anlayan çok az değer ve dua bu evlerin altında olan pozisyonlara dikkat edin. Her topluluk kendi liderlik ve yetkilileri seçer gerçeği Yani önemli olacak.

  1. Haham (Haham) - ruhani lideri. Bu Tevrat'ı bilen ve ofis almadan önce, en zor sınavını teslim eden bir adam. Bugün, bir haham da o gerçekleştirmelisiniz idari görevler yüklemiştir.
  2. Hazan (veya shliah-Tsibur - topluluk haberci) - Bir kamu dua yol açar ve böylece Tanrı'nın önünde halkını temsil eden bir kişi. Bu kişi aynı zamanda son derece İbranice, paralel olarak, diğer işlevleri gerçekleştirebilir bilmek, eğitilmelidir.
  3. Şamaş - kulu, görevleri çeşitli gerçekleştirir: zamanlama aşağıdaki mal emniyeti, endişe dua evinde düzeni korumak. Bazen Khazana değiştirilebilir.
  4. Gabay (Parnas) - topluluğun sözde idari müdürü. Daha sık onların olduğunu. Genelde mali sorunları ile uğraşmak ve idari sorunları çözmek.

türleri sinagog

Aşkenazların ve Sefarad - O biraz farklı hayat sosyo-kültürel toplulukların iki asır olduğunu söyledi edilmelidir. farklılıklar dua ve sinagog cihazın özel bir şekilde bulunmaktadır. En modern Yahudiler Aşkenaz (Orta ve Kuzey vardır Avrupa, Güney Afrika, Avustralya, Amerika, vb), evlerinin Avrupa tarzında daha donatılmıştır, Sephardim da halı ve diğer oryantal özellikleriyle kendi sinagogları süslemek için seviyorum. Çoğu ünlü ibadethaneleri St. Petersburg bir sinagoga dahil Ashkenazi vardır.

bakımı servisi

Önemli sinagogda hizmeti yapma biçimde farklılıklar olduğunu noktasıdır. Yani, Aşkenaz Hasidim ve nehasidov ayırt eder. İlginç olan Hasidim Sefardim arasında duanın stilini ödünç olmasıdır. farklılıkların kalanı neredeyse görünmez ve önemsiz bulunmaktadır. Sonuçta, sırayla yeterli duayı değiştirmek, başka bir sinagog gelen dönüştürmek. hepsi aynı kalması için Tevrat aynı anda kendilerini kayar. farklılıklar bazen basitçe görünmez küçük ayrıntılar içinde oluşur beri ek olarak, ayinler ve çeşitli "farklı" Yahudilerin törenlerinin bilmeyen insanlar için, hemen hemen aynı görünüyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.