Haber ve ToplumÇevre

Saint-Petersburg Sfenks: genel bakış, açıklama, konum

güzellik ve şehrin ihtişamını, dünyanın her yerinden turist tarafından takdir Neve değildir. Grifon SBD, sfenks - His mimari dekorasyon uyum hayvan ve mitolojik yaratıkların sayısız heykeller tamamlayacak. Bunlar metal ve taş yapılır, onların görüntüleri binasının girişini süslüyor, Neva inişlerde, evler, meydanlar, parklar ve köprüler cepheleri. Bunlar şehir merkezinde ve uzak bölgelerde görülebilir.

Sphinxes - Kim o?

Kelime "sfenks" Yunanca türetilmiştir ve anlamı da "ölüm ruhunu." Antik Mısır'da onlar gururlu aslan gövdesi ve insan kafası sahiptirler bilge varlıklar olarak tapıyorlardı. Mısırlılar genellikle firavunların bir portre benzerlik bahşetmişlerdi. Sphinxes yarı tanrılar, yarı insan kabul edildi.

Yunanistan'da, bir aslan gövdeli (veya bir köpek), kadın kafası ve göğüs ile efsanevi kanatlı yaratıklar gibi idi. Afrika'da, Sfenks kabul edildi Eski Dünya maymunu babun ailesinin. St. Petersburg sfenksler bulunduğu, ilgileniyorsanız, o zaman bu makaleyi okumak gerekir. İçinde biz bu egzotik yaratıklar ülkemize geldi nasıl tarif.

Saint-Petersburg Sfenks

Şehirde bu heykellerin görünüşü uzun bir geçmişi vardır. Avrupa'da XIX yüzyılın başında tüm doğu için moda geldi ve tabii ki, bu sanatı ve mimariyi etkilemiştir.

Petersburg istisna değildi. Tsarskoye Selo bile Mısırlı piramit var, Mısırlı lobi - şehir Pavlovsk Mısır Köprüsü çıktı. 1834 yılında sfenksler St. Petersburg rıhtımlar ve çabalar A. N. Muraveva tüm sayesinde ortaya çıktı. Kutsal yerlere yaptığı ziyaret sırasında, satış için ilginç bir heykel heykeller görmek oldu. Şaşırtıcı yaratıklar, bir insan yüzü ve aslan vücudu vardı onu vurdu. Hemen o Petersburg onları satın almak için teklif ettiği Rus büyükelçisi bir mektup gönderdi. Böyle edinimi uygunsuz olarak kabul edildiyse, ve tüm bürokratik güçlükleri çözerek sonra İngiliz sahibi Fransa'ya sattı.

Daha sonra ülkedeki devrim patlak ile bağlantılı olarak, Fransız Rusya'yı bir heykel satmaya karar verdi. Petersburg Bugün sfenks şehrin ana ve en tanınan sembollerinden biridir.

üniversite set

Petersburg Mısır sfenks 1832 yılında ortaya çıktı. İlk başta onlar Sanatlar Akademisi avlusundaki iki yıl idi. Yani onun duvarlara iskele yapımı için aldı ne kadar zaman var. 1834 yılında işgal edilen kıyı heykel Onun kalıcı bir yer.

yaklaşık 3500 yıl - Her sfenks ziyade burada ileri yaş ayarlayın. siyenit Oyma figürleri. Petersburg taş geçmeden önce efsanevi yaratıklar Mısır'da bir tapınağa girişini koruyan. Firavun Amenhotep bir portre görüntüsü, iki krallık hükümdarı oldu - - Aşağı ve Yukarı Mısır sfenks başkanları.

Zaman sfenks geçit çekiciliğini kaybetti ve birlikte yavaş yavaş yok etti. heykeller olarak çene lekeleri ve yüzeyinde siyah film edildi dövüldü. Uzmanlar acil restorasyon ihtiyacı bahsetmeye başladı.

2002 başlarında, biz bu antik heykellerin restorasyonu üzerinde dikkatli ve titiz çalışmaya başladı. Yavaş yavaş o eski güzellik ve form şıklığını dönmeye başladı. kir asırlık katmanları altında itibaren onlar göğüs ve ön pençeleri arasındaki oyulmuş hiyeroglif çarpıyordu. eşarplar çelik çizgili Akan, kolye cilalama tedaviden sonra göğsünde parlıyordu. Seyrinde olduğu gibi görünüyordu restorasyon işleri bir gençleşme önünde gaddar Sphynx.

ilginç, bazen gizemli olayların bir sürü ilişkin bu rakamlar ile. kasaba sakinleri gününde (kıyıda) Saint-Petersburg Sfenks sırasında Yüzündeki ifadeyi değiştirebileceğini söylüyor. Sakin ve sabah huzurlu ve uğursuz görünüyor - akşam.

Kaç St. Petersburg sfenksler

Kuşkusuz, en eski heykeller Üniversitesi Embankment'in bulunur. Buna ek olarak, - Mısır "yerli halk". Ancak, Saint Petersburg diğer Sphinxes vardır. Nerede bu inanılmaz heykel var? St. Petersburg, onlardan bir yerinde. Onlar park ve meydanlarda, evlerin binalar, köprüler, cephenin girişlerinde yer almaktadır. Kesin sayı kimse tarafından bilinmemektedir.

İlk heykeller Stroganov Yazlık ev yapılmıştır. 1796 yılında pembe mermerden yapılmış iki heykel yüklü ve 1908 yılında da Nevsky Prospekt üzerinde bulunan Stroganov Sarayı'nın avlusuna taşındı 17. Bu rakamlar kadınların yüzleri ve bunların başları akan uçları ile eşarp iç içe. Başörtüsü, taç veya kolye gücünün kutsal sembolleridir.

XVIII yüzyılın sfenks sonunda çıktı Sverdlovskaya set, ama sonra kayboldu. XX yüzyılın sonlarında ellili yeniden oluşturmayı. gri granit heykeller. Onların çelik sfenksleri Stroganovsky Sarayı prototipi. Ama hepsi bu heykeller değil. en şehir etrafında bir yürüyüşe ve başka, bu "yerleşmiş" görelim mistik yaratıklar.

Kiev karayolu

(Kiev otoban) Dağı Pulkovo kuzey tarafta 1809 yılında inşa edilmiş çeşme görebilirsiniz. Projenin yazarı mimar Tom de Thomon oldu. bağlanmış dört sfenksli dört köşesine göre.

Mısır köprü

Petersburg sfenks ile antik köprü vatandaşlara iyi bilinmektedir. 1826 yılında mistik yaratıklar dökme demir heykeller P. P. Sokolova çalışmak, kuruldu.

İlginç bir nokta: Mısır Köprü "bekçi" sfenksler, onlar çünkü erkek kişilerle oyulmuş yaratıkların Nil heykeller kıyısında, Mısır denilen olamaz rağmen. Ayrıca rakamlar Sokolova bir kadının görünüme sahip, bu yüzden daha Yunan heykelleri gibidir.

Taş Adası köprüsü

Şehirde başka tanınmış köprü. St. Petersburg sfenksli, önce de belirtildiği gibi, genellikle nehir tarafından ayarlanır. Bu rakamlar Küçük Nevka üzerinde Kamennoostrovsky köprüsünde rıhtıma süslenmiş. Mısır Köprüsü üzerinde bulunan heykeller bu kesin kopyaları. Bunlar deneme sürümü olarak üretilen ve sadece bir evin bahçesinde atılır. Şans eseri biz 1971 yılında heykelini gün ışığına çıkardılar ve onları Malaya Neva kıyısındaki dekore. Ancak acı bu test heykeller orada sona ermedi: hatta bunlardan birinin tacını yırtılmış, kereden fazla barbarlar tarafından kirletildi sel (1975) sonra, neredeyse tamamen su içinde gömülü olan ve daha sonra onlara. Sphinxes acil restorasyon gerektirir.

sanat eserler zarar 2005 yılında restore edilerek Mostotrest önünde monte edildi. Bu arada şirketin pahasına, anda, ve restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Minör Nevku - Organizasyon heykeller tam güvenlik içinde olduğumuzu hedefi, 2010 yılında da tarihsel yere döndü rağmen. onlar büyük mimarı P. Sokolov yapılan (hayatta kalan) sadece sondalar, çünkü bu heykeller benzersizdir.

dağ Enstitüsü

Petersburg en özgün sfenks Vasilyevsky Adası'nda Madencilik Enstitüsü avlusunda 1826 yılında ortaya çıktı. yeşillik arasında iki kadın başı şeklindeki küçük siyah heykel ve şaşırtıcı anlamlı ve asil kişilerdir. Bu heykeltıraş Alexander Postnikov eseridir.

Robespierre

kuzey sermayenin yerli halk iyi bilinmektedir ki St. Petersburg sfenks - değil nadir. Kendilerine için kullanılan hayran ... Yine de, bunca yıl, bu şehrin sokaklarında süslüyor! Ama herkes bu efsanevi yaratıklar St. Petersburg ve zamanımızın göründüğünü bilir. siyasi baskı kurbanları anısına - en genç heykeller Robespierre 1995 yılında yüklenen olanlardır.

İki bronz heykeller onlar bir yerleşim ev zamanki profiline bakacağı şekilde granit kaideler üzerine monte cezaevine yönelik "Haçlar" - güve kafatası. kaide üzerinde Vladimir Vysotsky ve Alexander Solzhenitsyn, Marina Tsvetaeva ve diğerlerinin ünlü eserlerin bir çizgi oyulmuştur. Petersburg (Robespierre üzerine) Saint-Petersburg bu Sfenks her haksız yakında eve mahkum yardımcı olduğuna inanıyoruz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.