Haber ve ToplumEkonomi

Rusya'nın en büyük Kozmodrom'da. Rus spaceports

Modern Rus spaceports bilimde önemli bir rol oynamaktadır nesneler, ekonomi, çeşitli düzeylerde sosyo-politik, kültürel iletişimdir. Rusya'da, hem mevcut hem de altında inşaat pedleri vardır. Nerede Rus uzay fırlatma? şimdi sunulmaktadır nesnelerin isimleri nelerdir?

Rusya'da spaceports nelerdir?

"Baykonur", "Plesetsk", "Kapustin Yar", "Temizle", "Ücretsiz" ve "Doğu" altında - modern Rus spaceports. İlgili nesnenin listesi, tabii ki, ayarlanabilir - altyapı Rus uzay programı çerçevesinde tahrik dağıtılacak şekline bağlı. Çeşitli uzay merkezlerinin geniş bir alana, hem de görevlerin karmaşıklığına onlar tarafından çözülecek nedeniyle, mevcut ve başka yere taşınacağı kapanış, yeni yastıkları açılacak olması mümkündür. Ama yukarıda tanımlanan anı Rus spaceports de, genel olarak, ilgili uygulama nesneleri yeterince kurulmuş bir sistem olarak kabul edilebilir. biraz daha detaylı olarak bunların her özelliklerini ele alalım.

"Baykonur" - Rus Uzay Programı kapsamında ana uzaylimanı

"Baykonur" - Kozmodrom'da, Rusya ve Kazakistan, Rusya Federasyonu ait ama neredeyse tek kullanıcısı olduğunu gelmez. Başlıca operatörleri - RSC "Energia" Merkez Tasarım Bürosu "İlerleme", Khrunichev. M. V. Hrunicheva Uzay Merkezi «Güney». "Baykonur" 1955 yılında inşa edilmiştir. Bu nesne 50 yıldır kira Kazakistan Cumhuriyeti Rus hükümeti tarafından alınır. , Kiralar, 1,5 milyar aslında .. 3,5 milyar olduğunu, - -. RF altyapısının verimliliğini korumak için tahsis edilen fonların, istasyonun maliyeti yılda yaklaşık 5 milyar ruble olduğunu.

Baykonur, yasal eğilimleri Kazakistan'da rağmen, geleneksel olarak Rus uzay limanına olarak görülüyor. O başlatılan gerçeği tanınıyor ilk uydunun Dünya'nın, ilk insanlı uzay aracı, çeşitli bilimsel uyduların, balistik füzeler. Baykonur şimdi Rus uzay endüstrisinde kullanılır türdeki tüm tesislerin en büyüğüdür. Yüzölçümünün - yaklaşık 6717 metrekare. km. Son birkaç yıldır Baykonur Rusya - lansmanları sayısında dünya lideri.

Kozmodrom'da "Baykonur" Altyapı

"Baykonur" Altyapı temsil Özellikle bu tür nesneleri:

- farklı kategoride 9 başlangıç kompleksleri;

- 15 rampaları yönelik füze lansmanı, uzay gemileri ve uydular içinde geçenlerden

- 4 rampaları balistik füzelerin testleri yapmak için kullanılan;

- 11 gövdeleri, montaj ve çeşitli amaçlar için ekipman test edilmesi için amaçlanan;

- Karmaşık 34 fırlatma öncesi füze ve çeşitli amaçlar için boşlukta çıkış onları için adapte edilmiş;

- istasyon 3, burada dolum roketler ve uzay aracı , farklı yakıtlar;

- ölçüm aralığı;

- Bilgi ve Bilgi İşlem Merkezi, hangi kontrolü ve uzay görevi yönetim ve farklı verilerin işlenmesi;

- oksijen-nitrojen üretim tesisi, gün boyunca kriyojenik ürünlerin çeşitli yaklaşık 300 ton üretmek mümkün;

- 60 MW CHP kapasitesi;

- Gaz türbinleri için çalıştırılabilen 72 MW güç treni;

- transformatör istasyonlar 600 nesnelerin;

- 92 birim miktarında iletişim düğümleri;

- telekomünikasyon - "aşırı" ve "Jubilee";

- Yerel demiryolu altyapı yaklaşık 470 km toplam uzunluğu;

- yaklaşık 1.281 km'lik yol altyapı uzunluğu;

- 2784 km'ye - 6610 km bağlantılı olarak elektrik hatları.

büyük Kozmodrom'da temel özellikleri, Rus uzay programında yer, Rusya'da faaliyet türdeki diğer tesislerin özelliklerini inceleyeceğiz.

"Kapustin Yar"

"Kapustin Yar" Birçok araştırmacı bir askeri eğitim sahası olarak görmek daha doğru eğilimindedir. Fakat birçok yönden nedeni her şeyden önce uzay limanı olarak kabul edilebileceği ondan yapılan balistik füzelerin test başlattı - açık alanda görüntülenir savaş başlığı ile. "Kapustin Yar" 1946 yılında inşa edilmiştir.

Rus Kozmodrom'da Astrahan bölgesinde ağırlıklı olarak bulunduğu, ancak bazı alanlarda Atrau, Kazakistan ve Batı Kazakistan bölgelerinin parçasıdır. Yüzölçümünün - yaklaşık 650 metrekare. km. Znamensk kenti - Bu fırlatma site kendi idari merkezi vardır. Yakın askeri havaalanı üzerinde yer almaktadır.

"Temizle"

Kozmodrom'da "Temizle" uzmanlar sıklıkla marş veritabanı olarak kabul - ama füzeler için tekrar açık alanda üreyen yönelik. Aktif 2006 yılından bu yana kullandık. Rusya'da bu nispeten yeni Kozmodrom'da, Orenburg bölgesinde bulunan Yasnenskom alanı bulunan.

Nesnenin ana operatör uluslararası bir kuruluştur "Kosmotras" olarak kabul edilir. Kozmodrom'da altyapı ağırlıklı Dünya yörüngesine birden uydular içine başlatılması için kullanılmaktadır. Aynı zamanda sık sık Rus-Ukrayna üretim kullanılan roket "Dnepr" ilgili sorunları çözmek için.

"Plesetsk"

kuzey Kozmodrom'da Rusya - "Plesetsk". Arkhangelsk mesafede bulunan yaklaşık 180 km - Kentin güney. Mülkiyet alanı yaklaşık 176.2 hektardır. O yıl Kozmodrom'da "Plesetsk" olarak 1966 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. o sınıflara benzer P-7 ve başkalarının ailesine ait füze fırlatma yapılabilir beri.

Bazı analistler tarafından belirtildiği gibi kuzeydeki Kozmodrom'da Rusya, bu uzaya başlattı ile taşınan toplam sayısının bir kaydı var.

"Ücretsiz"

Kozmodrom'da "Ücretsiz" Amur bölgesinde yer almaktadır. 1996 yılından beri işletilen. Bu Rus fırlatma sitesi bir alanı 410 metrekare vardır. km, roket ve hafif orta sınıf başlatmak için alt yapıya sahiptir. İlginç bir gerçektir "Ücretsiz" inşası Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ana Sovyet Kozmodrom'da "Baykonur" Rusya Federasyonu dışında idi ve Rus uzay programının kafaları devlet, uygun hedef kendi nesne ihtiyacı olduğunu karar verdik gerçeğinin bir sonucu olarak başlatılan olmasıdır. örneğin "Topol" olarak - Uygulamada, zaman sırayla özellikle söz konusu operasyonun başlamasından sonra en doğu Kozmodrom'da Rusya, balistik füzelerin lansmanları test etmek. Kozmodrom'da "Doğu" - Şimdi, neredeyse aktif olarak kullanılmayan, bu Uzakdoğu'da, yeni bir tesis inşa ediyor olmasından kaynaklanıyor. buna karşılık, bu konuda temel bilgidir, düşünün.

"Doğu"

Bu yeni ve en doğu Rus Kozmodrom'da olduğunu. O 2010 yılında inşa etmeye başladı. Bu yer alacak, bu arada, çok uzak olmayan "Doğu" ve yeni tesis ayrıntılarına lojistik müteakip optimizasyon zaten nedeniyle temel altyapı kurulumuna dağıldı olması gerekiyordu olan "özgür" dan.

Doğu Rus Kozmodrom'da inşaat yaklaşık 1035 metrekarelik bir alanı sürdüğünü hesaplanır. km. Örgütün kurulması aşağıdaki temel sorunları ele amaçlanmaktadır: Rusya'nın kendi uzay limanına edinimi, Rus Uzakdoğu bölgelerinin yoğun gelişmenin ek darbeleri oluşturan füzeler her türlü çalışmasına adapte. Bu bölge sosyo-ekonomik programların eyaletinde özel önem verilir ve tesislerin yapımı bu girişimlerin başarıyla uygulanması için en önemli faktörlerden biri olarak kabul edilir.

"Doğu" - Rus Kozmodrom'da, özellikle, bir çok avantaj vardır, "Baykonur" için. Örneğin, buradan açılacak füzenin parça, yoğun nüfuslu dışında bulunan Rusya Federasyonu alanları, nötr sularda üzerine yerleştirilenler - yanı sıra yabancı hükümetler. yani iyi gelişmiş ulaşım altyapısı yakınında - Buna ek olarak, önemli bir faktör uzay limanı Rusya'da bulunduğu yerdir. Bu "Doğu" işlemi özellikle uygun maliyetli hale getirir. Ancak, bazı uzmanlar da Rus uzay programının karşılık gelen nesnenin projede eksiklikleri bir dizi vurgulayın. Her şeyden önce, "Doğu" kuzey "Baykonur" 6 derece bulunur aslında var - uzayda görünecek şekilde toplam yük kütlesi, Rus uzay merkezi biraz daha düşük olacaktır.

will "Doğu" ile başlatıldığında?

doğu Rus Kozmodrom'da açılıp operasyonu başlar ne zaman yapılacak?

Başlangıçta, bu şekilde ilgili nesneden ilk roket fırlatma 2015 yılı sonunda hayata geçirilecek varsayılmıştır. Ama şu anda o 2016 yılında taşındı. "Doğu" ile insanlı uzay aracının lansmanı gelince - ilk 2016 yılında yapılacak olan. Rusya'nın yeni Kozmodrom'da Personel Amur bölgesinde bulunan Uglegorsk, yaşayacak - yapım aşamasında tesisin hemen yakınında. "Doğu" idari organlar aynı şehirde yer alacaktır. Bu arada, Kozmodrom'da alt yapısının bazı muhtemelen Amur bölgesinin dışındaki inşa edilecek. hafif, orta ve ağır - - Üstünde "Doğu" ile roket hemen her tür başlatmak mümkün olacağı varsayılır örneğin gibi, başarılı testler 2014 yılında Rusya'da gerçekleştirildi "Angara",.

özet

tüm altyapı yapım aşamasında ise üzerinde mevcut olduğundan ve bugüne kadar "özgür" kabul edilebilecek olanlar arasında - Yani, modern uzay fırlatma Rusya 5 mevcut tesislerin temsil etti. Uzak Doğu'da, kuzeyde, ülkenin Avrupa kesiminde güney - Onlar Rusya Federasyonu'nun çeşitli yerlerinde bulunmaktadır. Rus uzay programında tahrik büyük uzay limanı, Kazakistan'da yer almaktadır. Çok geçmeden uygulanmasında ifade edilir görevlerini bölecektir tüm rağbet Amur bölgesinde inşa ediliyor Kozmodrom'da "Doğu" dan başlattı roket tiplerine.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.