Haberler ve ToplumDoğa

Rauwolfia yılanı: tanım ve yaşam alanı

Akıllıca düzenlenmiş doğa, bir insanın sonsuza dek mutlu bir şekilde yaşaması gereken her şeye sahip olmasıdır. Bitkiler bile, hastalıklardan kaçınmanıza veya onları önlemenize izin veren özel özelliklere sahiptir. Örneğin, 25'den fazla alkaloidi içeren rauwolfia yılanı kan basıncını dengeleyebilir. Bu insanlar uzun zamandır biliniyor ve köklerini hipertansiyon tedavisinde kullanıyorlardı.

Yılanın rauwolfia açıklaması

3 metrelik bir çubuk şeklindeki kavisli kökü olan yaprak dökmeyen bir çalıdır. Lifli bir yapıya sahip değildir ve büyük yanal kökler verir. Dar bir kabuğu kahverengiye sahip olmasına rağmen kökte hafif, kokusuz ve tadı acıdır.

Yapraklar bir sitede üç veya daha fazla parçadan oluşur, nadiren düzenli dağılım gösteren bir rauwolfia yılanı bulunur. Yoğun, pürüzsüz ve parlak bir yapıya sahiptirler, çoğunlukla oval şeklinde kısa saplıdırlar.

Bu bitkinin çiçekleri çiçek salkımında toplanır - apikal veya umbelliform, beyaz veya pembe. Boru şeklindeki beş loblu yapıya ait korolalar, bunların lobları üstüste bindirilir. Rauwolfia'nın meyveleri siyahtır, sulu bir hamurlu salyangoz gibi, ortama kaynaşmış gibidir.

Tanımını makalede sunulan rauwolfia yılanı, Hindistan'da bu sürüngenlerin sokması durumunda kullanıldığı gerçeğinden dolayı elde edildi. Her köylü kulübesinde, bu bitkinin birkaç çalıları mutlaka büyümüştü.

Büyüme orta

Günümüzde rauwolfia bazı ülkelerde yetiştiricidir ancak vahşi halde, Hindistan'ın bazı bölgelerinde, Himalayalar, Orta ve Kuzey Bengal, Sikkim'in tropikal bölgeleri gibi bulunmuştur. Bugün Sumatra, Peru, Sri Lanka, Myanmar ve Java'da bulunabilir. Rauwolfia yılanı Gürcistan'da yetiştirilmektedir.

Bir zamanlar, tıp adamları ve Asya şamanları, köklerini yalnızca insanları değil hayvanları da tedavi etmek için aktif olarak kullandılar. Ana uygulama - yılan ısırıkları ve böceklerden, ateş, kolera, ishalden çocuklara, kolay bir uyku hapı olarak ve Java'da bir vermifuge olarak kullanılıyordu.

Kimyasal bileşim

Bunların arasında% 2 alkaloid içeren rauwolfia serpantin kökenleri değerlidir:

 • Reserpin: ana özellik adrenerjik nöronların blokedir;
 • Aymalin antiaritmik özelliklere sahiptir;
 • Yohimbine kan dolaşımını geliştirir, motor aktivitesini arttırır;
 • Papaverin antispazmodik özelliklere sahiptir;
 • Sarpagin kan basıncını düşürür;
 • Thebaine zehirli bir maddedir.

Bu, bitkinin köklerinde tanımlanan, tüm alkaloidler değildir. Bazı kaynaklara göre, sayıları 25 ila 50 arasında değişmektedir. Yapraklar ve saplar flavonoidler, karotenoidler ve sutuk suyu bakımından zengindir. Reserpin tıp ve homeopatide kullanılan rauwolfia serpantinin ana alkaloididir.

Birçok yönden, bu bitkinin büyüme yeri ve toplanma zamanı doğrudan kökleri içindeki alkaloidlerin miktarı ile ilgilidir. Örneğin, eğer bitki Aralık ayında Assam'ın Hindistan eyaletinde hasat edildiyse, onların yüzdesi 2.57 olur, ki bu diğer yaşam alanlarıyla karşılaştırıldığında bir rekordur. Aynı zamanda bitkinin yaşının bu göstergelerle hiçbir ilgisi yoktur.

Tıp alanında uygulama

Bilim adamları, ancak 20. yüzyılda bu bitkinin farmakolojik özelliklerini düzgün çalışıp değerlendiler. Açıkladılar:

 • Reserpenin periferik sinir sistemi üzerinde etkisi vardır. Aynı zamanda kalp hızı, kalbin dakika hacmini değiştirmeden insan vücudunda yavaşlar. Reserpin, hipertansif hastalığın herhangi bir form ve aşamasında baskıyı yavaş yavaş düşürme özelliğine sahiptir. Ayrıca, lipit ve protein metabolizması üzerindeki olumlu etkisini de kaydetti.
 • Raunatin, hipertansiyonun gelişmesinin 1. ve 2. evresinde en etkilidir.
 • Aimalin'in amacı, atlama ve keskin değişimler olmaksızın baskıyı sakince düşürmektir. Negatif bir inotropik etkiye sahiptir, yani, miyokardın uyarılabilirliğinin azaldığı kalbin kasılmasının kuvvetini düşürür.

Alkoloid içeren rauwolfia yılan preparatları, bugün tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. 20. yüzyılda bilim adamları reserpini kendisinden ayırabildiğinde ve hayvan üzerindeki etkisini test ettiyse ve daha sonra insanlar üzerinde klinik bir ortamda test edince, buna dayalı ilaçlar üretmek mümkün oldu. Bu ve bugün hipertansif krizleri hafifletir ve hayatı kolaylaştırır.

Halk hekimliği uygulamaları

Asya halklarının antik zamanlarda Rauwolfia yılanının hangi hastalıklarda yararlı olabileceğini keşfettiği bilinmiyor, avcıların bile kullandığı veriler var. Okları ve mızrakları sıktılar, böylece ölümcül oldular ve böylece hayvanları öldürdüler.

Halk tıbbında kullanılır:

 • Bir hipertansiyonun erken evrelerinde, ancak bir dozaj uygulanırken. Sadece iki hafta boyunca günde üç kez 1-1.5 gram uvra kullanılması ilk sonuç olacaktır. Kurs, alerjik reaksiyon yoksa, 2 hafta daha uzatılabilir ve 1 gram arttırılır. 3-4 ay sonra tam iyileşme sağlanabilir. Herhangi bir yan etki varsa, tedavi bir ay boyunca askıya alınabilir ve daha sonra tam iyileşene kadar devam edilebilir.

 • Rüwolfia'nın kaynatılmasında zihinsel bozukluklarla birlikte diklorotiyazid tentüründe birkaç damla eklenmelidir.
 • Gastrointestinal hastalıklarda, bitkinin yaprakları kullanılır. 1 yemek kaşığı kadar almaya yeter. l. Yaprakları 1 yemek kaşığı dökün. Diklice kaynar su ısrarla ıslatın ve karışımı ağzımdan geçirin ve 4 saat daha ıslatın. Kütle sıkıştırın ve günlük 4 bölüme bölün.
 • Uykusuzluk kullanıldığında kabuk ve yapraklar eşit oranlarda olur. 25 g karışımı alın, 1 yemek kaşığı dökün. Su ve su banyosunda yarım bardağa kaynatın. Bundan sonra, haşlanmış suyu bir önceki seviyeye ekleyin ve olumlu sonuç alıncaya kadar uykuya geçmeden önce 75 g için.
 • 100 g su başına hızlı bir kalp atış hızı ile, 20 g Rauwolfia kök serpantin gidin. Su ile kökleyin, kaynatın ve 1-2 dakika daha bir pençe ilave edin, bundan sonra sıcak soda termoslara dökün ve gece ısrar edin. Hazır çorba suyu 1 yemek kaşığı içilir. l. Bir ay yemekten önce.

Uygulaması hem tıpta hem de homeopatide çokça tanınan Rauwolfia serpantin, yalnızca bir doktorun talimatlarına ve onun gözetiminde kullanılmalıdır. Bunun nedeni dozaja uyulmaması halinde zehirli olabilmesidir.

Hammadde tedariği

Rauvolfia yılanının köklerinin bir parçası olan alkaloidlere olan ihtiyaç dünyada çok yüksek olduğu için, özel olarak plantasyonlarda yetiştirilmektedir. Ekilen bitki 3-4 yaş arası kullanım için uygundur. Meyve verme aşamasındayken, kök ile kazılır; bu kök, en fazla alkoloid bulunduğu kabuğa zarar vermemek için dikkatlice köklerle birlikte düzeltilir ve kir temizlenir.

Kabuk herhangi bir şekilde hasar gördüyse, böyle bir emtia kusurlu kabul edilir ve daha fazla işlenemez. Rauwolfia yılan parçaları kesilir ve güneşte kurur veya özel olarak yapılmış havalandırılmış alanlarda kurutucular yardımıyla +50-60 derece sıcaklıkta bırakılır.

Reserpin tedavisi

Bu ilaç, antihipertansif tedavide kullanılan en eski ve kanıtlanmış ilaçlardan biridir. Klinik ve araştırma enstitüleri tarafından tüm dünyada kullanılmaktadır. Rauwolfia yılanının özelliklerini inceleyen 60 yaşındaki bir uygulama için bilim adamları şunları söyledi:

 • Reserpin tedavisi, artan fiziksel aktivite ile stres ve yorgunmaya karşı direnci önemli ölçüde arttırır. Böylece, ruh hali hastalarda düzelir, anksiyete belirtileri ortadan kalkar, bu da hipertansiflerin karmaşık tedavisinde özellikle önemlidir - yalnızca artan kan basıncıyla değil aynı zamanda aşırı sinirlilik ve irritabilite olan hastalar.

 • Reserpin Piracetam ile birleştirildiğinde, zihinsel performans ve hafıza gelişir ve stres altındaki kişilerin genel zihinsel özgeçmişleri eşitlenir.
 • "Adelfan-Ezidreks", yan etkileri göstermeden basıncı hafifçe dengeleyen reserpin içeren bir ilaçtır. Bu ilacın kullanımı nefroskleroz, kalp yetmezliği ve hipertensif retinopati gibi hipertansiyon tezahürünün gelişimini durdurur. "Adelphan-Ezidrex" 'i düzenli olarak kullanan hastalar, komplikasyon korkusu olmaksızın yaşam sürdürebilirler

Bu nedenle, rauwolfia yılanı, ("Raunatin", "Kristepin", "Brinerdin") herhangi bir eczanede satın alınabilen preparatlar her yıl hala hipertansif hastalar için yeni araçlar olmasına rağmen halen talep edilmektedir. Görünüşe göre, 60 yıllık olumlu sonuçlar - ona güvenmek için yeterli bir zaman.

Yan etkiler

Dozu takip ederseniz, rauwolfia yılanlı ilaçların yan etkileri ortaya çıkmadı. İhlalinin gerçekleşmesi halinde, böyle belirtiler olabilir:

 • Deri döküntüsü;
 • Gözlerin mukoza zarlarında artan kan akışı;
 • Mide krampları ve ağrı;
 • Zayıflık ve baş dönmesi;
 • Nefes darlığı;
 • Kusma ile bulantı;
 • kabus yok.

Bazı durumlarda, kurs tedavisi uykusuzluk, kaygı ve depresyona neden olabilir. Bu belirtiler ortaya çıkarsa, ilacı derhal almayı bırakın ve dozaj ayarlamak için bir doktora danışın.

Serpent Rauvolfia Çalışmasının Tarihçesi

Hindistan'daki bu bitki yüzyıllar boyu, yılan ısırıkları çocukların uyku hapları olarak kullanırken, spazmları hafifletmek ve kan basıncını düşürmek için kullanılıyordu, ancak Avrupa'da 20. yüzyılın 30'ları ile ilgilendi. İlk alkaloid 1931'de izole edildi, sonra yeni özelliklerinin keşfi birbiri ardına izledi.

Örneğin, Almanya'da sadece rauwolfia yılanındaki eczanelerde değil aynı zamanda kendi bileşenleri üzerinde de araştırma yapmaya başlamışlar, özelliklerini birer birer kontrol ettiler ve birbirleriyle birleştiler.

Rauwolfia Çeşitleri

Dünyada sadece rauwolfia yılanı (aşağıda fotoğraf) değil aynı zamanda farmasötik özelliklere sahip olan çeşitleri de bilinmektedir.

Örneğin:

 • Kongo'nun ormanlarında Rauwolfia emetik büyür;
 • Rauwolfia grileşmesi Avustralya, Hindistan ve Güney Amerika'dan gelir;

Bu istifin istisnasız olarak, bu bitki çeşitleri ilaç firmalarının ihtiyaçları için kullanılmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.