BilgisayarlarProgramlama

Programlama: Assembly dili. çevirici dili Temelleri

donanım seviyesinde insan takımı yerine getirmek makine için için, "sıfırlar ve birler" dilinde bir dizi eylemi belirtmelidir. Bu durumda Yardımcısı Assembler olur. Bu makine dili talimatları içine çeviri ile çalışan bir yardımcı programdır. Ancak, yazma programı - Çok zaman alıcı ve karmaşık bir süreçtir. Bu dil hafif ve basit adımı oluşturmak için tasarlanmamıştır. Şu anda tüm programlama dili (montajcı gayet iyi çalışıyor) Eğer güçlü donanım çalışmasını etkileyebilecek özel bir performans hedeflerini, yazmasına olanak tanır. temel amacı, mikro-operatörleri ve küçük kodları oluşturmaktır. Bu dil örneği, Pascal veya C için, daha fazla fırsat sağlar

çevirici dili kısa açıklaması

Düşük ve yüksek: Tüm programlama dilleri seviyeleri bölünür. sözdizimsel "aile" Assembler sisteminin Herhangi o doğrudan en yaygın erdemleri ve modern diller bazı entegre karakterize edilir. Diğer taraftan ortak noktaları tam olarak bilgisayar sistemi kullanabilirsiniz gerçeği var.

derleyici bir ayırt edici özelliği kullanımı kolaydır. Bu sadece yüksek seviyeleri ile işlev yapanlardan farklıdır. Biz dikkate alırsak bu tür bir programlama dili Assembler hızlı ve daha iyi iki kat çalışır. programa kolaydır yazabilmek için, çok fazla zaman gerekmez.

Dilin yapısı hakkında kısaca

dilin yapısı ve işleyişi hakkında genel olarak konuşursak, biz ekibi tam işlemcinin komutları uygun olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz. Yani Assembler anımsatıcı, en uygun kişi kaydedilecek kullanır.

diğer programlama dilleri farklı olarak, Assembler etiketleri tanımlanan bellek hücrelerini yazmak için yerine adresin kullanılır. Bunlar sözde direktifleri kod çeviri sürecini çalıştırın. işlemcinin çalışmasını etkilemez Bu göreli adresleri, (makine diline çevrilir değil) ve en programlama ortamını tanımak için gerekli.

Bu her satırı için kendi işlemcisi, komuta sisteminin. Bu senaryoda, tercüme yerli kod dahil olmak üzere herhangi süreçte hakkı.

Assembly dili makalede ele alınacak birkaç sözdizimi vardır.

dil artıları

En önemli ve en uygun cihaz montaj dili çok kompakt olacak işlemci, herhangi bir program yazmak mümkün olduğunu olacaktır. Kod muazzam ise, programlama ortamı bazı işlemler belleğe yönlendirir. Ancak, hepsi çok çabuk gerçekleştirmek ve kusursuz, elbette sürece, bunlar kalifiye programcı tarafından yönetilir.

vb Sürücüler, işletim sistemleri, BIOS, derleyiciler, tercüman, - .. Her montajcı programının dilinde bu.

Makinenin yorumlanmasını yapan bir disassembler kullanırken bilgisayar dili kolayca kendi kendini açıklayıcı olmasa bile, nasıl şu ya da bu sistemin görevi anlayabiliriz. Ancak, bu mümkündür programın ışığında eğer. Ne yazık ki, anlaşma önemsiz olmayan kodunda oldukça zordur.

eksileri dil

Ne yazık ki, acemi programcılar (ve genellikle profesyoneller) zor bir dil çıkarmak. montajcı gerekli komutları ayrıntılı bir açıklama gerektirir. Aslında nedeniyle ihtiyaç hatalı işlemler ve uygulama karmaşıklığı olasılığını artırarak, makine talimatları kullanmak için o.

Hatta en basit programı yazmak için, programcı nitelikli olması gerekiyor ve oldukça yüksek bilgi onun seviyesi. Normal tecrübeye sahip bir maalesef çoğu zaman kötü kod yazar.

Program güncellenen, kendisi için yaratıldığı bir platform, bütün takımlar elle yeniden yazılması gerekir - dilin kendisi tarafından gerekli. Çevirici herhangi bir bileşeninin otomatik kontrol işlemi performansı ve değiştirme desteklemez.

komut dili

Yukarıda belirtildiği gibi, her işlemci kendi komut setine sahiptir. Her türlü tarafından tanınan Basit öğeleri şu kodlardır:

 • Veri aktarımı MOV ve t testi kullanılarak gerçekleştirilir. D.
 • alt, imul ve diğerleri: Komutlar aritmetik ilişkin.
 • Bit ve mantıksal fonksiyonlar vb kullanarak veya ve ve ile gerçekleştirilebilir. N. Bunlar montaj dilinin temelleri diğer benzer olmasına izin vardır.
 • djnz, cfsneq, cjne: başka bir takımın geçiş yapmak için, bu tür operatörleri kayıt olmalıdır. Deneyimsiz programcılar bu sadece harflerden oluşan bir demet, ama bu doğru olmadığını görünebilir.
 • Eğer (bunlardan veya çıkışı) bağlantı noktasını girmeniz gerekiyorsa içinde ve dışında, durumunda uygulanır.
 • komutlar int dahil kontrol etmek. Onun sayesinde ana eylem lehine her işlemi sonlandırabilirsiniz.

yönergelere kullanma

Mikrodenetleyici Programlama (Assembler izin verdiği ve operasyonun üstesinden gelebilen), çoğu durumda en düşük seviyede başarıyla sona erer. Sınırlı kaynakla işlemcileri kullanmak en iyisidir. dil mükemmel bir uyum 32 bit teknolojisi. Genellikle, kodlar direktiflerini görülebilir. Bu nedir? Ya kullandığı için?

Öncelikle yönerge makine dile tercüme edilmemiştir gerçeğine odaklanmak gerekir. Onlar derleyici tarafından işin performansını düzenler. komuta aksine, parametreler, çünkü farklı işlemciler farklı, ama başka bir çevirmen pahasına farklı fonksiyona sahip. Ana kurallar aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır:

 • Müthiş makrolar.
 • En yüksek dili olan bir yönerge de bulunmaktadır. Assembler onları mükemmel "okuma" ve sahne.
 • derleyici modlarının izlenmesi ve kontrol fonksiyonları.
 • sabitler ve değişkenlerin Tanıma.
 • bellekte programların düzenlenmesi.

adının kökeni

"Assembler" - dil denen sayesinde? Biz veri kodlamaları üreten çevirmen ve derleyici, bahsediyoruz. İngilizceden Assembler toplayıcı olarak hiçbir şey ifade eder. Program elle toplanan edilmedi, otomatik yapısı kullanılmıştır. Üstelik, şu anda zaten kullanıcı ve uzmanlar terimleri arasındaki farkı silinir var. bu sadece bir araçtır rağmen Assembler genellikle programlama dilleri denir.

Nedeniyle bazıları için genel kabul görmüş kolektif adına tek alt düzey dil (veya onun için standart normunu) olduğu hatalı bir karar yoktur. Bahse konu yapının ne tür bilen programcı için, bir veya diğer montaj dilini kullanarak herhangi bir platform için, belirtmek gerekir.

macromedia

Nispeten son oluşturulan Assembly dili, macromedia var. Bunlar yazma ve programın yürütülmesine hem kolaylaştırır. onların varlığı sayesinde derleyici çok daha hızlı kod yazılı gerçekleştirir. Bir koşullu seçim oluştururken, komutların büyük blok yazabilir ve daha kolay macromedia kullanmak. Hızla koşul veya arızası durumunda, eylemler arasında geçiş sağlar.

makro dili direktifleri kullanırken programcı montajcı makro alır. Bazen yaygın kullanılabilir ve bazen fonksiyonel özellikler tek komuta azalır. kolay kodunda Onların varlığı daha sezgisel ve net hale onlarla çalışmak. Ancak, yine de dikkatli olmalıdır - bazı durumlarda, makrolar, tam tersine, durumu daha da kötüleştirebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.