ÇirkinlikPest Control

Patates ve kontrolü hastalıkları. Patates: zararlıları ve hastalıkları

Patates hemen her iklimde iyi yetişir. O, asidik toprak katlanmasını ama hasat büyük ölçüde kireçleme sonra artırıldı. Büyük bir nem miktarı, ışık, aslında, patates tek koşullar büyüyen. Hatta İdeal koşullar altında, kültür mantar, virüs ve bakterilerin enfeksiyon tehlikesi altında. Burada sadece sunulan örneklerle baş sağlamaz, aynı zamanda pek çok diğer benzer hastalıklarını önleyici en temel sorunları ve evrensel çözümlere bak. çıkış olmasına rağmen patates çeşitlerinin gecikme hastalığına, nematod, ya yara kabuğu, hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı hala bitkileri yok etmeye devam. Fakat her düşman için onun silah yoktur.

patates hastalıkları ve kontrolü

patates çeşitli düşmanları çok sayıda önemli ölçüde hasat seviyesini düşürür. Bunlar sadece mantarlar ve böcekler arasında, aynı zamanda yumrular ve tomurcukları bulaşmasını ve normal gelişimini engellemek virüsler. Bu nedenle, patates tutmak için, dikim öncesi ve büyümesi esnasında önleyici tedbirlerin harcamak önemlidir. Hastalık ve zararlılar muazzam zarar, bu nedenle yatırım ve yarım kırpma kaybetmekten daha tecrübe kurtulmak için en iyisidir.

zehirler ve kimyasalların kullanımı patates besin kalitesi, onun için sadece zararlı ve tehlikeli olabilir azaltır yararlı böcekler, hayvanlar ve kuşlar değil, aynı zamanda insanlar için. patates ve onların kontrolü Hastalıkları dikim öncesinde özel dikkat gerektirir. Bize bu malzemenin ayrıntılı olarak onların türlerin hepsi düşünelim. makaledeki bilginin daha eksiksiz asimilasyon için patates hastalıkları ve yumrular üzerinde asalak olan zararlılar fotoğraf var.

tel kurtları

Tel kurtları - Bir böcek larvaları, tel kurtları. Bu küçük gri böcek 12-15 mm'dir. onun ayaklarında sırtını dönerek, bir klik sesi çıkartır, çünkü adı o aldı. Bir kadın yay 50 ile 200 yumurta bırakır ve bunlardan hafif zloschastnyj wireworms görünür. Larva bütün mahsulü yok edebilir, böylece her şeyden önce kendileri hata onu korumak için gereklidir.

wireworm mücadele

Bu parazit mücadele için yararlı olan üç yolu vardır:

 1. Bir çubuk üzerinde sinirli ve toprağa gömüldü Arıtılmış patates yaklaşık 7 santimetre. Büyük bir alanı kapsayacak bu patateslerin birkaç yapmak daha iyidir. Tıklama böceklerinin larva üzerinde toplamak ve dört gün sonra zaten kazma olacaktır. zararlıları kaynama suyu veya yangına kullanıyor olacak yok.
 2. toprağa ekim patates yumurta ince öğütülmüş kabuk ile ayçiçek yağı dökülme. o patates bulmadan Böyle bir çözüm, tel kurtları öldürür. Ancak bu yöntem sadece tel kurdu gelen, bir çok kazı böcekler, böyle bir çözelti içinde öldürülür, örneğin, danaburnu verecektir.
 3. metrekare başına yaklaşık 2-3 yuvalarının - İki hafta öğütülmüş mısır taneleri içinde kazı dikimden önce. Tel kurtları sadece patates, larva mutlu ve tahıllar etrafında bir araya çekiyor. Ne zaman mısır filiz, sen soymak larvaları kazıp ve onları yakmak veya kaynar su dökün.

Geç yıkım

Geç hastalığı (Phytophthora) - domates mahsulünün kaybının nedeni, aynı zamanda patatesin en yaygın hastalıklar sadece ve onların kontrolü bakılmaksızın mahsulünün, tüm çiftçiler için önemlidir. Patates geç yanığı iki hafta tüm alanını bulaşabilir için çünkü zarar vermektedir. Zararlar mahsulünün% 70'ini ulaşır. Geç yıkım onu yeraltı hızlı hareket ve yumrular bulaştırmak olanak veren mantar sporları yoluyla yayılır.

Geç yanıklığı görünümünü ilk günlerinde yaprakların koyulaşması görünür. Ayrıca, kağıdın alt tarafında beyaz kaplama görünür. mantar Bu çimlenen sporlar. Bunlar patates kökleri ve meyveler bir bulaşmasını aşağı düşer. Daha sonra yumrular üzerinde biraz kahverengi lekeler belirir.

geç küfe karşı mücadele

Tehlikeli mantar majör karmaşık önlemler gerektiriyor. Yani, yapmanız gerekir:

 • geç küfe karşı dayanıklı patates çeşitlerinin kullanımı.
 • dikim için sağlıklı yumrular seçilir.
 • Yumrular mantar önleyici ajanlar tutun.
 • Ne zaman ilk gerekli çapalamak.
 • fosfor, potasyum gübre dozunun artırılması.
 • gübre bakır içeren, ya da bir bakır sülfat çözeltisi ile püskürtme uygulanır.
 • Hasattan önce üstleri çıkarın.

nematod

"Nematodu" hastalık bir virüs değil, bakteri ve mikroskobik solucan, patates bir parazit değildir. çalılar kalmamak eğer, kolayca kullanılabilirlik zararlıyı kontrol edin ve onların küçük yapraklar düzensiz hatta soluk bir renge sahip, nematod olduğunu. Burçlar çelimsiz ve küçük kökler vardır. Temmuz, bu kökler küçük sivri (yarım milimetre) ile küçük toplar olacaktır. onlar geliştirmeye devam, bu nematod kadın, bu 15 yıl boyunca toprağa saklanır kist, dönüşecektir. kist yaklaşık 600 sonsuz yumurta.

nematodların kontrolü

nematod görünümünü sonra siteyi tekrar ekim önce en az 6 yıl beklemek gerekir. Ancak, başka yolları da vardır.

bir tabakanın yığılmış Patates erken veya stabil olmayan nematod sınıfı kutuları kırıntıları ile serpilir ve turba 20 gün dikildi. 50 gün sonra, hasat toplanır ve alan iyice üstleri temizlenir. Sitenin kendisi fasulye veya mısır ekilir. Bu yaklaşık% 70 solucan gelen toprak temizler.

Site çavdar ekmek, o da önemli ölçüde parazit nüfusu düşürmektir.

Patates nematod diğer bitkilerden daha fazla çeken dikkati çekiyor.

uyuz

grev kırıcı - patates hastalığının geç küfe sonra en yaygın. Kalite, pazarlanabilir yumru nişasta bozulur ve yaklaşık% 30 oranında bunları azaltır. verim, hemen hemen yarı yarıya azalır. Saklama sırasında enfekte yumru çürümeye karşı çok hassastır.

radyan mantar - elma kara lekesi nedensel maddesi olan bir mantar. patates bu arada birleştirme ve bir mantar doku oluşturmak ülser, yüzeyi üzerindeki, lenticels ve mekanik hasar ile nüfuz eder. mantarın ışıma miselyum - Yumru beyaz kaplama görünür. Ne zaman kuru, onlar kaybolur ve eti neredeyse değişmez.

lezyonların beş türü vardır:

 • Düz. Bu kabuğu sertleşir hangi genç yumrular derisini etkiler.
 • Mesh. Bu yumrular örgü oluk çeşitli kapsar.
 • Konveks. Daha sonra tümör ile örtülmüştür girintiler şeklinde görünür.
 • Derin. Çeşitli şekillerde Derin ülserler sonları soymak çevrili. Göze çarpan bir zaman patates hasat.
 • Konveks-derin. hasar iki tip bir kombinasyon. deride derin ülser ve gözyaşları ile büyümeleri.

Scab patojenler birkaç yıldır toprağa saklanır. Bir kuraklık ve bir sıcaklıkta bile korunur ters iklim faktörlerden etkilenmeyen -30 ° C çiçeklenme döneminde sıcak ve kuru hava sadece enfeksiyonu teşvik eder.

enfeksiyon kaynağı her zaman topraktır. Yumrular birbirlerine yapamam enfekte, bu yüzden birlikte saklanabilir ve edilebilir.

Mücadele grev kırıcı

Zor Scab doğrudan gözlemlemek için, yüzden bir virüslü patates kaydetmek mümkün değildir. Hastalıklar ve diğer türlerdeki zararlılar bile görünümü hakkında "uyardı" fakat bütün iyi aşağıdaki prosedürlerin yardımıyla önceden başa:

 • Ürün rotasyonu.
 • Yeşil gübre bitkileri alanının Yetiştirme.
 • ekim için sağlıklı meyvelerin kullanılması.
 • asit gübre kullanımı.
 • Dikkatli hazırlanması.
 • dayanıklı türlerinin kullanımı.
 • sırasında düzenli sulama büyüme mevsimi.

Alternaria

patates yetiştirilmektedir nerede hastalığı, her yerde yayıldı. Hastalık ve tedavi Solanaceae bitkileri hala daha Alternaria aktarılır mantarların büyümesi ve yayılması için ideal koşullar güneyindeki olarak, güney bölgelerde okudu.

Hastalığın döneme bağlı farklı şekillerde kendini gösterebilir. Enfeksiyon yağmur veya ağır bir çiy sonra başlar. sporlar çatlak, mekanik hasar ya da doğal girintiler ile düşer. Asit kök çürüklüğü hastalıkları ve kalıp olan ayrılmaya başlar. Düşük sıcaklıklarda gelişme biraz, ama sıcak hava tehlikeli hastalığında kırpma etkileyen. Kuluçka bir haftaya kadar sürer.

İlk işaretler. 20 cm'ye kadar küçük bitkiler üzerinde görünür Daha sonra yapraklar üzerinde koyu kahverengi lekeler belirir. İyi koşullarda gelişimi için üçüncü gününde görülebilir. Bir süre sonra, bir dumanlı gri konıdı vardır. Bitkilerin Hasarlı parçaları kırılgan ve yumuşak.

Yumrular kabartmalı karanlık noktalar, hatta bazen kırışıklıkları rot görünür. Sonuçta, yumru tamamen zasyhaya ve kararma çürümeye başlar.

Alternaria ya karşı mücadele

Patates hastalıkları ve onların kontrolü güney bölgelerinde özel dikkat gerektirir. kırpma korumak için üç yol vardır:

 1. Tarla Bitkileri. Hastalığın, ürün rotasyonu dirençli sadece sağlıklı dikim materyali kullanın gözlemlemek ve patates erken çeşitleri enfeksiyona en duyarlı olduklarını unutmayın. Gerekli Tohum 20 ° C'ye kadar olan sıcaklıklarda ilk iki hafta ısınmaya Depolama süresince virüslü yumru değildi emin olun. Alternaria başka bir meyve iletilebilir. zamanında tepelerini çıkarın, özel aletler kullanarak kuruma geçirmek için daha iyidir.
 2. Biyoloji. "İntegral", "Bactofit" veya "Planriz" uyuşturucu dikimden önce yumrular püskürtün.
 3. Kimyasal. Hazırlıklar "Biz Ridomil Altın", "EDC" ve "Bravo" rahat bir ortamda mahrum, mevcut tüm mantarların sizi rahatlatacak. Ayrıca iniş öncesi mantar öldürücü bir çözüm "Maxim" ile patates püskürten.

patates ve onların kontrolünde, hem de diğer zararlıların Hastalıkları, her zaman özel dikkat gerektirir. Hasat tüm şartların yerine ne kadar iyi bağlıdır. Düşman bizzat bilmelisiniz çünkü bu makalede, nafile gösterileri ve fotoğraf patates hastalıklarında değil.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.