Haber ve ToplumEkonomi

Parça-ilerici artışlar çalışan motivasyonu tarafından Ücretler

Bizim medeniyet "tüketim toplumu" olarak adlandırılan ve bir yandan eğer, diğer yandan, alıcı vardır edilir - satıcı. Bugün gördüğünüz gibi mal ve hizmetler piyasa iş sahibi için, kalabalık bir durumda temel soru "nasıl satmak için" "nasıl yapmak" değil olur. Elbette bu reklam ve çeşitli pazarlama hile olur, ama çok satıcının sağ motivasyon bağlıdır.

Sovyet geçmiş

satıcıların sabit bir maaş almak ve sonra tüm düzenlenir. Ama bu tip hesaplamalar piyasası bazı eksiklik var olduğu bir durumda sadece etkilidir ve alıcıların başka seçenekleri yok. Şimdi her yerde mağazaları görmek, raflar hangi malların dolu ve alıcı komşularına gitmedi böylece satıcı, okuma yazma ve aktif olmalı, böylece çok sayıda firma, hatta en egzotik hizmetleri, herhangi sağlar. Tabii ki, bu gerekli ve personel eğitimi ve işverenin olumlu itibar kurulması, ancak ilk etapta motivasyondur. Bu nedenle, yerine Sovyet sabit oranlar personel gerçekten kazanılan kadar alır parça başı ücret, geldi.

satışların bir yüzdesi

Böylece, ekonominin gelişmesi ücretlerin hesaplanması yeni yaklaşımlar gerektirir. Bize ne olduğunu görelim ödeme parçası-ilerici. Parça başı - ortalama ödeme dan, bir "anlaşma" bağlıdır satış hacmi ya da üretim. Progresif - Daha yüksek gelir hacmi her birim için yüksek ödeme. Bir örneğe bakalım.

Parça ücret:

Örneğin, giysi satıcı gelirinin% 10'unu alır. Sonra:

- 300 bin ruble Satış .. = 30.000. Maaş.

- 500 bin ruble Satış .. = 50 bin. Maaş.

Parça-progresif ücret: yüzdesi bordro gelir artışıyla artar. Örneğin, ek 100 tysyach 200 tysyach aşan için% 5 eklendi -% 6, vb.:.

- 300 bin ruble Satış .. = 30.000. Maaş.

- 500 bin ruble Satış .. = 62.000. Ovuşturun.

görevi karmaşık hale

Ayrıca daha karmaşık (ve ilginç) vardır ücretlerinin parça-ilerici formu. yüzdesinin artışı ek gelir, aynı zamanda birincil üzerinde sadece hesaplanır. böylece her bir takip eden ek 100 bin 10% aynı oranı ve 2, 3,% 4 ödenek ve almak, ancak bu artış, tüm miktarı üzerinde çalışmak üzere yer alır ..: olmasıdır:

- 300 bin ruble Satış .. = 30 bin. Maaş (% 10).

- 400 bin ruble Satış .. = 48 bin. Maaş (toplam miktarın% 12).

- 500 bin ruble Satış .. = 65K maaş (toplam miktarın% 13) .;

Tabii ki, parça-ilerici emek maliyetlerini hesaplamak için büyük bir şirkette kolay olmayacaktır ve bu tür bir şema mal ve hizmet satışlarında ağırlıklı olarak kullanıldığı ana sebebi budur. Biz üretim kurumsal kullanılabilecek bir formül düşünün Sadece aşağıdaki.

Neden Gerekli

Görünüşte sıradan parça-da etkili olabilmektedir. Öyleyse neden parçalı-ilerici ödeme daha iyidir? Tabii ki, motivasyon! işveren sabit oran öderse, çalışan özellikle deneyin olmaz bir risktir: o her durumda aynı miktarda alacağını bilir. Basit bir parça başı ücret ücretler zaten motivasyon vardır, ama farklı alanlarda personelin birçok gözlemler birçok işçi kendilerini bar kendisi ayarlamak gösterdi zaman ( "Eh, 30 bin. Ben bir kutu kazanmış ve dinlenmek"). Ama aynı çabayı koyarak çünkü alabilirsiniz Parça-ilerici motive sürekli daha fazla ve daha işe ödemek daha uzun 50 ve 60 bin dolar. büyüme hızı bütün gelirlerin (veya kuşak) uygulanır ve norm aşan toplamına sadece durumdayken seçeneğini kullanarak olup olmadığını. Bu durumda, duygu, bir çalışanın alabilir onun maaş, bir kısmını kaybederse, ek üretim yapmadan.

tuzaklar

parça-ilerici olmasına rağmen ücret sistemi iyi çalıştı, daha az sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun temel nedeni şeyi değiştirmek için birçok liderin isteksizlik olduğunu. Bunun için biz bir dizi eylem yapmak gerekir, yeni sistem gerçekten o kadar kolay değildir girin:

 1. gelişiminde durdurma çalışanlar arasında motivasyon eksikliği olduğundan emin olmak için kurumsal izleme oluşturun.
 2. Onlar çalışanlar için yeterince somut böylece çarpanları hesaplayın ve aynı zamanda işveren için izin verilen akış oranlarını aşmaması.
 3. Amacına ve faydalarını göstermek için çalışanlara yeni ödeme sistemini açıklar.
 4. muhasebe ilerici parça-ücret nasıl hesaplanacağını bilmek emin olun.

sorunlar motivasyon ve satıcı veya ürün / hizmet dezavantajları profesyonellik eksikliği eksikliği değil yalan nerede bir durum olabileceği için ilk iki sayı, çok önemlidir. Buna ek olarak, bazen daha kolay ve ek bir çalışanı işe ziyade maaşları her şeyi yükseltmek için daha yararlıdır. o (işten çıkarmalar olacağını şüpheleri vardır yanında) rekabeti artırdığı için Yeni personel sık sık kendisini iyi motivasyon olur.

Uygulama alanları

Üstü sadece satış ilerici parça başı ücret örneklere baktık. Bu bir rastlantı olduğunu, çeşitli nedenlerden dolayı daha karmaşık kullanmak hesaplama ekonomisi böyle türdeki diğer sektörlerde olduğu gibi:

 1. ödemeler önemli bir artış satış yöneticileri bugün sıklıkla ön hesaplamaları doldurmak yoksa, ve bölümler tamamen çalışanların çok sayıda maaş hesaplamak için nispeten az sayıda, muhasebe sonra üretime sahip olma eğilimindedir.
 2. üretim hacmi çıkışının bir birim üretmek için gerekli teçhizat, hammadde ve teslim süresi yeteneklerine bağlıdır.
 3. Evliliğin artış riski.
 4. Çalışan bir arıza veya kendi kontrolü dışındaki başka nedenlerden dolayı duracağı ile ve daha yüksek bir oran geliştirmek mümkün olmayacaktır riski.
 5. Ne zaman üretimin büyüme büyümek ve değişken maliyetler.

Çoğu zaman oldukça satışlarda formda ve ortak olmasa Bununla birlikte, ücret parça-ilerici ve imalat tesislerinde kullanılır ve tarımda,.

hesaplama türleri

hesaplamaları basitleştirmek veya riskini azaltmak için kullanılan birçok şekillerde olabilir tarafından Ücretler parça-progresif:

 1. Bonus: ek gelir nesil veya çalışanın prim, yüksek miktarda olan, daha büyük norm fazlalığı alır. primlerin toplamı açıkça önceden belgelerde öngörülen ve ek hesaplamalar gerektirmediğinden bu yöntem, daha kolaydır.
 2. Zamana dayalı parça başı ücret: bu sektörlerde kesinti yüksek riskli için de geçerlidir. çalışanın görevlerini yerine getirememekten iken nedeniyle kendi kontrolü dışında nedenlerle (aşan standartları varsayarak) ana parça-ilerici + + dönemler için zaman ödeme: Burada maaş üç bölüme ayrılmıştır.
 3. Dolaylı: yan bölümlerin bordro çalışanları için büyük ya da manuel (örneğin, bir onarım tugayı için). Onların ödemeler doğrudan ana üretim verilecektir miktarına bağlı olacaktır. Böylece, tamircilere mümkün olduğunca az zarar isteyecektir.
 4. Bir kerelik: inşaat veya hasat: ufak tefek işler gerçekleştiren ekipler için kullanılır. iş planlanandan veya tutarı aşan tamamlanmış ise, işveren tüm takımda prim verir ve sonra ödül her birinin katkısı göre çalışanlar arasında dağıtılır.

kesin hesaplama

her bir durumda, parça-aşamalı ücretler hesaplanır farklı ilkeler, uygulanabilir çünkü, hesaplama formülü her zaman kendi olan aynıdır. Biz, bu tür bir önlem kişiye standart saat olarak genellikle aşağıdaki formüle olarak kullanıma sahip olan, büyük üretim, in:

PO (toplam) = CP (SD) + (CP (SD) x (Pf - Mo) Rx) / Pf burada:

- PO (toplam) - Nihai maaş;

- PO (SD) - bütün formülasyonu için temel tırnak ödeme;

- PF - gerçek üretim;

- lib - normatif üretimi;

- K - ilerici faktörü.

belgelerin onaylanması

Genel olarak, parça-ilerici ücret verimliliği kurulan normları aşan bağlıdır büyüme hangi ödenmesi için sağlar, ancak hesaplama biçimi olarak norm, farklı olabilir. Bu nedenle, her işletme oranları, ikramiye ve diğer artırmak için tahakkuk ödemelere kendi karar vermek. Eğer bir ileri parça başı ücret tanıtmak karar verdiyseniz, o zaman gerekir:

 1. normlar bütün bir sistem geliştirin.
 2. ayrıntılı olarak şarj sistemini açıklamak ücretlerin Yönetmeliği çalışanı olan ve iş gücü anlaşmaları.
 3. Personel kendi boşta hiçbir hata ermeyecek olan bir çalışma ortamı sağlamak.
 4. numarasının peşinde satışlarının uygunsuz yöntemleri kullanmak başlamamış kusurları veya satıcıların yüzdesini artırmak vermedi o yüzden bir kalite kontrol sistemi, işler kurmak.

Uygulanan veya uygulanan

Bu basit ama çok etkili bir motivasyon - modern ekonomistler, iyi sistemlerinden biri tarafından tanınan Piece-ilerici ödeme beri, bir yandan, bu diğer yandan ücret fonunun daha adil dağılımı sağlar.

Tabii ki, bu hesaplama biçimi onun dezavantajı var: muhasebe güçlük, çalışanları veya kalite kaybı saldırgan davranışlar riski, hem de işgücü maliyetlerinde bir artış ancak doğru bir yaklaşım acısını çıkarma. yüksek kaliteli ürünler ve müşteri saygılı tedavisi için prim ile birlikte, ilerici parça başı ücret ödeme: İyi bir seçenek aynı anda iki sistemi kullanmak olacaktır. maaş bağımlı yardımcı birimler özellikle önemli bölümlerin gelişiminden ilgi olduğu zaman büyük işletmeler için dolaylı hesaplama, ki arz veya uzun onarım ile ilgili sorunlar kurtulmak için yardımcı olabilir.

Önemli olan - teşebbüsün kazançları birçok parametreye bağlıdır unutmayın. Eğer parça-ilerici ödeme girmeden önce Ve, tüm diğer sorunlar işletmedeki çözülür emin olun.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.