FormasyonÖykü

Odessa kahramanca savunması (1941)

Yakında insanlık ait yetmişinci yılını kutlayacak İkinci Dünya Savaşı. Özellikle önemli dedesi ön ve arka Büyük Zafer gününü hızlandırmak için her şeyi yaptım eski Sovyetler Birliği, halkı için tarihtir. insan hafızasından "kahverengi veba" dünyayı kurtardı kahramanların yiğitlikleriniz hakkında insanlık faşizmi getirdi felaket hakkındaki gerçeği silmek etmeyin. Örneğin, Odessa (1941) savunmasını hiç unutulmayacak. O tür operasyonlar en başarılı modellerinden biri olarak askeri tarihin kitaplara girdi.

Anavatan Savaşı ilk yılında Odessa savunma: başlangıcı

Bilindiği gibi, Sovyetler Birliği aniden ülkelerde 22 Haziran yılın 1941 Nazi birimi tarafından saldırıya uğradı ve sadece üç gün sonra, diğerleriyle birlikte, Güney Cephesi oranı kuruldu. Ona karşı Lipkany için Odessa kentinden yedi yüz kilometre üzerinde uzanan bölgede Romen askerlerini savaştı. eylem Güney Cephesi başarısına rağmen savaşın ilk iki ayında Doğu'ya parçalarının gerekli çekilme oldu. Aslında kuzey-batıya komşularımız durumu iyi yolu olmadığını ve çevreye almak için iyi bir şansı var. Ağustos ayının beşinci mücadele Odessa eteklerinde zaten yer almaya başladı ve Romen-Alman birlikleri doğudan şehir etrafında almak ve kuşatma onu almaya başardık olarak kenti koruyan askeri güçlerin bir hafta sonra, tamamen, Güney Cephesi ana güçlerden kesildi.

Her iki savaşan iki tarafta mücadelede yer Parçaları

şehir tamamen Romen Ordusu ve Wehrmacht birimleri tarafından çevriliydi zamanda, kendileri oluşan Korgeneral Georgiy Pavlovich Safronov, Karadeniz Filosu ve Odessa Deniz Üs birliklerinin yanı sıra milis tarafından komuta Bağımsız Kıyı Ordusu parçası vardı vatandaşlar. Ağustos 1941 başında toplam savunan yürürlükte 34500 kişi olarak gerçekleşti, ancak Eylül sonunda - yaklaşık 86.000 asker ve milis. Nikolae Chuperka tarafından idare edildiğini Romen Ordusu sayısı ile ilgili olarak, Odessa kuşatması Bileşiminde yer 340 000 asker ve görevlileri aldı.

kuşatma altında Odessa

Ağustos dokuzuncu teklif aşağıdaki alanlarda oluşuyordu Tuğamiral Gavriila Vasilevicha Zhukova komutasında savunma alanını (SPA) düzenlenmesine karar:

  • Fontanka.
  • Onun kap.
  • Kovalenko.
  • Otradovki.
  • Pervomaisk.
  • Belyaevka.
  • Deniz Fenerleri.
  • Carolino Bugaz.

Bundan hemen sonra, iş tahkimat yapımı, hem de askeri silah ihraç edilmişti Odessa, vatandaşları arasından milis birlikleri başladı. Buna ek olarak, Ağustos ayının sonuna kadar Odessa Karadeniz Filosu komutunun savunucuları 2,4 bin kişiye tahsis ve 157 Piyade Tümeni transfer edildi Novorossiysk kentinde 15 Eylül'de gelmiştir yardımcı olmak. Bu Odessa böyle güçlü bir destek işgücü toprak savunmasının sayesinde ve kırık edilmemiştir.

şehrin savunucuları, düşmana karşı çizgi düzenlenen, aynı zamanda başarılı saldırı operasyonları bir dizi araştırma sadece. Özellikle, Eylül ayının ortasında savunma doğu sektöründe atılmış ve hava ve deniz saldırısını indi ve Grigorievsky köyleri Chabanka, Eski ve Yeni Dofinovki serbest bırakıldı. Ateşleme sonlandırıldı Odessa noktası ve suları ve tüm ön hattının durumu önemli ölçüde dengelenir.

geri çekilme

Odessa savunma 16 Ekim 1941 vuruldu ve şehir Rumen askerleri tarafından teslim edildi. nedeni Kırım yönüne o zaman durum, Sivastopol deniz yoluyla kentte sıkışıp birliklerin havale yapmak üzere iyi olduğunu kabul stratejik değerlendirmeler teklifler oldu.

Genel olarak, savaş tarihinin en az zararla düşmanla temas ve onların muharebe yeteneği sürdürmenin hattından askerlerini geri çekmesi konulu operasyonların başarıyla tamamlanması birkaç örnek vardır. Bunlardan biri bölümden tahliyesidir, "onurunu leke yapmaz, şehir dışına çıktı.", daha sonra Sovyet basın yazılır Odessa savunmasını, yürütülen

Meslek ve kurbanları

Odessa ve Sivastopol savunma Dünya Savaşı sırasında bütün halklar, Sovyetler Birliği'ni yaşayan Ukraynalılar, binlerce can dahil temsilcileri olarak görev Sovyet ordusu, maliyet. sivil halk arasında çok fazla kayıp vardı. Özellikle, Odessa savunma (1941) filme hemen sonra, toplu infaz gerçekleştirilmiştir. Özellikle ciddi Romen işgal kuvvetleri toplam imha politikasını yürütmüştür hangi ilişkili olarak Yahudi azınlığın kaybı oldu. Dahası, şehirdeki Sovyet işçileri ve daha sonra ilk eski barut deposunda gözaltında tutulan "aşağı ırk", suçsuzluğunu kanıtlamak ve şamayan dökülmüş benzin binayı sahip vuruldu ya da diri yakılan birlikte, savaş esirlerini, getirildi.

salıverme

Odessa işgalcileri kovmak Ordusu Generali Rodion Yakovlevich Malinovský komutasındaki Üçüncü Ukrayna Cephesi tarafından yürütülen bir askeri operasyonun parçası olarak 9 Nisan 1944 başladı. Ertesi gün, sabah, şehir Dinyester yönünde başarılı saldırısını sürdürdü Kızıl Ordu, kontrolü altında tamamen oldu.

"Odessa Savunma İçin" madalyası: atanır

Ödül Aralık 1942 yılında kurulmuştur. Bu asker ve 16, 5 Ağustos dönemi Ekim 1941 döneminde Odessa savunmasında doğrudan yer almış olan sivilleri onurlandırmak için tasarlanmıştı. Genellikle, sol meme üzerinde hakkı yıpranmış , "Moskova Savunma İçin" madalya varsa.

Bir madalya gibi bakmak

Bu ödül 3.2 santimetre çapında bir daire olarak paslanmaz çelik veya pirinçten imal edilmiştir. Arka yüzde feneri kulesi üzerinde durduğu denizin arka planı ellerinde silahlarla bir Kızıl Ordu ve Kızıl Donanma figürü resmediyor. Doğrudan kaldırdı harflerle "Odessa Savunma İçin" ifadesi yazılır dairenin kenarında yazıt "SSCB" ve hatta daha yüksek yukarıdaki iki minik yıldızlar arasında sonucuna vardı. Ön yüzde alt kısmı süslenmiş , bir defne çelengi şeritler ile iç içe. "Bizim Sovyet Anavatan için" ve çekiç ve orak kazınmış yukarıda - ters gelince, o Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında Sovyet ödül için geleneksel etiket yaptı. halka ve sekmesi yoluyla "savunma Odessa için" madalya, bir beşgen şeklinde uzunlamasına şeridine sahiptir ipek, iki renk şerit şerit (mavi üç eşit genişlikte iki yeşil şeritler) takılır. 1985 göre bu ödül Donanma ve NKVD asker ve sivillerin Kızıl Ordu askerlerinin otuz bin askerin sunuldu.

anıt

Odessa kahramanca savunması, en parlak biri olarak tarihe geçti vatanseverlik örnekleri Sovyet halkının. içinde yerde 1975 yılında, mavi denizden şehri savunurken hayatlarını feda edenlerin anısına Dünya Savaşı başlarında 411th kıyı pilin pozisyonunu yerleşmiş, bir anma açıldı. Karmaşık askeri teçhizat sergisi, ölünün vücudunun ağlayan bir kadının bir figür biçiminde bir heykel kompozisyonu, hem de stel "Katyuşa" dir. Buna ek olarak, kilise için anıt topraklarında inşa edilmiş Georgiya Pobedonostsa.

Odessa o kahramanca savunma kahramanların kahramanlık daimi hatırlatma olarak hizmet etmek üzere tasarlandı bir başka devasa yapı Anavatan Savaşı ilk yıl için yapıldı - bir 11 anıtlar bir "Fame kemerini". Onlar en şiddetli mücadele vardı yerlerde inşa edildi. Odessa ve Nazi işgalcilere kurtuluşun yıldönümü zaman aşımı "Fame kuşak", birlikte maraton bisiklet yarışı yürüyüş düzenledi Nisan ayında her yıl.

Şimdi parçaları bu festivalde yer almış Odessa, savunmasını sürdü ve onun sonuçları nelerdir ne kadar biliyoruz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.