FormasyonDiller

Negatif parçacık "değil" ve "hiçbiri": kurallar, örnekler

Negatif parçacık için olmasaydı, herhangi bir şeye reddetme ile cevap vermemiz zor olurdu. Konuşmanın en çok kullanılan resmi bölümlerinden biri olarak, belirli bir duruma karşı tutumumuzu ifade etmemize yardımcı olur. Makalemizdeki konuşmanın çeşitleri kadar Rus dili içindeki rolü hakkında.

parçacıklar

Konuşmanın tüm bölümleri iki büyük gruba ayrılmıştır. İlk bağımsız kelimeleri içerir. Onların kendi anlamları vardır ve konuşmamızın temeli bunlar. Bununla birlikte, metni yalnızca bu grubu kullanarak oluşturmak bizim için zor olacaktır. Bu nedenle sözde resmi konuşma parçaları yardımlarına gelir . Buna negatif bir parçacık dahildir. Bununla birlikte, bu grubun tek türü bu değildir.

Ayrıca şunlar da vardır:

 • Formu oluştur: bırak hadi, hadi gidelim.
 • Sorgulayıcı: zaten, öyle değil mi?
 • Ünlem: bunun için böyle.
 • Gereksinim: o zaman, ka, s.
 • Şüphe: ister.

Her birinin kendi özel amacı ve Rus dili üzerinde özel bir rolü vardır. Parçacıkları kullanmadan duyguları ifade etmek zor olacaktır.

"Hayır"

Negatif parçacıkların yazılmasında sıklıkla zorluklar vardır. "Hayır" ve "hayır" tamamen farklı bir anlam taşıyor. Kuralların her biri tarihi bir dayanağa sahiptir.

"Hayır" yazacağız:

 • Varolan inkarın güçlendirilmesi istendiğinde. İki cümleyi karşılaştırın:
 1. Gölde balık yoktu. 2. Gölde tek bir balık görmedik.

İkinci cümlede, inkar birinciden daha güçlüdür. Vurgu, balıkçıların rezervuarda hiç balık görmedikleri gerçeğine dayanıyor, kesinlikle yok.

 • Kompleks cümlelerde. Bu parçacık genellikle bağımlı kısımda kullanılır.

Örneğin: Nereye geldiysem, her yerde denizi düşündüm.

Kuralları öğrenmem mümkün değil, ne denerse denemek zor değil.

 • Homojen ve numaralandırılmış üyeler kullanılırken.

Örneğin: Ben hasta olduğum zaman yemek, içki içmek veya okumak istemedim.

Ne zaman matematik, ne biyoloji, ne de fizik Petya tarafından zamanında yapılmadı.

 • Hiçbir yüklem yok. Çoğu zaman "imkansız" veya "hayır" kelimelerinin yerini alabilir.

Örneğin: Ateş yok, duman yok (hayır).

Ne yalan ne de dinlenme (yapamazsın).

Bu negatif parçacığı ileten ana işlev amplifikasyondur.

"Yapma"

Konuşmanın hizmet kısmı biraz farklı bir anlam taşımaktadır. Genellikle, bir şeyi reddetmek veya kelimeyi antonim bir anlam vermek istediğimizde "değil" kullanırız. "Değil" olumsuz bir parçacık olduğunda başka vakalar düşünelim:

 • Açıklamada "not" çift telaffuz edildi.

Örneğin: Buna yardımcı olamadım ama bunu söyleyemedim. İtiraf etmeye yardım edemeyeceğini anlamıştım.

 • Sürprizi belirten bazı cümlelerde "değil" yazıyoruz:

Bu şehre nasıl hayran kalamazsın! Gökgür fırtınasında ne renkti titriyordu?

Zamirlerde "değil" ve "ne" yazımını ayırmak gereklidir. Bu durumda, her şey strese bağlıdır. Güçlü bir konumda, "E" yazarız: kimse, kimseyle değil, kimseyle değil. Stres olmadan, "AND" u kullanın: Hayır, hayır, hayır, kimseyi tanımaz.

Fiiller ve sözlü parçacıklarla "değil"

Öğrencilerin belirli bir parçacığın farklı konuşma gruplarıyla yazım kurallarını hatırlaması kolay değildir. Her birinin yazım özellikleri vardır. "He" parçacıklarını gerunds ile nasıl hecelersiniz? Bu sorunun cevabı basit: her zaman ayrı. Hemen benzerini onun fiiliyle tekrar hatırlayın. Deeptimate sadece ondan oluşur. Dolayısıyla bunları yazarken kullanılan aynı ilkedir. Örneğin: yapmayın - yapmayın, güneşlenmeyin - güneşlenmeyin.

Bununla birlikte, bu önemli parçacığı olmayan bir kelimenin basitçe kullanılmadığı durumlar vardır. Bu durumda, birlikte yazacağız. Bir örnek düşünelim: Bir yağmurdan şikayet etmek - bağırmak, öfkeyle yağmur yağmak. Bir fiilde olduğu gibi, gerundif benzer bir şekilde, negatif bir parçacık birlikte yazılır.

Bu kural çok istisnai olduğu için öğrenciler tarafından kolaylıkla hatırlanır.

Parçacık "değil" ile isimler

Her zaman yazım kuralları için kurallar basittir. Örneğin im.susch, ayrıca im.pril. Ve zarfların parçacıklarla "değil" kullanmaları için kendi şemaları vardır.

Bunu aşağıdaki durumlarda birleştireceğiz:

 • "Değil" ile bir zıtlık oluşturulması. Örneğin: arkadaş - düşman, hava - kötü hava, güzel - çirkin, küçük - çok.
 • Kelimeleri "hayır" olmadan kullanamama: Saklantılı, saçmalık, kurnazca, çılgınca.

Ayrı ayrı, "değil" yazılır, eğer:

 • Açık bir kontrast var. Genellikle "a" birliği ile ifade edilir. Örneğin: Bir adam onun arkadaşı değil, bir düşmandı. Şans değil, ancak tam bir çöküş ve hayal kırıklığı bizi bekliyordu.
 • Olumsuzluğa dikkat çekiliyor: Telefonda, annem aramıyor (fakat başkası). Biz akşam gelmedik, ama geceleri.
 • Büyütme var. Örneğin: Komşumuz uzun boylu değildir. Ablam bir iftira değil.

İsimle "olmayan" parçacıkların birlikte ve ayrı ayrı yazıldığı ana davaları sunduk. Sıfatlar ile olan sıfatların da bu kuralın altına girdiğini unutmayın. Bu önemli özelliği hatırlarsanız, konuşmanın her bir parçası için "değil" yazısını ayrı ayrı ezberlemek zorunda kalmazsınız.

Sakramentlerle "değil"

Olumsuz parçacık "değil" olarak yazılırken diğer bir olgu da, parçacıklarla birlikte kullanılması "hiçbiri" değildir. Birçok kişi yazdığı harfleri gerunds ile karıştırır. Bu konuşma parçaları fiillerden oluşuyordu, fakat "değil" ile tamamen farklı şekillerde yazılmışlardı.

Herkes, parçacıkların bağımlı kelimelerle büyüme yeteneğine sahip olduğunu bilir. Cironun bir parçası olarak kullanıldığında, "değil" ten ayrı olarak yazarız. Örnek: Alıştırmayı tamamlamayan bir öğrenci, bir ikili aldı. Görebileceğiniz gibi, "yerine getirilmemiş" sözcük "bağımsızlık" sözcüğü "alıştırma" olduğundan ayrı olarak "hayır" olarak yazılmıştır. Bu durumda, yazımını olumsuz bir parçacıkla açıklayan katılımcı bir cironaya girer.

Bununla birlikte, bu kuralın başka bir yanı var. Ciro olmadığında, cemaat yazısını değiştirir. Bir örnek düşünelim: Egzersiz gerçekleşmemiş olarak kaldı.

Teklifin anlamı değişmedi gibi görünüyor. Bununla birlikte, içindeki sözdizimi tamamen farklıdır. Şimdi, kutsallığın kendisine bağlı bir sözü yoktur. Bu, parçacığı ayrı olarak yazmak için bir sebep bulunmadığı anlamına gelir.

Bu örneği bir kelime ile değiştirelim: Egzersiz öğrenciler tarafından gerçekleştirilemedi. Farkı not edelim: Artık katılımcı bir dönüş oluşturan bir kelime var (öğrenciler tarafından). Bu durumda, bunu zaten "değil" den ayrı olarak yazacağız.

Tabii ki her kuralda olduğu gibi istisnalar da var. Bu parçacıksız bilgi paylaşımı kullanılmazsa, dönüş olup olmadığına bakılmaksızın onu birlikte yazacağız. Örneğin: Şiddetli rüzgar şafağa kadar çökmüştü.

Sonuç

Bu makalede "olmasın" olumsuz bir parçacık olduğunda ve diğer rolleri uygularken ana davaları değerlendirdik. "Hayır" ile karıştırmayın: farklı yazım özellikleri vardır. Bununla birlikte, "değil" ana işlevi hala olumsuzlama. Bazı sorgulayıcı ve cümlelerde, bunu olumlu olarak kullanabiliriz. Ayrıca unutmayın ki konuşmanın her bir bölümü farklı şekillerde yazılmıştır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.