SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Ne zaman ve nasıl bir endometrial biyopsi nedir?

Endometriyal biyopsi - Diyagnostik yöntem olup, mikroskobik inceleme için doku küçük bir miktar alarak karakterize edilir. Bu prosedür özel aletler yardımı ile endometriyum gerçekleştirilen küretaj gibi küçük jinekolojik operasyonlar için de geçerlidir.

Endometriyal biyopsi hormon uyarmasına tepki olarak endometriyum önemli yapısal değişiklikler meydana dayanır. Çoğu uzman endometrial disfonksiyon doğru tanı sadece jinekolog ve histopatoloji yakın temasla mümkün olduğunu söylüyorlar. In tıp tarihine endometrial biyopsi ilk 1937 yılında üretildi. endometriyum kazıntı doğru tanı koymak amacıyla, belli şartları oluşturmak için gereklidir.

Bir doğru tanı yürütmek için, doktor bazı kurallara uymalıdır:

  • şüphelenilen anovulatuar döngüsü ile infertilite kadın adet öncesi ya da doğrudan adet sırasında alınan kazıma;
  • tekrar kesikli kazıntı bir hafta ara ile, dört hafta boyunca amenore tutulur;
  • menoraji sıyırma adetin başlangıcından sonraki onuncu güne beşinci alınır;
  • metrorrhagia, tipik olarak kanama hemen sonra alınmış en kazıma;
  • endometriyum kazıntı tümörlerin tanısında döngüsünün herhangi bir gün alınabilir.

biyomateryalinin seçimi geçerliliği konusunda deney saflık bağlıdır.
Anket dokusunun parçalanmış parçaları gelirse, endometrium yapısını geri son derece zordur. Doğru kazıma endometriyumun büyük, sadece kesme şeritler elde etmeyi içerir. endometriyum duvarlarının her birinin ardından küret kazıma sırasında servikal kanaldan çıkıştır.

Endometrial biopsi çeşitli şekillerde yapılabilir:

  • tamamlamak teşhis kürtaj rahim. Çoğu durumda kürtaj (başında ayrı ayrı gerçekleştirilir servikal kanalın, rahim ve daha sonra). kanama zaman bu bölgeler genellikle polypous endometrial büyümeler lokalize olarak bunun için, özellikle menopoz kazıma açıları rahim tüp içinde, küçük bir küret kullanılarak gerçekleştirilir. Bu alanlarda malignite başlar olduğunu. şüpheli karsinom (ilk giriş küret yumuşak, çözünebilir doku kazınmış) için kazıma hemen sona;
  • endometriyum iğne biyopsisi endometriyal Kantser teşhis amacıyla kadın tümör taraması ile tutulmaktadır;
  • Endokrin yumurtalık fonksiyonunun mukus membranın reaksiyonları belirlemek için üretilen endometriyal kazıntı bar belirlenmesi , kısırlığın nedeni gormoterapii sonuçları kontrol edin. sunulan yöntem rahim kanaması için geçerli değildir.

Paypel endometriyal biyopsi (üç milimetre sonunda yan açıklık bir çapı olan esnek bir tüp) Paypelya aracı kullanılarak gerçekleştirilebilir. tüp içinde, geleneksel bir şırınga gibi, bir piston yerleştirilir. Biyopsi bu tür Endikasyonları: kırk yaşından büyük kadınlarda kanama; hormonal kontraseptif kullanımı esnasında kanama; Endometrial kısırlık tanısı; premenopozal aşırı kanama; Menopoz kanama.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.