ÇirkinlikBahçıvanlık

Nasıl ülkede mısır ekmek için?

Bilimsel kanıtlar mısır Meksika, yerli halka yaklaşık 8700 yıl önce evcilleştirilmiş ve antik atası teosinte bitkisi olduğunu göstermektedir. O zamandan beri, onun popülaritesi, numarası çeşitleri ve çeşitli küreler kullanımı büyük ölçüde geliştirilmiş. dünya pazarında buğday satan sonraki ikinci tahıl olduğunu söylemek yeterli. Kültür, oldukça uyumlu görünüyor iyi yetişen ve pürüzsüz ve lezzetli koçanları memnun ülkemizde, bahçelerinde kadar popüler hale geldiğini, bu nedenle şaşırtıcı değildir. ülkede mümkün olan en yüksek verimi almak hakkına mısır bitki nasıl ilgili makalemiz.

Mısır Şeker: alttür

tohum seçimi büyük önem taşımaktadır: Bu bitkinin, sonra toplamak. olgunlaşma ve imar - dikkat değer ana kriter. Şu anda, Sibirya, Urallar dahil olmak üzere çeşitli bölgeleri için tasarlanmış çeşitlerinin çok sayıda vardır. Genellikle, orijinal bir şekilde olduğu belirtilmelidir (mısır) nişastalı (toz) patlaması, şeker nişastalı, balmumu, zar ve poluzubovidnaya oyuk, çakmaktaşı, tatlı: yapı ve tanecik morfolojisine bağlı olarak dokuz gruba ayrılmıştır. Gelen Rusya, yaygın son üç tür. Özellikle popüler tatlı mısır. Bu haşlanmış ve taze kullanılan konserve üretimine kullanılan yüksek lezzetinin sahiptir.

en iyi sınıflarda

Eğer ülkede ilkbaharda mısır bitki önce, bu tahıl en popüler çeşitleri dikkat edin.

  • Gourmand 121 - Bilinen yüksek verimli bir çeşittir, mozaik virüsü ve diğer hastalıklara karşı dirençlidir .. Erken olgunluk (70-75 gün), 150 sm bir yükseklikte, koçanı -. 20 cm dondurma ve konserve için uygundur.
  • Dobrynia F1 -. 170 cm erken hibrid yüksekliği 25 cm koçanı boyutu mükemmel mükemmel lezzeti takdir mozaik, pas, solgunluk dirençli kirlerin çeşitli türleri, uyum sağlar.
  • Ruh - stabil yüksek verimli çeşitli pek çok bölgede için uygun değildir. Yüksekliği kök 2 m, koçanı - 20 cm, erken olgunlaşma.
  • Buz nektar - iyi tat ile geç çeşitliliği, belki kendi benzerleri arasında en tatlıdır. koçanı boyutu - uzunluğu 22 cm kadar.
  • Krasnodar şeker 250 CB - erken olgunlaşan çeşit veren istikrarlı verim. Uzun bitki yüksekliği 2 m, 20 cm koçanı. Erken ve garanti verimi için değerli melez, hastalıklara karşı direnç aşar.

Biz iyi bir mahsul elde etmek için, Eğer serbest uygun çeşitlerin tercih gerektiğini bir kez daha ifade. yere düşün ve toprak gerekir ayrıca ülkedeki mısır ekim önce. Sibirya'da, örneğin, uygulamada gösterdiği gibi, Hollandalı superrannie ve erken çeşitleri (Çocuk tat, Bal bento) yetiştirilmesi için en iyisidir.

Aydınlatma ve toprak

Eğer mısır bitki nasıl başlamadan önce bilmeniz gerekir. yazlık (fotoğraf - makalesinde) azından bu sıcağı seven bitkiler için tercihen taslaklar ve sürekli rüzgarlar ile güneşli bir yere verilmelidir, ve durgun suyu elimine etmek. kararlı ve yüksek verim önce (sonbahar) gübre ve gübre, gübre gerektirir için çok Kültür, toprak verimliliğine talep.

Ekim Nisan sonu veya Mayıs (iklim kuşağında bağlı olarak) başlar. Bu toprak ısınma seviyesi nedeniyle, sıcağı seven bitkiler en az 10 ° C olması gerekir ve donları tehdit döndükten sonra az olacaktır.

toprak veya fide olarak?

Sadece nerede olduğunu bilmek önemlidir ama aynı zamanda nasıl mısır ekmek için. fide büyümesi veya bir şans ve toprağa doğrudan saçmak için - deneyimli bahçıvanlar soru zor değilse, Cubs kesinlikle seçim öncesi durmak. cevap kesinlikle zor. Eğer mısır geniş bir alanı tahsis planlıyorsanız, fide bir sürü sorun teslim edebilir. Ancak, bunu kullanarak bitkilerin az sayıda, söz konusu olduğunda, daha erken olgunluğa elde edebilirsiniz ve en az değil kısa yazlar olduğu bölgelerde, istikrarı verim. Ancak uzmanlar, zemin, hızlı büyüme dikilen tohumlardan bitkilerin pencere pervazına gelen yakınları ile yetişmeye söylüyorlar. Herhangi bir durumda, bir ülke veya toprakta mısır fideleri ekilmesinden önce, bu tür bir "ideal", pipping önce bir gün olarak besleyici çözelti içinde ön-ıslatma mısır, gereklidir.

İkinci önemli nokta - Bitkilerin tozlaşma. O iyi iki uzun satırlar dört ancak kısa dikilmelidir yerine olduğunu, grup dikimleri bloklar halinde tutulur kanıtlanmıştır.

Bitkilerin bakımı

bitki bakımı üç ana faktör bulunmaktadır. Birincisi, yabani otlar sıraları arasında düzenli ot mücadelesi. İkincisi, yağış sonrasında toprak gevşeme ve böylece değil oluşmuş kabuk ve nefes almak kökleri olarak, sulama. mısır kolayca hasar oldukça yüzeysel bir kök sistemine sahiptir, çünkü çok dikkatli yapılmalıdır. Üçüncüsü, toprak malçlama. Nemin aşın buharlaşmasını önlemek için gerekli olan ve yabani otlar ve hızlı gelişme zavetrivaniyu yüzeyi engeller. Aynı zamanda bunun bir dikkat gösterecektir olarak, mısır ekmek için sadece bilmek önemlidir. Genellikle kökünden bitkiye üvey nasıl görebiliriz. Ekin onlardan sizi kaldırmak için zaman yok, çünkü kaldırmak için tavsiye edilir, ve ebeveyn çalı güçleri çeker.

Sulama ve gübreleme

Düzenli ve bol sulama, özellikle kuru yaz aylarında - iyi büyüme önemli faktörlerden biri. Mükemmel bir sonuç toprağı bulanıklık olmayan bir damla sistemini verir ve bitki yavaş yavaş nem doğru miktarda oluyor. Aynı zamanda, mısır mineral ve organik gübre gübre oldu. ilaçların ilk uygulama bitki 6 tam yaprak serbest bırakacak bir anda yapılması gerekmektedir. sığır kuyruğu, süperfosfat, amonyum nitrat, vb tentür kullanın

Zararlılar ve hastalıklar

Tatlı ve sulu çim birçok zararlılara çok çekicidir. Özellikle, wireworm (böceği larvaları, kurtları) için, onlar şu anda sadece tohumlar iniş görünür - Mayıs-Haziran. Haşere yönetimi çoktur. don, asidik toprak kül girip, mısır dikimden önce ilkbaharda kireç başlayacak sonra bu, sonbaharda toprağı önerilir. "Barguzin" ya da "Provotoks" işlenmiş toprak preparatları "düzeltme" ciddi enfeksiyon durumunda.

Buna ek olarak, büyüme mevsimi boyunca, sinekler İsveççe, mısır ve karşı düzenli tedaviler pancar WebWorm, bakteriyel hastalıklar - ve tozlu rastık, farklı etimoloji bacterioses.

hasat

bütün iş yetkin kaymış ise, sonbaharda size iyi bir hasat elde, mısır bitki nasıl başlayarak ve sulanma ve ayıklanması ile biten. Kulakları olgun ve hasat için hazır olması, kahverengi büyümeye başlar kabuk saran kendilerine haber verecektir. olgun tahıl taneleri de sütlü, yoğun, kan çanağı olmalıdır. Şeker çeşitleri aksi halde lezzet kaybeder, uzun süre saklanmasına tavsiye edilmez. Gıda içine yeme, konserve, dondurma - O hemen onları işlemek için en iyisidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.