KanunYasal Uygunluk

Metrolojik ölçüm araçları

Metroloji araçlar çeşitli göstergelerin değerlendirilmesi için önemli araçlardır. Evde ve iş yerinde kullanılan ölçüm cihazları, sadece servis kolaylığı koşuluyla doğru okumalar yansıtmak edebiliyoruz. Ve devlet ölçme aracının basit teknik araçlar değerlendirmek her zaman mümkün değildir. Hata - Kural olarak, bu uzmanlar bu tür cihazların performansıyla ilgili temel göstergesi tanımlayan ve bunun bir sonucu olarak, metrolojik doğrulama gerçekleştirilir.

Kim doğrulama gerçekleştirir?

bu tür faaliyetlerin ölçümlerin birliğinin sağlanmasını içerir görevler listesinde, metrolojik hizmeti tarafından atanır gerçekleştirmek için. Onlar düzenlemek ve uzman seviyesinde doğrulama çalışmaları şeklinde hizmetleri sağlamaktadır. bölgelerde, metroloji merkezi aygıtının alt bölümleri çalışma. Bu organlar muayene için başvuruları alarak veya ölçüm parametrelerinin birliğini sağlamaya yönelik planladığı tedbirleri yürütmek edilir. Örneğin, sayaçların metrolojik kontrol en yaygın biridir. Bu işlem mutlaka yerel hizmet kuruluşlar tarafından belirlenir aralıklarla araçlar ile bağlantılı olarak gerçekleştirilir. uzman analizi servis temsilcisi olan ölçme aletleri tahmin edilen kalite göre, tek bir veritabanı standartlarına dayalıdır.

Hangi araçlar muayeneye tabi tutulur?

Metroloji hizmetler ölçüm çağdaş araçlarla kapsadığı tüm alanlarda çalışabilirler. En yaygın kayıt dahil edilmelidir insan, optik veri, radyasyon vb. D. cihazlar fiziksel parametreleri ölçmek için araçlardır, devlet metrolojik denetim sağladı. Aynı zamanda metrolojik doğrulama genellikle ortaklaşa ya da diğer departman organları veya idari hizmet ve birimlerin de desteği ile gerçekleştirilmektedir.

Bu organize etmek ve sayaç doğrulama işlemini ayarlamak, aynı zamanda bu tür işbirliği de diğer sektörlerde gerçekleşebilir yardımcı programlar hakkında söylenen. Örneğin, bir ölçüm cihazı, kademeli bir çevresel izleme alanında kullanılır. farklı özelliklere değerlendirdi başka şey. Bu nedenle, ölçüm hacmi dağıtım taşıyıcı sıvının doğruluğu - su sayacı kalibrasyonu tahmin eden bir nesne. Ses seviyesi ölçüm adanmış metrolojik hizmet da, akustik dalgaların ölçümünün kalitesinin değerlendirir. Yani her bir cihaz kendi özgüllük özellikleri değerlendirmesini sahiptir vardır.

kalibrasyon prosedürü

çeklerin örgütün kuralları yürütme yetkisini düzenlemektedir. Olayların sırası standart belgelerinde kayıtlı ve metrolojik denetim otoriteleri karşılamak için talimat bir tür olarak hizmet vermektedir. Her durumda, Komisyon kendisi zaten optimum kalibrasyon metotları kurabilir. Örneğin, su sayacı metrolojik birden aşamaların gerçekleştirilmesini kapsar. Her şeyden önce, bir hizmet için temsili aygıtın olası dış veya görünür kusurları tanımlayan bir dış denetim üretir. sayacın daha fazla test çalışma durumunda gerçekleştirilir. Bundan sonra, uzman enstrümanın tahmin hatası gider. Bu aşamada, çeşitli destek araçları kullanılabilir. Örneğin, bu doğruluk en iyi göstergelerinden olan istasyon ölçüm olabilir. Referans tesisler göstergelerinden çerçevede tahmini hata sayacı kaydedilir.

doğrulama yöntemleri için şartlar

Ölçüm ünitesinin birlik Devlet düzenlenmesi de muayene için izin yöntemlerin listesini tutar. Tek istisna tip onaylı enstrümanlar da doğrulama geçirilen kullanıldığı doğrudan ölçümü için tasarlanmıştır. Ne olursa olsun , ölçüm yöntemi, sonuçta halka metrolojik düzenlemede kullanım için onaylanmış cinsinden ifade edilmelidir. Esas olarak herhangi bir yöntem gereksinimlerini karşılayan kullanılabilir. uygunluk denetimleri bu tür belgelendirme tabidir. Ardından sertifikasyon metrolojik doğrulama yapılabilir metodoloji ve uzman kuruluşlar ve özel girişimciler aracılığıyla iletti.

doğrulama türleri

Tarih ve ekipmanın türüne göre - metrolojik standartların geliştirilmesi için Arası Kurul, çeklerin iki sınıflandırmayı sağlar. çeklerin aşağıdaki türlerde birinci sınıflandırmaya uygun olarak:

  • Birincil. İlk kullanıma kadar veya onarım çalışmaları sonrasında Çalışma.
  • Periyodik. Bu prosedür hizmetinde ölçüm aletleri kapsar. Gerek nedeniyle üretici tarafından belirtilen planlanmış doğrulama zamanlaması gerçekleştirmek için.
  • Olağanüstü. Teknik nedenlerden kurulan Üreticiye göre, gerekli önleyici test programı planlanmaktadır olabilir.

metrolojik uzman bulunmaktadır ölçüm cihazları kalibrasyonu, , tabanı cihazının servis verilebilmesi farkların varlığıdır. Ancak, bu tür önlemlerin daha az sıklıkla yapılmaktadır. ölçme aletlerinin tip sınıflandırılması ile ilgili olarak, aşağıdaki kategoriler vardır: sayaçlar, kilo kontrol cihazları, yazar kasa ve termometreler.

ölçme araçları ayarlamak

Doğrulama bir hata sapma değeri olsa bile kabul edilebilir oran dahilinde olduğunu gösteriyorsa, cihazın çalışması için izin verilir. Aksi takdirde, orada iki nihai kararını olabilir - ya da kullanışsız enstrümanın statüsünün atama veya kusurları düzeltmek için önerilerde bulunmak. Bu genellikle kendisi metrolojik hizmet yapar kalibrasyon faaliyetlerini ileri sürülemez. sayaç doğrulanması, örneğin, su, muhasebe miktarı okumalarında sapmalar gösterebilir. Cihazın doğru çalışması da düzgün su tüketimi tam olarak ölçülmesini kabul edilen bir enstrüman yapılandırmak sağlar standart belirleme, tarafından kullanılan geri yüklemek için.

Sonuç

metroloji araçlarının teknolojik gelişme olmasına rağmen, bu tür cihazların teknik özelliklerini korumak için ihtiyaç on yıl önce olduğu kadar alakalı kalır. Başka bir şey olduğunu ve metrolojik doğrulama yüksek teknolojik düzeyde yapılır. Modern yöntemler ve analiz araçları bile çıkarılması olmadan, aynı su sayaçları performanslarını değerlendirmek izin verir. Tabii ki, doğru verileri almak için ve doğrulama bu kendisi bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.