Entelektüel gelişimiDin

Maroseyka üzerinde Kosmas ve Damian Tapınağı: Geçmiş ve Bugün

Moskova ve Moskova bölgesinde, kutsal bencil Kosmas ve Damian onuruna takdis tapınaklar bir dizi vardır. Örneğin, Khimki gidebilir, onlardan biri bulmak için. Kosmas ve Damian Tapınağı merkezinde de - bir yerde Shubin denilen o Tverskaya Street yakınındaki. Başka Maroseyka caddesi üzerinde yer. İşte bu konuda ve biz bu makalede ele alınacaktır.

Eski kilisenin tarihi

Kosmodemyanovskogo tapınak binası eski kilisenin sitesinde 1793 yılında inşa edilmiştir. Yani, Ortodoks kilise kaç yıl bu yerde olduğunu, söylemek zordur. Ne Bilindiği o 1600'lerde olduğu Onyedinci yüzyılın başında zaten olmasıdır. Ayrıca, ilk ev taştan yapılmış ve tahtın iki tane vardı ve Aziz Kosmas ve Damian onuruna şapel küçük olduğunu ve kilisenin ana sunak Aziz Nikolaos onuruna kutsandı olduğunu kanıtlar vardır. belki biraz daha erken onsekizinci yüzyılın başlarına ve ederek, Maroseyka üzerinde tapınak Cosmas ve Damian sunak Meryem Ana Kazan Simge onuruna düzenlenen ikinci kademe, kazandı. bucak desteğine geçemedi onsekizinci yüzyılın sonuna kadar kilise Prenses Evdokia Kurakina içeriyordu.

yeni tapınak

kilise binasının yeniden yapılandırılması için ihtiyaç güvensiz hale ibadete, harap binalar neden oldu. Büyükşehir Platon - Bu nedenle, bucak meclisi eski binayı yıkmak ve yeni bir uygulamanın Moskova Başpiskoposluğunu sonra iktidar piskoposuna 1790 yılında sunuldu inşa etmeye karar verdi.

Maroseyka üzerinde Kosmas ve Damian modern kilise - bu yeni tapınaktır. Üstelik merkezi şapel Kurtarıcı onuruna kutsandı, şifacı rahatladı. Ama bu sadece 1803 yılında meydana geldi. Aziz Nicholas onuruna güney şapelin inşaat işleri tamamlanmıştır zaman birinci kutsama, 1793 yılında gerçekleşti. Kuzey Kosmodemyanovsky şapel 1795 yılında kutsandı.

1812 sonrasında Maroseyka üzerinde Kosmas ve Damian Tapınağı

1812 yılında Moskova'ya Fransız ordusunun yıkıcı müdahalesi sırasında, kilise ağır hasar gördü. güzelliği çoğu kaybetti ve uzun yıllar kiliseyi yeniden inşa etmek zorunda kaldı edilmiştir.

XX-XXI yüzyıllarda Tapınağı

Maroseyka üzerinde Kosmas ve Damian Tapınağı yirminci yüzyılın zengin ve zarif binaya girdi. Ama yine yıkım bekledi ama yabancı işgalciler elinden bu kez değil, ve Sovyet hükümeti. Rusya'nın dini politikasında iktidar değişimi ile önemli ölçüde değişti ve bu Kosmas ve Damian Tapınağı dahil ülkedeki tüm kiliseleri, soktu. ateist komünist coşkuyla kapsadığı Moskova, çok güzel kaybetti mimari anıtlar. Kosmodemyanovskuyu kilise de havaya uçurmak için sipariş ama gerçekleşmesi değildi. Sonuç olarak, tapınağın yapı arşivinin rolünü, kulüp, okul ve hatta depo oynadı.

60 yıl içinde kilise bazı binalar hala büyük bir idari bina yapımı için yer açmak için yıkıldı. Aynı zamanda başladı ve binanın kademeli restorasyon. Hatta kubbelerin üzerinde kaplama haç içeren, kilise dış dekorasyon restore edilmiştir. İçinde ancak, tapınak hala olmayan bir kilise bina idi. Buna ek olarak, kendi alanının sık değişikliklerle, o acil duruma geldi.

Son olarak, 1993 yazında Moskova hükümet binasının kararı Rus Ortodoks Kilisesi'nin Ortodoks topluluğunun sadık elinde iade edildi. Ve aynı yılın sonbaharında da, ilk gerçekleştirildi 30s beri, koridorlarda ayini. Bu, 14 Kasım'da oldu Aziz Kosmas ve Damian yani Bayramı. Biraz sonra restorasyon çalışmaları halen bu güne kadar devam etmesine rağmen, ana şapel hizmet vermeye başlar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.