FormasyonÖykü

Maraton savaşı: tarih, özet, devre

dünyanın birçok ülkesinde tarihinde gelecek nesiller için sembol bir tür haline dönüm savaş vardır. Battle of - Sırplar için Orleans kuşatmasının kaldırılması - Rusya, bu Borodino ve Stalingrad, Fransa için Kosova Polje'de. Yunanlılara benzer bir rol bir maraton savaş oynadı. nedenleri ve bu savaşın sonuçları Özeti aşağıda ele alınacaktır. Bu savaşta zafer sadece izin verilmez Yunanlılar bağımsızlıklarını savunmak için değil, aynı zamanda bir dış tehdide bir birleşik yürürlükte birlikte gelecekleri için elverişli koşulların oluşturulması.

çatışma Arkaplan

VI yüzyılda ise M.Ö. Yakın ve içinde Ortadoğu'da Pers İmparatorluğu - zamanın büyük güçleri kuruldu. zaman görece kısa bir süre içinde savaşlarda bir dizi yılında kazandı ve Medya, Babil, Lidya ve Mısır gibi büyük devletleri kazandı. Persler topraklarında bulunduğu, çok sayıda Rum şehir-devlet ele geçirildi Küçük Asya, çağdaş Türkiye'de.

499 MÖ. e. Bu politikalar Pers yönetimine karşı isyan ettin. Önemli destek demokratik reformları gerçekleştirmek için tanınmış isimlerin de bir dizi nedeniyle o dönemde, tarafından, Yunan şehir devletleri arasında en önemli siyasi ve ekonomik rol oynamaya başladı Atina, var.

Ama ayaklanma hala Pers ordusunu ezilmiş. Ve imparatorluğun işlerine kendilerini Persler Atina müdahale için organizasyon genişletilmesi için iyi bir fırsat oldu Balkan Yarımadası, uzun hayal olan yakalanmasına.

savaş ve salgın

Gelen 492, order by ait Pers kralı Darius ben bastırılmış Trakya - Bir ülkenin konumdaki en çok sınırlar içinde Yunanistan. Sonra İmparatorluğun ustası Yunanistan'ın tüm şehir devletlerinin bir ültimatom gönderdi onun kuralını tanımayı talep etti. Perslere gücünü korkan Yunanistan Neredeyse tüm politikaları, alçakgönüllülükle Atina ve Sparta özgürlüğü dışında bu koşulu yerine getirmiştir.

inatçılığı için Atinalıları cezalandırmak karar vermek, Darius I 490 M.Ö. gönderdi. e. Kız kardeşi Artafernom oğlu tarafından yönetilen seferinin onların fetih için. Persler kolayca adayı Nakosos fethetti ve Eğriboz indi - bir birlik kasaba Eretria Atina vardı adayı. Sırasında kıl kuşatma ağır birlikleri Darius yönetilen kepçenin bu politika ile kullanarak bir ihanettir ait yerel halk. Şehirdi yenik hasta yağmalansa ve onun sakinleriydiler köle.

Bundan sonra, Pers kuvvet Attika doğru yelken - Atina bulunduğu Yunan bölgeyi. Orada Marathon küçük kasaba yakınlarına çıktı. Bu Rumlara Maratonu'nun önemli savaş olduğunu burada. Tarih 12 Eylül 490 MÖ. e. Öyleydi onları gerçekten işaret.

savaştan önce

En kısa sürede Atinalılar onların kenti yakınlarındaki Darius güçlerinin iniş duyar duymaz, hemen onları karşılamak için ordu gönderdi. onlar Atina nispeten küçük bir ordu kent duvarları içinde kuşatma tutmayı tercih ve açık alanda düşmanın sayısının aşan onlarla karşılamak için değil düşündüm çünkü Perslere bir karar için oldukça beklenmedik oldu.

Ancak Yunanlılar kendilerini hemen Atinalılar sakinleri ödemek için gelmiş olmasına rağmen, bu kararı kabul etmedi. Ama komutan Miltiades Yüksek Komutanı Kallimaha bu adımın gerekliliğini ikna etti. İyi dile konuşma ikna ve diğer stratejistler mücadele Marathon savaşında olarak başlatmak için kullanılabilir tarihe geçti, hem de kurtarma gelmek için erkendi Sparta ordusu, beklemedi. Plan sürpriz etmektir. Yaklaşan savaşta komuta genel meclisinde Miltiades suçlandı.

düşman kuvvetleri

Tarihçilere göre, Yunan ordusu 9000-10 000 Atinalılar ve 1.000 Plataeans oluşuyordu. Helenik birliklerinin ana kuvvet bir falanksta düzenlenen hoplitlerin idi. disiplinli ve deneyimli savaşçılar oluşan böyle bir sistem kırın, son derece zordu. Yunan ordusunun sağ kanadında merkezinde, Callimachus liderliğindeki hoplitlerin bulunurdu - sırasıyla Aristides'in ve Themistokles'e, Salamis deniz savaşında gelecekteki kahraman, öncülüğünde, Atina ve Phil Antiohidy Leontidy askerleri, bin Plataeans soldan oldu.

Çok daha sayısız Pers ordusu idi. Uzmanlara göre, bu 25.000 ayak asker ve bin atlı oluşuyordu. Antik tarihçiler Yunanlıların zafer geçiştirmeye rağmen 200 ve hatta 600 bin rakamları verir. o, aksine monolitik Yunan falanks oldukça farklı birimler ve farklı kabilelerin oluşuyordu çünkü Pers ordusunun nitel kompozisyon, Atina'da çok daha kötüydü. hepsi düzgün donatılmıştır değil. onların özgürlük ve toprak için savaşan çünkü kral çıkarları uğruna savaşa giden Pers savaşçıları aksine ek olarak, Yunanlılar, çok daha motive idi.

savaş

Maraton savaşı başladı ile hızlı başlangıçlı bir Yunanlılar. o zor görünüyor ama Atinalı hoplitlerin ağır silahlı askerler beri Perslere buçuk kilometre onları ayırmak, bunlar tam anlamıyla, koştum.

İlk olarak, en güçlü merkez kısmı Pers ev sahibi Antiohidy ve Leontidy fil birimleri bastı ve onların peşinde başlar. Persler, onlar kötü organize ve kötü silahlı kabileler oluşuyordu ederken Fakat Yunan Ordusu oldukça kuvvetli fıçılar, idi. Bu nedenle, bu alanlarda ve Plataeans Atinalılar düşmana karşı kazandıkları zaferi kutladılar. Ama, Perslere aksine, onlar düşman kaçan sürdürmeye başlamamış ve Darius merkezinin ordusuna karşı silahlarını döndü. Böylece, bu alanda Yunanlılar güçlerin belirleyici bir üstünlük elde edememiştir. Bu manevra panik içine tüm Pers ordusunu döndü ve onların gemilerine kaçmaya başladı.

Şu anda, Yunanlılar taciz durmadı ve tamamen düşman tarafından kaybolur muharebe sisteminin peşinde koştu. Sonuç olarak, ölü bir dizi haricinde 7 Pers gemileri ele geçirildi ve Yunanlılar tam maraton savaş zafer tamamladık. Aşağıda yer alan bu önemli savaşı sürüyor.

savaş sonuçları

sakinleri ödemek ile Atinalılar, birlikte, elbette, Marathon savaşı kazandı. Miltiades planı tamamen kendisini haklı. Bu sahip Hakkında ciddi tarihçiler farklı bakış açılarını yoktur. Ama tahminlere kurbanlarının sayısı önemli ölçüde değişebilir.

Ama haklı bu olayların neredeyse çağdaş verilen rakamlar meydan - Herodotos nedeniyle uygun malzeme ve, hiç kimse yapamaz belgesel tabanının olmaması nedeniyle. O Pers ve Yunan 6400 tarafından öldürülen 192 hakkında diyor. Ve ölü Rumlar arasında Callimachus ve Cynaegirus gibi ünlü kişilikleri idi.

hayatı pahasına Koşu

En kısa sürede Marathon savaşında olarak, Yunanlılar zafer neşeli haberlerle Atina Evkla bir elçi gönderdi. Yaşadığı yerde, tam anlamıyla bir esinti gelen Maratonu ayıran 40 kilometre koştu onların vatandaşlar, lütfen çok istekli. kasaba meydanında Ran, o öldü sonra zafer politika sakinleri söyledi ve kalp krizi.

Ancak bu efsanenin tarihsel doğruluğu en popüler atletik disiplinlerden biridir, yani çapraz 42,195 km maraton çağrısı tartışmaya çok açık, ama.

Marathon Savaşı değeri

Maraton savaşı hiçbir vasıta Yunanistan'ı fethetmek için özellikle Balkanlar'da bir dayanak bulmak için Perslere umutlarına son veren gereğidir. Sadece 10 yıl planı, hala Xerxes daha kalabalık bir ordu ertelendi olduğunu Darius'un oğlu Hellas işgal etti. Ama bu zaferin hafıza umutsuz sürüklemek gibiydi Yunanlılar daha sonra ilham oldu. Maraton savaşı küçük bir güç bile işgalcilerin harika ama kötü organize ordu yenebilir gösterdi.

Marathon Savaşı'nın bellek

Bu zaferin bellek binlerce yıldır alaka kaybetmez. Böyle önemli bir yer Yunanlılar kalplerinde Maraton savaşı işgal etti. Onun tarih her zaman Rumlara kutsal olmuştur. Ama bu savaş değil sadece bir ulus için, tüm dünya tarihinde önemli olduğunu önemliydi. Bu antik tarih üzerinde herhangi okul kitabında maraton savaş ışıklı olduğu en azından gerçeği gösterebilir. Rus okullarında 5. sınıf zorunlu olarak tarihin akışı içinde bu konuyu keşfetmek. Her eğitimli kişi olay hakkında bilmeli.

Şimdi sadece dikilitaş diyor şimdi bir şey Maraton savaşı olay olduğunda, tepeden duruyor yerinde. Plak Foto aşağıda görülebilir.

Bellek arasında savaş Marathon isimli içinde kalp her kişi kim hazır vermek onun hayat için özgürlük ve bağımsızlık içinde Anavatan.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.