SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Kronik pankreatit nedir? Semptomlar, tedavi

9-5,1% arasında sindirim organları orantılı hastalıkları yapısında, kronik pankreas iltihabı (NP) aittir. Bu hastalık pankreası etkileyen inflamasyon başlar. Bunun bir sonucu olarak, vücutta meydana dejeneratif değişiklikler. Başlangıçta patolojik süreç kafasına ya da orta kısmının, pankreas kuyruğunda ilerleyebilir. Hastalığın Sonuç tüm organ yetmezliği olduğunu. Kronik pankreatit ile Bazı insanlar, eninde sonunda ölür. yaklaşık% 11 ortalama olarak dünyada mortalite oranı.

hastalık hakkında daha fazlasını okuyun

Yani, kronik pankreatit nedir? Bu terim uzmanlar pankreas hastalıklarının tüm grubu belirtir. Aşağıdaki özelliklerle karakterize bütün hastalıklar için:

 • Faz-aşamalı bölüm ile programı , akut pankreatit ;
 • fokal segmental ya da bağ dokusu ile daha sonraki değiştirme ile pankreas parenkimaya yaygın hasarı;
 • Organ duktal sistemindeki değişiklikler;
 • kistler, psödokistler, taş ve kalsifikasyon oluşumu;
 • endokrin ve ekzokrin yetmezliği gelişimi.

Hastalığın farklı türleri vardır gerçeği, onuncu revizyonu Uluslararası İstatistiksel Sınıflandırması öneriyor. ICD-10 Kronik pankreatit ayrılır:

 • KP alkollü etyolojisi (K86.0 kodu);
 • Diğer HP - enfeksiyon, tekrarlayan, tekrarlayan, belirtilmemiş etiyoloji (K86.1 şifreleme).

kronik pankreatit en sık nedenleri

Çoğu zaman hastalık uzun süre alkol kötüye kullanım nedeniyle ortaya çıkar. Erkeklerde, kronik pankreatit, pankreas kanseri onlar 15 yıldan fazla içerseniz gelişebilir. Kadınlarda hastalığın riski 10 yıldır alkol bağımlılığı ile artar.

Alkol - Kronik pankreatit ortaya çıkmasına katkıda bulunan tek faktör değildir. Hastalığın nedeni sigara yatıyor olabilir. dumanla akciğerlere girmesini maddeler kan dolaşımına nüfuz ve bütün vücuda yayılırlar, pankreas dahil olmak üzere tüm iç organlar üzerinde olumsuz bir etkiye sahip.

Hastalığın diğer nedenleri

kronik pankreas iltihabı (kod ICD-10-86,0 ve 86.1) neden olan diğer faktörler için, aşağıdakileri içerir:

 • yağlı gıdalar, uzun bir süre için, protein içermeyen besleme kötüye kullanımı;
 • mide-bağırsak sisteminin çeşitli hastalıklar (neoplazmalar, kolesistit ve diğ.);
 • aşırı kilolu, obezite;
 • bazı ilaçlar ( "", "aza" "Furosemid prednizolon" sentetik östrojenler, "Eritromisin" "Ampisilin" ve diğ.);
 • virüs (sitomegalovirüs, hepatit B, C, vs.) ile enfeksiyon.

Son yıllarda yapılan araştırmalar kalıtsal kronik pankreatit pankreas olduğunu göstermiştir. Bu eksik penetrans hastalığı (taşıyıcı gen ekspresyon fenotipinde farklı bir frekans ile birlikte) ile otozomal dominanttır. Hastalar insanlar kalıtsal kronik pankreatit oldukça erken tecelli ediyor. Ancak, son aşamada hastalığın diğer formları daha geç.

pankreatit biçimleri

Hastalığın farklı sınıflandırmalar vardır. Bunlardan biri kronik pankreatit aşağıdaki biçimlerden listesi aşağıdadır:

 1. Tekrarlayan. Bu vakaların% 55-60 oluşur. remisyon süreleri bu formunda alevlenmeler patolojik süreci yerini aldı.
 2. Sabit ağrısı. Bu form (vakaların% 20) daha az sıklıkla görülür. Onun hastalar kalıcı ağrı şikayet olduğunda üst karın lokalize ve geri yayar.
 3. Psevdoopuholevaya (sarılık). kronik pankreatit bu formun frekansı 10% 'dir. safra kanalının pankreas ve sıkıştırma kafası gelişiminde inflamasyonu ile karakterize patolojik süreç için.
 4. Sessiz (gizli). şekil durumlarda% 5-6 saptanır. Hastalığın ağrı bütün hissi de zayıf ya da değil ifade edilir. Periyodik vardır hazımsızlık pankreas arızalardan dolayı.
 5. Skleroterapi. ağrı bu formda üst karın oluşur. Onlar yemeklerden sonra kötüdür. Ağrı bulantı, gevşek dışkı, kilo kaybı eşlik etmektedir. ultrason uzmanları yürütürken pankreasın boyutunu azaltma ve sıkıştırma not edin.

Marsilya-Roma sınıflandırmasına göre, pankreatit formları kalsifiye, obstrüktif ve parankimal fibrozis orada toplamak vardır. Bunlardan ilk düzensiz lobüler pankreas lezyonu görülmektedir. kanallar psödokistleri, kist, kalsifikasyon, taşları görünür. şeklinde kronik obstrüktif pankreatit nedir? Hastalığın bu çeşitliliği ile iç organların eşit etkilenir. Taşlar ana pankreatik kanal tıkanıklığı, orada oluşmaz. Ne zaman parankimindeki parankimal formu iltihabı gelişir. Kalsifikasyonlar oluşmuş değildir, duktal sistem etkilenmez. fibrozis için iç organ bağ dokusu parankimi değiştirilmesi ile karakterize edilir. Bu nedenle, işlem exo-ve endokrin yetmezliği ilerler.

semptomlar

Dışında, kronik pankreatit, bu hastalığın belirtilerini dikkate değer olmasından. Erken evrelerde akut saldırılarda gözlenir. Bunlar epigastrik ağrı ile karakterize edilir. Çoğu durumda, onlar arkasına yayın yapmakta. Çok az korse ağrı oluşur. kronik pankreatit olan kişiler, nöbetler hızlandırıcı faktör üzerindeki etkilerden kaynaklanır. Onlar karşılama yağlı gıdalar, alkol ve gazlı içecekler bulunmaktadır.

hastalık için hazımsızlık sendromu karakterize edilir. İnsanların yaklaşık% 56 kendi bulantı ve kusma söylüyorlar. % 33 oranında içinde% 29 ağırlık kaybı gözlemlenmiştir - şişkinlik% 27 - iştah kaybı. Hastalık böyle genel güçsüzlük, yorgunluk, azaltılmış çalışma kapasitesi gibi belirtiler görünebilir.

kronik pankreatit için

Uzmanlar hastalığın gelişmesinde dört aşamadan tanımlamak:

 1. Preklinik evre. Bu aşamada, hasta insanlar kronik pankreatit semptomları bakışta fark yoktur. Hastalık genellikle ultrason sırasında tesadüfen tespit edilen ya da karın boşluğunun tomografisi hesaplanır.
 2. kronik pankreatit gibi hastalık geliştirme ilk belirtilerini Sahne. Şu anda Yetişkin hastalığın ilk belirtilerini eziyet başlar. aşamanın süresi birkaç yıl olabilir. Bazı durumlarda, hastalık çok hızlı ilerler.
 3. Kalıcı klinik belirtilerin gelişme Sahne. endokrin ve ekzokrin yetmezlik belirtileri gösteren hastalar. yeme Çok az insan, karın bölgesinde ağrı şikayetçi.
 4. Son adım. Ağrı daha az belirgin hale gelir. İnsanlar anlamlı kilo. Son aşamada bağlı pankreas, endokrin ve eksokrin yetmezliği atrofisine kronik pankreatit çeşitli komplikasyonları bulunmaktadır. Bunlardan biri - bir kanser bir iç organ denir.

Kronik pankreatit özelliklerine bağlı olarak hastalığın orta ve şiddetli ders, içinde ışık yayarlar. alevlenme az şiddetli dönemlerde nadiren (yılda 1-2 kez) meydana gelir. Sancısını hafiftir. Pankreas fonksiyon ihlal edilmez.

orta şiddette kronik pankreatit nedir? Bu yılda 3-4 alevlenmeler orada olduğu bir hastalıktır. Bunlar hafif pankreatitlerde daha uzundur. azaltılmış vücut ağırlığı insanlarla olan hastalarda. Orta pankreas hyperenzymemia vardır, ekzokrin pankreas fonksiyonunu azaltmıştır.

Hastalığın ciddi ataklarda sık ve uzun ömürlüdür. ciddi dispeptik sendromu ile birlikte ağrı.

Hastalığın Tedavisi: hedefleri ve gerekli adımlar

kronik pankreas iltihabı tedavisi aşağıdaki amaçlara ulaşmak için:

 • hastalığın klinik belirtilerinin azaltılması;
 • nüks önlenmesi;
 • Hastalığın komplikasyonları olasılığını azaltmaktadır.

Uzmanlar hastalarını ilaçsız tedavi, ilaç tedavisi reçete. Gerekirse, ameliyatı yapılır. Yetişkinlerde kronik pankreatit tedavisi evde ve hastanede hem gerçekleştirilebilir. Akut safhasındaki hastalık yatış gerçekleştirir geçiş endikasyonları, bu süre içinde hastanın yaşamı tehdit vardır ve ilaçların parenteral olarak uygulanması için bir gereksinim vardır.

İlaçsız tedavi

Kronik pankreatit tedavisinde önemli bir rol beslenme oynar. ifade alevlenmeler aç gün (1-3 ya da daha fazla) ve zengin bir alkali su gösterildiğinde. endikasyonlar tarafından güç (özel sonda ile kolon içine besin giriş), parenteral ya da enteral verildi. Bu önlem pankreas salgısını durdurma ile, toksisiteyi ve zayıf ağrı sendromu olur.

hasta insanlarla normalleşmesi sonra ağızdan beslenme aktarılır. Yemekler fraksiyonel sık olmalıdır. günlük menü mukoza çorbalar, sebze püreleri, süt lapası püre haline sıvının oluşur. içecekler izin kompostolar, jöle, açık çay, maden suyu, et suyu kalça itibaren.

Aşağıdaki ürünler mutlaka hariç tutulmuştur:

 • şişkinlik provoke;
 • Ham elyaf Bileşiminde sahiptir;
 • Sindirim suları üretimini stimüle;
 • madencilik maddeler bakımından zengin.

mümkün mü kronik pankreatit sahip balık ve et et suları, mantar ve güçlü bitkisel et suları, konserve, sosis, yağlı balık ve et, onların ham formda kızartılmış gıdalar, meyve ve sebzeler, zengin hamur işleri, şekerleme, esmer ekmek füme? Bu ürünlerin tümü, hastalığın alevlenme sırasında yasaktır, bu yüzden onları terk etmelidir. Ayrıca baharat menü, dondurma ve alkolden uzak kaldırmak gerekir.

remisyon sırasında diyet hafifçe değişir. tanısı olan kişiler "kronik pankreatit, pankreas" makarna, çiğ sebze ve meyve, keskin değil, yumuşak peynirler, pişmiş balık yemek için izin verilir. Çorba püre haline geleneksel vejetaryen yerini alabilir (bileşenlerin lahana hariç olmalıdır). Lapa ufalanan, daha yoğun olabilir.

kronik pankreatit farmakoterapisi

ilk adım ilaç tedavisi problemi fonksiyonel pankreas kalan sağlamaktır. Bu elde edilir:

 1. Modern polyenzyme fonların yüksek dozlarda alınması. , «Креон » , «Панцитрат » . Bu ilaçların "Mezim forte", "Creon", "pantsitrat" sayılabilir.
 2. , «Фамотидина » ) или ингибиторов протонной помпы («Омепразола » , «Эзомепразола » ). H2 reseptör blokerleri ile gastrik asit salgılanmasının maksimum inhibisyon, histamin ( "Ranitidin", "famotidin") veya proton pompa inhibitörleri ( "Omeprazol" "esomeprazol"). İlaçlar parenteral veya yutulur.
 3. или «Сандостатина » . "Octreotid'in" veya "Sandostatin'in" getirilmesi. Bu ilaçlar hormon somatostatin sentetik analoglarıdır. Onların sayesinde pankreas duktal sistemde azalmış hipertansiyon ve böylece zayıflamış ve ağrı ile rahatladı.

Terapötik önlemler pankreas salgısını azaltmak için ise, analjezik etki oluşturmayan, doktorlar narkotik olmayan ve narkotik analjezikler için reçete. "Analgin", "ketoprofen", "Parasetamol" - kronik pankreatit herhangi bir madde ilaç ilk gruptan bir doktor tarafından reçete edilebilir. ait ilaçlardan narkotik analjezikler, "promedol," "Tramal", "FORTRAN" seçilebilir.

Yetişkinlerde, kronik pankreatit tedavisi de yerine polyfermental tedavisini içerebilir. amacına yönelik Endikasyonları - dışkı izolasyon fazla 15 gr günde yağ, ishal, hızlı kilo kaybında. Çoklu enzim preparatları "abomin", "Forte, H" dir, "Creon", "pankreatin", "Bayramı", "Pankreoflat", "Digestal", "Vobenzim".

hastalıkların cerrahi tedavisi

Kronik pankreatit bazı durumlarda cerrahi müdahale. Endikasyonları şunlardır:

 • uyuşturucu ve diyet kullanılarak stoped değildir ağrı;
 • pankreas kist ve apselerin varlığı;
 • Endoskopik yöntemiyle çözülemez safra yolları, tıkanması;
 • duodenumun stenozu;
 • assit veya plevral efüzyon gelişmesi ile pankreas fistüller;
 • Bir kanser şüphesi olmayan sitoloji veya biyopsi ile doğrulanmıştır.

"Kronik pankreatit, belirtiler ve yetişkinler için tedavi" - dikkat gerektiren önemli bir tıbbi sorunu. Bu sinsi hastalık, ilerleyici ve geri dönüşümsüz süreci. Ancak, tedavi hala gereklidir. Bu, hasta insanların ömrünü uzatmak için izin kronik pankreatit karakteristik hoş olmayan semptomlar ortadan kaldırır. Örneğin, diyet önerileri, alkol ret uygun olarak, uygun ilaç tedavisi hasta 10 yıla kadar yaşar. o zamandan önce ölmek, yemem tıbbi yardım isteyin ve alkol, sigara içmeye devam etmeyenler yarısı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.