Haber ve ToplumÇevre

Komi Cumhuriyeti Rezervleri: açıklama, tarih ve ilginç gerçekler

Komi Cumhuriyeti ilk kez gelen herkes, kuzey bu yerlerin güzelliği büyülüyor. Onu medeniyet alanına temas etmemelidir bakire doğasını, korunmuş, böylece bir kez akıllıca kararlar sayesinde bu bölgenin topraklarının% 15'i devlet tarafından korunmaktadır.

Komi Cumhuriyeti Rezervler - sadece yerel sakinlerinin gurur değil, aynı zamanda bir bütün olarak ülkenin, bu konumlardan% 70 Tayganın oluşur beri. sanayileşme döneminde, ormanların yok norm, ama kurtarma uzun ve masraflı olduğunu kanıtladı. ülkede bu sona ermesiyle birlikte Avrupa Rusya'nın kuzey doğusunda tipik eşsiz flora ve fauna, korumak için.

Bölgenin Tarihçesi

Arazi XV yüzyıldan beri Moskova prenslik bulunmasına karşın Komi Cumhuriyeti, 1921 yılında kuruldu. Bu bölge doğal konumlar açısından zengindir. İşte burada:

  • 78.000 göller Volga, Ob, Pechora ve Kuzey Dvina gibi büyük nehirler köken;
  • ormanlarla kaplı dağlar;
  • ekosistemin korunması Tundrayı;
  • doğal oluşumlarla Torre Porro Aşımı ve Manpupuner eşsiz güzelliği.

Ama ana cazibe - pek çok bilim haklı olarak Avrupa akciğerleri çağrıda bakire orman, daha geniş bir alana, çünkü dünyanın bu bölgesindeki insanlar tarafından bakir yok.

Bir kez Mansi, Khanty ve Komi olarak bu yerlerde bu tür halklar yaşıyordu. hala eski siteleri ve tapınaklar vardır korunur. Ayrıca, bu alanda Üst Paleolitik halkına aitti Peçora Nehri yerleşim, üst kesimlerinde bulunan arkeologlar sayesinde dünya çapında bilinir. Önce bu keşfi, bilim adamları kabileler özellikle kış aylarında, yani burada, şimdiye kadar kuzey sert iklimi yaşamak olabileceğini varsaymak yoktu.

Bugün bile, korunan bölgenin temel sorun yolların olmaması ve 1931 yılında, onlar tespit edildiğinde, koruma alanı sınırı, post, maaş ve hükümler kışın şezlonga ve teknelerde teslim edildi - kayak.

UNESCO mirası

Komi Yaşam koşulları ağır olarak kabul edilebilir. 15 belde olmak üzere 5 kentsel bölgelerini, oluşturan bu tür Syktyvkar, Vorkuta, Usinsk, Ukhta ve Pechora olarak sadece birkaç büyük şehirler, vardır. Ortalama kış sıcaklığı burada -57 dereceye sabitlenen sıcaklık düşüşü her ne kadar -17 ⁰S olduğunu.

Komi Cumhuriyeti Rezervler denilen tek bir ağ birleştirilir "bakire orman kenarı." O Ulusal Parkı "Yugyd va" ve Pechora-Ilych Doğa Koruma içerir. Onların arazi 3 bölgeye ayrılabilir:

  • Urallar'ın dağ içeren orta-yüksek tepeleri alanı;
  • batıya ve Ural Dağları'nın eteklerinde yüksek Parma yamaçlarından bölge;
  • Düz Timan-Pechora ili korumalı bir kısmı aittir.

1985 yılından beri, bu bütün alan kategorisine dahil edilmiştir "Komi Cumhuriyeti Biyosfer rezervlerinin." Gezegendeki tür alanların sadece birkaç içeren UNESCO listesi, toprak, kombine tüm insanlığın ili denir ve onlar bu uluslararası örgütün koruması altında.

Pechora-Ilych Tabiatı

Pechora ve Ilych, onun sağ kolu - Bu iki ırmak arasındaki bölgede 4 Mayıs 1930 kurulmuştur. Başlangıçta arazi 1.135.000 hektar işgal etti. Nehirler batı ve güneydeki doğal bir sınır olmuştur. Tümen bölgesi ile - Nehri sınır kuzeyindeki Rezerv tenli ve doğuda.

ormanlar ve o zaman kendi sınırları durumunu izlemek hiçbir yol, hava taşımacılığı ve radyo istasyonları olduğunu, bu nedenle son derece zordu. Çok daha sonra, bu helikopterler ve çevresinde böyle büyük bir alanı uçabilir 4:00 için An-2, kullanmaya başladı.

Sadece 1978 yılında organizasyon, kara ayrıldı aralarında beş orman bölgelerinden, onların korunması, sınırlar ve bilimsel çalışma ile, alan formu aldı artık ulaşılabilir.

Komi Cumhuriyeti Avrupa (özellikle Pechora-Ilych Doğal Koruma) olduğunu tekliği, o yaşlı bakire ormanlar korumuştur tek yerdir. Onlar büyüyecek ve flora ve Sibirya ve Avrupa türlerin faunasını yaşıyor. Bazıları Uluslararası Kızıl Kitabında yer almaktadır.

Bu hayvanlar ve onların dağılımı nüfus artışına katkıda dünyanın ilk geyik çiftliğinde bu rezerv açıldı içindedir.

Milli Parkı "Yugyd wa"

Park 1994 yılında kuruldu ve Avrupa Rusya'nın aşırı kuzey doğusunda yer alır. Böyle Ust-Podcheremskaya antik, Podcheremsky hazine ve diğerleri gibi eşsiz arkeolojik bulgular, olduğunu burada.

Parkın Üstü Urallar'ın yüksek zirvesine standları - Halk dağ (1895 m).

rezervlerin yoksun değil, milli parklar , Komi (cumhuriyet) ayrıca Göletlerde, en güzel göller ticaret, levrek ve uzunluğunu olarak kabul edilmektedir aralarında. nehirler arasında berrak suları ve balık Kozhim, Büyük Synya ve diğerlerinin bir zenginliği için iyi bilinir. Bunlar somon, Peled, whitefish ve havuz balığı gibi balıkların 23 türün, yaşadığı olan.

"Yugyd Adası" "Bakire Komi Ormanları" dernek üyesi oldu ve UNESCO tarafından korunmaktadır. kendi toprakları üzerinden yürürken, tavşan, ren geyiği, uçan sincap, gelincik, kurt, tilki, geyik, beyaz tilki ve sayısız diğer yaratıklar bulabilirsiniz.

milli park yuva nadir ve tehlike altındaki bölge olarak listelenmiş olan 19 olan kuşların 190 türü. Bu balıkkartalı, altın kartal, Merlin, gökdoğan ve diğerleri.

Komi Flora

1980 yılında yayımlanan son verilere göre, Komi Cumhuriyeti rezervleri gibi, tehlike altındaki ve nadir 11 olmak üzere 1.000'den fazla bitki türüne ev sahipliği bayan terlik, 400 kopya miktarında sadece burada muhafaza edilmiştir minuartia Guelma, oxytrope Urallar,. Avrupa'nın geri kalanı, bu bitki çoktan kayboldu.

İskele temsil çam, kalça olarak ormanlar, çalılar, ve sulak otlar arada ve Ledum yaban mersini sfagnum.

Aslında, sonuna kadar Komi Cumhuriyeti rezervleri ve çalışılmamıştır ve bitkiler tamamen sınıflandırılmış değildir. Bu bilim adamları için çalışma bir çok önünde büyük ölçek ve göstermektedir. işlerini, asıl görevi kompozisyonunu ve orman kalitesini artırmaktır standları Chernamsky Reserve (Komi Cumhuriyeti) kuruldu, yanı sıra onların güvenliğini kolaylaştırmak için. Burada, toplama ve tohumlar en nadir veya tehlike altındaki türlerin muhafazası düzenledi.

Gelenek antik arazi

halkbilimciler için büyük ilgi devleri antik efsaneler taş idoller kutsal eski Urallar dönüştü mansiytsev vardır. yerel deyiminle Bu göğüsler, yayla Manpupuner görülebilir.

bugün görülebilir Altın Baba hiçbir az güzel efsane, - ışıklı bir kadın figürü, genellikle koyu dağ zirveleri karşı görünen. Efsaneye göre, dünya Anne, mallarını kaçıyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.