FormasyonÖykü

Kim Kuzey Kutbu'na keşfetti? Kuzey Kutbu keşif Tarihçesi

Yüzyıllardır yüksek enlemlerde Dünya'nın kuzey coğrafi kutbuna varlığı araştırmacı ve gezginlerin dikkatini çekmiştir. açılan Herkes Kuzey Kutbu'na, Columbus, Magellan ve diğer büyük kaşiflerin ismi az yüceltmektir. yüksek kuzey enlemlerde Expeditions Rusya, İngiltere, ABD, Norveç, İtalya'da dışarı takılmıştır. Birçok gezginler hedefe ulaşmadan telef oldu. İsimleri şükran torunları ile anımsıyorum.

Kuzey Kutbu keşif. tarih öncesi

XI-XII yüzyıllarda Novgorod Rus kaşifler Beyaz Denizi kıyıları ulaştı.

yıllarda 1595-1597 V. Barents ve ekibi bu kadar bulmak için Novaya Zemlya batı kıyısında, Arktik kış için sol Spitsbergen adasında.

1607 yılında İngiliz kaşif G. Hudson Grönland doğu kenarına ulaşan fakat sefer buz ile durdurulmuştur. Takım Spitsbergen ulaşmayı başardı, ancak 80,23 ° yukarıda hareket edemiyordu.

V. Bering 1725-1734 yıllarında kutup enlemleri keşfetmeye İlk Kamçatka seferine gitti.

öncüleri Kuzey Kutbu'na aranan Neden?

Yeni bir sefer ile yüklenir Birbiri ardına, onların hedefi - Kuzey Kutbu keşif. farklı ülkelerden Birçok insan uzakta Kuzey'e gider. Bu yolcuları yalnızca salt bilimsel ilgi motive eder. Yeni yolları Avrupa'dan Asya'ya ticari ve askeri gemilerde ettiği mesafenin azaltabilir. sorusu değil o yıllarda tartışılan Kuzey Kutbu'nu, keşfetti. Uzun süre Kaşifler ve yolcuları yukarıda 80 ° kuzey enlem delemeyeceğine.

Kuzey Kutbu'na Fikirler deniz seferler

XVII yüzyılda Kuzey Coğrafi Kutbu yakınında yaz aylarında buzların erime bir teori vardı. Bazı araştırmacılar deniz var olabileceği inanıyoruz buz kapsamında değildir. Bu efsane gemilerde okyanus suları ile yüksek enlemleri ulaşmak için birçok girişimde kuruldu. büyük Rus bilim adamı Mikhail Lomonosov hesaplamalar bu olasılığı teyit gerçekleştirdi. İmparatoriçe Büyük Catherine bir sefer emretti. onun Kararname Amiral V. Chichagov yılında 1765-m ve 1766-m iki kez Kuzey Kutbu alabilirsiniz ücretsiz su alanı, aramaya gitti. 80,30 ° üzerinde hareket etmesi için, Amiral yapamaz. İngiliz donanma keşif K. Phipps başkanından Kuzey Kutbu keşfeden alamadım. O sadece 80,48 ° enlem 1773 yılında elde etmeyi başardı. Kuzey Kutbuna kalan birkaç derece aşmak için Başarısız denemeler arka plana yüksek enlemlerde su seyahati fikrini itti.

denizde ve buzda Yeni kutup seferi

1827 yılında İngiliz Uilyam Parri Kuzey Kutbu'nun buz üzerinde Kuzey Kutbu'na gitmeye karar verdi. O ilk Kuzey Kutbu'na ulaştı olanların biri olabilir. İngiliz Deniz tarafından finanse Parry seferi. Kutup kaşifler gemide Mart 1827 yılında İngiltere'den yola çıkan ve Spitsbergen adasında ulaştı. Sefer ve arkadaşlarının başı özel rayları ile donatılmış bir tekne bindik. Buz ayrılmalarda hareket 82,45 ° ulaşmıştır. Bu kayıt 23 Temmuz 1827 tarihinde kurmak ve neredeyse 50 yıldır kalmıştır. Sefer katılımcıları arasında Manyetik Kuzey Kutbu keşfi ile alacak D. Ross, oldu. Hatta daha da 1875 yılında kuzey gitti İngiliz J. NERS, ilerledi. İki gemi ve sonra insanlar el sürüklenen kadro 83,20 ° enlem Mayıs 1876 yılında başardı kızağa ki. O zaman kutup enlemlerde yeni bir rekor oldu ama seferinin değil üyeleri Kuzey Kutbu'na keşfetti olanların sıralanır var.

Arktik buz

8 Temmuz 1879, San Francisco'dan yelkenli "Jeannette" kalkmıştı aksilik Kuzey Amerika seferi D. De Long,. gemi geçti Bering boğazı ve Arktik Okyanusu'nda Vrangel Island ulaştı. buzda ve bu durumda Burada vmerz yelkenli Kuzey Kutbu doğru sürüklenmeye başladı. Ama 21 ay sonra, "Jeannette" battı, takımın sadece küçük bir bölümünü kurtardı.

Tecrübe De Long Norveçli kutup kaşif F. Nansen için bir sefer düzenlemek için yardımcı oldu. O buz sürüklenme uyarlanmış özel bir gemi "Fram", dışarı takılmıştır. Ünlü gezgin Arktik Okyanusu devralmak ve Kuzey Kutbu'nu keşfetmek için ilk olmaya karar verdi. "Fram" gerçekleşti Kuzey Denizi Rotası, için hove ve 14 Mart 1895 paralellikler 84,4 ° ulaştı. kayaklar ve köpek kızakların üzerinde Nansen ° 86,14 ulaştı ama buz hummocks tarafından durduruldu. 1899 yılında Prens Amedeo Savoyskogo Luidzhi İtalyan Arktik dekolmanı üyeleri 86,34 ° buz kızak köpeği kadar olsun başardık.

Kuzey Kutbu keşfeden etrafında Heyecan

Uzun yıllar boyunca Kuzey Kutbu'nu keşfetmek için ilk kim olduğu hakkında bir anlaşmazlık vardır. seyahat bir dizi bu role iddia ederler. Bunlardan biri - bir kızak köpeği, o Kuzey Kutbu 21 Nisan 1908 iki iletkeni, Eskimolar var olduğunu iddia Amerikan F. Cook,. Bilimsel topluluğun kanıt talep etmesine karşın, Cook bunları sağlamak olamazdı. Kuzey Kutbu kaşifi - bu odur iddia her biri iki Amerikalı, arasındaki dünya bilinen anlaşmazlık içinde. Bunlardan biri - aşçı ve ikinci - mühendis Robert Piri. Kendisinin enlem 90 ° 6 Nisan 1909 de olmuştu iddia etti. Kutup uydu vatandaşı M. Henson yanı sıra kılavuzları, o dört Eskimolara kiraladı. Onay Piri yanlışlıklar ile dolu ve sorgulanmıştır.

Kuzey Kutbu'na Rus keşif

İlk Kuzey Kutbu'na kazandı anlaşmazlık, müdahale olmadan, Rus araştırmacılar sistematik keşfetmek ve Arktik gelişmeye devam etmiştir. yıllarda 1912-1914 seferi G. Sedov gemide iki kutup kışı gemi geçirdi. Sovyet zamanlarda, Kuzey Kutbu'ndan uçakla 30 kilometre iniş bilim adamlarının yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu 21 Mayıs itibaren 1937 buz araştırma istasyonu NP-1 dünyanın ilk sürüklenme başladı.

Sefer Katılımcılar:

  1. Ivan Papanin (baş);
  2. Peter Shirshov (oceanographer);
  3. Eugene Fedorov (Meteoroloji);
  4. Ernst Krenkel (radyo operatörü).

O kaşifler gözlemleyerek edildiği sırasında sürüklenme dokuz ay, sürdü. Floe onun insanlar üzerindeki iniş orijinal yerden 2850 km uzaklıkta idi. Grönland kıyıları, araştırmacılar Sovyet buz kırıcılar bindik.

Arktik incelenmesi yeni milenyumda devam ediyor. , Bulunan ve Arktik denizlerin rafta maden yataklarının rezervleri geliştirilen balığa gider. Arktik erişebilir ülkeler, çok ilgi var. Yeni seferi, eğitimli bilim adamları, sanayiciler, askeri, Kuzey Kutbu'na gitmek. kutupsal yaz başlangıcını işaretlemek için uluslararası spor turnuvaları da vardır. Takip Nansen Cook, Peary'ye Sedov noktaya gezegenimizin kuzey sahip enlem 90 °, sert polar buz üzerine irade ve ruh zaferini kanıtlamak için yeniden yönlendirilmiş papanintsev.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.