Ev ve AileBayram

Karnaval ... Rio de Janeiro'da karnaval. Karnaval senaryosu: öneriler

Karnaval, karakteristik özellikleri sokak alayı ve maskaralı olan neşeli renkli bir tatil. Böyle bir ulusal kutlama olmadan dünyanın herhangi bir ülkesini hayal etmek zor.

köken

Karnavalın çok uzun bir geçmişi vardır ve ilk sözü hakkında açık bir şekilde söylemek imkansızdır. Bir sözcüğün kendisi, Latin Carrum navalis'ten geliyor. Antik çağlarda, tatil sırasında kentin etrafında dolaştığı vagon çağırıldı. Örneğin, antik Roma'da, Satürn'ün doğurganlığının tanrısı şerefine, birkaç gün süren keyifli bir tatil düzenlendi. O zaman, hasat işi sona eriyordu, insanlar evlerini terk edip şarkı söyleyip dans ediyordu. Köle işlerinden çıkarıldı ve erkekler ve kadınlar çok vagonlarda sokaklara çıktı.

Başka bir uyarlamaya göre, karnaval, İtalyan'dan "etten vazgeçme" anlamına gelen Carne levare'nin bir türevidir. Bu hızlı bir başlangıç yapmak ve et ürünlerini yemeyi reddetmek ile ilgilidir. Gördüğünüz gibi Rus tatilinde ortak olan Shrovetide'yi izlemek mümkündür.

Rio de Janeiro'da karnaval

Günümüzde karnavallar popülerlik zirvesinde. Birçok kişi bu kadar büyük bir kutlamaya katılmak için uzun mesafeler kat ediyor. Belki de en ünlü ve renkli olan Rio de Janeiro'daki karnavaldır. Paskalya kutlamasından 40 gün önce başlıyor.

Rio Karnavalı, parlak renkleri, deli kostümleri ve danslarıyla çarpıcı. 1928'den beri sambo dans okullarının bir yarışması. Bu tür bir dans Brezilya'da çok popülerdir ve her Brezilyalı favori bir sambo okulu vardır.

Karnavala hazırlanmak

Karnavaldan bir yıl önce, bütün dansçılar belirli bir konuda olağandışı parlak bir hikayesi olan özel bir program hazırlıyorlar. En iyi kareograflar dans programında çalışırlar. Çok sayıda kostüm dikmek. Belli bir çağa yansımak için bazı kişiliğe, bazı etkinliğe adanmış olabilirler.

Buna ek olarak, her okul özel bir dans platformu hazırlar ve etkili bir şekilde süslüyor. Bu platformda katılımcılar dans eder ve en üst noktada kural olarak dans okulunun sözde kraliçesi olan en güzel ve en parlak kız yükselir.

Karnaval nasıl?

Rio'daki karnaval 4 gece sürüyor. Saat 21: 00'den sabahlara kadar 3-4 okul var (Brezilya'da toplam 14 kişi var). Konuşmalar özel bir jüri tarafından değerlendiriliyor.

Dansçılar, özellikle karnaval için yapılmış olan Sambodrome uzunluğu boyunca (yaklaşık 700 metre uzunluğunda) dans eden bir geçitten geçerler. Her iki tarafta da 70.000 kişinin uyabileceği özel standlar var. Hepsi en sevdikleri okul için kök salıyor. Alay, birinci sınıf sambo okulunun performansıyla başlar. Her şey böyle olur: Okul adı, ardından çalışanları, ünlü giysileri olan ünlüler ve binlerce dansçı ve müzisyen ile bir işaret taşırlar. Ayağa kalkmak isteyenler caddeye tırmananlar ve elmas takılarla bezenmiş arabalar ve vagonlarla binerler.

Bir dans, alışılmadık kostümler ve güzellik olarak yarışın. Brezilyalı karnaval daima deli bir ritim, sürekli davul sesleri, parıltılı, şık, yırtıcı danslar ve göz kamaştırıcı kostümler. Dans tatili şampiyonların performansıyla sona eriyor - jüri sonuçlarının oylamasına göre kazanan Sambo okulu.

Karnaval çok popüler ki farklı ülkelerden binlerce turist ortasında her gün Brezilya'ya geliyor. Oteller aşırı kalabalıktır ve bir yerde durmak için birkaç ay içinde rezervasyon yaptırabilirsiniz. Karnaval sırasında konaklama fiyatları "kalkış", ancak dans edenleri durdurmaz.

Bir karnaval nasıl organize edilir?

Incendiary ve neşeli karnaval bağımsız düzenlenebilir! Herkes Brezilya'ya uçma fırsatı bulamıyor, ancak kendi küçük dans gösterilerini organize etmek oldukça gerçek. Yetişkin bir parti veya bir çocuk partisi - karnaval yaş sınırlarını bilmiyor. Tatilinizi sürdürebilmeniz için temel alınabilecek birkaç senaryoyu düşünün.

Genç insanlar için karnaval senaryosu

Dostça gürültülü bir şirket edinmek, her zaman atmosferi çeşitlendirmek, özel bir şeyler bulmak istemektedir. Banal yarışmalar ve oyunlar zaten sıkıldıysa, önceden tasarlanmış senaryoya göre bir parti tutmayı deneyebilirsiniz. Harika bir fikir, bir karnaval organize etmektir. Nereden başlayacağım

Hazırlık aşaması

Hazırlık ciddiye alınmalı ve olaydan çok önce başlamalıdır. Karnaval sadece barınakçılar ve organizatörler için değil, aynı zamanda tüm davet edilen konuklar için de çalışmanız gereken bir tatil.

konular

Bu belki de en önemlisidir. Tam olarak ne düzenlemek istiyorsun? Yorucu danslarla sıcak Brezilyalı karnaval mı? Masör topu mu? 80'lerin modern neşeli bir karnavalı mı yoksa laik bir topu mu var? Hemen bu tarz bir tatilin iyi bir yatırım gerektirdiğini ayarlayın. Bir şey kazarsanız - etki tamamen farklı olacak.

Kostümler çok önemli bir rol oynamaktadır. Herkes kendi imajını dikkatle düşünmelidir. Tüm misafirler için elbiseler tek bir tarzda olabilir, tamamen farklı olabilir veya bir parlak unsurla birbirine benzeyebilir.

aksesuarlar

Karnaval aksesuarlarının ilgisini mahrum bırakmayın. Bunlar maskeler, eldivenler, peruklar, paletler, şemsiyeler, fanlar, bastonlar olabilir. Buna ek olarak, odanın nasıl dekore edileceğini düşünün (ki bu arada, oturup rahatlayın ve ayrıca dans etmeniz için yeterince büyük olmalıdır).

Küçük çeşmeleri düşünebilir, figürleri düzenleyebilir, resimleri asabilir, fanlar asabilirsiniz. Renkli şeritler, payetler, kolye ile stokladığınızdan emin olun. Burada karnavalın yönünü, onun yönünü oluşturmak gerekiyor. Dans hafif müzik düzenlemek için.

Misafirler nasıl tedavi edilir?

Menüde de, mümkün olduğunca erken düşünmeniz gerekiyor. Yiyecekler ağır olmamalı, çünkü çok dans etmelisiniz. İdeal seçenek, hafif atıştırmalıklar (atıştırmalıklar), orijinal kanepeler ve canlandırıcı içecekler içeren büfe yapmaktır. Karnavalın teması, yemek dekorasyonunda izlenmelidir. Örneğin, güzel kokteyl süslemeleri, alışılmadık peçeteler sipariş etmeniz, çiçeklerle süslemeye yönelik muamele tablosu, heykelcikleriniz olabilir.

Yarışmalar

Tatilin çoğu elbette dans ediyor olacak. Bu nedenle, bir dans yarışması olmadan yapamazsınız. Konukları, çeşitli takımlara ayrılmaya davet edebilir ve Rio de Janeiro'daki karnaval örneğini izleyerek aralarında yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Dansı daha orijinal bir şekilde hangi takım yapar? Ve tam olarak, konuklar karnavaldan çok önce (ve buna göre provayı hazırlarlar) veya dansın başlamasından hemen önce öğrenebilirler.

Misafirler karnaval için hazırlandıkları için, kostümleri dikerek, imge ile düşünerek en iyi kostüm için bir yarışma düzenlenmesi gerekiyor. Jüri karar verirse ilginçtir, fakat katılımcılar kendileri. Bir kağıt üzerine bir isim yazabilirler ve bundan sonra sonuçların bir açıklaması yapılacaktır. Tüm konukların karnaval için maskesi varsa, aralarında bir yarışma ayarlayabilirsin, örneğin: "En orijinal maskesi kimde?" Pek çok konuk maske olmadan geldiyse, başka bir seçenek de var: Bir süre için pişirilmiş maskeleri zadekorirovat sunmak ve Daha sonra kimin daha yaratıcı bir şekilde yapabileceğine karar verin.

Akşamın mükemmel sonu bir fotoğraf oturumu olacak. Genel fotoğraf üzerinde hep birlikte fotoğraflanması gerekiyor. Ayrıca küçük fotoğraf süslemeleri düzenleyebilir, konuklar bunu takdir edecek ve çok güzel bir fotoğraf yapmak isteyecektir!

Çocuk Yılbaşı Karnavalı

Komik danslar, olağandışı kostümler, maskeler, parıltılar, havai fişek yarışmaları ve müsabakalarla kim parlak gösteri sever? Özellikle olayın tatiline zamanlaması durumunda, çocuklar için bir karnaval düzenlenmesi harika bir fikirdir. Örneğin, Yeni Yıl'a göre.

Süsler tamamen standart olabilir. Her şey anaokulunda veya okulda geçerse, salon renkli, karanlık ve kar taneleri ile süslenir. Pencereleri olağandışı şekilde boyayabilir, kolye yapabilir, Yılbaşı balonlarını asabilirsiniz. Ve elbette Noel ağacını giyin.

Çocuklar için takım elbiseleri önceden tartışılıyor ve karnavalın düzenleneceği temaya bağlı. Tatil, belli bir masal biçiminde olabilir. Bu durumda, çocuklar aynı peri masalındaki kahramanlar gibi giyinmelidirler. Ya da çocuklar, Noel ağacında Peder Frost ve Snow Maiden ile birlikte eğlenip dans eden orman sakinleri, farklı hayvanlardır. Bir seçenek olarak - bir örme yapmak mümkündür. Çocuklar, karnaval için maskeler denemekten ve onları arkalarından gizlemekten mutluluk duyacaktır. Birbirlerinin yüzlerini görmezler, yani iki kat daha ilginç olacaklardır.

Böyle bir eylemi gerçekleştirmenin imkânsız olduğu için Tatil Yılbaşı yaklaşıyor. Karnaval yalnızca parlak kostümler değil aynı zamanda komik şarkılar ve parlak danslar. Çocuklar genellikle Noel ağacının etrafında dans eder, "orman sakinleri" ile dans eder, Noel Baba'ya şarkı söyler, yarışmalara katılırlar. Organizatörün görevi olayın gidişatını doğru yönde yönlendirmektir, böylece yalnızca Yeni Yıl partisi değil, maskeler, danslar ve olağandışı kostümleri olan bir karnaval ortaya çıktı.

Bu gibi olayların faydaları nelerdir?

Genellikle, anaokullarındaki ve ilkokuldaki bu tür tatiller şu hedefleri takip eder:

  • Çocukların müzik yeteneklerini geliştirin;
  • Müzik alanındaki bilgilerini zenginleştirin;
  • Dans ve oyun becerilerini geliştirme;
  • Farklı türlerin, stillerin müziğine yanıt vermek için;
  • Bağımsız davranma, duruma bağlı olarak doğru davranış çizgisini seçme yeteneğini oluşturma;
  • Çocuğu izleyiciden korkmamasını öğretin;
  • Çeşitli imgelerde konuşma becerisi kazanma;
  • Yaratıcı yetenekler, hayal gücü geliştirmek.

Olayın seyri

Liderler, senaryoyu tamamen alıp kahramanlar bulabilirler. Mümkünse çocukların kendileri tatil boyunca dahil edilmeli, sadece izleyici olmamaları ve roller verilmelidir. Yaş, uzun roller ve oynamayı öğrenmenize izin veriyorsa, küçük Yılbaşı sahneleri için çocuklar için önceden sözler verebilirsiniz. Ve yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Hangi takım puanı daha orijinaldi? En iyi aktör veya dansçı kimdi?

Ve elbette, karnavalın sonunda, en güzel kostümleri not etmek gerek, çünkü çocuklar çok uğraştı. Bir ebeveyn, eğitimci veya öğretmen tarafından gerçek bir jüri çağırarak bir yarışma düzenleyebilirsiniz. Çocukların oy vermelerine izin verebilirsiniz. Önemli olan, bebekler söz konusu olduğunda, herkesin ödüllendirilmesi gerekiyor, çünkü tüm takım elbiselerinde kesinlikle bir zevk olacak ve o yaştaki çocuklar henüz yarışmanın veya yarışmanın özünü anlamıyor!

Açıkçası, bir karnaval düzenlemek o kadar kolay değil. Ancak her şey dikkatle düşünülmüş ve ustalıkla organize edilmişse, hem çocuklar hem de yetişkinler için böyle bir tatil uzun süre hatırlanacaktır!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.