SağlıkTıp

Kanın reolojik özellikleri - bu nedir?

Mekanik, gerçek süreklilik deformasyonu ve akış özelliklerini, temsilcilerinden biri çalışmalar olan - non-Newtonian akışkanlar yapısal viskozite, reoloji çıkıntı yapan sahip olan. Bu yazıda kanın reolojik özelliklerini düşünün. Nedir, bu belli olacak.

tanım

Tipik bir Newtoncu olmayan sıvı - Kan. o form elemanları yoksun ise Plazma o denir. Kan serumu fibrinojen yoksun plazma vardır.

Hemorheology veya reoloji, mekanik keşfetmeye desenleri, farklı hızlarda bir değişiklik fizkolloidnye kan dolaşımı özellikleri olarak özellikle ve yatak geminin farklı bölümlerde. Onun özellikleri, fonksiyonel durum kan dolaşımı, kalbin kasılma yeteneği vücuttaki kanın hareketini belirler. akış doğrusal hızı az olduğunda, kan partikülleri kap eksenine ve birbirlerine paralel olarak kaydırılmaktadır. Bu durumda, akış tabakalı yapısı ve akış laminer olarak adlandırılır. reolojik özellikler Nedir o halde? Bu Açık - üzerinde.

Reynolds sayısı nedir?

lineer hızının arttırılmasıyla ve her damar için farklı belirli bir değere, aşılması halinde, laminer akış düzensiz türbülanslı olarak adlandırılan, girdaplı olacaktır. Türbülanslı geçiş hızı laminer akış türbülans sadece büyük gemiler gibi aort içinde, dallanma yerlerde olabilir Reynolds sayıları göre yaklaşık 1160 oluşturan damar için Reynolds sayısını belirler. Birçok gemiler için sıvı hamle Laminar.

hız ve kesme gerilimi

hacim ve lineer kan akım hızı Sadece iki diğer önemli parametreler gemiye hareketini karakterize eden, önemlidir: hız ve kayma gerilmesi. Pascal veya din / cm2 olarak ölçülen yüzeyine teğet bir yönde, vasküler yüzey birimi üzerine etki eden gerilim değiştirme kuvvetiyle karakterizedir. kesme oranı ters saniyelik (s-1) olarak ölçülür, ve bu tabakalar arasında hız gradyanı büyüklüğü, aralarında birim mesafede hareket sıvı paralel demektir.

hangi parametreler üzerinde bağımlı reolojik özellikler nelerdir?

kesme hızında gerilmeye oranı mPas ölçülen kan viskozitesini, belirler. Bütün sıvı viskozitesi olarak 0,1-120 s-1 kayma hızı arasında bağlıdır. kayma hızı, viskozite değiştirme 100 s-1 çok belirgin değildir ve 200 s-1 kadar bir kesme oranı ulaşan hemen hemen değişmez> ise. yüksek kesme hızında ölçülen değer, asimptotik olarak adlandırılan. viskoziteyi etkileyen başlıca faktörler - hücre deforme elemanları, hematokrit ve agregasyon. Ve alyuvarlar trombositler ve onlar ağırlıklı olarak kırmızı hücreleri belirlemek çok daha lökositler ile karşılaştırıldığında verilen gerçeği. Bu kan reolojik özellikleri yansıtılır.

viskozite faktörleri

viskozite belirleyen en önemli faktör - kırmızı kan hücrelerinin hacim konsantrasyonu, ortalama hacim ve içeriği, bu hematokrit olarak adlandırılır. Yaklaşık 0.4-0.5 L / l ve kan örnekleri santrifüj ile belirlenir. Bir plazma - bir Newton tipi sıvı, viskozite olan proteinlerin yapısını tespit eder ve bunun sıcaklığına bağlıdır. Viskozite etkisi globulinler ve fibrinojen en önemlidir. albümin / fibrinojen, albümin / globülin: protein oranı - Bazı araştırmacılar plazma viskozitesi bir değişikliğe yol açar daha önemli bir faktör olduğuna inanıyoruz. eritrosit agregasyonunu Elde edilen, tüm kan, Newtonian olmayan davranışlar ile belirlendiğinde artan birleşmesi meydana gelmez. Fizyolojik eritrosit agregasyonu geri dönüşlü bir süreçtir. İşte bu budur - kanın reolojik özellikleri.

Eğitim faktörleri mekanik, hemodinamik, elektrostatik, plazma ve diğerleri bağlıdır agrega eritrosit. Günümüzde, eritrosit birikimi mekanizmasını açıklamak çeşitli teoriler vardır. En krupnomolekulyarnyh protein, fibrinojen köprüler, Y-globülinler, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde adsorbe olan mekanizmanın teorisini köprü iyi bilinir. agregasyon net gücü - makaslama kuvveti (ayrıştırmayı neden olur), eritrositlerin elektrostatik negatif yüklü itme, köprüler güç arasında bir tabaka arasındaki fark. Kırmızı kan hücrelerinde negatif yüklü makromoleküllerin fiksasyonu sorumlu mekanizma, yani Y-globülin, fibrinojen, henüz oldukça açık değildir. Bu moleküller, Van der Waals kuvvetleri, ve zayıf hidrojen bağlarının kuvvetleri dağıtmak için sayesinde bağlı olduğu görüşünü mevcuttur.

Bu yardım kanın reolojik özelliklerini değerlendirmek için?

Nedense, kırmızı kan hücrelerinin agregasyonu var mı?

platelet toplanmasının açıklama ayrıca tükenmesi, eritrositlere yakın yüksek moleküllü protein eksikliği hesabı ve bu nedenle reaksiyon basıncı, süspansiyon halindeki partiküllerin yakınlaşma sağlamak için, makro moleküler çözeltinin ozmotik basıncından doğada benzer görünür. Buna ek olarak, zeta potansiyelinin azalmasına ve kırmızı kan hücrelerinin metabolizması değişikliği ve şekline gelen eritrosit faktörlerinden kırmızı kan hücrelerinin toplanmasını bağlayan bir teori mevcuttur.

Çünkü viskozite ve kan reolojisini ve gemilerin, özellikle hareket değerlendirmek için eritrosit agregasyonu yeteneği arasındaki ilişki nedeniyle, performans verileri kapsamlı bir analizi yapmak gerekir. toplanmasını ölçmek için en yaygın ve hazır yöntemlerden biri - eritrosit sedimantasyon hızının bir değerlendirme. Ancak testin, az bilgi, geleneksel sürümü dikkate reolojik özelliklerini dikkate almaz çünkü.

ölçüm yöntemleri

Kan reolojik özellikleri ve bunları etkileyen faktörlerin çalışmalara göre, kanın reolojik özelliklerinin değerlendirilmesi toplanma hali etkilediğini söyleyebiliriz. Günümüzde araştırmacılar bu sıvının microrheological özelliklerinin çalışma daha fazla dikkat, aynı zamanda alaka ve viskometriyi değil kaybetti. kan özelliklerinin ölçülmesi için temel yöntemler, iki gruba ayrılabilir: stres alan ve şekil homojen - konusploskost, dairesel, silindir şeklinde ve parçalar çalışan farklı geometrilere sahip diğer reometreler; alan türleri ile ve göreceli olarak homojen olmayan gerilmeler - Stokes yöntemi, kılcal viskometrelerde faaliyet akustik, elektrik, mekanik titreşimlerin, cihazlar kayıt ilkesine. Bu nedenle, kan, plazma ve serumdan reolojik özellikleri ölçülmüştür.

viskometrelerde iki tip

En yaygın şu anda iki tür vardır dönme: viskometrelerde ve kılcal. Viskozimetre da kullanılmaktadır, sıvının yüzer iç silindir test edilir. Biz aktif olarak çeşitli modifikasyonlar dönme reometre ilgileniyoruz.

Sonuç

Ayrıca reolojik teknolojinin önemli bir ilerleme sadece metabolik ve hemodinamik bozukluklarda mikroregulyatsiey çalıştırmak için kanın biyokimyasal ve biyofiziksel özelliklerini incelemek için bize sağlar unutulmamalıdır. Bununla birlikte, şu an objektif toplanmasına ve Newton akışkanların reolojik özelliklerini yansıtacak Hemorheology analizi için yöntemlerin geliştirilmesi de geçerli.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.