SağlıkGörme

Ilk yardım: yabancı cisim gözünde. Nasıl göz yabancı cisim çıkarmak için?

Bir yabancı cisim göz girdiğinde Oldukça sık durumlar vardır. Bu kirpik, kanatlı küçük böcekleri, toz parçacıkları olabilir. Çok daha nadir olarak bu tür bir metal ya da ağaç talaşı faaliyetleri gibi bir kişiyle ilişkili öğeleri, olabilir. Onların doğasına bağlı olarak, göze giren bir yabancı cisim alma, tehlikeli ya da değil düşünülebilir. ilk yardım hatalı hale olacaksa, küçük sorunları ciddi durum dönüşebilir.

yabancı bir cisim alma nedenleri

bunların içinde çünkü Durum, görme organlarının yabancı unsurları alabilirsiniz, bunlar farklı. Bir yabancı cisim gözüne varsa, bu sebepleri şunlar olabilir:

  • Başarısızlık kişisel hijyen gözlemlemek. Bu durumda, çeşitli elementler, sokakların sonra ellerini yıkamak değildir küçük çocuklar, gözlerine çoğunlukla sonbahar ve onların yüzünü ovmak başlar. görme organları küçük enkaz, kum taneleri, toz alır.
  • İşle ilgili yaralanmalar. insanlar makineleri metal veya ahşap davranılır imalat, içinde çalışırken Genellikle ortaya çıkar. partikülleri Uçan yörüngesini değiştirip ciddi yaralanmalara neden, derin içine nüfuz, gözlerinin içine yüksek hızda düşebilir.
  • Kuvvetli rüzgar. Bu durumda, vortisler bir kişinin içine alabilirsiniz zemin toz, talaş ve diğer ince parçacıklar yükselir.
  • Kontakt lensler. Düzgün bunları işlemek, sonra kişiye hiç bir sakınca yoktur, onlar neden olmaz. Ama onların kirli ellerle genellikle yabancı cisim gözü girdi.
  • Yünlü giysiler. Eğer saç başının üzerinde bir kazak giyerseniz, kirpikler bir süre sonra sessizce gözlerinin içine düşmek çok küçük kıllar vardır.

Gözün yabancı cisim işaretleri bulma

gözde yabancı cisim hissi hafif bir rahatsızlık ve dayanılmaz ağrı olarak görünebilir. Bu kötü bir yabancı cismin görüş organı ve konumu hasarlı bağlıdır.

Tipik olarak, acı ve rahatsızlığa neden dış gövdenin gözünde bulunan. Bu, yanan yüzey damarlardan kanama, kızarıklık yırtılma olabilir, ışık, yumuşak doku şişliği karşı duyarlılığın artması, vizyon bulanıklaşmaya başlar.

Çok nadiren gözün içinde küçük ve keskin yabancı madde ile temas halinde tamamen bulunmamakta ya da çok küçük bir hasar belirtileridir. Bir kişi bir şey rahatsız olamaz, ama gözlerinin içine yabancı bir cisim, hemen göz doktoruna gidin gerektiğini şüphesi varsa.

Bir yabancı cismin göz içine düşme tehlikesi nedir?

Toksik gövdesinde ya da neden mekanik hasar ve enflamatuar reaksiyonların (blefarit, keratit, konjunktivit, üveit), kanama ve ikincil komplikasyonlar Yabancı elemanları.

En güvenli olarak kabul yılında bir yabancı cisim bulmaktır konjunktiva kesesi. konu keskin ise, kornea veya sklera içine nüfuz etmek kolaydır. o yüksek hızda uçtu aldıklarında zarar görür.

Göz yabancı cisim demir veya bakır bulunan ise, genellikle göz dokularıyla bir kimyasal reaksiyon temsil metallosis gibi bir sorun ortaya çıkar. görme keskinliği, alacakaranlık körlük oluşabilir düşmeye başlar daraltır olduğunu Onun tehlike yatmaktadır görüş alanı, diğer belirtiler vardır. yabancı bir cisim uzun süre göz ise, çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Nasıl ilk yardım sağlamak için?

gözünde bir yabancı cisim varsa, ilk yardım mümkün olduğunca çabuk verilmelidir. Zaman zaman üst göz kapağı kaldırma ve alt bırakarak, görme organı incelemek gerekir. Böyle manipülasyon Bazı durumlarda yakalanmış nesneyi kaldırmak için yeterlidir.

Nasıl göz yabancı cisim çıkarmak için? buna belirlenmesi gerekir tespit edildiğinde, sert veya yumuşak olduğunu. nesne yumuşak ise, bunu kaldırmak için deneyebilirsiniz. Gözün yüzeye hareket ettirmeyin ve merkezini karıştırmak olmamalı ve temiz bir mendil noktasının ucundan yapılması gerektiğini ve bunun çıkarılmasından sonra, kendisine uyması için bunları parçacık kapmak için deneyin.

Bir öğe silinemez, başka türlü bir yabancı cisim sadece daha derinden ek yaralanmalara yol açabilir, bunun içine nüfuz, gözleri ovmak yasaktır. Kurban görme böylece uyarılmasını kuvvetlendirdiğini yanıp gibi mümkün olduğunca uzun süre kapalı konumda tutulmalıdır.

Bundan sonra, göz bandaj o küresi üzerinde basın ve tıbbi yardım isteyin kalmaması.

Servis ise

Hasta gözünde yabancı cisim hissi şikayetçi ise, bir tanı için gereklidir. Anket vizyon testini uygulamak ve prosedürler elden geçirme olduğunu göz zarları özel bir lamba ile.

Ayrıca, ultrason cihazı muayene, radyografi ve oftalmoskop göz için kullanılabilir.

Hastanede bir yabancı cisim çıkarılması

gözlerden yabancı nesneyi çekmek mümkün değil veya insan sağlığı için risk teşkil yalnız ise, acilen kalifiye bakım için hastaneye kurbanı sunmak için gereklidir. Karmaşık durumlar bir göz cerrahı kullanılmasını gerektirmektedir.

Göz doktor dış gövdenin çıkarılması antiseptik ıslatan bir ıslak bez kullanılarak bir ya da püskürtme özel çözüm yıkama gerçekleştirir. Bu manipülasyon müdahale parçası göz yüzeyine olduğu durumda gerçekleştirilir.

zerre konjunktivaya sızmış Eğer bu prosedür oldukça ağrılı olduğu için bunun çıkarılması, anestezik solüsyonun kullanımı ile gerçekleştirilir. İlk doktor göz çözelti içine kazar ve cımbız kullanarak, çalışmaya başladıktan sonra veya bir iğne yabancı nesneyi kaldırır. gözleri sodyum sulfatsil döşenmesi için özü ve kapak yıkandıktan sonra. Tipik olarak, yabancı partikül iltihabı ortadan kaldırılması sonrasında çok hızlı, ama bazen hastanın biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Genellikle bu konjonktiva mikrotravmalar kaynaklanmaktadır.

Bazen yabancı cisim kornea girebilirsiniz. büyük bir güçle sızmış Bu durumda, benek, gözün derinliklerinde bulunur. Bu ahşap parçacıkları, metal talaşı, cam olabilir. parçacıkların nüfuz bir süre sonra dış sızma çevresinde oluşur. Zaman çöpü çıkarmak vermezse, çok yakında apse etrafında oluşmuştur. Tanı yapılan biyomikroskop ve transillüminasyonun onaylamak için. Ardından, gözlerde anestezik telkin ve yabancı nesne özel bir araç kaldırıldı. Bundan sonra, bandaj vücut ve antibiyotiğe reçete.

Göz boşluğunda yabancı cisimler kendisi nadiren düşer. Bu durumda, yabancı bir cisim koroid veya camsı nüfuz eder. Bu iridosiklitte, vitröz ve saydam olmayan ve dejenerasyon ve yol açabilir retina dekolmanı. yabancı bir cisim büyük bir güçle gözüne isabet ise, bir ezilme yaralanmaya neden olabilir.

önleme

Koruyucu önlemler gözlerle temasını önlemek için, yabancı partiküller işyerinde kişisel temizlik ve güvenlik yönetmeliklerine içindedir. iş makinesinin çalışması ile bağlıysa, koruyucu gözlük kullanın emin olun. Küçük çocuklar sürekli kontrol ve yaşlı kişisel hijyen kurallarına açıklık önerilir gerekir.

Sonuç

Böylece, göz göze yabancı bir cisim, bunu kendiniz kurtulmak için deneyebilirsiniz şüpheleniyorsanız. Ama otorite arasında zarar değil, yalnızca yapılmalıdır. Biz çelik yün gibi, uçtu, aksi takdirde ciddi komplikasyonlar olabilir, Oftalmoloji yardım almak gerekir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.